Skocz do zawartości

NagraMA w platformie CANAL+ tylko do końca roku?!?


warped
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka,

 

Z ciekawości zadałem dziś pytanie w APS NC+ (Ursynów, LeCrerc) nt. braku PolsatHD w NC+ dla abonentów NC+ z własnym sprzętem. Pan z APS grzecznie mi odpowiedział iż: "nie ma i nigdy nie będzie".

Na moje pytanie dlaczego - stwierdził iż plan NC+ to utrzymanie NagraMA (czyli praktycznie głównie abo z Chameleon i własnym sprzętem) do końca roku. Po 2013 będzie już tylko Conax i parowanie. Jak się domyślam - powód: ochrona treści. Faktycznie - parowany karta+dekoder z wyjściem HDCP bez zkompromitowanych CRL'i może być dość dobrą gwarancją na niemożliwość nielegalnego kopiowania treści.

Podałem argument iż podczas rozmowy migracyjnej z konsultantem NC+ zostałem wielokrotnie zapewniony iż będę miał możliwość odbioru wszystkich kanałów z mojego pakietu (Gold+HBO) przez cały czas trwania umowy (18mies).

Odpowiedź APS: "proszę pokazać mi taką gwarancję w umowie. Jak Pan przeczyta uważnie umowę to Pan zauważy iż umowa jest tak skonstruowana iż NC+ absolutnie nie gwarantuje możliwości odbioru na własnym sprzęcie - a jedynie na sprzęcie ADB parowanym z kartą".

Faktycznie - gdy pytałem konsultanta NC+ podczas rozmowy migracyjnej o stosowny zapis w umowie gwarantujący mi 18-to miesięczny dostęp do kanałów na sprzęcie abo - konsultant nie potrafił zactytować odpowiedniego fragmentu.

Z ciekawości zaraz potem zadzwoniłem do CallCenter. Jego odpowiedź po konsultacji z przełożonym; "tak, od 2014 wszystkie kanały NC+ będą miały Conax RÓWNOLEGLE z NagraMA". Niestety połączenie się urwało gdy chciałem zapytać o związany z tym stosowny użytkowy zapis w umowie.

 

Zatem mam następującą sytuację:

 

1. NC+ podczas migracji zapewnia iż abo przez czas będzie mógł korzystać za własnego sprzętu". (faktycznie mówimy tu o możliwości korzystania z karty chameleon na własnym sprzęcie wspierającym NagraMA oraz bez parowania karty abo. z dekoderem).

2. Na pytanie o stosowny zapis w gwarantujący w umowie abonenckiej w/w prawo - NC+ nie potrafi odpowiedzieć w sposób jednoznaczny i wiążący.

3. CallCenter zapewnia "wszytko będzie OK".

4. Umowa NC+ jest tak skonstruowana iż tylko Conax+ADB oferuje gwarancję na kanały objęte umową i abonamentem.

 

Osobiście podejrzewam iż:

1. NC+ w procesie sprzedaży nie w pełnym zakresie informuje abonenta o ograniczeniach którym podlega abonent.

2. Mam wrażenie iż faktyczna strategia NC+ to całkowite przejście na bezpieczny kanał rozpowszechniania treści (parowany Conax z ADB) - przy czym aby minimalizować churn operator wybrał metodę manipulacji wiedzą abonenta podczas procesu migracji (w stylu metody małego druczku utkanego na 20 stronach textu gdzie 15 jest zbędne).

 

Dla mnie najgorsze w p2 jest to że umowa z NC+ jest umową indywidualną i w świetle prawnym chyba ciężko będzie udowodnić iż w moim przypadku po 2013 zapewnienia konsultantów podczas rozmów telefonicznych są wiążące....

 

Qurczę - to chyba jest naprawdę poniżej krytyki....

 

Zdrówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli DOKŁADNIE byście przejrzeli ofert NC+ to już dawno byście zauważyli że nie było w niej dekoderów innych niż ADB co już wtedy sugerowało i system kodowania i dekodery na jakich będzie się opierać platforma NC+.

