Skocz do zawartości

Ferguson T60, prośba o opinie, spostrzeżenia


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wyszedł nowy dekoder do NTC marki Ferguson T60. Tuner spełnia wymagania określone przez Ministra Infrastruktury m. in. wspiera technologię dźwięku E-AC3 (DD+). Tuner jest w sprzedaży na znanym portalu aukcyjnym w cenie od 165 zł do 185 zł. Czy ktoś z was już posiada taki tuner i może się podzielić wrażeniami na jego temat? Czy znacznie różni się od swego poprzednika T50?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie mam tego tunera, ale przeglądając dostępną na stronie fergusona instrukcje obsługi, rzuca się w oczy zmiana grafiki w tym tunerze. Zmieniono tą tradycyjną w kolorze niebieskim występującą we wszystkich arivach na inną. Czy lepszą ? to rzecz gustu. Na pewno będą i zwolennicy tej grafiki, jak i tacy co będą ja krytykować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuner zakupiony w zeszłym tygodniu. Zaznaczam, że nie miałem wcześniej do czynienia z żadnym innym tunerem :P

Nagrywanie na pendriva śmiga, EPG działa, są jakieś śmieszne gierki, grafika bardzo ładna, dostosowana do HD. Malutki, fajny, tani tunerek z obsługą EAC-3 i wszystkimi potrzebnymi bajerami :).

Niestety nie miałem okazji testować polskich kanałów, gdyż nie jestem jeszcze w zasięgu nadajnika, ale czeskie kanały śmigają pięknie :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też się skusiłem na ten odbiornik, głównie przez niską cenę oraz w uwagi na to, że odbiornik ma "wszystko" co w Polsce jest wymagane (MPEG4, E-AC3).

 

Pierwsze co się rzuca w oczy - tuner koszmarnie długo startuje, powyżej 20 sek. Jak na tak proste urządzenie, moim zdanem, jest to stanowczo za długo.

Menu ekranowe OSD jest nieczytelne. Czcionki są za małe. Nawet jak stoję 1 metr od telewizora (CRT, SD), muszę się domyślać co tam jest napisane. Dla starszych osób tuner się nie nadaje.

Tuner dość często (nie wiem jak to nazwać) zlicza podwójne impulsy z pilota. Tzn. np. poczas zmiany kanału strzałkami, zamiast przeskakiwać o jeden kanał w górę lub w dół, przeskakuje o dwa. Ale to samo tyczy się zmiany głośności lub przycisku Menu (przycisk Menu ma inne znaczenie przy pojedynczym i podwójnym naciśnięciu). Raczej jest to wina samego pilota - trzeba mocno gnieść przyciski aby działał poprawnie, przy normalnym naciskaniu idzie szału dostać z tym przeskakiwaniem o dwa.

 

Z innych wad wymienił bym:

- data jest po amerykańsku (zamieniony dzień z miesiącem) i nie można tego przestawić tak aby było normalnie,

- przy angielskim menu OSD nie można wybrać polskich napisów subtitle do filmu (nie ma takiego języka w menu, jest Angielski, Niemiecki, Czeski, Hiszpański, i inne, Polskiego brak),

- brak pałzy w PVR, podczas odtwarzania nagrań PVR, można przewijać do przodu i do tyłu, ale nie można nagrań zapałzować - totalna bzdura!

- brak jest też konsekwencji w znaczeniu przycisków, (np. przy odtwarzaniu divixów czerwonym można powiększać i pomniejszać obraz między okienkiem a pełnym ekranem, preview i fullscreen; ale przy odtwarzaniu PVR można już tylko powiększyć na pełny ekran, ponowne naciśnięcie czerwonego powoduje wejście do teletekstu - mimo iż menu ekranowe sugeruje iż nadal ma to być powiększanie i pomniejszanie).

 

Podsumowując generalnie jest to odbiornik z typową dla tego przedziału cenowego bolączką, czyli z niedopracowanym softem. W myśl zasady "nie pieniądze, nie odbiornik" lub "za te pieniądze lepszy nie będzie".

Są też pewne zalety: ma PVR ready, obsługuje zdjęcia, pliki MP3, divxy, i działa dość stabilnie. Męczyłem go i tylko raz udało mi się go wywalić - na ekranie była sieczka, a na wyświetlaczu (na przednim panelu) znikła ostatnia cyfra, i trzeba było tuner zresetować (wyjąc wtyczkę kabla zasilania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wczoraj testowałem ten tuner i obiektywnie trzeba przyznać że posiada on wiele zalet , ale także pewne niedociągnięcia. To prawda co napisał kolega HarrisonBergeron że tuner dość długo (ok.23 sek.) się uruchamia , przychylam się do opinii poprzednika że to za długo jak na tego typu sprzęt. Co do formatu wyświetlania daty to mi to nie przeszkadza, chociaż na pewno lepiej by to wyglądało jak by było d/m/r a nie m/d/r. Menu ekranowe OSD jak dla mnie prowadzi bardzo dodrze do wyszukania poszczególnych funkcji natomiast opis jest małą czcionką i dość nie wyrażny co przy małym telewizorze sprawia pewne kłopoty osobom mającym problemy ze wzrokiem.

