Skocz do zawartości

MPEG-2 czy MPEG-4 ?


robbo2k
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Coś mało postów widze w tym forum to może mały flame :))

 

 

MPEG-2 to mój wybór. Bajki Instytu Lącznosci i ADB o cenie dekoderów MPEG-4 wydaja sie lekko naciagane, chce kupic taki dekoder .... jest wogole w ofercie jakiegokolwiek sklepu ?. Przy wyborze MPEG-2 mamy za to

juz teraz setki tanich gotowych tunerów nie wspominajac o zrobieniu w balona tych co juz je kupili. MPEG-4 we Francji czy Niemczech na co sie chetnie powołuje KRRiT to testy i jako HDTV maja sens.

 

Jestem za uruchomieniem pierwszego i drugiego multiplexu z MPEG-2.

a potem uruchaminiac juz MPEG-4 i odrazu HDTV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iwestowanie obecnie w MPEG-2, to moim zdaniem strata czasu i pieniędzy, tym bardziej, że znając nasze polskie realia, nie wiadomo, kiedy by to, zaistniało. Co zatem warto poświęcić, ludzi zrobionych w balona jak piszesz, czy też, czas, wysiłek i pieniądze (spore, jednak idąc w jeden nowocześniejszy systemem - poprostu taniej) w najnowszą technologię MPEG-4, jak piszę ja.

Nie chciałbym doczekać czasu, kiedy MPEG-2 u nas by zaistniał, a na zachodzie przestał istnieć. :cry::twisted:

Zachód jeszcze dziś MPEG-4 testuje, lecz "jutro", to u nich zaistnieje.

 

-pozdrawiam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iwestowanie obecnie w MPEG-2, to moim zdaniem strata czasu i pieniędzy, tym bardziej, że znając nasze polskie realia, nie wiadomo, kiedy by to, zaistniało. Co zatem warto poświęcić, ludzi zrobionych w balona jak piszesz, czy też, czas, wysiłek i pieniądze (spore, jednak idąc w jeden nowocześniejszy systemem - poprostu taniej) w najnowszą technologię MPEG-4, jak piszę ja.

Nie chciałbym doczekać czasu, kiedy MPEG-2 u nas by zaistniał, a na zachodzie przestał istnieć. :cry::twisted:

Zachód jeszcze dziś MPEG-4 testuje, lecz "jutro", to u nich zaistnieje.

-pozdrawiam :wink:

 

Alez emitel ma 3 nadajniki MPEG-2 i to dziala + 1 nadajnik TVcostam w Lezajsku. Zachod ma MPEG-2 jesli mowimy o I kwartale 2007 (za KRRiT) startu multiplexow a ADB i reszta (Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji) twierdzi ze potrzeba 6-9 miesiecy na uruchomienie produkcji rzedu 1,5mln rocznie boxow MPEG-2. To boxy w przyzwoiciej cenie bedziemy mieli w 2009r. MPEG-4 pod warunkiem ze startujemy z tv cyfrowa DVB-T w 2008/9r. IMHO nie ma na co czekac choc gratuluje naszym wladzom ,ze beda ostatnim kraje UE wylaczajacym analogowa transmisje.

Edycja: bogdan425 - w kwestii organizacyjnej, nie cytujemy posta, pod którym zaraz odpowiadamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja także jestem za MPEG-4 - trzeba myśleć przyszłościowo - dzięki MPEG-4 można w tej samej jakości zmieścić więcej kanałów i to się po prostu opłaca - zarówno dla nadawców (taniej), jak i odbiorców (więcej).

 

Niestety jak to zwykle u nas bywa mamy spóźniony refleks - ruszyły testy, ale w MPEG-2. Sporo ludzi kupiło sprzęt DVB-T/MPEG-2 i co oni teraz zrobią :? Jak zwykle - Polska.

 

Jeden multipleks MPEG-4 mógłby przemycić nawet do 16 kanałów - ja teraz mam raptem 4 i 2 z tego są w jakości koszmarnej. Wiem, że z nadajnika, który mnie obejmuje zasięgiem będą emitowane dwa multipleksy, więc liczę, że uzyskam dostęp do wszystkich ważnych kanałów TV, ale gdyby do tego dali to w MPEG-4 to wtedy oferta mogłaby być na tyle różnorodna, że platformy cyfrowe byłyby w niezłych opałach :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mr Orbita brawo mowisz dokladnie to co POT chce osiagnac wprowadzic DVB-T w 2014r. Chyba jestes swiadom ze MPEG-4 to jest NIEISTNIEJACY swiat boxow do jego odbioru.Zapewne bedzie odwlekana decyzja urzedowa co do ostatecznej wersji. Trzeba bedzie poczekac 9 miesiecy na boxy i kolejne 9 na ich normalna cene. Brawo bedziemy ostatnim krajem z DVB-T. Pozatym wprowdzenie boxow MPEG-4 bez HDTV i tak zmusi do wymiany. Jak wprowadzac te boxy to z HDTV a to juz nie jest slawne 30% wiecej.

