Skocz do zawartości

Abonament RTV


mh_misiek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zaświadczenia co miesiąc są niemożliwe do realizacji - np. w CP co miesiąc przerobienie np. miliona takich zaświadczeń rażąco podniesie koszty. Każdy kto płaci abonament jakiejś platformie powinien jej też płacić ABO RTV, a operator obligatoryjnie raz na miesiąc przekazywałby go do TVP od wszystkich abonentów na raz. Kto nie ma platformy - płaci sposób tradycyjny.
Popieram. Ja mam tez dwie platformy to mi powinni jeden abonament zwrócić :lol2:dodatkowo bo mam nadpłacone.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://satkurier.pl/news/53001/abonamen ... marca.html

 

Jak widac w d..... sie im poprzewracalo , nie zaplace im za to ze moj tv nie posiada glowicy do odbioru ich kanalow , wiec niech wystosuja nowe prawo ze bedzie oplata od sprzetu wykorzystywanego jako monitor itd....Wiec nic nie moga nam zrobic , prawo jest prawem a co odbieram na monitorze to juz mnie lotto .......

 

A po domach niech proboja lazic ( z ich nakaz moge o d..... wytrzec nich wzywaja prokuratora inaczej nie wejda ( mamy takie prawo i nie moga nam nic zrobic) , zobaczymy kto bedzie narazony na koszty my jako narod czy oni kiepska jakosciowa TV publiczna nie majaca zadnych perspektyw rozwojowych..........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ustawie "o opłatach abonamentowych" jest zapis:

Art. 2.

1. Za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych pobiera się opłaty abonamentowe.

2. Domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika.

Nigdzie nie znalazłem definicji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego. Czy ona jest gdzieś podana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A musi być? Odbiornikiem RTV jest każde urządzenie, które odbiera program. Tak, tak, wiem o co chodzi. Chodzi o to, że kombinujemy, że może radio w telefonie czy karta TV w komputerze odbiornikiem nie jest... Moim zdaniem jest. Właśnie dlatego nie ma takiej definicji, żeby nie było czego omijać. Polacy pewno chcieliby, żeby definicja odbiornika radiowego brzmiała: "aparat do odbioru programu Polskiego Radia w obudowie drewnianej, ze skalą szklaną i głośnikiem magnetoelektrycznym osłoniętym tkaniną tekstylną".

Czasami przepis bardziej ogólny jest trudniej ominąć, niż szczegółowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uwagi na fragment "w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu", tak jak to zauważył kolega @bigcyc123, powszechnie panuje przekonanie, że monitory tv nie są odbiornikami telewizyjnymi i nie podlegają abonamentowi.

Budowa takiego monitora jest niemal identyczna jak telewizora, brak tylko głowicy i toru wysokiej częstotliwości. Przy czym bez problemu do monitora tv można podłączyć magnetowid lub tuner tv sat i oglądać na nim telewizję.

Tak samo gdy podłączy się tuner tv sat do wzmacniacza aby słuchać radia z satelity, czy to jest odbiornik radiowy? Moim zdaniem nie. Sam tuner lub sam wzmacniacz nie umożliwiają natychmiastowego odbioru radia. Natomiast telefon komórkowy już tak. Brak definicji powoduje dowolność interpretacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ustawie "o opłatach abonamentowych" doszukałem się:

Art. 2.

7. Odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym, w rozumieniu przepisów niniejszej ustawy, jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu.

Mało precyzyjna definicja - w zasadzie wszystko może być odbiornikiem, ale na stronach www KRRiT jest do pobrania dokument o nazwie "Informacja o abonamencie RTV", który jest swego rodzaju komentarzem do ustawy.

Jest w nim napisane (rozdział 4. "Wnoszenie opłat"):

 

Odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu. Charakteru odbiornika nie mają: magnetofon, magnetowid i odtwarzacz CD lub DVD, pozwalające na odtworzenie nagranej wcześniej audycji lub filmu, a także telewizor nie podłączony trwale ani czasowo do żadnej instalacji umożliwiającej odbiór programu, pełniący rolę monitora lub wykorzystywany wyłącznie do celów produkcyjnych.

