Skocz do zawartości

Skoki narciarskie w 16:9


Palikot
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Może jak będzie DVB-T to się doczekamy 16/9, wtedy nie będzie wymówek, że naziemnie obraz byłby zniekształcony.

Nie wiem czy zwróciliście uwagę, ale kanały nadawane przez Niemców w 16:9 jak ZDF czy Kika, wcale nie mają znaczków przysuniętych bliżej środka, dla widzów z ekranami 4:3 i Pan&Scanem. Czyli opcje są dwie: Albo w Niemczech mają już większość telewizorów panoramicznych, albo pozostali oglądają to w letterboxie (tak jak my nasze skoki w TVP)...

Niemcy jakoś nie mają problemów z 16:9 na analogu, po prostu obraz leci we wspomnianym letterboxie i jest to dobre rozwiązanie, mozliwe do zrealizowania w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Jest jakiś inny sposób aby zlikwidować te czarne pasy u dołu i u góry ekranu np. w czasie skoków narciarskich na TV 4:3, oprócz funkcji zoom? Jeszcze to najgorsze nie jest, ale na niektórych filmach to czarno-białe pasy zajmują prawie połowę ekranu.

Może ktoś mi wyjaśnić jak to jest z tym FORMATEM obrazu na TV 4:3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ;p zoom o jedyna opcja jeżeli nadawca nadaje letterbox :>

Jeżeli chodzi o pasy na połekranu masz prawdopodobnie na myśli HBO który nadaje filmy w formacie kinowym 2,39:1 który jest jeszcze szerszy od 16:9 :> wtedy żaden zoom nie pomorze na pasy bo telewizory nie są gotowe na 2,39:1.

 

Nie wiem o co ci chodzi z tym "formatem do 4:3" ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Rozumiem, czyli letterbox to tak jak są nadawane np. skoki narciarskie lub ,,M jak Miłość". Letterbox to inaczej 16:9? Faktycznie przy formacie kinowym pasów zoomem nie zlikwiduje się , jedynie można je trochę zmniejszyć. A jak to wygląda na TV 16:9, mam na myśli pasy na ekranie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czyli nie rozumiesz co to jest w ogóle jest 3:4 czy 16:9 ^^ to proporcja rozdzielczości/wielkości ekranu :P by ekran miał ten sam kształt nie zależnie od rozdzielczości musi być zachowana proprcjał między długością a szerokością, najcześciej stosowana aktualnie jest 4:3 ;> np. mnożymy 4 i 3 przez 200 i wychodzi nam rozdzielczość 800x600 znaną z komputerów ;p

Więc obraz zproprcjonowany na 16:9 nie zmieści się w ekranie 4:3 i odwrotnie (w telewizorach panoramicznych 4:3 jest rozciągany, tzw. cinerama) :> dlatego też tworzy się letterbox lub tak zwany Pan&Scan obcinający boki obrazu :P jeżeli mamy ekran panoramiczny i kanał nadaje w 16:9 można wykorzystać pełną moc telewizora panoramicznego 16:9 :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto też dodać, że z założenia 16:9 ma pokazywać więcej niż 4:3, a nie mniej o te pasy od góry i dołu. Prawidłowo programy powinny być nadawane tak, żeby większy widok był dostępny tylko dla widzów z telewizorami panoramicznymi, a nie wszystkich kosztem pomniejszenia obrazu i jego jakości. Co do formatu kinowego na HBO - jest on z założenia jeszcze szerszy od 16:9, ale ponieważ nadawca nie chce obcinać kadrów w filmie, które spowodowałyby stratę widoku o jakieś 50%, więc zmniejsza film do rozmiarów małego prostokąta. Lepszym rozwiązaniem byłoby nadawanie w pełnoprawnym 16:9, by widzowie z telewizorami 4:3 i 16:9 mieli jednakowe pasy w poziomie, ale z różną szerokością widoku. Zawiłe, ale jednocześnie bardzo proste. Najlepiej zobaczyc na własne oczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie przypadkiem mecz z Czechami jest w... anaforze?... bo mi grafika z wynikami uciekła do góry w trybie Cinerama, podobnie jak to było na Polsacie 2 jak nadawał 16:9 bez informacji o tym. Byłem zmuszony przełączyć telewizor w tryb 16:9 co przy 4:3 powoduje lekkie poziome spłaszczenie... i coś mi się wydaje że w tym przypadku też jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
to jak mały telewizor masz kolego?

Dlaczego od razu mały? Napisy tam nadawane nie są przystosowane do formatu mniejszego od 4:3, bo tak można nazwać 16:9 w letterboxie. A przecież specjalnie jest wersja "dla wszystkich", że ucinając nadmiar po bokach, grafika nadal jest w całosci!..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Ano dlatego, bo jeżeli stacja (tutaj TVP) nadaje w letterboxie obraz panoramiczny, to ma tu miejsce downscal czyli jakość na wyjściu się nie zmienia w stosunku do materiału który nie jest panoramiczny. Eurosport nadaje obraz metodą pan&scan czyli obraz panoramiczny zostaje obcięty po bokach, więc ma tu miejsce utrata pikseli.

 

 

Tak na marginesie...

Ja nie rozumiem co wy macie z tym 4:3. Przecież w systemie PAL (również mi chodzi o cyfrową implementację w DVB) proporcje wynoszą 5:4...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie to 16/9? Na ekranie panoramicznym czarne pasy na dole i górze ekranu i to ma być 16/9.

Przecież to jakieś totalne nieporozumienie i żartowanie z widzów. Telewizor nie reaguje bo nie dostaje sygnału i trzeba przełączać obraz ręcznie. Wtedy -po przełączeniu - to jest 16/9.

Normalna TV nadaje w 16/9 i nadaje odpowiedni sygnał. Odbiornik TV sam przełącza się na format panoramiczny. Ale nasza publiczna normalną TV już dawno nie jest , więc nie ma co się dziwić że nadają jak im się podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...