Dlatego ja migrowałem (mając obie platformy) z N a nie z C+

No ale cóż...

 

PS

I nie mówcie mi, że jestem pracownikiem NC+. Po prostu dokładnie zapoznałem się z ofertą i słuchałem siebie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie o sytuacji w której ja się znalazłem? Mianowicie nie mając wcześniej multiroomu w Cyfrze przy migracji ze względów regulaminowych nie mogę wziąć multiroomu bo nie przysługują mi dekodery ADB. Jedyne proponowane to co najwyżej Pace. Więc chyba za pół roku nie będą znowu wymieniać dekoderów. Kwestia tylko czy nowe kanały będą miały dołączane kodowanie Seca. A mnie proponowali dzisiaj umowę na 18 miesięcy czyli teoretycznie do października 2014 nie będę miał możliwości wymiany dekodera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Także to końca 2014 myślę że relax

Znając chucpiarskie podejście do klientów, jakie ma pełna teutońskiej buty ITI, to całkiem możliwy jest scenariusz, że od stycznia 2014 będzie przymus najmowania dekoderów ADB, a w razie oporu zwyczajny brak dostępu do tego, za co i tak zgodnie z umową trzeba będzie uiszczać należność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie o sytuacji w której ja się znalazłem? Mianowicie nie mając wcześniej multiroomu w Cyfrze przy migracji ze względów regulaminowych nie mogę wziąć multiroomu bo nie przysługują mi dekodery ADB. Jedyne proponowane to co najwyżej Pace. Więc chyba za pół roku nie będą znowu wymieniać dekoderów. Kwestia tylko czy nowe kanały będą miały dołączane kodowanie Seca. A mnie proponowali dzisiaj umowę na 18 miesięcy czyli teoretycznie do października 2014 nie będę miał możliwości wymiany dekodera.

To ja pie...le taką migrację z cyfry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że pozwolą rozwiązać takim abonentom umowy (do końca 2013) wyłączając np niektóre kanały.

Myślę że to jest całkiem prawdopodobmy scenariusz. Jeśli spojrzymy na problem z punktu widzenia NC: jeśli tylko grupa abo która odejdzie z tego powodu będzie miała aggregated remaining CLV (sumaryczny dochód jaki przyniesie do końca swoich umów) mniejszy niż uzysk z negocjacji treści z racji podniesienia zabezpieczenia treści - taka strategia może mieć sens. Tego się właśnie obawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z tymi co mają umowy z C+ przedłużone w marcu tego roku na 12 i 18 miesięcy, a nie przechodzącymi do NC+ ?

W miesiącu kwietniu br. umowę taką można wypowiedzieć i z końcem tego miesiąca definitywnie ją rozwiązać z powodu usunięcia z oferty CYFRY+ kanału 13th Street Universal. :)

Ja tak zrobiłem. Zrobiłem tak właśnie dlatego, że sytuacja z możliwością odbioru platformy nc+ na swoim własnym, niezależnym sprzęcie jest bardzo niejasna. Regulamin nc+ jest w tym zakresie strasznie pokręcony. Z jednej strony niby dopuszcza używanie własnego sprzętu, ale jednocześnie gwarantuje poprawny odbiór tylko na swoich dekoderach ADB. A jak wiadomo, tutaj jest system Conax i parowanie kart... :?

Dlatego też ja postanowiłem nie brnąć w ten "cyrk", tzn. nie migrować z CYFRY+ do nc+, tylko rozwiązać z nią umowę. Wziąłem już Cyfrowy Polsat z modułem CAM i cieszę się odbiorem tej platformy nadal na moim dotychczasowym tunerku. :) Bez obaw, że za jakiś czas ta możliwość może zostać mi odebrana...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze Nagra jeszcze spokojnie bedzie przez pare lat w nc (bez pewnych uslug i programow) o ile system kodowania "nie padnie" w miedzyczasie.

