Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

HbbTV to dobra technologia poszerząca skromne zasoby pasm telewizyjnych. Prócz VOD jest możliwość nadawania także innych kanałów linearnych. 

A to że część osób z niego nie korzysta, to już zupełnie inna kwestia. 

Są jeszcze problemy ze standaryzacją, ale i te zostaną pokonane w przyszłości. Technologia raczkuje, ale od raczkowania wszystko się zaczyna. 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak pozostanę przy raczkuje. 

Potencjał HbbTV wykorzystuje TVP i Polsat póki co. 

Przez raczkowanie należy nie tylko rozumieć to co jest oferowane, ale także technologię zarówno po stronie nadawcy jak i samego odbiorcy. Zwłaszcza w tym drugim przypadku jest gorzej. 

Obligatoryjne stosowanie HbbTV w wersji 2.0.1 weszło niedawno, a i to jak widać nie daje gwarancji bezproblemowego korzystania. 

Póki nie zajdzie równowaga HbbTV ciągle będzie raczkować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.06.2022 o 22:37, DanielK napisał:

 niemieckie stacje radiowe w tamtejszych multipleksach są nadawane jako HbbTV. Tak jak nasza np. Kultura 2.

Nie wszystkie, choć tych jest, faktycznie więcej nie mam internetu ani tego HbbTV i ich słucham więc są normalnie.

Edytowane przez Arczi13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ZeusekJest standaryzacja. Masz 2.0.1, a to że ktoś próbuje uruchomić Hbbtv na kalkulatorze i to w wersji 1.4.0 , albo co gorsza na sprzęcie bez wsparcia Hbbtv 😉, to już jego problem.

Sytuacja jest taka, jak w przypadku innych nowinek, a nawet lepsza, bo można ją wyłączyć. Osobiście wolę dostęp do kanałów "po kablu" typu Kultura 2, niż kolejne gnioty typu Nowa w NTC, których oglądalność...

Co nie oznacza, że będę domagał się likwidacji tego typu programów, bo raz, od przybytku głowa nie boli, dwa , nic lepszego się nie znajdzie. No chyba, że wyimaginowani chętni, do zajęcia mux-4, których niektórzy tu widzieli , a nawet twierdzą, że czekają w kolejce 😉

Edytowane przez HansKlos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie może, co się stało, i co może być przyczyną takiego zachowania? 

 

Mianowicie... (już wcześniej to miałem, i po zmianie na HEVC wartości powróciły do bardzo dobrych) - nie wiedzieć czemu - nastąpiła u mnie nagła zmiana siły i jakości sygnału - anteny w ogóle nie ruszałem, a pogoda była i jest w porządku. 

Dla przykładu:

MUX 3 - Kraków - siła: około 90%, jakość - 30 - 40%

MUX 8 - Katowice - siła: 93 - 95, 96%, jakość - 93 lub 100%

 

(fragment do soboty do rana)

 

I od soboty południa do teraz:

 

A teraz?

 

MUX 3 - Kraków - siła: 26%, jakość: 13%

MUX 3 - Wisła - wcześniej miałem szczątki jakości - 0 - 1%, i siła - około 90%, a teraz? Tak jakby w ogóle mi tego multipleksu nie wykrywa... (0%/0%)

MUX 8 - Katowice - siła: 22%, jakość: 45%

 

Czy ktoś wie, co się to mogło stać? Osobiście nie mam pojęcia. 

Edytowane przez Gierek
uzupełnienie informacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyn może być wiele. Te procenty które pokazuje odbiornik, najczęściej nie są miarodajne. Nawet w miarę wysokie wartości mogą szybko zmienić się na bardzo niskie. Np. wystarczy zmiana temperatury i wilgotności powietrza, a tym samym zmiana propagacji. Kiepski sygnał staje się jeszcze gorszy i odbiór zanika.

Wielokrotnie spotykałem sytuację gdzie miernik pokazywał parametry sporo poniżej normy, a odbiornik dosyć wysokie wartości procentowe. Np. wczoraj, po podłączeniu Signal T2-Mini do instalacji klienta, na wszystkich odbieranych kanałach dekoder pokazał  jakość 100% i siłę ... 0%. :!: Odbiór był stabilny, pomimo że miernik nie był w stanie w ogóle dokonać pomiaru. :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.06.2022 o 13:04, HansKlos napisał:

Osobiście wolę dostęp do kanałów "po kablu" typu Kultura 2, niż kolejne gnioty typu Nowa w NTC, których oglądalność...

