Skocz do zawartości

Satelity na 12E, 14E i 15E - czy są możliwe ?


Poland
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wszyscy wiemy po wyniesieniu na satelitę Atlantic Bird'a 7 (który ma stacjonować na pozycji 7 st. Zachód) będący tam Atlantic Bird 4A ma się przenieść na 13 st. Wschód i zostać Hot Bird'em 10. Ja jednak się zastanawiam czy zamiast ładować czwartego satelitę na to samo miejsce jest możliwość umieszczenia satelity w sąsiedztwie np: 12 st. Wschód, 14 st. Wschód czy 15 st. Wschód. Ja myślę że jest to możliwe a przykładem są te z 16 i 17 st. Wschód które dobrze działają będąc w sąsiedztwie. Poza tym ciekawe czy taka satelita będzie odbierana z łatwością z poziomu ustawienia na Hot Bird'y ? Co o tym myślicie ?że jest to możliwe a przykładem są te z 16 i 17 st. Wschód które dobrze działają będąc w sąsiedztwie. Poza tym ciekawe czy taka satelita będzie odbierana z łatwością z poziomu ustawienia na Hot Bird'y ? Co o tym myślicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij - nie ma takiej opcji.

 

Powód jest prosty - HotBird jest cały zapchany. Pamiętaj że typowa czasza 80cm, antena łapie również nawet do 2.5 stopnia na zachód i wschód. Najbliższym miejscem jest więc 16E - tam są już 3 satelity i 10E - tam jest jeden. Niektóre satelity (Eurobird 1 i Astry 2A,2B,2D) znajdują się bardzo blisko siebie - ale żadna częstotliwość się nie pokrywa. Wtedy antena ustawiona na jakiegokolwiek satelitę, będzie łapała pozostałe (jak w przypadku 28.2-28.5 E). Jeżeli częstotliwości by się pokryły - obie staną się nieodbieralne.

Jeszcze jeden przykład to Badr4 - w odległości 2.2 stopnia od Astr 2. Zobacz ile osób ma problemy z tym ptaszkiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że jest to możliwe a przykładem są te z 16 i 17 st. Wschód które dobrze działają będąc w sąsiedztwie

 

16E nadaje w paśmie Ku, a 17E nadaje na Europę w paśmie C, tylko wiązka afrykańska jest w paśmie Ku. Ponieważ częstotliwości obu się nie pokrywają - jest możliwość ich odbioru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc podobnym sposobem można by nadawać z np: 11.5 st. Wschód 14.5 st. Wschód wtedy taka satelita odciążyła by Hot Birda z 13 st. i Eurobirda z 16 st.

 

No to teraz przepychaj wszystkie satelity geostacjonarne (niektóre starsze by pewnie odleciały w p***), ułóż je w rządku co 1.5 stopnia i tłumacz 90% posiadaczy TV SAT że HotBird działa, tylko trzeba większą antenę. Wszyscy rezygnujemy z małych czasz 80cm - absolutnie minimum by było 120cm. W sumie to by mi się podobało, byłoby sporo klientów :D

A na serio .. ogromne koszty i setki milionów niezadowolonych.

 

Jest sporo satelitów które mają dużo wolnego miejsca.

 

 

Ja jednak się zastanawiam czy zamiast ładować czwartego satelitę na to samo miejsce jest możliwość umieszczenia satelity w sąsiedztwie np: 12 st. Wschód, 14 st. Wschód czy 15 st. Wschód
Nie zastanawiaj się tylko ładuj :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11,5°E i 14,5°E nadal nie wchodzą w grę, bo częstotliwości pokryją się z 13°E. 1,5° to za mało, nawet między 13°E, a 16°E swego czasu raportowano problemy.

 

Hot Bird 10 leci na 13°E tylko w celu podmiany innego satelity (być może Hot Bird-a 6) i ew. dołożenia transponderów backupowych jako zabezpieczenie na wypadek (drobnych) awarii na HB8/9.