Wychodzi więc na to, że za kino domowe (DVD lub BD podłączone do TV) abonamentu płacić nie trzeba. Niestety jeśli TV podłączony jest do instalacji tv sat abonament płacić trzeba.

 

Charakteru odbiornika nie mają natomiast urządzenia wielofunkcyjne jak: komputery, telefony komórkowe itp., ponieważ ich głównym przeznaczeniem nie jest odbiór programów radiowych i telewizyjnych.

Dobra wiadomość: słuchając radia z komórki lub oglądając tv w komputerze abonamentu nie płacimy.

 

Niestety kwestia monitorów tv (telewizorów bez głowic) nie jest wyjaśniona (opisana).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

To jakaś paranoja!!! TVP HD i TVP Historia są finansowane z naszych pieniędzy, a dostępne są tylko w "n". KRRiT wręcz domaga się by Polsat (telewizja komercyjna) był dostępny w każdej platformie i kablówce w Polsce, a nic nie robi z TVP (telewizją publiczną) której nazwa wskazuje że ma być PUBLICZNA, a jednak nie jest.

Dla mnie abonament RTV to jakieś głupie, ale to naprawdę głupie żarty. TVP dostaje kase z abonamentu + kasa z reklam (nie ważne że TVP nie nadaje reklam w trakcie seriali, filmów. Oni "kumulują" wszystkie reklamy które miałyby być wyemitowane w trakcie programu i dają je pomiędzy jednym serialem, a drugim (po napisach końcowych - przed rozpoczęciem drugiego programu). Nie mówiąc już że prawie żadna audycja TVP nie jest na czas tj. nie zgadza się z programem EPG np. Serial zgodnie z EPG rozpoczyna się o godz. 20:15, a w rzeczywistości zaczyna się dopiero o 20:19!!! 4 minuty później!!!) + kasa od platform za udostępnianie swoich kanałów (tego nie jestem pewien gdyby się nie zgadzało co do tego to proszę o poprawę) + kasa z "internetowego VOD TVP" (rozumiem że TVN pobiera za takie rzeczy pieniądze to jest stacja komercyjna, ale żeby TVP. To jest istne szaleństwo).

 

Oferta programowa TVP 1 i TVP 2 jest przeciętna. W ich ramówce wkurza mnie pare rzeczy:

Po 1. powtarzają serial House. Wiem, że to bardzo dobry serial (bo sam go oglądam) no, ale bez przesady zamiast powtarzać go to mogli by kupić najnowszy 6 sezon, który jest aktualnie nadawany w USA. Niemiecka telewizja RTL (która nadaje FTA) kupiła już 6 sezon i od jutra (tj. 06.04.2010r.) rozpoczyna jego emisję (wtorek 21:15)

Po 2. Serial Heroes nadawany chyba w TVP1 wyemitowano o ile się nie mylę 2 sezony, a gdzie pozostałe 3 i 4? W Stanach skończyła się już emisja 4 sezonu więc koszty serialu się chyba trochę zmniejszyły.

Mając tyle kasy co oni (abonament + reklamy + platformy + internet) moim zdaniem mogli by kupić różne seriale i filmy i nadawać z miesięcznym opóźnieniem w stosunku do kraju produkcji danego produktu. Bo 17zł to jest bardzo, ale to bardzo dużo. Za taką cenę można kupić TNK lub pakiet mini CP, gdzie jest dużo więcej wartościowych programów.

 

Ogólnie mówiąc dla mnie jest to obłęd i niezrozumiała polityka Telewizji Publicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorsze jest to, że TVP nie udostępnia swoich kanałów wszystkim. Np. TVP Sport w Cyfrze+ w pakiecie Komfortowym+, w CP w pakiecie Relax Mix/Sport, TVP HD i TVP Historia jedynie w n. I to ma być telewizja publiczna?

 

Też zauważyłem, że coraz więcej reklam dają przed i po programach, serialach i filmach.

