Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Polsat, TVN, TV 4, TV Puls - otrzymają możliwość rozszerzenia koncesji o nadawanie cyfrowe, czyli umieszczenia swojego kanału w pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej.

Jak nie będą chcieli to nie - jest mnóstwo innych chętnych na to miejsce! Dobrze, że w KRRiT coś się ruszyło w tej sprawie - może to dobry znak? Zastanawiam się tylko, jak operatorem technicznym może być TP EmiTel, skoro nie wszystkie nadajniki naziemne z DVB-T należą do niego? Np. spółka RS TV jest powiązana z Polsatem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo nawet czy będą, a co dopiero kodowane! :lol: Jeśli naród będzie chciał, to wykupi dostęp do takich kanałów - Polacy przyzwyczaili się już, że nie ma nic za darmo. Podobno w Anglii się to nie sprawdziło i szybko z tego zrezygnowano. W Polsce za czasów analogu satelitarnego, w niektórych miastach był Canal+ kodowany naziemnie - nie wiem ile osób z tego korzystało, ale część pewnie oglądała odkodowane okienka. :P Dekodery na karty dostępu są. Miejmy nadzieję, że nie będzie powtórki z satelity, gdzie w DVB-T będzie TVP Sport kodowany w Videoguard. :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najnowsze wiadomości a więc te : http://media2.pl/media/45821-naziemna-t ... kacje.html

Mówią o starcie DVB-T w wakacje.

Według mnie w jego ofercie będą na pewno :

- TVP 1,2,Info (MUX 1)

- Polsat (MUX1),Polsat2 (MUX2)

,TVN (MUX1),TVN7 (MUX2)

- Puls (MUX1)

- TV4 (MUX1)

- Tele5 (MUX2)

A dlaczego ?? A dlatego że to są podstawowe kanały różnotematyczne w Polsce.

Pewnie do walki dołączą też kanały lokalne i informacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie w jego ofercie będą na pewno :

- TVP 1,2,Info

- Polsat,Polsat2

,TVN,TVN7

- Puls

- TV4

- Tele5

Skąd takie informacje? :shock: Ciekawi mnie szczególnie Polsat 2 i Tele 5.

 

Pewnie do walki dołączą też kanały lokalne i informacyjne.

Problem w tym, że nie wszędzie takie kanały są... I co wtedy? Miejsce zajmie jakiś kanał ogólnopolski, a później - kiedy już będziemy mieć swój kanał lokalny - nie będzie miał szans na dotarcie do widzów. :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko moje przypuszczenia a nie oficjalne informacje. Co do Polonii 1 to najpierw jest potrzebna tam reforma programowa.

Co do lokalnych to mogą to być :

- TVP Regionalne

- i lokalne stacje typu TVS myślę że tu do akcji mogą się też włączyć stacje kablówek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to tylko Twoje przypuszczenia, to może napiszesz na jakiej podstawie tak przypuszczasz. Bo koncert życzeń to to nie jest. :P

 

Jeżeli chodzi o stacje lokalne, to TVP nie może konkurować ze stacjami komercyjnymi - po prostu obowiązkiem jest wrzucenie kanałów TVP1, TVP2 i TVP Info/Regionalna do pierwszego multipleksu. Według wcześniejszych informacji, dopiero przy drugim miałby być konkurs, w którym jedno miejsce jest "zarezerwowane" dla stacji lokalnej-komercyjnej. O ile w Warszawie nie będzie z tym problemu - rywalizacja jest dosyć spora, na czele prawdopodobnie TVN Warszawa (chociaż mieszkańcy reszty województwa mogą nie być nim zainteresowani), to w innych częściach kraju (przykładowo - Podkarpacie) nie ma ani jednej tego typu stacji! Nie ma tu wiodących stacji kablowych, typu Toya, która posiadałaby swój własny kanał telewizyjny - może poza śmieciowymi kanałami z reklamami i ministacjami w poszczególnych miastach (Telewizja Sanok). Obawiam się więc, że miejsce to może zająć zupełnie nieodpowiednia firma, kompletnie niezwiązana z tym regionem, nadająca program lokalny dla Białegostoku (w dotychczasowych informacjach nie było powiedziane, że kanał regionalny ma być właśnie o tym regionie, na którego terenie nadaje) i chcieć je później odsprzedać przyszłej "TV Carpathia" za grube pieniądze. Jest jeszcze drugi czarny scenariusz - że miejsce na jeden kanał regionalny zajmie ta sama stacja na terenie całego kraju (przykładowo TVS)! :crazy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widzę to tak. Już wiadomo, że w pierwszym multipleksie znajdzie się siedem podstawowych kanałów. W drugim multipleksie na pewno będą spokrewnione stacje takie jak TVP: Sport, Kultura, Historia, TVN Siedem czy Polsat 2. pozostałe dwa miejsca pozostają wolne i mogą być wykorzystane przez stacje profilowane lub lokalne, np. Kino Polska (zapowiadali już wejście do DVB-T), Viva czy TV Silesia. Do trzeciego multipleksu pewnie dołączą takie kanały jak Tele5, 4fun.tv, Superstacja, kodowany multipakiet Canal+, albo niekodowane kanały zapowiadane przez Cyfrę.