O żebyś się nie zdziwił.

Plany początkowe miały być takie, wycofujemy Nagrę MA i zastępujemy Conax, ale runęło to, dlatego, że nie było na tyle sprzętu ADB (+ duży koszt), aby wymienić wszystkim abonentom Cyfry+, dlatego przełożono, to w czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłoby super, jakby nc+ wprowadziła też moduły CAM CI+, ale pod warunkiem, że w trybie legacy. Inaczej nie miałoby to zbytnio racji bytu. :?

Ale jednak wątpię w to, że takie moduły w nc+ będą. :? W n'ce w ofercie abonamentowej nigdy ich nie było, więc są nikłe szanse na to, że w nc+ będą. Bo nc+ to ITI Neovision, czyli de facto taka "n'ka 2". :(:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Canal+, życie wielokrotnie już weryfikowało butne plany ITI, które pasują do polskiego rynku, jak pięść do przysłowiowego nosa.

 

Jeśli zatem nie wdrożą CAM-ów w trybie legacy, to obudzą się z ręką w nocniku, ot choćby dlatego, że pakiet 6xC+ nie jest wart ryzyka stosowania dekoderów ADB.

 

Ponieważ nc+ jest kontynuatorem enki, należy się zatem spodziewać takiej samej polityki sprzętowej jak w tamtej spółce, a tam, jeśli ktoś o tym nie wie, pion techniczny potrafił obciążać klientów karami finansowymi za niezawinione przez użytkowników błędy dekodera, nawet programowe.

 

Co dla klientów byłej Cyfry+ może być nawet szokujące.

 

Jak najdalej od sprzętu ADB (!).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na cameleonie mozna bawic sie z sasiadem. Na adb zabawa jest juz w 6-ciu i wszedzie. Nie wiem o jakiej ochronie tresci piszecie. Ja na sprzet od adb juz nigdy nie przejde bo bylem w n. Dekoder nawet z wylaczonym wyswietlaczem zjada doskonale prad. Pojde tam, gdzie mozna miec swoj sprzet. Szczegolnie gdy ktos zalozy ze wszyscy kradna. Niech zajma sie lepiej sharingowcami. Efekt moze byc taki, gdyby do tego doszlo, ze odejda jeszcze ci, ktorzy maja swoj sprzet. Trudno mi w to uwierzyc po tym co zrobili z reputacja nowej platformy. Nawet juz nie reklamuja nc+ tylko canal+.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Nagra MA miałaby być do końca roku, to jak wytłumaczyć, że:

1) Sieci kablowe otrzymują do dekodowania paczki CANAL+ karty Nagra MA, nie Conax?

2) Nowi abonenci decydujący się na ofertę https://satkurier.pl/news/84778/oferta-s ... 90-zl.html także dostają karty Nagra MA. Umowy są tam na 18 miesięcy. Operator zdecydowanie nie będzie zainteresowany wymianą dopiero co sprzedanych dekoderów.

3) Temat migracji obecnych abonentów CYFRY+ jest zatrzymany i zgodnie z zapowiedziami, cyt.: "Każdy Klient ma czas do końca trwania obecnej umowy na podjęcie decyzji o wyborze docelowego pakietu, odpowiadającego indywidualnym potrzebom. Oznacza to, że warunki Państwa umowy pozostają bez zmian, aż do końca jej trwania.". Siłą rzeczy muszą mieć na uwadze, że będzie grupa chcąca dokończyć umowę na starych warunkach, więc i wymiana sprzętu w trakcie nie wchodzi w grę (bo to już nie będą stare warunki). Jakie były najdłuższe umowy w CYFRZE+ przed samym końcem ofert? 24 miesiące?