 

Kultura 2 w HbbTV pokaż mi jaką ma oglądalność w porównaniu do Nowa TV wersji standardowej w naziemnej tv, nie porównuj zera do promila :) Oglądalność wszystkich kanałów i linków HbbTV razem wziętych z całej europy nie przekroczy oglądalności Nowa TV w wersji standardowej. Zobaczysz, że HbbTV umrze niestety czy stety, zapytaj się znajomych z pracy co to jest HbbTV i czy w ogóle wiedzą co to jest :) Nikt o tym nie słyszał tylko my tutaj o tym wiemy :) , wszyscy to wyłaczają w telewizorze aby reklamy się nie wyswietlały, a dekoderów z tą opcją nie ma - w tv wyłacza to każdy lub nie włącza, a dekoderów zero, kubeł usługa jak 3D. Kultura 2 może liczyć na oglądalność tylko i wyłącznie jeżeli przejdzie na nadawanie tradycyjne..

W dniu 12.06.2022 o 12:58, Arczi13 napisał:

Nie wszystkie, choć tych jest, faktycznie więcej nie mam internetu ani tego HbbTV i ich słucham więc są normalnie.

Są normalnie w Niemczech i Czechach jako standardowy przekaz bez HbbTV, jest ich sporo, sam słucham czasami, czeskie mają ciekawą muzę, radia w DVB-T2 i nowych kodekach mało pasma zajmują, u nas jeszcze na to nie wpadli. E-AC3 lub HE-AAC i można tych stacji radiowych upchać bardzo dużo w dobrych kodekach i małym bitrate. HE-AAC v2: 24 kbit/s stereo na każdą stację radiową czyli bardzo małe pasmo, a w przestrzennym E-AC-3 więcej ale to taki dźwiek jest niepotrzebny dla wszystkich stacji, większość to stereo i tutaj HE-AAC v2 wystarczy te 24 kbit/s. Jeżeli chodzi o obecny sprzęt DVB-T2 to spokojnie przynajmniej 90% odbiorników ma te kodeki. Gdyby poszli po bandzie to mogą upchac prawie 50 stacji w 1 Mbit  :) Nie wpadną na to :) Prędzej lokalne to zrobią niż ogólnokrajowe, myśle że gdyby lokalny mux podpisał umowy ze stacjami radiowymi na 100 kanałow i przeznaczył na to 2 mbit to atrakcyjność takiego mux mocno by wzrosła, dużo papierów ale atrakcyjność przyciągała by jak magnes. Właśnie sobie testuje wewnętrzny strumień HE-AAC audio 19 kbps (oba kanały, na jeden kanał wychodzi ok 9 kbps) - 5 min audio jakieś 800 kB  plik w stereo i nie gra to źle :)

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, pietrek1 napisał:

Są normalnie w Niemczech i Czechach jako standardowy przekaz bez HbbTV, jest ich sporo, sam słucham czasami, czeskie mają ciekawą muzę, radia w DVB-T2 i nowych kodekach mało pasma zajmują, u nas jeszcze na to nie wpadli.

I bardo dobrze że nie wpadli. W Czechach nie masz pełnego HD w MUX'ach, coś kosztem czegoś.

Mimo niewielkiej przepływności pojedynczej stacji, sumarycznie sporo pasma zjadają.

Radio to radio, a nie telewizja :)

 

Kto naprawdę chcę posłuchać radia w telewizorze już to może zrobić dzięki HbbTV. A jeśli nie chce, to już indywidualna decyzja każdego.

12 godzin temu, pietrek1 napisał:

 wszyscy to wyłaczają w telewizorze aby reklamy się nie wyswietlały, a dekoderów z tą opcją nie ma -

Nie ma takiej potrzeby aby wyłączać globalnie opcję. Wiele telewizorów umożliwia wyłączanie selektywne na konkretnym kanale.

Ja tak zrobiłem i mam HbbTV włączone wyłącznie na TVP Go, TVP Kultura 2, TVP Historia2, TVP ABC 2, , Emitv, EmiRadio.