U mnie problem przeskakiwania o dwa kanały nie istnieje podczas zmiany kanału strzałkami przy mocniejszym lub lżejszym naciskaniu klawisza, więc to chyba jakaś wada pilota kolegi HarrisonBergeron.

Teraz parę słów o tym co mnie najbardziej interesowało , EPG działa bardzo dobrze, nagrywanie jak i odtwarzanie nagranych audycji bez problemów - żadnych zacięć. Zaplanowałem nagranie, tuner ze stanu czuwania uruchomił się , nagrał , następnie wyłączył się do stanu czuwania. Odtwarzacz działa poprawnie - nagrałem na pena pierwszy lepszy film z płyty z napisami z divixa i odtworzyłem go na Arivie T60 bez problemów łącznie z napisami (można wybrać rozmiar czcionki , tło jak i kolor napisów).

Co do jakości obrazu na kanałach w SD jestem mile zaskoczony - nie odbiega zbytnio jakością od Arivy 200 którą też posiadam. W Arivie T60 natomiast brak jest mi funkcji bezpiecznego usuwania pamięci USB. W instrukcji jest tylko żeby nie odłączać dysku podczas odtwarzania lub nagrywania. To tyle, ogólnie jestem zadowolony jak na razie z tego zakupu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy kanały przełączają się szybko?

2. Czy można równocześnie nagrywać jeden kanał a oglądać inny? (pewnie nie)

 

Czy istnieje w ogóle jakaś stabilna i dobra alternatywa do tego Fergusona? Z tą firmą mam bardzo złe skojarzenia, poraża mi ich nieudolność jeśli chodzi o poprawianie błędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja odbieram tylko mux 2 (Polsat, TV4, TVN, TVN7, Puls, Puls2) i gdy nagrywam jedn z nich pozostałe mogę oglądać . W instrukcji pisze że Ariva T60 posiada funkcję SEMI-TWIN TUNER która umożliwia podczas nagrywania oglądanie innego kanału nadawanego z tej samej częstotliwości (w praktyce jest to cały mux). W czasie nagrywania trzeba nacisnąć OK i wyświetli się lista kanałów, wybrać kanał i ponownie OK.

Co do prędkości przełączania kanałów to jak dla mnie może być . Przy przełączaniu klawiszami pilota ze strzałkami od razu znika obraz i pojawia się pasek informacyjny jak i ikonka z numerem programu, następnie pojawia się obraz i trwa to około 1 do 2 sek. Przełączając klawiszami numerycznymi wygląda to troszkę inaczej. Wciskamy klawisz , pojawia się ikonka wybranego kanału a jest jeszcze obraz kanału oglądanego ze 2-3 sekundy , następnie znika obraz pojawia się pasek informacyjny a po chwili obraz - trwa to też ok 1 do 2 sekund. Raz jest szybciej , raz wolniej - może dlatego że jestem praktycznie na granicy zasięgu i odbieram na antenie pokojowej ze wzmacniaczem wystawionej za oknem na parapecie.

Oprócz Arivy T60 posiadam jeszcze Aive 200 od ponad roku i jak na razie jest OK. :smile: Raczej nie znajdziesz tunera który będzie idealny. W każdym nawet z najwyższej półki jeśli chodzi o przedział cenowy znajdzie się coś co będzie komuś przeszkadzało. Dla mnie najważniejszy jest odbiór programów (bez zakłóceń i w przyzwoitej jakości) , następnie EPG dobrze działające i bezproblemowe nagrywanie jak i odtwarzanie. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jest to mój pierwszy post na tym forum więc proszę o wyrozumiałość za ewentualne "głupie" pytania lub stwierdzenia. Od kilku dni przyglądam się uważnie temu tunerkowi ale nurtuje mnie kilka pytań dot. tego modelu, na które nie znalazłem odpowiedzi na tym forum. Staram się być tzw. świadomym konsumentem i nie chce po ew. zakupie żałować swojej decyzji dlatego mam kilka pytań do użytkowników T60, lub do osób które obeznają się w tym temacie. Wiadomo że tuner obsługuje E-AC3 (Dolby Digital Plus), ale nikt nie pisał czy obsługuje on AC3 (Dolby Digital). Może ten fakt jest dla użytkowników na tyle oczywisty że się o tym nie pisze? Jest to dla mnie na tyle ważne, ponieważ chciałbym podłączyć ten tuner poprzez wyjście SPDIF (coaxial) do amplitunera i cieszyć się dźwiękiem DD na wybranych kanałach (np. TVN, TVN7). Mój amplituner to Sony STR-DE445 i nie obsługuje on E-AC-3 (DD+). Obsługuje tylko 'zwykłe" Dolby Digital oraz DTS. Czy T60 na wyjściu SPDIF potrafi puścić dźwięk AC-3 do amplitunera? Czy ten tuner ma możliwość downmixu do stereo? Czy jeśli ustawie na tunerze dźwięk DD i puszcze obraz poprzez HDMI do TV LCD, który nie obsługuje ani DD ani DD+ (jeden z pierwszych modeli LCD Samsunga) do będzie leciał dźwięk z głośników telewizora?

