Skocz do zawartości

Oznakowanie wiekowe programów


qqq_b
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

TV Puls wycięła cyfry w oznaczeniach wiekowych.

Niestety tylko wycięli i pomniejszyli. Przeźroczystości tam nie widzę.

 

User z forum medialnego dostał odpowiedź e-mail na temat oznaczeń w TV Puls. Nie mogą ustawić przeźroczystości, bo wiążą ich warunki narzucone przez KRRITV. To dlaczego pozostali nadawcy mogą, a oni nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy nadawaniu w formacie 4:3 widziałem mniejsze oznaczenia, ale czy w 16:9 również są pomniejszone?. Jeśli 7\Turbo\Style, to na pewno TVN również je pomniejszy.

 

Na "satce" obecnie TVN7 nadaje w spłaszczonym 16:9 (Coś takiego jak TVS). Logo TVN7 zostało nieco obniżone. Nie wiem, czy czasem zostało trochę odświeżone, ale to może mi się wydawać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(TVN-y) Teraz w 4:3 są tej samej wielkości, co do dziś w 16:9 :) Od września czekałem, aż je jeszcze trochę pomniejszą i wreszcie to zrobili, bo od samego początku widziały mi się za duże, jak na profesjonalnych grafików TVN.

 

@matik

Wcześniej pisałeś, że TVN ma najmniejsze oznaczenia, jakie może mieć wg prawa... ale teraz zastosował jeszcze mniejsze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapożyczone zapy od usera @Lotaryngia

 

16:9

tvnsiedemac3mulagencinc.png

 

4:3

tvnsiedemac3mulkomediow.png

 

Więcej zapów robionych przez @Lotaryngię znajdziecie tutaj: http://imageshack.us/homepage/?user=zapy_z_tv

 

@Lotaryngia na forum medialnym też przyznał, że logo zostało odświeżone. Jest już nas dwóch, więc musieli coś zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej pisałeś, że TVN ma najmniejsze oznaczenia, jakie może mieć wg prawa... ale teraz zastosował jeszcze mniejsze :D
Owszem, pisałem tak, są teraz mniejsze niż powinny być. Widocznie uznali, że skoro TVP może to oni też mogą
@Lotaryngia na forum medialnym też przyznał, że logo zostało odświeżone. Jest już nas dwóch, więc musieli coś zmienić.
Przyjrzałem się tym zapom i wiem już o co chodzi. Logo jest minimalnie większe i zamiast mdłych kolorów są bardziej wyraziste - po prostu poprawili jakość wyświetlania logotypu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wciąż są duże oznaczenia, które widać gołym okiem. Bardzo się cieszę, że HYPER+ ma również bardzo mało oznaczenia - podobne do Kino Polska. O to chodzi! Cała paczka kanałów z grupy Canal+ powinna mieć takie. Mam nadzieję, że za niedługo TVN i inne polskie stacji będą miały oznakowania w takim właśnie stylu. Praktycznie niewidoczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

User z forum medialnego dostał odpowiedź e-mail na temat oznaczeń w TV Puls. Nie mogą ustawić przeźroczystości, bo wiążą ich warunki narzucone przez KRRITV. To dlaczego pozostali nadawcy mogą, a oni nie?

Odpowiedź jest jak najbardziej prawidłowa.

W rozporządzeniu KRRiT wyraźnie jest określony kolor i minimalny rozmiar. Inni nadawcy najwyraźniej po prostu nie przejmują się warunkami narzuconymi przez KRRiT, a sama KRRiT też tego nie sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W liście od KRRiT napisano ze nie ma żadnych ograniczeń które dotyczą intensywności świecenia i ograniczenia wiekowe mogą być półprzezroczyste. W rozmowie telefonicznej uzyskałem informacje że ograniczenia wiekowe mogą być transparentne . PROBLEM Z JASKRAWYM LOGO LUB OGRANICZENIEM WIEKOWYM TRZEBA KIEROWAĆ DO NADAWCY.