 

POT robi wszystko by DVB-T odwlec a jak sie nie uda juz zwlekac zmonopilizowac rynek PLATNYM multipleksem.

 

Pierwsze dwa multiplexy powiny ruszyc w MPEG-2 z taniutki boxami

z oferta naziemna + bonus czyli TVP1, TVP2, TVP3, TVP Kultura, TVP Sport (lub Film lub Rozrywka).

 

Drugi multipleks powinien zawierac TVN,Polsat, TV4, Puls , TVN24 (TVN7)

Powinny wystartowac do konca przyszlego roku produkcyjnie.

 

Nastepnie zaczac wylaczac analog wprowadzajac kolejne multipleksy z MPEG-4 i HDTV moga byc czesciowa kodowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko MPEG-4. Jest bardziej efektywny. Jakość też jest doskonała. Cały świat idzie w kierunku MPEG-4. A my... jak zawsze.

To TVP chce zarzucić rynek sprzętem MPEG-2 ponieważ nie mają kasy i chęci wprowadzenia MPEG-4. Liczą, że uda im się tak, jak Japończykom z VHS. Ale się mylą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Demagog z wascii. Ktory to swiat,niby przechodzi na MPEG-4 ?

Masz na mysli jakies tam testy w kilku krajach ktore maja 50% pokrycia

DVB-T w MPEG-2 jak najbardziej i przeprowadza testy na dwoch nadajnikach

MPEG-4. Ile kosztuje box MPEG-4 z HDTV i czemu jakies astronomiczne sumy ? Czyli co odkładamy cyfryzacje na 2-3 lata ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MPEG-2 z HDTV też kosztuje drogo - ale kto mówi, że musi być z HDTV. Stosowanie MPEG-4 wcale nie wymusza obecności HDTV.

 

MPEG-2 to po prostu stary sposób kompresji, niezbyt oszczędny i mało przyszłościowy.

 

Wiadomo, że możnaby z miejsca ruszyć w MPEG-2, ale problemy zaczną się, gdy kanałów przybędzie - zacznie się ostra kompresja, pikseloza - to samo co na satelicie. Dlatego lepiej jednak nawet nieco przeczekać na ostudzenie cen sprzętu DVB-T/MPEG-4 i ruszyć w MPEG-4 niż pakować się w coś, co kiedyś i tak trzeba będzie wymienić, bo MPEG-4 tak, czy siak nadejdzie - pytanie tylko kiedy i czy warto inwestować w ten sam biznes podwójnie - teraz w MPEG-2 i później w MPEG-4...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i fajnie ruszy MPEG-4 za 2-3 lata a po kolejnych 3 beda i tak wymieniac tunery na tez z HDTV ?

 

Pozatym MPEG-4 bez HDTV teraz kosztuje DROGO. Bajki o spadku cen slysze od roku i narazie nie widac. Sadzisz ze nagle DVB-T z MPEG-4 bedzie po 250zl ?

 

Zreszta najwazniejsze jest by JUZ TERAZ padla deklaracja UKE i KRRiT

co do wyboru MPEG-2 vs MPEG-4 tak by nikt juz wiecej nie kupil sobie boxa

ktorego bedzie musial wyrzucic na smietnik niedlugo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy coś obiecuje. Obiecuje TVN, Polast, TVP i Polsat z TVN. Nic z tego nie wynika, a czas najspokojniej sobie dalej leci i leci. Bywją jakieś porywy, jak w przeciągu, chwila ponownego zauroczenia i mamy "drobne" powroty do tematu. Chwila i zapał gaśnie i zostaje nasza szara, zwykła codzienność.

Teraz z kolei jest moda "zauroczenie" na platformy satelitarne i nic się dalej nie dzieje. Piszę o tym dlatego, że czas najspokojniej sobie, coraz bardziej i dalej biegnie. Tak bardzo biegnie, że aktualnie, zachwianie cenowe, w elektronice jest przeogromne. Makabrycznie nam tanieje. I to dobrze.

Tunery MPEG-4 z HDTV, może jeszcze dziś, są drogie (nieobecne) - testowane - a jutro, jak radyjko tranzystorowe tanie i wszędobylskie.

 

-pozdrawiam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - powinno być jasne stanowisko, bo tak testy sobie lecą w MPEG-2, pierwsi nabywcy są, a tu właściwie co będzie nie wiadomo do końca...

 

Sam start testów MPEG-4 mógłby być natychmiastowy, bo nie wymaga to jakichś kolosalnych zmian jeśli chodzi o nadajnik jako taki. Sprzęt zapewne drastycznie staniałby gdyby był na niego popyt - z MPEG-2 na początku było podobnie, a teraz odbiorniki DVB-T z MPEG-2 są cenowo na równi z DVB-S.

 

Co do HDTV to raczej nie widzę przyszłości w TV naziemnej - wysoka jakość "marnuje" sporo miejsca, którego akurat my za dużo nie posiadamy.