 

Niestety problem z brakiem wolnych pojemności w paśmie Ku jest nierozwiązywalny. Podejrzewam, że teraz będzie to szło w kierunku wywalania kanałów śmieciowych poprzez podnoszenie cen dzierżawy. AFN już uciekł na 9°E. Kogo nie będzie stać - będzie migrować w inne miejsce, zwalniając na 13°E transpondery, które zapewne będą przejmowane przez platformy (najprędzej przez włoski Sky). AFN natychmiast na tym zyskał, bo zamiast dwóch transponderów na 13°E ma 3 na 9°E, jeden przeznaczą pod emisję w HD. Na 13°E mieliby problem z dokupieniem kolejnego transpondera, a i finansowo nie bardzo by się to kalkulowało. I tak się dziwię, że przez tyle lat się trzymali na 13°E - emisja z tej pozycji kompletnie nie była konieczna.

 

Także zaskakuje mnie Mediaset z tymi emisjami pod DVB-T, które usilnie blokują tp. 7, 9 i 12 na Hot Birdzie - przecież wcale nie muszą do tego używać pozycji 13°E. Na miejscu Eutelsatu nawet celowo bym ich wywalił, proponując jakieś inne pojemności na innym miejscu na orbicie. Te trzy zmarnowane transpondery można byłoby wykorzystać dużo lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...między 13°E, a 16°E swego czasu raportowano problemy.

 

Pewnie w przypadku złego ustawienia anteny. Przy prawidłowym ustawieniu anteny nie powinno być problemów...

Jeśli antenę ustawimy na 14stopni, to odbierzemu HB (choć sygnał będzie słabszy i przy opadach może szatkować). Przy ustawieniu 14,5stopnia oba satelity mogą się zakłócać.

Nie jestem specjalistą ale to jest logiczne. Poland nie rozumie jednego, problemem nie jest tłok na pozycji 13E, tam można pewnie umieścić jeszcze 10 satelitów, problemem jest, że tłok jest w paśmie Ku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe doprecyzowanie z mojej strony: chodziło mi o temat swego czasu prezentowany w newsie na satkurier.pl ale się nie dokopałem i nie mogę podać linku. To było coś takiego, że na 16E włączyli jakiś transponder i mieszało to w odbiorze na małych czaszach na 13E, co chyba doprowadziło nawet do jakichś działań (czy to nie chodziło czasem o 10,834V od n?). Jak ktoś namierzy ten news, to się wyjaśni, ja się poddaję, wyszukiwarka nie pomogła, a nie mam czasu na poszukiwania :/

 

EDIT: https://satkurier.pl/news/35173 ;) To jeszcze nie jest ten news, ale ogólnie napomina, że było coś takiego. Moim zdaniem dotyczy małych, kiepsko wykonanych anten.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem specjalistą ale to jest logiczne. Poland nie rozumie jednego, problemem nie jest tłok na pozycji 13E, tam można pewnie umieścić jeszcze 10 satelitów, problemem jest, że tłok jest w paśmie Ku.

To akurat rozumiem - by znaleźć nowe częstotliwości należało by pokasować analogi z Astry i innych satelit i zrobić coś co chyba jest nie możliwe a mianowicie przekazać część tych częstotliwości pod Hot Bird. Ewentualnie można by uruchomić nowe pasmo które by obsługiwało zakres od miejsca gdzie kończy się pasmo Ku do powiedzmy 15.000 lub 16.000 Mhz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz Poland... nie rozumiesz. Wykasowanie analogów z Astry i innych satelitów nic nie da. Bo żaden kanał z Astry nie zakłóci Hot birda, tu i tu może być kanał na tych samych częstotliwościach i w żaden sposób nie koliduje. żresztą kiedyś w czasach analoga na tych samych parametrach nadawał TVN i jakiś kanał niemiecki z Astry (nie pamiętam jaki). Więc wstępne ustawienie robiłem "na słuch", ustawiałem antenę "względnie na południe", lub "wg sąsiada" i lekko przesuwając... jak usłyszałem po niemiecku to astra, więc w prawo (stojąc z tyłu czaszy) i był TVN (coby nie było... zawodowo się tym nie trudniłem, więc metody prymitywne, choć niedawno ustawiałem zeza... też wstępnie na słuch).

