Skocz do zawartości
  • 0

Problem z instalacją satelitarną


gesioo
 Udostępnij

Pytanie

Mam problem z moją pierwszą instalacją satelitarną na trzy satelity. Chciałem odbierać 13E, 19.2E i 28.5E. Mam antenę 90cm oraz monoblock quad Opticum do odbioru HB+Astra. Do Eurobirda zamontowałem dotychczasowy konwerter, który działał z Cyfrą na antenie 60cm. Jedynie co można odczytać z naklejki to gold edition. Jeśli chodzi o monoblocka to był u mnie nawet monter, który powiedział, że maksymalnie jaki sygnał może uzyskać to 75%. Taki też sygnał pokazuje mój Ferguson Ariva 250 combo. Kanały HD w większości działają stabilnie jednak TVN HD i inne kanały z tego transpondera przy niewielkim deszczu znikają. Z kolei kanały z Astry na Pace 500 z nc+ działają stabilnie, jednak na Arivie nie do końca. Na przykład Sport1 przy ok. 70% sygnału nie nadaje się do oglądania. Konwerter na Eurobirda ustawiałem sam. Tu występuje taki problem, że w godzinach porannych do ok. 12 odbieram ponad 120 kanałów. Jednak z biegiem czasu sygnał pogarsza się aż w końcu znika. Przez całą dobę dostępnych jest ok. 15 kanałów. W czym więc leży problem w konwerterze, który jest już stary, czy może jeszcze w słabym ustawieniu? Podobnie z monoblockiem, na Arivie kanały z Astry działają niestabilnie. To problem z konwerterem czy ustawieniem? Manipulowanie monoblockiem powoduje pogorszenie sygnału z HB, a HB to podstawa. Czy jest możliwe takie zgranie wszystkich elementów, żeby sygnał był stabilny ze wszystkich satelit przez całą dobę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Wywal monobloka i kup trzy pojedyncze Konwertery(opcjonalnie twin lub quad w zaleznosci od poczeby), oraz diseq 4/1 .Antene ustawiasz na astre 19E i robisz zeza z prawej strony (paczac na antene) na 13E i z lewej strony na 28,5E spinasz to do diseqa 4/1 i od diseqa do tunara jednym kablem .Powinlo wszystko smigac :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kupiłem trzy osobne konwertery i próbowałem je zamontować. Ściągnąłem dwa programy na smartfona pomagające w ustawianiu satelity. Oba te programy pokazują, że zarówno pozycje 19.2 jak i 28.5 znajdują się po lewej stronie od Hot Birda. Do tej pory wydawało mi się, że powinny być po prawej (patrząc zza anteny). Czy faktycznie tak jest? Jeśli antena jest skierowana na Hot Birda to patrząc zza anteny konwertery powinny być ustawione od lewej strony w kolejności 28.5E, 19.2E i 13E?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jakiś czas temu miałem multifeed tj.5 konwerterów w układzie zeza na antenie.Teoretycznie powinno być jak piszesz:patrząc zza anteny,hotbird po środku,a po prawej astra 19.2E oraz astra 28.5E.Natomiast po zamontowaniu obrotnicy wszystko mam w tak zwanym lustrzanym odbiciu,czyli na odwrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@gesio program na smartfonie pokazuje w którym miejscu satelity są na nieboskłonie.I faktycznie są z lewej strony bo liczba 19,2 jest większa od 13 czyli jest dalej na wschód.Natomiast sygnał w antenie po odbiciu ogniskuje się z prawej strony (patrząc od tyłu anteny).

Nie poszczałeś nigdy zajączków lusterkiem ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nigdy nie zastanawiałem się jak to wszystko działa, jestem raczej początkujący w tych sprawach. :smile: Próbowałem zezować z Hot Birda jednak zarówno Astra jak i Eurobird działają niestabilnie. Chyba muszę znaleźć jakiegoś fachowca bo już nie wiem w którą stronę kręcić, a nie mogę sobie pozwolić na pogorszenie Hot Birda jak będę ustawiał Astrę jako główny konwerter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak chcesz to ustawić samodzielnie to najlepiej:

 

1. Zamontuj 3 konwertery na uchwycie do ZEZ'a

2. Przynieś sobie telewizor z dekoderem blisko anteny (tak, abyś widział go kręcąc czaszą).

3. Wepnij się bezpośrednio do konwertera (bez diseq'a).

4. Wybierz w menu odpowiedniego satelitę i ustawiaj, aż uzyskasz max sygnał.

5. Zrób tak samo z następnymi konwerterami.

6. Założ diseq i zobacz czy działała wszystko OK :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Drodzy Państwo czy instalacja anteny satelitarnej jest wyjątkowo skomplikowana? Czy można sobie z tym poradzić bez fachowej pomocy serwisanta?

na aukcjach w internecie widziałem mierniki sygnału np: MIERNIK SYGNAŁU SATELITARNEGO SATFINDER + KABEL czy będzie to konieczne?

Czy bez tego też da się ładnie ustawić odbiór sygnału?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dla wprawionej w tym osoby, instalacja anteny satelitarnej ustawionej na jedną z głównych pozycji satelitarnych nie powinna sprawiać żadnych kłopotów. Gorzej mogą mieć ci którzy dopiero zaczynają przygodę z telewizją satelitarną. Jeżeli chcesz wykonać instalację na własną rękę, to musisz się upewnić czy masz możliwość łatwej instalacji anteny na kierunek południowy (w przypadku satelity eutelsat hotbird, kierunek lekko przesunięty na zachód).

