Skocz do zawartości

TBS6925 - wrażenia DX


Mr. Orbita
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Znaczy tak - wolniejsze drivery mam w domu, dopiero późnym wieczorem będę w stanie to podrzucić (wersja chyba 1.0.1.12, 1.0.1.13 nie było), inne karty ich nie potrzebują i nie mają, TBS5925 ma jedną wersję, nie wiem, czy szybką, czy wolną, czy może wypośrodkowaną - nie miałem przyjemności korzystać, nie ma regulacji i opcji pojawienia się wolniejszych sterowników - to była tylko kwestia 6925 związana z jej budową. W kwestii 6925 - one nie robią wolniejszego blindscanu, tylko wolniejszy lock, co wpływa na czas blindscanu, ale czy go poprawia? Ciężko powiedzieć, raczej nie, ale warto sprawdzić ;) Czas marnuje się w innym miejscu/na innym etapie. Generalnie (być może) lepiej działa dla serwisów wpisywanych ręcznie z SR poniżej 1000 ksymb/s, bo o to się rozchodziło. Sygnałów poniżej 1000 ksymb/s nie znajduje (także na wolniejszych driverów), ponieważ tak jest zrobiony BLScan i w tej sprawie wydaje mi się, że gdzieś w sieci wypowiadał się autor crazycat - że nie da rady, sterowniki na to nie pomogą, bo sterowniki ogólnie poniżej 1000 ksymb/s już działają. Jeśli znajdę tą wypowiedź, to podlinkuję.

 

Górna granica (50000 zamiast 45000) to tylko źle wpisana wartość w poszczególnych programach. Chyba jest tak w SmartDVB - wystarcza, aby autor to zmienił, ale na działanie nie ma wpływu - kwestia estetyczna. Zmniejszenie nie zmieni czasu skanowania, ponieważ demodulator nie ma w zasadzie ograniczenia górnej granicy. Widać to w BLScan - transpondery z wyższym SR niż wpisane i tak się znajdują, tylko nie są zapisywane w raporcie końcowym.

 

Zwolnienie blindscanu: można spróbować dodać do StreamReader.ini opcję Delay=[czas w ms], czyli np.: Delay=20. Ma to wpływ na rysowanie wykresów w CrazyScan, czy zwolni blindscan - nie wiem. Oczywiście jeśli zmiana ma dotyczyć EBS, to Delay ma trafić do StreamReader.ini w katalogu EBS, a jeśli w SmartDVB - to do SmartDVB.

 

PS: SmartDVB ma bug dla TBS6925 - czasami znajduje sygnał, ale nie jest w stanie wyszukać kanałów. Można to zaobserwować łatwo puszczając BlindScan na 13°E - kilka transponderów zostanie odnotowanych, ale bez kanałów (jakieś max. 5 na 100 częstotliwości). Autor SmartDVB na razie nie znalazł na to rozwiązania. Info: http://smartdvb.net/bb/viewtopic.php?f=3&t=223

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. No i najważniejsza sprawa - Czy jest programik typu SATFINDER z trój pozycyjnym wskażnikiem sygnału ? Nie udało mi się takowego znależć , a byłby super sprawą - coś na wzór i o działaniu jak w tunerach OPENBOX serii X-8xx lub F-5xx .

Takie wskaźniki ma Easy BlindScan Pro jednak stanowczo nie podoba mi się ten najniższy wskazujący 100%. :/

th_ScreenShot003.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, właśnie, umknęło mi o tych wskaźnikach. Generalnie można wyciągnąć z karty DVB w tej chwili trzy informacje: RF Level (poziom w dBm, dBmV lub dBµV), stopę błędów BER i SNR (dB). Wszelkie procentowe Levele i Quality w programach to efekty jakichś przeliczeń na bazie tych wartości. W BDA2 w AltDVB można zmienić sobie te przeliczenia na inne, niż domyślne ze sterowników. Zmienia się to w pliku Dev_Bda2Driver.cfg przez opcję LevelsType=1:

0 - sterowniki,

1 - Siła: SNR*5, jakość: f(BER)

2 - Siła: 100+RFLevel, jakość: SNR*6

 

Jak dokładnie jest to liczone w sterownikach - nie wiadomo, ale w TBS6925 było to zmieniane, kiedyś paski pokazywały bardzo niskie wartości, przy jednej z aktualizacji sterowników zmodyfikowano przeliczenia, żeby bardziej trzymały się sensu. Wskazania w EBS mogą być albo sterownikowe, albo jest to coś wyciąganego ze StreamReader.dll - tego też nie wiem, trzebaby pytać Cjcr. Podejrzewam jednak, że najprędzej są to wskazania sterownikowe.

 

Sterowniki do 6925 - ostatnie w wersji "wolniejszej" (dla pewności zerknij jak działa CrazyScan na 1.0.1.13 i porównaj po zmianie z 1.0.1.12 - powinno być widać różnicę zarówno podczas malowania wykresu, jak i przy podglądzie konstelacji)

http://www51.zippyshare.com/v/65377640/file.html

Pod Win7 zalecam usunąć sterowniki przez Menedżer urządzeń, zaznaczając opcję "Usuń oprogramowanie sterownika dla tego urządzenia".