Aby satelity mogły nadawać na tych samych częstotliwościach, muszą być oddalone o 3 stopnie. Choć mogą się pojawić problemy przy małych antenach, im mniejsza antena, tym "mniejsza kierunkowość", o czym pisze Mr Orbita

Małe doprecyzowanie z mojej strony: chodziło mi o temat swego czasu prezentowany w newsie na satkurier.pl ale się nie dokopałem i nie mogę podać linku. To było coś takiego, że na 16E włączyli jakiś transponder i mieszało to w odbiorze na małych czaszach na 13E, co chyba doprowadziło nawet do jakichś działań (czy to nie chodziło czasem o 10,834V od n?). Jak ktoś namierzy ten news, to się wyjaśni, ja się poddaję, wyszukiwarka nie pomogła, a nie mam czasu na poszukiwania :/

 

EDIT: https://satkurier.pl/news/35173 ;) To jeszcze nie jest ten news, ale ogólnie napomina, że było coś takiego. Moim zdaniem dotyczy małych, kiepsko wykonanych anten.

 

Przy poprawnych antenach i ustawieniu z dokładnością 0,5 stopnia nie powinno być problemów.

 

Administratora i specjalistę chcesz pouczać?

Wiem, że to Administrator i nie widzę słowa pouczenia, to raczej potwierdzenie jego słów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe pasmo nie przejdzie, bo trzeba by dla niego przygotować najpierw satelity, które mogłyby w nim nadawać, a później specjalny sprzęt odbiorczy, inny niż dla pasma Ku (na pewno inne konwertery, ale może i nie tylko to). Dodatkowo pasmo Ku i w ogóle podział na pasma to bardzo skomplikowana sprawa regulowania ustaleniami międzynarodowymi - nowego pasma nie da się "stworzyć", a dodatkowo jego uruchomienie mogłoby napotkać na problemy ze strony technicznej (rozchodzenie się fal, zakłócenia z innych źródeł już wykorzystujących dane częstotliwości).

 

Przyszłością może być zastosowanie pasma Ka, ale niesie ono za sobą pewne minusy - inne konwertery, sygnał kierowany bardzo punktowo (kwestia rozchodzenia się fal), być może żeby objąć cały obszar Polski trzeba byłoby wykorzystywać kilka wiązek - to byłaby niemal śmierć DX-ingu.

 

Póki co nieco przestrzeni jest na 16°E, być może Eutelsat ma co do tego jakieś plany w związku z Eutelsatem W3C, który ma polecieć na orbitę jeszcze w tym roku. Innych pozycji w okolicy wykorzystać się nie da - bliskość/kwestia interferencji.

 

W SK 10/2011 będzie tabela pokazująca "zajętość" pasma Ku na poszczególnych pozycjach satelitarnych (taka ciekawostka). Analizując ją można dojść do wniosku, że jest jeszcze sporo do wykorzystania na "europejskiej" części orbity, ale niestety nie bardzo w popularnych dla nas okolicach, tj. ok. 13E. Tu jest raczej ciasno ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest kilka wyjść z obecnej sytuacji.

 

1. Pierwsze, to próba przeniesienia obecnych operatorów z 13E na 9E, poprzez promocję i podnoszenie cen wynajmu transponderów na satelicie Hotbird. Wydaje się, że ta taktyka nie chce działać na włoskich nadawców, którzy wolą zapłacić każdą cenę za łatwy dostęp do rynku telewizyjnego. Niektóre, nawet śmieciowe kanały, celowo kodują swoje programy dla platformy Sky Italia, aby zaoszczędzić na drogiej już emisji.

 

Z Hotbirda prędzej znikną kanały z azji niż włoskie telezakupy.

---

2. Promowanie standardu DVB-S2 i 8PSK wśród operatorów płatnej telewizji.

---

3. Można także wynieść nowe satelity, które będą posiadały zawężone transpondery (27MHz zamiast 36MHz - tak jak na Astrze) oraz silniejszą wiązkę, aby móc obsłużyć wyższe wartości FEC na tych samych, małych antenach.

 

Zadanie jest bardzo karkołomne, a konwersja może trwać bardzo długo.

---

4. Można wysłać satelitę, z bardzo silną i kierunkową wiązką pasma C. Istnieją nawet konwertery na oba pasma. Tylko czy znajdą się na to chętni?

---

 

Hotbird 6 posiada jedną wiązkę pasma Ka, która nie pokrywa dobrze całej europy i jest rezerwą dla Ka-Sat na 9E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...