Skocz do zawartości

Ściąganie z internetu filmów i muzyki - legalne czy nie?


Rekomendowane odpowiedzi

Do założenia tego tematu skłoniła mnie kolejna już "gorąca dyskusja" na temat legalności ściągania z internetu filmów i muzyki , jaką przeprowadziłem w ciągu kilku ostatnich lat na różnych forach . Tu wkleję wyciętą i wyrzuconą do kosza off topicową wymianę poglądów z tematu "Migracja z Cyfry + do nc+. "

 

Migracja z Cyfry + do nc+

 

Postprzez Jego Cień » 15 maja 2013, o 22:41

 

 

Heban napisał(a):...

A wbrew temu co mówią jakieś niedouczone przemądrzałki ściąganie z internetu filmów /muzyki zresztą też/ jest w Polsce całkowicie legalne w ramach "dozwolonego użytku" /sprawdzić w googlach jak ktoś nie wierzy na słowo/.

 

 

Powtarzaj to sobie często, to może zaczarujesz rzeczywistość, ale jeśli, to tylko swoją, bo nie sądzę, żeby EC3 dała się przekonać. ;)

 

Jakoś chyba nie masz świadomości co dzieje się za naszymi plecami, a warto się przyglądać aktom prawnym, które cichaczem wpełzają miedzy nas niczym węże.

 

Przydałaby się na nie jakaś dobra mangusta. :D

 

 

 

Migracja z Cyfry + do nc+

 

Postprzez Heban » 15 maja 2013, o 22:50

 

Właśnie takich nieumiejących korzystać z googli niedouczonych przemądrzałków jak Jego Cień miałęm na myśli :D Jego Cięń zanim zaczniesz się wypowiadać na jakiś temat miło by było gdybyś chociaż powierzchownie się z nim zapoznał i poszukał w googlach odpowiednie ustawy /miedzy innymi o prawie autorskim i prawach pokrewnych/ . W Polsce prawo stanowi sejm . Egzekwuje je policja i prokuratura a sądy skazują z jego nieprzestrzegania. Umowa ACTA ani inne tego typu projekty w Polsce nie obowiązują. Co pisze na stronach EC3 jest całkowicie bez znaczenia. Znaczenie ma co jest legalne w Polsce. A według polskiego ustawodawstwa całkowicie legalne jest ściąganie z internetu filmów i to jest istotne dla polskich internautów. Jeśli Rząd polski podpisze umowę ACTA lub będzie chciał wprowadzić podobne regulacje prawne na pewno o tym usłyszymy bo za całą pewnością będzie o tym tak głośno jak o ACTA. A na razie trzymajmy się tego co w Polsce obowiązuje i nie wprowadzaj ludzi w błąd. Jeszcze nikt nikogo nie ukarał za ściąganie z netu filmów czy muzyki bo jest to legalne . Dzięki działalności organizacji zwalczających przestępczość internetową na zasadach zbliżonych do EC3 skazano w Polsce kilkuset pedofilów oraz innych przestępców internetowych a także kilka tysięcy nieboraków - userów sieci p2p ścigających a tym samym udostępniających filmy i muzykę ale nic ponad to. Bo w Polsce karalne jest wyłącznie udostępnianie.To są informacje pewne bo pochodzące ze statystyk policyjnych. Jeżeli jednak dalej obstajesz przy swoim idź walczyć o swoje racje na forum sędziów polskich i tam przekonuj ich , że się nie znają i powinni za to skazywać ludzi bo forum satkuriera nie jest od tego.

 

Migracja z Cyfry + do nc+

 

Postprzez Jego Cień » 15 maja 2013, o 23:03

 

@Heban, jeśli znasz tylko skrót ACTA, to wybacz, ale jesteś bardzo zapóźniony.

 

Poza tym, prawo unijne góruje nad prawem lokalnym, więc może się niejeden zdziwić, kiedy stanie przed konkretnymi zarzutami.

 

Zresztą, nawet nasze polskie przepisy, nie dają prawa do swobodnego korzystania z nieudostępnionych w sposób oficjalny utworów, w tym i twórczości filmowej, a jeśli znasz jakieś na ten temat zdanie odrębne, to podaj do niego linka.

 

Niech to tylko nie będą jakieś dyrdymały, bo żartować to sobie możemy, ale lepiej z naprawdę śmiesznych spraw, a nie z prawa.