 

Nadal opowiadam się za MPEG-4 dzięki jego lepszej wydajności. Jak sprawa ruszy to z pewnością i sprzęt powoli napłynie. Wprawdzie DVB-T w MPEG-4 wymaga więcej czasu, ale pakując się w MPEG-2 na całego tylko odwleka się nieuniknione, bo i tak na MPEG-4 przejść wcześniej, czy później trzeba będzie jak zacznie robić się ciasno...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie to słyszę samo gdybanie, i powoli zaczynam się tą całą sytuacją wkurzać. Po co mi HD i MPEG4, kiedyś?

I czytać, jaki to świetny system wprowadzimy... w przyszłości.

Pytanie, kiedy?

Nawet, jeśli wprowadzilibyśmy go już za miesiąc to ilu ludzi będzie stać na zakupienie potrzebnego sprzętu do odbioru. Nie oszukujmy się, jesteśmy jednym z najbiedniejszych państw UE. Rozpoczęcie takiej emisji będzie sztuką dla sztuki, na którą będzie stać zaledwie z 5% społeczeństwa. Co z tego, że mnie na to stać (mam w domu zarówno stary 32 calowy panoramiczny telewizor jak i nową plazmę HD 42 cale), ale co ludzie którzy na to nie mają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wogóle start DVB-T u nas nie nastąpi jeszcze długo (w innym wątku pisałem już, że nie są prowadzone testy, nie dzieje się od dawna nic nowego w temacie). Zanim machina ruszy i wprowadzimy MPEG-2 w Niemczech będą na MPEG-4 przechodzić i w tle będą szykować się kolejne koszta dla nas.

 

Przejście do MPEG-4 jest nieuchronne, więc czemu to opóźniać. MPEG-2 też w miesiąc nie ruszymy, a nawet jestem przekonany, że w perspektywie roku nie bylibyśmy w stanie odpalić sieć multipleksów MPEG-2, aby pokryć choć 40% kraju sygnałem DVB-T.

 

Tak więc nadal jestem za MPEG-4 :P Ceny sprzętu choć w powszechnym użytku nie jest i tak lecą w dół :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Lepiej niech to będzie MPEG 4 bo będzie możliwość nadawania więcej kanałów na jednej częstotliwości (lepiej niech bedzie zapas )a jak sie zdecyduja na MPEG 2 to w naszych Polskich realiach upchaja wiecej niż 4 programy na jednej częstotliwości i wtedy jakość obrazu bedzie tragiczna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Moim zdaniem jednak powinniśmy zacząć nadawanie w MPEG-2. przyspieszyło by to znacznie popularność cyfrówek i co za tym idzie wyłączenie analogu. boxy są tanie i wszyscy mogą sobie na nie pozwolić. Co do MPEG4 poczekajmy do zakończenia procesu cyfryzacji. Za 5 lat MPEG2 będzie już starą technologią a multipleksy się zapchają kanałami i przyjdzie czas na lepszą kompresje.Zostanie miejsce po wyłączeniu analogu, i będzie można wprowadzić MPEG4. Przecież nie wszystkie kanały muszą być w jednym standardzie. A do tego czasu dla miłośników HDTV proponuję TV sat(nie zapominajmy o instalatorach :wink: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jak będziemy używali przez jakiś czas MPEG-2 to później musielibyśmy kupować box'y które obslugują MPEG-4 no chyba, że kupiliśmy już na początku takie, które obsługują te dwie metody kompresji i trzeba myśleć o przyszłości. Za pomocą MPEG-4 można zmieścić więcej kanałów bez straty jakości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sprawa podobnie się ma do tv sat. Cieszymy się telewizją cyfrową dopiero od ko 6 lat i już zaczynamy przechodzić na następny stopień rewolucji jakim jest mpeg4 i HDTV.Nikt nie narzeka na zmianę sprzętu na nowy tylko z zapałem czeka na kanały wysokiej rozdzielczości.Tak samo myślę o tv naziemnej. Jak ktoś kupi niedrogi tuner DVB-T za ok 100- 150 zł to zbytnio nie będzie za nim płakał po kilku latach użytkowania i z przyjemnością kupi nowy zachęcony np. nowymi kanałami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy z przyjemnością to nie wiem - właśnie fakt, że większość kanałów na satelicie leci w MPEG-2 blokuje rozwój HDTV, bo większość nadawców albo w ogóle nie będzie chcieć przejść teraz na MPEG-4, albo będzie bardzo długo zwlekać. Sprawę komplikuje dodatkowo brak wolnych pojemności na satelicie Hot Bird - gdyby było sporo wolnego miejsca nadawcy mogliby nadawać przez pewien okres równolegle, a tu nie ma takiej możliwości.

 

W przypadku TV Naziemnej może być podobnie - utkniemy na etapie MPEG-2 i ew. późniejsze przejście na MPEG-4 albo będzie całkiem niewykonalne, albo mocno utrudnione (bo przejście wymagałoby emisji równoległej przez dłuższy okres, aż sobie ludzie powymieniają sprzęt).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...