 

Masz rację @kulaq.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Tylko, że jest ten kanał dostępny FTA na Astrze 19,2*E, a powinien moim zdaniem znaleźć się na satelicie Hot Bird 13*E, podobnie jak TVP Kultura.

Druga sprawa to być może będzie w MPEG-4 i co? Nagle masa osób ma kupować na siłę tunery HD?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ, że w polskich platformach nawet programy newsowe i pogodowe zą kodowane. Wcale się nie dziwię, że n-ka retransmituje TVP Historia z własnego transpondera jako program kodowany. Inaczej pozostałe komercyjne platformy dodały by sobie ten program do listy "na krzywy [beep]". Taka specyfika polskiego rynku. :(

TVP Historia jest dostępny FTA z 2 pozycji satelitarnych (19°E i 7°E). Jak dla mnie to wystarczy. Nie wyobrażam sobie aby TVP miała zapłacić jeszcze za kolejną pozycję. Poza tym życzyłbym sobie aby moja tv publiczna była dostępna z "taniego" satelity. I nie tylko TVP Polonia ale wszystkie programy TVP!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous
Zauważ, że w polskich platformach nawet programy newsowe i pogodowe zą kodowane. Wcale się nie dziwię, że n-ka retransmituje TVP Historia z własnego transpondera jako program kodowany.

Jeśli są to programy komercyjne, to powiedzmy, że nie jest dziwne, że są kodowane. Natomiast już taki program jak TVP Info, TVP Historia czy TVP Kultura powinien być FTA, bez względu na jakiej platformie się znajduje.

 

Poza tym życzyłbym sobie aby moja tv publiczna była dostępna z "taniego" satelity. I nie tylko TVP Polonia ale wszystkie programy TVP!

Ja natomiast życzyłbym sobie, żeby TVP była dostępna z jak najbardziej ,,popularnego" satelity dla jak największej liczby ludzi, ponieważ jest to właśnie telewizja publiczna.

Jeśli nie na Hot Birdzie to może zdarzy się cud i na Astrze ujrzymy Platformę TVP z wszystkimi jej kanałami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Od 2011 roku droższy abonament RTV

 

Od wielu miesięcy trwa walka o nowy sposób finansowania mediów publicznych. Na razie nic się nie zmienia w tej kwestii i Polaków obowiązuje abonament RTV, który... od 2011 roku będzie droższy.

 

W Dzienniku Ustaw ukazał się nowy cennik opłat abonamentowych za odbiorniki telewizyjne i radiowe, który będzie obowiązywał od 1 stycznia 2011 roku. W przyszłym roku Polacy za media publiczne będą płacić o kilka groszy miesięcznie więcej.

 

Koszt abonamentu radiowo-telewizyjnego będzie wynosił 17,15 zł miesięcznie (do tej pory 17 zł), z kolei nowa opłata za posiadanie samego odbiornika radiowego będzie wynosiła 5,35 zł miesięcznie (do tej pory 5,30 zł).[...]

:arrow:http://media2.pl/media/64644-od-2011-roku-drozszy-abonament-rtv.html

 

No i się nie poddają z tym abonamentem RTV :roll: Niby miesięcznie to tylko 5 gr więcej za odbiornik radiowy i 15 gr za TV + radio, ale ogólna podwyżka, za co... za to, że opóźniają start DVB-T, za uruchomienie i zlikwidowanie platformy na Astrze :woot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 15 groszy miesięcznie więcej to pójdzie na likwidację TVP Historia, likwidację wiązki punktowej, odszkodowanie dla Astry i kodowanie anten :lol2:

Wiązki niech nie likwidują - lepiej już niech usuną MPEG4 - to za te 15 gr więcej będziemy oglądać Belsat TV, TVP Polonię i TV TRWAM na wyłączność w Polsce i to w jakości super VHS :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Co od nich chcecie? Gdyby nie MPEG-4, to dorównaliby jakością do polskich standardów platform cyfrowych. :lol: Oglądalność im też praktycznie nie spadnie (TVP Historia). No chyba, że jakaś zacofana kablówka nie ma odpowiedniego sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...