 

Rzuciłem okiem do archiwów, czy mam coś jeszcze ciekawego, ale raczej nic, co by nie było na tbsdtv.com, warto zerknąć na oryginalny TBS BlindScan. Jego obsługa jest trochę "dzika", ale to autorski projekt TBS, kompletnie odrębny od pracy crazycat'a, może dać zupełnie inne efekty i lepsze (lub gorsze :P ) wyniki (ale też bez SR poniżej 1000 ksymb/s).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum http://www.tbsdtv.com/forum/viewtopic.php?f=36&t=4805 ktoś pytał o sterowniki do TBS6984 i zdaje się, że admin(nick na czerwono) odpowiedział, aby o sterowniki pytać na meila support (malpka) tbsdtv.com. Prześlą takie jaki się chce.

I napisałem:

Please send me than the old driver version 1.0.1.8 for the card TBS 6925.

Alternatively, please provide other programs for testing.

Thanks and regards Artur

W odpowiedzi zaproponowali mi: :smile:

HI,

Did you tied CrazyScan?

http://sourceforge.net/projects/crazyscan/

What software you are using?

Thanks!

 

Mr.Orbita nie pomogło

obie wersje driverów ...12 i ...13 w zasadzie pracują tak samo, trochę słabsze wskazania sygnału widać przy wersji ..06

302NjBe.jpg102NjBq.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się wykopać większość (a może nawet wszystkie) wersji sterowników do TBS6925, jakie wyszły. Tu wrzuciłem komplet do celów eksperymentalnych (niektóre wersje miały charakter testowy i były tylko na forum tbsdtv.com, nie publikowano ich na stronie!): http://www19.zippyshare.com/v/25219518/file.html

 

W każdym razie 1.0.1.6 to były drivery w wersji "wolnej", ta szybsza pojawiła się dużo później. Jeśli nie ma różnicy między 1.0.1.13, a 1.0.1.6, to pozostałe wersje sterowników raczej też nie powinny wnieść nic szczególnie nowego do sprawy. Ale popróbować można ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek nie najlepszy to pewnie admin przeniesie.

Proszę o podpowiedź jak usunąć całą listę kanałów z danego satelity w SmartDVB?

Który plik ją zawiera bo jak usuwam danego satelitę z listy i usunę plik .ini to po kolejnym dodaniu tego satelity mam listę tą co przed skasowaniem :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wanderer - tylko transmisje danych, bo niestety zwykle (99,9% czasu) spędzam w paśmie Ku, a tam feedów w 16APSK i 32APSK nie spotkałem (choć podobno raz na czas coś na 22°W leci). Z danych najłatwiej było odebrać 11,463 GHz, pol. V na 10°E - sygnał bardzo silny, ale nie zaglądałem tam ostatnio. SR był 6750, FEC 3/4, zrzut był w SK 9/2011 na str. 20 (ładna konstelacja się malowała :D )

 

@gonzales - jest w smartdvb.db, ale to lista ze wszystkich satelitów - nie ma listy per satelita, wszystko jest w jednym pliku. W sumie nie próbowałem, ale z tego co widzę, to po wybraniu satelity w oknie głównym można zaznaczyć transponder, a następnie trzymając Shift i klikając jednocześnie ostatni transponder - zaznaczą się wszystkie. Spróbuj wtedy kliknąć te wszystkie zaznaczone transpondery dla wybranego satelity kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać Usuń. Niestety nie mam akurat na czym przetestować, bo nie mam czego skasować :P Musiałbym jakiegoś fałszywego satelitę stworzyć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mr. Orbita podany przez Ciebie sposób skasowania listy kanałów danego satelity działa ale z jednym ale

mianowicie lista musi być w widoku rozwiniętym i wtedy skasujemy wszystko co zaznaczyliśmy

lub zaznaczamy kanały z wybranego transpondera i dając "Usuń" usuwamy dany transponder. Dzięki

Robiłem tak ale na widoku zwiniętym listy i nic się nie działo. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość pokazuje przez chwilę 100% a przez chwilę 0%. Po skanowaniu tej częst. AltDVB wyświetla na dole ostrzeżenie:

SDT-Incomplete PID=0011 DATA=0001 RX=0/0 Time=10001

Sygnał nie jest specjalnie mocny ale tych 6dB powinno wystarczyć.

Zresztą widać z zapisu, że obraz się nie rwie tylko jest problem z odtworzeniem.

 

th_ScreenShot002-2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pomysł na trzy eksperymenty:

1) Jeśli dasz taką samą linijkę, ale stream podasz "1" (tj.: 4095,V,30000,1; 57E Fox News) to nadal dzieje się to samo? Teoretycznie powinno całkiem wyciąć sygnał, ale jest opcja, że przy wyborze MIS w paśmie C coś idzie nie tak jak powinno...