 

Uruchamianie tylko pierwszego multipleksu z tą samą ofertą co naziemnia, jest nielogiczne i wydaje się, że służy to tylko platformom cyfrowym.

 

Następne dwa multipleksy powinny zostać przekazane pod HD, a kolenje pod SD, DVB-H z dużą mocą nadajników i płatną telewizję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać wyraźnie, że w sprawie wprowadzenia cyfrówki nic się nie zmienio, nadal przeciąganie terminów i zapewnienia bez realizacji. Jesienią mówiono, że "tym razem to już na pewno" DVB-T zostanie uruchomiona w pierwszym kwartale 2009 r. - może nawet już na początku tego kwartału. Później sprecyzowano, że na pewno w pierwszym kwartale ale raczej nie na jego początku. Później poprawiono, że odbędzie się to pod koniec pierwszego kwartału czyli w marcu 2009. Następnie wspominano o "przełomie marca i kwietnia" - ze wskazaniem na kwiecień. Później przeczytałem, że start DVB-T nastąpi nie wiadomo dokładnie kiedy ale na pewno w pierwszej połowie roku 2009. Za chwilę mówiono już nie o pierwszej połowie roku lecz po prostu o połowie roku czyli przełomie czerwca i lipca. Obecnie czytam, że nadajniki na pewno nie zostaną odpalone wcześniej jak za 6 miesięcy - czyli NAJWCZEŚNIEJ w lipcu - brawo dla decydentów w tej sprawie traktujących społeczeństwo jak głupków - nie zdziwię się wcale jeśli na jesieni 2009 r. ogłosi się nam entuzjastycznie, że cyfrówka będzie w Polsce "już w pierwszym kwartale 2010 r. a być może nawet na jego początku" i .... wszystko zacznie się od nowa :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie sie wydaje że prędzej to jarosław się chajtnie niż w Najjaśniejszej będzie DVB-T a za przykład powinna być Austria gdzie cyfówka chula już od roku tyle tylko że w MPEG-2 naprawde chciałbym móc u siebie w okolicach Mszany Dolnej oglądać naziemną telewizje ale śnieg na telewizorze musi starczyć :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę jednak to będzie tak :

MUX1 : TVP1, TVP2, TVP INFO , POLSAT,TVN, TV4,PULS i ogólnopolskie stacje radiowe

MUX2 : Tele5,Polsat2,jakieś kanały spokrewnione z głównymi nadawcami i tu ewentualnie stacja lokalna a z radia te sieciowane (typu Eska)

MUX3 : Superstacja,4fun tv,KinoPolska,Viva multipakiet Canal + a z radia jakieś stacje lokalne niezsieciowane

a dalej już tak jak wspomnieliście (SD,HD ITP.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej na pewno w MUX 1 będzie oferta analogowa. Nie wiadomo jednak nic o stacjach radiowych - o cyfryzacji samego radia (np. DAB) kompletnie zapomniano! Ciekaw jestem, czy zapis UE o wyłączeniu analogu w 2015 roku dotyczy także tego medium?