Rozwiązałem problem z reklamami i korzystam z HbbTV tylko na kanałach które mają wartość dodaną z HbbTV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, pietrek1 napisał:

Kultura 2 w HbbTV pokaż mi jaką ma oglądalność w porównaniu do Nowa TV wersji standardowej w naziemnej tv, nie porównuj zera do promila :) Oglądalność wszystkich kanałów i linków HbbTV razem wziętych z całej europy nie przekroczy oglądalności Nowa TV w wersji standardowej. Zobaczysz, że HbbTV umrze niestety czy stety, zapytaj się znajomych z pracy co to jest HbbTV i czy w ogóle wiedzą co to jest :) Nikt o tym nie słyszał tylko my tutaj o tym wiemy :) , wszyscy to wyłaczają w telewizorze aby reklamy się nie wyswietlały, a dekoderów z tą opcją nie ma - w tv wyłacza to każdy lub nie włącza, a dekoderów zero, kubeł usługa jak 3D. Kultura 2 może liczyć na oglądalność tylko i wyłącznie jeżeli przejdzie na nadawanie tradycyjne..

 

Nie porównuj Kultury 2 z Nowa TV, bo i "nadajnik" nie ten i czas nadawanie też zgoła inny. Ja napisałem CO *JA WOLĘ, jaka treśc mi odpowiada. Oglądalność Nowa TV (a to tylko przykład)spada i jest (jak na czas emisji) żenująco niska. Z czego to wynika? Z gniota, który proponuje. Gdyby te dwa programy nadawały np. w NTC, to były by warte porównania. Co najlepsze, większośc tu piszących zobaczyła by kolejne g... tego pokroju, chociażby w "nowym" mux-4. Ok. Jak pisałem, od przybytku głowa nie boli, choć może rozboleć od treści.

 

*osobiście, częściej oglądam "coś" na Hbbtv niż np. Nowa TV, Zoom... co ja piszę , tych kanałow nie oglądam wcale 😉

Edytowane przez HansKlos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dvbtowiec napisał:

 

Kto naprawdę chcę posłuchać radia w telewizorze już to może zrobić dzięki HbbTV. A jeśli nie chce, to już indywidualna decyzja każdego.

 

I Właśnie powinniśmy mieć wybór, ponieważ nie każdemu jest potrzebny telewizor z internetem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony obecnie w sprzedaży prawie każdy TV ma Smart TV i to są małe koszta implementacji w system, bo żywotność tego rozwiązania też nie jest najlepsza, ale Hbb TV w odpowiedniej wersji szybko się nie zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Arczi13 napisał:

I Właśnie powinniśmy mieć wybór, ponieważ nie każdemu jest potrzebny telewizor z internetem.

No i masz:

1. HbbTV robisz OFF

2. Nie podłączasz kabelka/wi-fi i masz telewizor bez internetu.

 

Nikt nie zaprzestanie robić danego modelu telefonu z modułem LTE, bo ktoś "chce mieć wybór" 😄

9 minut temu, kisiel95 napisał:

Z drugiej strony obecnie w sprzedaży prawie każdy TV ma Smart TV i to są małe koszta implementacji w system, bo żywotność tego rozwiązania też nie jest najlepsza, ale Hbb TV w odpowiedniej wersji szybko się nie zmieni.

To raczej wynika z oferty nadawcy, niż problemów z samym HbbtTV. Z wyjątkiem TVP i może "symbolicznie" Polsatu, nikt się do tego nie kwapi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Arczi13 napisał:

I Właśnie powinniśmy mieć wybór, ponieważ nie każdemu jest potrzebny telewizor z internetem.

Dokładnie, dlatego masz radio FM, aby z radia korzystać w odbiorniku radiowym, a nie telewizyjnym.

A alternatywą dla HbbTV, tych co chcą mieć radio w telewizorze w telewizorach smart jest apka "Tune in". Tysiące stacji radiowych, w tym bardzo dużo polskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, dvbtowiec napisał:

I bardo dobrze że nie wpadli. W Czechach nie masz pełnego HD w MUX'ach, coś kosztem czegoś.

Mimo niewielkiej przepływności pojedynczej stacji, sumarycznie sporo pasma zjadają.