 

 

Migracja z Cyfry + do nc+

 

Postprzez Heban » 15 maja 2013, o 23:13

 

Zapewniam Cie , że w przeciwieństwie do Ciebie wiem o czym mówię. Zapoznałem się z treścią umowy ACTA jak jeszcze było o niej głośno Zapoznałem się tez z ustawami obowiązującymi w Polsce/ najwyraźniej w przeciwieństwie do Ciebie/. Idź poczytaj chociażby ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych albo chociaż wpisz w google hasło "dozwolony użytek" zamiast mleć jęzorem bez sensu nie mając żadnych argumentów , nie mając w ogóle na co się powołać. Wskaż akt prawny, lub przepis zabraniający pobieranie filmów z internetu. Nie wskażesz bo takiego nie ma, ale wymądrzać się lubisz. Wskaż chociaż jeden przypadek ukarania za ściągnie filmów. Ne wskażesz bo takiego nie ma. Ty po prostu nie znasz tematu na jaki się wypowiadasz.

 

 

Migracja z Cyfry + do nc+

 

Postprzez Jego Cień » 15 maja 2013, o 23:35

 

@Heban, wybacz, ale Twoja pewność, że wiesz o czym mówisz jest po prostu komiczna.

 

Tu tekst dla tych, którzy potrafią analizować to co czytają: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju, ... 02230.html .

 

Zresztą, tak jak mówiłem, prawo unijne góruje nad lokalnym i praktycznie w tym kontekście możliwe jest niemal wszystko.

 

Życzę miłego ściągania. ;)

 

Koniec OT.

 

Migracja z Cyfry + do nc+

 

Postprzez Heban » 15 maja 2013, o 23:45

 

Jego Cień moja wiedza wynika ze znajomości obowiązującego w Polsce prawa. Twoją żenująca jego nieznajomość połączona z wypowiedziami nie mającymi nic wspólnego z argumentami jest śmieszna. Dodatkowo linkujesz coś co z całą pewnością nie jest obowiązującym aktem prawnym. Albo znajdź jakiś sensowny argument i podaj przepis potwierdzający twoje tezy albo przestań spamować :) Tylko powołaj się na coś konkretnego , obowiązującego a nie jakieś dyrdymały, bo bubli prawnych w Polsce próbowano wprowadzić tysiące. I nie ma to nić wspólnego z dyskusją. Ale ty po prostu nie potrafisz sensownie dyskutować. Bredzisz i spamujesz nie mając nic na poparcie swoich słów.

p.s.

Prawo unijne nie góruje i nigdy nie górowało nad Polskim :D Skąd te twoje brednie? Prawo unijne reguluje tylko to na co Polska zgodziła się podpisując określone umowy międzynarodowe i nic po nad to. I nie ma to nic wspólnego z naszą dyskusją. Nie ma żadnego obowiązującego w Polsce przepisu , na który Polska zgodziła by się podpisując jakaś umowę międzynarodową, który miałby coś wspólnego z nasza dyskusja.

 

P.s. 2

Z mojej strony tęż koniec O.T. I w ogóle nie potrzebnie się ośmieszyłeś zaczynając go. Niech jakiś moderator wytnie OT Jego Cień i mój bo to nie ma nić wspólnego z tematem.

 

Migracja z Cyfry + do nc+

 

Postprzez Jego Cień » 15 maja 2013, o 23:54

 

@Heban, Ty chyba masz klapki na oczach, jak Temida, że nie dostrzegasz tego co miałeś odczytać ze zlinkowanego tekstu?

 

Wyraźnie tam jest napisane, co próbowano zrobić, i że owe przygotowania wyszły na jaw całkiem przypadkowo.

Jaką masz zatem pewność, że na tym poprzestano?

 

TYLKO polskie przepisy prawne na razie liberalizują korzystanie z udostępnionych plików muzycznych, czy filmowych, ale tak jak mówiłem, prawo unijne jest nadrzędne nad polskim, o ile w ogóle wiesz co to oznacza. :)

 

Jak widać jednak i u nas, próbuje się dokonywać zmian o charakterze niejawnym, które mogą stanowczo wiele w tej materii odmienić.

 

... ale o to, to zapytaj już stosownych ministrów.

 

W każdym razie gratuluję dobrego samopoczucia.

 

ps. Przeczytaj traktat lizboński, bo widzę że masz braki w prawodawstwie UE.

 

EOT

 

Migracja z Cyfry + do nc+

 

Postprzez Heban » 15 maja 2013, o 23:58

 

Jego Cień przestań już się ośmieszać. Mówimy o stanie faktycznym a nie o jakiś bublach prawnych i o tym co ktoś tam kiedyś sobie planował. Bo Hitler planował podbić świat :lol2: . Więc albo podaj jakikolwiek argument /przepis, akt prawny / potwierdzający twoje stanowisko , że ściąganie filmów z internetu jest nielegalne albo zamilcz i skończ pisać te swoje żenujące wypowiedzi.

