Skocz do zawartości

Tele 5 i Polonia 1


miejskaastma
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mentalnie jednak nadal tkwią w latach świetności P1...

 

Chociażby wczoraj - "Hook". Niby hit, ale raz, że zaczęli emisję pół godziny wcześniej (!), dwa, że zamiast wykorzystać istniejący dubbing dorobili lektora. Niech się więc nie dziwią, że nie traktuje się ich poważnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlikwidować ich na pewno się da, skoro większość kanałów z powodzeniem nadaje w 16:9 bez takich kresek :) Nie pamiętam, co znaczą te kreski i co jest przyczyną ich widoczności. Może ktoś kompetentny mógłby nam to wyjaśnić? :smile:

Mnie te kreski w lewym górnym rogu na niektórych kanałach bardzo drażnią, bo overscan zwykle mam w telewizorze wyłączony (chcę widzieć cały obraz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w moim dekoderze zmieniam format na nadawanie w panoramie - wtedy obraz mam bez czarnych pasów i białych kresek.

 

To nie jest kwestia ustawień w dekoderze, tylko w telewizorze. Żeby wspomniane kreski w lewym górnym rogu ekranu były widoczne, w telewizorze musi być włączona funkcja pokazująca wszystkie piksele obrazu (w Samsungach to się nazywa "Dopasuj do ekranu", w LG "1:1 piksel", w Sony "Pokaż wszystkie piksele", w Sharpach chyba "Piksel na piksel", itd.). Wspomniana funkcja jest dostępna tylko na sygnale z HDMI.

Jeśli w telewizorze masz ustawione "16:9", wtedy telewizor ucina kilka czy kilkanaście linii obrazu z każdej strony i, siłą rzeczy, kreski znikają.

 

Problem z tymi kreskami na Tele5 (i kilku innych kanałach) mogą też mieć użytkownicy jakichkolwiek telewizorów 4:3, którzy w dekoderach satelitarnych mają ustawiony Letterbox dla kanałów nadających w 16:9. Wtedy kreski też są widoczne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te efekty to zaszyty w pierwszych liniach obrazu strumień komendy WSS. Jak widać TELE5 używa tego nieco archaicznego sposobu nadawania informacji o proporcjach obrazu. Ma on tę zaletę, że jest kompatybilny z zabytkowymi odbiornikami satelitarnymi w niektórych kablowkach.

Obecnie używa się raczej systemu AFD (Active Format Descriptor), który nie skutkuje takimi efektami wizualnymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwyraźniej taką kopię filmu miała Tele 5. W TVP też zdarza się, że filmy lecą z kaszetą. Mnie zastanawia inna sprawa. Czy usunięcie kaszet i dopasowanie filmu do 16:9 to droga operacja i każdy nadawca mógłby takiej operacji w prosty sposób dokonać? Jeśli tak to jest to lenistwo nadawcy. Proste programy do obróbki wideo potrafią coś takiego zrobić. Jeśli się mylę wyprowadźcie mnie z błędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy usunięcie kaszet i dopasowanie filmu do 16:9 to droga operacja i każdy nadawca mógłby takiej operacji w prosty sposób dokonać?

Bylejaki program do montażu wideo wystarcza, by usunąć kaszetę. Jednak wydaje mi się, że nadawcy nie zajmują się tym samodzielnie, a po prostu zamawiają takie materiały u dystrybutorów. W końcu jest to rozciągnięcie formatu 4/3 do 16/9, a to zawsze wiąże się ze stratą jakości, czasem dramatyczną. Zależy od filmu.

 

Ściągnij jakiś film w 4/3 na komputer, otwórz np. w All Playerze i kliknij parę razy przycisk "+". I nie jest ważne czy to jakiś materiał z kaszetą czy po prostu standardowy format 4/3, efekt ten sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...