 

Oczywiście - Nagra MA wcześniej, czy później zniknie, ale obecne zobowiązania nie pozwolą na jej wyłączenie do końca 2013 roku. Jest to niewykonalne ani technicznie, ani logistycznie. APS-y nie są nieomylnym źródłem wiedzy absolutnej. Fajnie będzie wrócić do tego wątku w grudniu :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Nagra MA miałaby być do końca roku, to jak wytłumaczyć, że:

1) Sieci kablowe otrzymują do dekodowania paczki CANAL+ karty Nagra MA, nie Conax?

Och wybacz - ale technicznie możesz mieć dowolną kombinację typu abo/kanał/CAID. To przy simulkrypcie i asymetrycznym szyfrowaniu jest trywialne.

Moim zdaniem z punktu widzenia head-end dowolna kombinacja CAID/abo jest OK (oczywiście od warunkiem że head-end ma odpowiednie feed'y). Zatem ważny biznesowy hurtowy klient (CATV/MSO) dostaje N-MA - a dla detalu polityka jest osobna.

2) Nowi abonenci decydujący się na ofertę https://satkurier.pl/news/84778/oferta-s ... 90-zl.html także dostają karty Nagra MA. Umowy są tam na 18 miesięcy. Operator zdecydowanie nie będzie zainteresowany wymianą dopiero co sprzedanych dekoderów.

OK. To jest argument. Kwas jest w tym że gradacja jest per abo/kanał. Czy masz zatem gwarancję że kanały premium (te gdzie ochrona kontentu ma silne uzasadnienie biznesowe) też będą dostępne dla N-MA?. Operator może sterować dostępem z gradacją abo/chan/caid. Zatem nc+ mając N-MA i Conax może dowolnie sterować co kto ma (w obrębie dekoderów zdolnych do obsługi N-MA i Cx oczywiście).

3) Temat migracji obecnych abonentów CYFRY+ jest zatrzymany i zgodnie z zapowiedziami, cyt.: "Każdy Klient ma czas do końca trwania obecnej umowy na podjęcie decyzji o wyborze docelowego pakietu, odpowiadającego indywidualnym potrzebom. Oznacza to, że warunki Państwa umowy pozostają bez zmian, aż do końca jej trwania.". Siłą rzeczy muszą mieć na uwadze, że będzie grupa chcąca dokończyć umowę na starych warunkach, więc i wymiana sprzętu w trakcie nie wchodzi w grę (bo to już nie będą stare warunki). Jakie były najdłuższe umowy w CYFRZE+ przed samym końcem ofert? 24 miesiące?

Osobiście myślę że ten aspekt to rzadko spotykany wynik działania UOKiK. Ponadto Julian z NC+ miał szansę zauważyć i zrozumieć iż "Paryż to nie centrum; Francja to nie prowincja; a reszta świata to nie kolonia"

 

Oczywiście - Nagra MA wcześniej, czy później zniknie, ale obecne zobowiązania nie pozwolą na jej wyłączenie do końca 2013 roku. Jest to niewykonalne ani technicznie, ani logistycznie. APS-y nie są nieomylnym źródłem wiedzy absolutnej. Fajnie będzie wrócić do tego wątku w grudniu :]

Hmm, dokładnie tak myślę. Wniosek dla mnie jest taki że już teraz powiniennem dążyć do rozwiązania umowy z NC bowiem kwas z używaniem własnego sprzętu i tak nastąpi. Pytanie jest następujące: czy pojawi się odpowiednio duża grupa userów, która będzie w stanie pokazać iż strata z odejścia z N-MA będzie większa niż zysk....

 

Oh btw: Zachowanie NC+ powinno z pewnością przejdzie do annałów dowolnych podręczników biznesu (przedszkolnych - typu studia; szkolnych - typu studia kierunkowe; wyższych typu podrzędne szkoły biznesu; najwyższych - renomowane szkoły biznesu). Muszę powiedzieć iż NC+ z pewnością wyznaczyło całkiem nowe standardy w co najmniej 2 obszarach: marketingu i strategii...