Radio to radio, a nie telewizja :)

 

Zjadają więcej pasma bo Czesi nadają radio w starej wersji AAC-LC i tutaj dają minimum 128 kbps na każdą stację, a ja pisałem o nowej wersji mocno skompresowanej czyli HE v2 i tutaj można ekstremalnie zastosować 24 kbps to masz 5 razy mocniejszą kompresję czyli tak jak pisałem nadajesz 100 stacji i potrzebujesz na całość nadawanych 100 kanałów radiowych tylko 2 mbit pasma z muxa czyli mały skrawek, a wiesz pewnie ile średnio jest tego pasma na MUXach więc rozwiązanie jest dobre i byłoby hitem. Pamiętaj, że radio tradycyjne przez telewizor ma wbrew pozorom bardzo duże wzięcie np. hotele, pensjonaty, motele, domy wypoczynkowe, itd. itd. Zapętlenie muzyki na 100 tematycznych stacjach daje możliwość nadawania reklam na 100 kanałach :) To są mega możliwości i zyski :) Po za tym robisz pakiet bezpłatnych kanałów i możesz zrobić własne niepowtarzalne stacje radiowe, których nie ma nigdzie lub i tak jak dodasz kilka które istnieją to ciężko jest na FM odebrać w jednej lokalizacji aż 100 stacji, a tutaj było by to możliwe i to na skrawku tylko jednego muxa, jego atrakcyjność wzrosła by niesamowicie , skanujesz i jeden mux znajduje ci 120 stacji, 100 radiowych i 20 telewizyjnych, robiło by to wrażenie :) Nie trzeba internetu, nie ma bufforowania, nie ma zakłóceń, nie ma zacinania, jest duży i stabilny zasięg, zawsze działa na zwykłej antenie bez neta i masz to w jednej skrzynce z pilotem, którą na co dzień każdy używa. Myślę, że ktoś kiedyś na to wpadnie, może lokalne muxy wykorzystają temat, one mają lepszy rozwój niż duże komercyjne i państwowe, dzięki zastosowaniu ekstremalnej kompresji lokalne muxy MWE uzyskały multum kanałów i zwiększyli swoją atrakcyjność oraz rozpoznawalność, a jak usuną duble i przejdą na DVB-T2 z nowymi kodekami to będą mogli zrobić prawdziwy wysyp nowości i zostawić daleko w tyle główne muxy i państwowe.

Testowałem wewnętrznie radio na kodeku HE-AAC wersję drugą - audio 19 kbps (oba kanały, na jeden kanał wychodzi śmieszne ok 9 kbps) - 5 min audio jakieś 800 kB  plik w stereo i nie gra to źle, nawet stare telewizory Manta odbierają taki kodek więc jestem pod wrażeniem, miałem jeden odbiornik który miał 15 lat i nie miał dvb-t2, ale miał obsługę tego kodeka lecz w wersji pierwszej i także odbiera i odtwarza ten sygnał z wersji drugiej, ale ucina połowę częstotliwości i gra tylko jeden kanał mono, 99% sprzętu który miałem dobrze odtworzyła ekstremalną kompresję i jakość audio była zadawalająca (pełne stereo, pełna częstotliwość i to przy ekstremalnym 20 kbps na całość), użyłem 7 modeli telewizorów i 3 modele amplitunerów, oczywiście że jest różnica przy tak ekstremalnej kompresji w szczegółach brzmienia dla audiofilów, ale ogólnie jestem miło zaskoczony testami i jakość audio była dobra nawet przy tej ekstremalnej kompresji.

Natomiast jeżeli chodzi o kanały TV to Czesi nie nadają w ekstremalnie wysokich rozdzielczościach dlatego, że nie mają miejsca na mux tylko po prostu nie chcą tego robić z innych powodów m.in. oni wolą upchać więcej kanałów SD a przy HD wolą lepszy bitrate z mniejszą kompresją i niższą rozdzielczością niż większą rozdzielczość i gorszą kompresję, taką mają politykę i dobrze, to jest ich świadomy wybór, muxy komercyjne wolą nadawać więcej kanałów i wybrały SD, a mux państwowy woli mniej kanałów i wybrali HD a przy tym wolą mniejszą kompresje i wybrali mniejsze rozdzielczości, to ich świadomy wybór, radio nie ma tutaj większego wpływu na taką politykę, gdyby je wyłączyli to poprawili by bitrate na kanałach TV i wcale by ich rozdzielczości nie zwiększyli bo oni wolą mieć lepszy bitrate a rozdzielczość jest dla nich na drugim planie, mają cały czas bardzo dobry bitrate, bo stosują niższe rozdzielczości.