 

W odpowiedzi na Pańskie kolejne wystąpienia, dotyczące sposobu oznaczania audycji symbolem graficznym w programach telewizyjnych uprzejmie wyjaśniam, że obowiązek oznaczania audycji z uwzględnieniem grup wiekowych wprowadził Sejm RP a nie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyjmując 2 kwietnia 2004 roku nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji (tzw. nowelizacja europejska). KRRiT zrealizowała tę delegację ustawową 23 czerwca 2005 r. wydając szczegółowe rozporządzenie w tej kwestii. Rozporządzenie to wraz z załącznikami stanowi do dziś obowiązującą podstawę dokonywania przez nadawców szczegółowej kwalifikacji audycji lub innych przekazów do poszczególnych kategorii wiekowych oraz ich oznaczania widocznymi na ekranie symbolami.

 

Jednocześnie pragnę poinformować, że KRRiT 12 lipca 2011 roku dokonała nowelizacji ww. rozporządzenia w sprawie kwalifikowania audycji mogących mieć wpływ na negatywny rozwój małoletnich. Modyfikacja aktualnie stosowanych oznaczeń wiekowych polegała na zmianie ich czytelności oraz widoczności.

 

Odnośnie poruszonej przez Pana kwestii dotyczącej zarówno logo jak i oznakowań wiekowych np. natężenia koloru czy wielkości uprzejmie informuję, że KRRiT nie posiada kompetencji w zakresie ingerowania w działalność programową samodzielnych nadawców. Przepisy nie określają ani intensywności ich świecenia, ani dokładnego położenia. Uwagi oraz propozycje należy kierować bezpośrednio do biura programowego konkretnego nadawcy wpisując się w dyskusję nad kształtem programu telewizyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy przezroczystość wpływa na zmianę koloru?

Wpływa. W rozporządzeniu jest określny pantone oraz wartości RBG i CMYK. Zmieszanie koloru z tłem wpływa na zmianę tych wartości. Gdybyś pracował w drukarni lub jako grafik wiedziałbyś jak jest to ważne.

 

W liście od KRRiT napisano ze nie ma żadnych ograniczeń które dotyczą intensywności świecenia i ograniczenia wiekowe mogą być półprzezroczyste.

Ja wiem, że KRRiT udziela właśnie takiej odpowiedzi. Wielokrotnie ją tutaj prezentowałeś.

Ale pantone to pantone i nie ma zmiłuj się. A w rozporządzeniu jak byk pantone jest określny.

 

I żeby było jasne - ja też jestem za transparentnymi oznaczeniami, a najlepiej to aby ich w ogóle nie było na ekranie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

(...)a najlepiej to aby ich w ogóle nie było na ekranie.

I o to chodzi. Jesteśmy w przededniu zaniechania analogowej telewizji naziemnej i pozostawienia tylko cyfrowej. W dodatku pojawiają się kanały tv z myślą tylko o nadawaniu cyfrowym. Dlaczego są zmuszane do stosowania jakichś śmiesznych oznaczeń wiekowych na ekranie, skoro w telewizji cyfrowej jest coś takiego jak EPG i kontrola rodzicielska. Te śmieszne znaczki wystarczy tylko zamienić na kategorie wiekowe w EPG i jeśli rodzice są odpowiedzialni to zablokują np. małolatom treści dozwolone od lat 18. A jeśli rodzice nie są odpowiedzialni to małolatów i tak nic nie powstrzyma przed oglądaniem filmu czy serialu ze znaczkiem +16 czy +18. W przypadku blokady poprzez tuner cyfrowy przynajmniej taki program w ogóle sie nie wyświetli, a w przypadku tych śmiesznych znaczków na ekranie, program i tak się wyświetla a dzieciaki tylko czekają na cycki na ekranie albo odpadające kończyny w przypadku jakiegoś horroru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpływa. W rozporządzeniu jest określny pantone oraz wartości RBG i CMYK. Zmieszanie koloru z tłem wpływa na zmianę tych wartości. Gdybyś pracował w drukarni lub jako grafik wiedziałbyś jak jest to ważne.

Nie pracuje w drukarni i nie jestem grafikiem, ale według mnie przezroczystość nie wpływa na kolor samego oznaczenia i teraz jestem pewniejszy swojej teorii niż wcześniej. Piszę o samym logo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...