2) Jeśli w eksperymencie 1 nadal sygnał będzie się pojawiał i znikał (tj. 0% 100%), to skasuj linijkę, zrestartuj AltDVB i wejdź w Narzędzia i dalej (nie wiem jak to spol[beep]i) - Device Info/Config (drugie od dołu). Powinno wyświetlić się okienko Device Configuration. Ostatnia opcja na dole to Input Stream i powinna być na OFF. Wybierz 0, zatwierdź i przejdź na inny kanał, a następnie wróć. Ważne, żeby nie było linijki w mis.ini, bo mis.ini ma priorytet nad ustawieniem w Device Configuration i nie zadziała. Jeśli będzie kaszanka jak do tej pory - spróbuj jeszcze wartość 1. Zawsze po OK przeskocz na inny kanał, bo karta musi dostać "relock", żeby zaskoczyło. Na koniec wróć na OFF, bo może się zdarzyć, że opcja będzie przeszkadzać przy normalnych transmisjach.

3) Na próbę, jakby nic nie pomogło - daj w linijce w mis.ini jeszcze częstotliwość z zerem na początku, tj. 04095.

 

Mam jeszcze jeden pomysł - będzie potrzebny CrazyScan, ale to na koniec, jeśli te powyżej nie dadzą jakiegoś wniosku.

 

Odpal CrazyScan i zapuść skan dla powiedzmy 4000 - 4100 z krokiem 1 MHz (żeby nie czekać za długo), kliknij 4095 "V" na wykresie i w oknie odpal konstelację, a po chwili zatrzymaj. Zerknij w polu Typ wejścia czy jest coś innego niż "0". Jeśli nie, to w sumie dobrze, kolejny krok to zaznaczenie "Zapisz do pliku" - daj stream.ts w jakieś łatwe miejsce, nagrywanie odpalamy przyciskiem DVB. Potrzebne ok. 100-200 MB. Jak nagrasz - spróbuj to odtworzyć w jakimś porządniejszym odtwarzaczu (Media Player Classic, mplayer z jakąś nakładką graficzną jak SMPlayer czy cuś czytającego dobrze ts). Przy okazji rzuć okiem, czy nie skacze BER. Jak nawet na nagraniu będzie cięło, no to jestem w kropce :(

 

Ktoś w sieci potwierdził poprawny odbiór tego kanału? Bo mogą też jakiś wałek na strumieniu robić. Ja chwilowo jestem poza pasmem C, raz na kilka miesięcy tam zaglądam, więc za szybko tego nie sprawdzę samemu :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próba pierwsza.

Po zmianie parametru z 0 na 1 AltDVB nie widzi w ogóle tej częstotliwości.

Próba druga.

Skasowałem linijkę w pliku mis.ini. Zmieniałem wartość Input Stream kolejno na 0,1,2,OFF. Pogram Fox wyszukiwał się tylko przy wartości 0 i OFF - oczywiście dalej tylko jako mozaikę.

Próba trzecia.

CrazyScan.

Zrobiłem według Twojej instrukcji, Typ wejścia był "0", nagrałem stream, żaden z playerów nie pokazał obrazu - aby uniknąć pomyłki przeinstalowałem specjalnie kodeki.

Zauważyłem jedną ciekawostkę.

Przy włączonej funkcji "Odświeżaj informację o modulacji"

wartości "Modulacja" i "FEC" co chwila 1-3 sekundy się zmieniają.

DVBS2/QPSK, DVBS2/8PSK, DVBS2/32APSK

FEC wyświetla różne wartości np: ?/?, 2/3, 3/4, 5/6, 3/5

Babo radź, co dalej ??? :smile:

th_ScreenShot003-2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ACM/VCM zmiany modulacji mogą faktycznie występować. Niestety brak mi koncepcji co do przyczyny, być może jest to kwestia tej zmieniającej się modulacji, bo o ile przy QPSK 6 dB powinno być wystarczające do odbioru, to jednak jeśli wskoczy na moment 32APSK, to już będzie za mało. Szybkość zmian jest pewnie większa niż pokazuje to program, w efekcie przy wyświetlaniu gubione są niewielkie ilości danych, co może kończyć się takim efektem. Ewentualnie jest też opcja, że w samym strumieniu A/V jest coś namieszane celowo, żeby nie było łatwo tego odebrać. Z uwagi na brak koncepcji jeszcze jak założę C-Banda za jakiś czas, to spróbuję tam zajrzeć jak to u mnie będzie wyglądać. W każdym razie po eksperymentach widać, że MIS wybiera się dobrze, bo na innych wartościach całkiem brak sygnału, numer jest albo spowodowany tymi zmieniającymi się modulacjami (po konstelacji wydaje się, że przewagę ma QPSK) albo jakimś wałkiem w strumieniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za namiar, wrzuciłem i badam, jak dla mnie bez widocznych zmian, pewnie coś pogrzebali "pod maską" ;) Ze sterownikami dość często robią tak, że najpierw puszczają w sieci, a na stronę dają po jakimś czasie (do tej pory zwykle dawali na swoje forum przy tbsdtv.com, teraz jakoś bocznym torem poszło). Na stronę dają jak ktoś potwierdzi, że poprawka nad którą pracowali - faktycznie działa i nie ma dodatkowo jakichś nowych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...