 

Z doświadczenia wiem, że takich uparciuchów niepodatnych na argumenty jak Jego Cień na różnych forach jest wielu. Dla tego wkleję tu kilka linków z podstawami prawnymi i opiniami potwierdzającymi moje stanowisko:

 

http://prawo.rp.pl/artykul/545944.html

 

http://niebezpiecznik.pl/post/policja-s ... osc-karna/

 

http://prawo-autorskie.wieszjak.pl/praw ... worow.html

 

Ufam, że po przeczytaniu powyższych treści rozwiałem wszelkie wątpliwości, jeżeli jednak ktoś nadal nie jest przekonany chętnie podyskutuję na ten temat.

 

PS:

 

BARDZO WAŻNE: Ściąganie z internetu chronionych prawami programów komputerowych bez zgody uprawnionych podmiotów jest zawsze nielegalne. Ściąganie z internetu filmów i muzyki z pomocą sieci p2p jest również nielegalne , o ile ściągając /zgodnie z ideą sieci p2p/ równocześnie się udostępnia pobierane-pobrane pliki. Czyli prawie zawsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze będzie nielegalne jeżeli podmiot który do którego należy własność intelektualna czy inna nie wyrazi zgody na pobranie utworu czy filmu i odwracanie kota ogonem i szukanie wątpliwych kruczków prawnych jest bez sensu, z drugiej jednak strony jak sie popatrzy na ceny najnowszych gier czy filmów to włosy mogą stanąć dęba tak są wysokie jak na polskie warunki i wcale się nie dziwię, że ludzie ściągając sobie za darmo, wiem, że samo pobieranie i ściąganie gier nie jest nielegalne, ale instalacja i granie już tak, dla mnie czysta paranoja w polskim wydaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z drugiej jednak strony jak sie popatrzy na ceny najnowszych gier czy filmów to włosy mogą stanąć dęba tak są wysokie jak na polskie warunki i wcale się nie dziwię, że ludzie ściągając sobie za darmo, wiem, że samo pobieranie i ściąganie gier nie jest nielegalne,

Tu masz rację i zgadzam się z tym.

ale instalacja i granie już tak, dla mnie czysta paranoja w polskim wydaniu.

Instalowanie i granie to legalne w połowie jest. Policja skontroluje jakie masz oprogramowanie lub grę aaa tu znak zapytania Skąd to masz. Ps. I w tym momencie ja osobiście miałem poważne problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak sie popatrzy na ceny najnowszych gier czy filmów to włosy mogą stanąć dęba tak są wysokie jak na polskie warunki

Niestety ceny są prawie "europejskie", które jak pięść do oka pasują do naszych przeciętnych zarobków. O ile np. w Niemczech gdzie zarobisz np. minimum (tak wiem, nie ma tam płacy minimalnej) te skromne 1.000 euro to najnowsze gry na X360/PS3 kosztują 40-60 euro, a konsole np. PS3 SuperSlim 12 GB za 229 euro. Da się przełknąć? Pewnie! Z kolei u nas przy skromnych zarobkach rzędu 1.100-1.500 złotych za gry 200-240 zł, a za tą samą konsolę 749 złotych. :lol: (ceny z mediamarkt.de i mediamarkt.pl - wiadomo, że na allegro.pl czy na ebay.de można taniej, ale chciałem znaleźć jakiś stały punkt odniesienia)

 

Podejrzewam, że przy wyższych zarobkach (bo obniżenie tych cen jest nierealne) problem byłby znacznie mniej dotkliwy i powszechny. Ale cóż, przyszło nam żyć w takim a nie innym kraju. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pawop może by tak trochę kultury, nie zaszkodzi :/

Sam znam przypadek pewnej kobiety z USA która za ściągnięcie kilku utworów dostała gigantyczną grzywnę, mimo, że twierdziła, że nie rozpowszechniała tych utworów.

@Grabar zgadzam się w 100% bo dość często kupuję gry, zawsze czekam kilka miesięcy od premiery aż cena trochę się obniży lub kupuję używaną, niestety producentom nie przychodzi na myśl, że zarobki w Polsce są tak niskie w porównaniu z zachodnią Europą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobieranie jest legalne ale plik ważny tylko 24h i film pobrany nie udostępniamy go osobą trzecim.

 

Pliki, które właśnie pobrałeś/as możesz wypakować z archiwum i używać TYLKO pod warunkiem, że masz ich oryginalna wersje, a ściągnięta kopie będzie się traktować jako zapasowa. Nie mogą one służyć jakimkolwiek celom niezgodnym z prawem.