 

MUX 2: Poland, zastanawiam się skąd ty bierzesz te pomysły? Wygląda na to, że z sufitu. Ani to nie są wymarzone przez ciebie kanały, które chciałbyś żeby były, ani nie poparte żadnymi dowodami. Z tego co widzę, właścicielem Tele 5 jest Polcast Television. Nie widzę go pośród listy 27 zainteresowanych II multipleksem DVB-T. A ta lista chyba do czegoś zobowiązuje - nikt mi nie powie, że nagle jest nieważna i trzeba będzie znowu składać wnioski. Poza tym piszesz tylko o kanałach, które wydaje ci się, że są kiepskie, a więc świetnie nadają się do multipleksu. Otóż nie ma żadnych przeciwwskazań, by do MUX 2 wszedł np. darmowy AXN! Kanał ten i tak emituje wystarczającą ilość reklam, by nie dotrzymać do końca filmu, a kodowany na satelicie jest tylko z powodu licencji. To samo dotyczy np. Movies 24 czy Hallmark, tyle że oni nie złożyli wniosku. MUX 3: Skąd tu multipakiet C+?! Kanały te dostępne są na satelicie, w ofercie Cyfry+, i nie sądzę aby Canal+ Cyfrowy chciał zrezygnować z tej formy dystrybucji kanału. A jeśli nie zrezygnuje, to po co miałby odnawiać ją naziemnie? Poza tym doskonale wiemy, że C+ wyraził chęć uczestniczenia w projekcie, nie wykluczając udostępnienia swoich kanałów tematycznych - czyli np. Domo, Planete czy MiniMini - za darmo!

 

Jak widzę za bardzo przyzwyczailiśmy się, że jeżeli coś jest darmowe, to na pewno nie dobrej jakości - wystarczy popatrzeć na kanały FTA. Ale już nie można tego powiedzieć o niemieckich FTA. Dlaczego u nas nie miałoby tak być, chociażby naziemnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje że C+ będzie chciał także wskrzesić okienka niekodowane i wprowadzić je w pozostałych kanałach.

Co do Tele5 to myślę że na pewno oni też będą pewnie chcieli nadawać naziemnie i to nawet z poziomu MUX2 ! W końcu żal żeby taki kąsek im uciekł.

Co do radia to pewnie Rada będzie chciała wcisnąć Radio do Multipleksu jako taką dodatkową ofertę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Tele 5 chciało nadawać naziemnie - był czas na składanie wniosków. Nie złożyli, przykro mi, ale nie liczą się w dalszej rozgrywce. Ciągle mają szansę wejść do pozostałych multipleksów. Jeśli chodzi o Canal+, to powiedz mi na jakich kanałach miałyby być odkodowane okienka? Na Domo? Sąsiedzi? Bzdura. A jeśli mówimy o radiu, to wolałbym zamiast niego dodatkową ścieżkę dźwiękową z oryginalnymi dialogami. Radio cyfrowe powinno być w DAB albo innym systemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C+ wyraził chęć uczestniczenia w projekcie, nie wykluczając udostępnienia swoich kanałów tematycznych - czyli np. Domo, Planete czy MiniMini - za darmo!

Planete w DVB-T to świetny pomysł. Wyższe słupki oglądalności = więcej reklamodawców = wyższe dochody z reklam = rozwój dalszy stacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze "wyspy cyfrowe", czyli obszary na których będzie można odbierać naziemną telewizję cyfrową, powstaną we wrześniu tego roku w Zielonej Górze, Żaganiu, Warszawie i w Poznaniu - powiedział w środę na konferencji przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski.

Żagań - gdzie do dokładnie jest?

Zielona Góra - ma dobre pokrycie analogiem.

Poznań - OK

Warszawa - bo warszawka zawsze musi być pierwsza. Fuj!

 

A Gdańsk i województwo pomorskie nie doświadczyły nawet milisekundy DVB-T. Odbiór w wielu rejonach pozostawia bardzo wiele do życzenia. Myślę, że ktoś tu dostał ładną kasę w kopercie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...