Kolejna sprawa jaka mnie zaniepokoiła to czułość głowicy. Na innym forum jeden z użytkowników z Gdańska pisze o mało czułej głowicy w porównaniu z T50, co skutkuje zastosowaniem dużo mocniejszej instalacji antenowej niż w niższym modelu T50. Czy problemy z odbiorem rzeczywiście są takie trudne? Może jest to sprawa softu albo po prostu "ten typ tak ma"? Sam też będę odbierał w Gdańsku ok. 15 km od RTCN Chwaszczyno na pokojowej antenie z wbudowanym wzmacniaczem Vivanco TVF 46. Na tej samej antence w innym pokoju dobrze odbieram Mux2 i 3 na tunerze wbudowanym w TV LCD. Teren jest płaski, rzadko zabudowany (Żuławy Gdańskie). Czy na tym tunerze również mam szanse stabilnego odbioru, czy może czułość głowicy jest gorsza niż w przypadku tunera wbudowanego w TV LCD? Bardzo bym prosił użytkowników o odpowiedz, sugestie własne odczucia dot. tego modelu. Myślę że wielu przyszłym użytkownikom tego modelu Fergusona wasze sugestie i spostrzeżenia bardzo pomogą w dokonaniu tzw. racjonalnego oraz świadomego wyboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie audio to zbytnio nie pomogę. Nie posiadam amplitunera , a tuner podłączony mam do starszego telewizora . Zacytuję tylko instrukcje obsługi "Zielony przycisk audio wyświetla okienko z dostępnymi ścieżkami dźwiękowymi. Można wybrać dowolną z nadawanych. Należy jednak pamiętać, że ścieżki z dźwiękiem przestrzennym AC3/DD+ można odtworzyć wyłącznie poprzez amplituner podłączony do cyfrowego wyjścia audio – Coaxial."

Co do czułości głowicy to nie wiem jak jest na Ariva T50 , ale na Ariva T60 wygląda to tak. Do nadajnika mam w linii prostej około 48 km., do tunera mam podłączoną antenkę własnej roboty (dipolek ze wzmacniaczem), uzyskałem siłę sygnału ok 80%, jakość 60%. Z miejsca gdzie stoi antenka (parapet okna) nie ma czystej przestrzeni w kierunku nadajnika (drzewa a za nimi budynki) :)

http://img850.imageshack.us/img850/9453/kodakc81302.jpg

http://img801.imageshack.us/img801/263/kodakc81303.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak odbiera E-AC3 (DD+) to chyba AC3 (DD) działa z "urzędu".

Oczywiście, że działa z urzędu i jest tak w każdym urządzeniu które obsługuje EAC3 bo tak zakłada sam standard.

Kolejna sprawa jaka mnie zaniepokoiła to czułość głowicy. Na innym forum jeden z użytkowników z Gdańska pisze o mało czułej głowicy w porównaniu z T50, co skutkuje zastosowaniem dużo mocniejszej instalacji antenowej niż w niższym modelu T50. Czy problemy z odbiorem rzeczywiście są takie trudne? Może jest to sprawa softu albo po prostu "ten typ tak ma"?

Tamten użytkownik trafił chyba na wadliwy egzemplarz. Ja mam w testach T60 i porównawczo model NTC Cabletech mini i na obu mam identyczny poziom sygnału (97-98%) mimo że z Łodzi mam słabiutkie 0,4KW i to za lasem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie producenta http://www.ferguson-digital.eu/pl/pobie ... 1.036.zip/ pojawiło się nowe oprogramowanie 1.036 do tego tunera. Wgrałem je ale jakoś istotnych zmian to nie widzę - może dlatego że jak na razie mało używam ten sprzęt .