 

Jeżeli to jest np. balkon, albo płaski dach z masztem, to nie powinno być z tym żadnych problemów. Tanie mierniki satelitarne (czyli takie które nie są w koszcie średniej krajowej :P ) nie pokażą tobie na którego satelitę jest wycelowana antena, także do tego celu zdecydowanie należy wspomóc się takimi serwisami jak mapy-google, czy stronami typu: http://www.dishpointer.com/ Podane są tam wszelkie wskazówki dotyczące ustawienia anteny satelitarnej i skrętu konwertera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ten miernik to zwykły wskaźnik który pomaga w ustawieniu anteny. Sam mam podobny i świetnie zdaje egzamin ,ale tylko do użytku domowego bo zawodowy instalator ma profesionalny miernik gdzie koszt zaczyna sie od 500 złotych jak i nie więcej . Ustrojstwo to pomaga w ustawianiu anteny.Mi ustawiannie zajmuje około 10 minut ,ale pierwszą antene ustawiałem przez 3 dni a i tak wezwałem fachowca :D:smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
pierwszą antene ustawiałem przez 3 dni a i tak wezwałem fachowca :D:smile:
3dni?:o właśnie dzwoniłem do fachowca i zaśpiewał mi 150zł, no ale jak mam się z tym bawić 3dni a i tak go potem wzywać hmm

będę musiał was trochę poczytać bo tu wiele ciekawych rzeczy piszecie. Może wniknę w temat i dowiem się co to znaczy "zezowanie" itp;)

Póki co nie mam nawet telewizora więc długa droga przede mną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ciąg dalszy mojej historii :) Przypomnę że ciągle chcę mieć działający zestaw satelit 13, 19.2, 28.5. Pierwszy instalator coś pokombinował pobawił się przy Hot Birdzie i powiedział, że z HB lepszego sygnału nie uzyska a za ustawienie zezów w ogóle się nie wziął. Drugi długą chwilę bawił się z trzema konwerterami po czym udało mu się poprawić jeszcze sygnał z HB ale zepsuł trochę Astrę 19.2. Sygnału z 28.5 w ogóle nie złapał. Po mojej sugestii aby ustawić główny konwerter na 19.2 i zezować z dwóch stron na HB i 28.5 powiedział, że tak się nie robi a nawet jeśli by tak ustawił antenę to straciłbym sygnał z Hot Birda. W związku z czym dalej nie mam tego co chciałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przygotuj się dobrze i zarezerwuj 2 godzinki. Przede wszystkim sprawdź maszt do montażu, czy jest pion, potem ustaw kąt elewacji na satelicie zgodnie z dowolnym kalkulatorem dla twojej szerokości geograficznej. Jak będziesz miał maksimum na Astrze 19.2, bo na tego powinieneś ustawiać czaszę, to bierzesz się za zezowanie, możesz wspomóc się na przykład tym http://stud.pam.szczecin.pl/~pastupam/satel/az/zez.html z doświadczenia wiem że jeśli masz dobrze ustawionego satelitę głownego, to montaż konwerterów mniej wiecej w takich odległościach jak w kalkulatorze, powinien dać efekt w postaci sygnału na wszystkich satelitach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Miał rację, że tak się nie robi, bo nawet najlepszy "zez" na 13,0E nie daje gwarancji dobrego odbioru kanałów ze słabszych TP.

 

Zasada jest prosta, antena musi być ustawiona centralnie na satelitę, z którego mamy płatne usługi, a reszta to dodatek, więc niekoniecznie musi być tip-top.

 

Na antenie 90cm dość trudno jest ustawić "zeza" na pozycję 28,2E, ale jest to wykonalne, trzeba tylko zaprosić do tej zabawy kogoś z dobrym sprzętem, a nie "fachowców" z programu "Usterka". ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na 90cm ciężko to jest ale zrobić zeza z 13E na 9E (chyba że mamy slim multifeed na 23mm). Astra 2 to banał ale sygnał z czaszy ustawionej na 13E będzie sporo słabszy niż z czaszy ustawionej na 19.2. Jeśli ktoś zrobił co najmniej jedną instalację z zezem, nie powinien mieć problemu. Co do fachowców z dobrym sprzętem, cokolwiek by to nie znaczyło ;) to mając dekoder nbox na e2 i telefon z androidem jesteś w stanie ustawić sam antenę tak samo lub dokładniej.

 

Naprawdę powodzenie wykonania instalacji zależy od solidności przygotowania montażu. Jak zejdzie coś z pionu to wszystkie wyliczenia skosów i dodatków na elewację idą do piachu a od tego zawsze zaczyna się ustawianie. Ustawianie na miernik konwerterów zamontowanych tak sobie przeważnie zajmuje cały dzień i nie daje efektu.

 

Jeszcze jedno jeśli masz na 13E ustawiane, to odbiór bedzie porównywalny jak na czaszach

HB - 90cm, Astra 80cm, Astra 2 - 60cm

 

Jeśli ustawisz na 19.2, to będzie wyglądało to tak:

HB -80cm, Astra 1 - 90cm, Astra 2 - 75cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zanim się zdecydowałem to popytałem trochę i poczytałem i wyszło, że taka instalacja, stabilnie działająca, jest spokojnie do wykonania na 90 cm antenie. Próbowałem sam ustawiać konwertery ale straciłem na tym cały dzień i 28.5 nie udało mi się ustawić tak aby działało stabilnie. Dlatego też chciałem to powierzyć fachowcowi. Tylko jak do tej pory coś nie mogę trafić na prawdziwego fachowca. Trzech dotychczasowych się nie spisało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...