Ciekaw jestem co myśli Julian: czy "Paris Dauphine University" pozostanie przepustką do "mąż z zawodu dyrektorem jest" - czy też realia zweryfikują mity i fakty o "Paris Ecole *+!+#*" i pan Julian zajmie należne mu miejsce na firnamencie gwiazd biznesu....

Generalnie widzę że p.Julian postrzega nas jako Białoruś ew. Wybrzeże Kości Słoniowej. Gratuluję optyki!!!

No i ten nasz urząd antymonopolowy - pokazał klasę (szczerze - to ta instytucja jest faktycznym źródłem tego zamieszania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędnie analizujesz mój post - nie można oderwać punktów od siebie i komentować ich osobno, bo one generują zależność.

 

Nagra MA nie może zostać wyłączona w bliskiej perspektywie ani z kanałów podstawowych, bo 2, ani z premium, bo 3, a 1 jedynie pokazuje, że też nie planują się z NMA szybko wycofywać, bo przecież mogli od razu dawać Conaxy. Były karty 0x0B02 dla kablówek, nie ma żadnego problemu, aby słać Conaxy, dodać stosowne CAID (bez parowania) i załatwione. Ale tego nie zrobiono i karty NMA są nadal w obiegu. Dopuszczana jest migracja z własnym sprzętem, a mogliby tego zabronić już teraz. I to tyle. Nie ma żadnych przesłanek świadczących o tym, że cokolwiek miałoby się dziać - z dnia na dzień systemu nie wyłączą, byłoby info, musieliby zacząć ostrzegać, migrować sprzęt. Zbierając to wszystko do kupy absolutnie nie ma żadnych szans na zdjęcie NMA dla użytkowników do końca roku.

 

W kwestii wypowiadania umów - oczywiście, że można już teraz, tylko jakie jest Twoje uzasadnienie? Rozumiem, gdy ktoś chce się uwolnić, gdy dostaje kiepską ofertę migracji, to logiczne. Natomiast w kwestii kart - aktualnie NMA działa. Jeśli zdejmą kodowanie z jakiegokolwiek kanału, to przecież automatycznie da to możliwość złożenia wypowiedzenia. Zawsze będzie można się uwolnić, bo chyba nie wyobrażasz sobie, ani nikt inny tu, że znika Wam kanał i byście nie mogli złożyć wypowiedzenia? Oczywiście zaraz ktoś tu wyskoczy z teorią spiskową dziejów, że na pewno jakoś tak zrobią, że się nie będzie dało - dlatego powiadam: róbta jak chceta, najwyżej będziecie żałować później jak NMA będzie dalej świecić i gros ludzi będzie nadal oglądać na własnym sprzęcie. IMHO nie ma co panikować na zaś. A nawet mało tego - jeśli wycofanie się z Nagry MA ma pokazać jak wielką stratę odniesie nc+ to najlepiej byłoby, gdyby wypowiedzenia posypały się jednocześnie, a posypią się gdy do tego naprawdę dojdzie, teraz co najwyżej rozkładając wypowiedzenia w czasie - zepsujecie efekt ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w Pace i Philips z Cyfry+ mają możliwość parowania karty z dekoderem?

 

Jeśli zdejmą kodowanie z jakiegokolwiek kanału, to przecież automatycznie da to możliwość złożenia wypowiedzenia. Zawsze będzie można się uwolnić, bo chyba nie wyobrażasz sobie, ani nikt inny tu, że znika Wam kanał i byście nie mogli złożyć wypowiedzenia?

A czy nie mogą do ludzi ze sprzętem z Cyfry+ w październiku, listopadzie wysłać pisemka z informacją że "w związku ze zmianami parametrów technicznych platformy nc+ prosimy o wymianę sprzętu u najbliższego przedstawiciela nc+ do dnia 31 grudnia 2013." Pewnie regulamin daje taką możliwość i abonent nie będzie mógł wypowiedzieć umowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...