Czy podczas wgrywania nowego oprogramowania pojawił się ekran z paskiem postępu.U mnie po naciśnięciu "ok"/wyrażenie zgody na zmianę softu/ obraz się nie zmienił a po pewnym czasie tuner się zresetował a jedyną zmianą jaką zauważyłem to nowy numer oprogramowania.Ponowna próba zmiany tego samego oprogramowania jest już niemożliwa.Teraz nie wiem czy oprogramowanie dali na stronie z błędem czy mój tuner jest wadliwy.Tuner oczywiście pracuje tak jak pracował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas aktualizacji nie patrzyłem cały czas na ekran telewizora ale wydaje mi się że nie miałem tego ekraniku z niebieskim tłem i paskiem postępu, tuner zresetował się i ponownie się uruchomił. Po tej aktualizacji zrobiłem przywrócenie ustawień fabrycznych, następnie ponownie wyszukałem kanały i gdy sprawdziłem informacje jest tam wersja 1.036 . Jak już pisałem nie widzę jakiś istotnych zmian, a format daty na pasku informacyjnym wyświetla jak poprzednio czyli miesiąc / dzień / rok . Kolego der skoro kolega bartolinos pisze że ten format daty się zmienił to może coś jest nie tak z tym nowym oprogramowaniem , lub naszymi tunerami. Napiszę do fergusona w tej sprawie i zobaczę co oni na to.

 

Aktualizacja.

Wysłałem e-maila do fergusona i po godzinie dostałem odpowiedż z której wynika że wszystko przebiegło prawidłowo. Więc jeśli chodzi o wyświetlenie formatu daty to po wciśnięciu klawisza INFO na pasku informacyjnym dalej wyświetla mm/dd/rr ale już po wciśnięciu klawisza EPG pilota to na przewodniku EPG widnieje dzień/ miesiąc/rok i może właśnie o to wyświetlanie chodziło koledze bartolinos.

A to treść odpowiedzi od fergusona:

 

Witam,

 

aktualizacja przebiegła prawidłowo.

 

Pozdrawiam,

 

Expert

Ferguson logo

Ferguson Sp. z o.o.

ul. Sielawy 13, 61-619 Poznań/POLAND

tel. +48 61 822 05 11

http://www.ferguson-digital.eu

e-mail:expert@ferguson.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dokładnie wszystko tak samo.Ta aktualizacja to była tylko zagrywka marketingowa.Za dużo było krytyki na forach i sprzedaż zagrożona.Poza datą nie poprawili nic a nawet popsuli,wcześniej nie szatkował tak często obrazu.Avire T50 psuli od lipca do stycznia czy lutego,aż się im w końcu udało.Od razu zastanowiło mnie to,że nie podali co poprawili tak jak przy T50 podawali zawsze więc tylko PR to był.Poprzednio ktoś z forum ściągnął fabryczne oprogramowanie z T50 i to nas uratowało przed trzymaniem tunera w szafie przez pół roku.Można o tym poczytać na forum Emitela pod T50.Facet ma swoją stronę internetową poświęconą T50 i nie tylko.Może by go poprosić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie obejrzałem sobie instrukcje obsługi którą otrzymałem przy zakupie tego tunera kolego der i wynika z niej że format wyświetlania daty na przewodniku EPG nie został zmieniony i przy poprzednim oprogramowaniu (1.022) był taki jak opisałem w poprzednim moim wpisie na tym wątku. Co do aktualizacji to nie chce mi się wierzyć że była to tylko zagrywka marketingowa która tak naprawdę nie wnosi żadnych zmian oprócz numeru oprogramowania. Coś raczej zostało zmienione i tylko szkoda że ferguson nie napisał czego dotyczyła ta aktualizacja - bo taki opis powinien być raczej normą a nie kaprysem producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie zmiany daty dowiedziałem się od kolegi.Ja na to nie zwróciłem uwagi.Teraz kolega pisze,ze jednak nie został zmieniony jak ja podaję do wiadomości.Niczego już nie rozumiem.Z moich obserwacji wynika,że próbowali poprawić soft odnośnie czułości głowicy bo to było najpilniejsze dla odbiorcy,niestety się nie udało.Co jak co ale Ferguson się stara w porównaniu do innych producentów.Na pewno niedługo ukaże się całościowy nowy soft z poprawkami,tak jak było z T50.Trwało to długo zanim dopracowali ale dopracowali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na zmianę formatu daty też nie zwróciłem uwagi po wgraniu nowego oprogramowania i nie twierdziłem że taka zmiana była. Odniosłem się tylko do wpisu kolegi batrolinos viewtopic.php?f=112&t=20237&start=15#p484388 . Porównując to co mamy obecnie na nowym oprogramowaniu 1.036 a instrukcją obsługi załączoną do tunera to zmiany w tym temacie nie było. :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...