Udostępniający pliki nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystana materiałów tu zawartych niezgodnie z ich przeznaczeniem, w szczególności, gdy spowodowałoby to szkodę osób trzecich. Wszystkie pliki pobierałeś/as na własna odpowiedzialność. Jeśli się z tym nie zgadasz, musisz natychmiast usunąć te pliki!!! Żadne pliki nie znajdują się na (serwerze) forum DxxxFxxx.eu i nie są moją własnością, na forum znajdują się tylko linki do plików które można pobrać z zewnętrznych źródeł oraz dane techniczne dla zamieszczonych plików, film usuń w ciągu 24h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że nie ma. Pobierając muzykę czy filmy (wcześniej rozpowszechnione) bez udostępniania możemy my i najbliższe nasze otoczenie (rodzina i przyjaciele) korzystać z niej w ramach dozwolonego użytku. Takie mamy póki co prawo i trzeba się z tego cieszyć. Śmieszne, że chce się ludziom szukać jakichś regulaminów jakichś for warezowych, a nie chce się zerknąć do ustawy, w której jest wszystko wyjaśnione (no może nie do końca jasno:D). Nie jest gruba, więc nie powinno być problemu z przebrnięciem przez nią. Acha, oczywiście ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te 24h to wymysł jakiś ludzi, nie ma nigdzie takiego wpisu w paragrafie...

Co więcej, można film, czy muzykę można pożyczyć osobie, z którą pozostaję się w związku rodzinnym lub towarzyskim.

 

@Pawop może by tak trochę kultury, nie zaszkodzi :/

Sam znam przypadek pewnej kobiety z USA która za ściągnięcie kilku utworów dostała gigantyczną grzywnę, mimo, że twierdziła, że nie rozpowszechniała tych utworów.

@Grabar zgadzam się w 100% bo dość często kupuję gry, zawsze czekam kilka miesięcy od premiery aż cena trochę się obniży lub kupuję używaną, niestety producentom nie przychodzi na myśl, że zarobki w Polsce są tak niskie w porównaniu z zachodnią Europą.

W moim wpisie nie było nic niekulturalnego, nazwałem bzdurę bzdurą i tyle :wink:

Podajesz przykład z USA i tu pełna zgoda, ale rozmawiamy o Polsce i u nas jest inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznaje wam racje, w oddziale trzecim Ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych jest fragment "Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Przepis ten nie upoważnia do budowania według cudzego utworu architektonicznego i architektoniczno-urbanistycznego oraz do korzystania z elektronicznych baz danych spełniających cechy utworu, chyba że dotyczy to własnego użytku naukowego niezwiązanego z celem zarobkowym." Mówi o tym artykuł 23 punkt pierwszy.

Jeżeli kogoś wprowadziłem w błąd to przepraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

@clf no tu mnie rozbawiłeś. Jakie to ma znaczenie czy jest legalne? A no takie, że niczym się nie ryzykuje ścigając filmy z internetu np z serwerów hostingowych a ściągając z sieci p2p w przypadku wpadki zostanie się skazanym, dostanie się "zawiasy" i grzywnę. Jeżeli dla ciebie jest bez znaczenia czy jesteś skazany czy nie to ja cie "podziwiam" :lol2: . Światem i przemysłem filmowym się nie przejmuj. Da sobie radę bez ciebie i twoich "płaczów" bez względu na to co tu piszemy natomiast szerzenie wiedzy i świadomości prawnej wśród userów tego forum ma wyłącznie zalety i jest jak najbardziej sensowne. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polskie prawo mówi jasno i wyraźnie : Ten kto bez zgody twórcy , twórców , producentów udostępniania utwory audio czy wideo ten łamie prawo.. ścigany jest z mocy kc. natomiast ten który ściąga utwory audio i wideo nie jest ścigany z mocy prawa.. Całkiem inaczej jest z oprogramowaniem komputerowym .. Ale to nie jest temat !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@1982misiek ja ci polecam korzystanie z serwerów hostingowych. Ja używam egofiles. Na allegro kupujesz login i hasło już od 3 zł z dostępem na 30 dni.Automat wysyła ci dane w przeciągu 5 min na maila. Z tym, ze lepiej kupić to samo za 5 zł. niż te najtańsze bo sprzedawcy bardziej solidni i w razie problemów z kontem gwarancje uznają od ręki. Wtedy wysyłają ci dane do innego konta. Czytaj komentarze dotyczących danego sprzedawcy. Mając wykupiony dostęp wchodzisz na przykład na stronę http://www.peb.pl . Tam w dziale giełda masz praktycznie wszystkie filmy we wszystkich rodzajach jakości hd, medium i low quality. Oprócz peba jest sporo innych stronek np precyl czy warez. Ściągasz filmy z pełna prędkością łącza.Tylko koniecznie zainstaluj sobie jakiś download manager np Jdownloader bo to znacznie ułatwia i poprawia ściąganie. I co najważniejsze. Jest to całkowicie legalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...