 

Edytowane przez pietrek1
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pietrek1

Dziwne to Twoje rozumowanie. Hbbtv jest "be", ale upychania radia (po jaką [beep]ę radio na mux?), nawet kosztem obrazu (jacy ci Czesi zaradni 😉 ), to już tak. Albo upychanie 100 kanałów dla "lepszego wrażenia" 😲 Poważnie?

Niektórzy tu zaklinają rzeczywistość, ale Hbbtv to przyszłość, nawet gdyby miało podzielić losy 3D. Natomiast radio w TV brzmi już źle, a co dopiero z tego korzystać 😉

Teraz dopiero doczytałem:

Cytat

Testowałem wewnętrznie radio na kodeku HE-AAC wersję drugą - audio 19 kbps (oba kanały, na jeden kanał wychodzi śmieszne ok 9 kbps) - 5 min audio jakieś 800 kB  plik w stereo i nie gra to źle, nawet stare telewizory Manta odbierają taki kodek więc jestem pod wrażeniem...

Żarcik?

Edytowane przez HansKlos
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pietrek1 Powiem Ci tak w dobie internetu, a więc radia w smartfonach który każdy obecnie ma, mając do dyspozycji FM (a chyba każdy lub prawie każdy ma przynajmniej jeden odbiornik) nadawanie radia w paśmie telewizyjnym dla mnie to kuriozum. Nie, nie przypuszczam aby to miało wzięcie.

Dla przykładu podam Ci rozwiązanie jakie proponuję osobom z internetem i telewizorem smart, którzy pytają czy w telewizji naziemnej jest TVN24.

Jak wiadomo TVN24 można za darmo słuchać w TVN24 Go. Odpowiedź brzmi bez obrazu to nie chcę. A przecież tam głównie się gada i obraz do szczęścia w wielu przypadkach nie jest potrzebny, aby posłuchać informacji.

 

Słuchanie radia w telewizji dla mnie to jakiś dziwoląg, nie wspominając już o tym że konsumujesz przy tym tyle energii że mógłbyś odbiornika radiowego chyba przez miesiąc słuchać po jednym dniu zużytej energii na telewizorze.

11 godzin temu, pietrek1 napisał:

 na całość nadawanych 100 kanałów radiowych tylko 2 mbit pasma z muxa czyli mały skrawek, a wiesz pewnie ile średnio jest tego pasma na MUXach

Tak wiem. Każdy kanał HD zajmuje obecnie średnio  3-8Mb/s (jest to zmienne). W szczycie dynamicznych scen policz sobie 8Mb x 8 ile Ci to daje? To przekracza możliwości MUXa. Sądzisz że te 2Mb/s to pryszcz? W wielu dynamicznych scenach na różnych kanałach ta 2Mb przepływność jest na wagę złota.

Ja osobiście wybieram dobrą jakość HD, niż upychanie niszowego rozwiązania w MUX'ach naziemnych. Nie idziemy drogą czeską i bardzo dobrze.

Gdy u nas nastąpiło pierwsze przełączenie na HEVC, Czesi nam zazdrościli w artykułach prasowych FULL HD. U nich tego nie ma.

Jak pisałem coś za coś. Nasza droga jest lepsza.

Edytowane przez dvbtowiec
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jestem tradycjonalistą ale radio w telewizorze to nieporozumienie. Radia słucham tylko przez internet, komórka lub komputer + soundbar. Radia (wieży) pozbyłem się kilkadziesiąt lat temu.

Natomiast HbbTV owszem ma przyszłość ale w Polskim wydaniu nie jest najlepsze no i telewizor LG nie pozwala selektywnie to wyłączyć na kanałach. Wygodniej jest mi korzystać z aplikacji Smart. Rewelacyjnym zastosowaniem było w TVP statystyki meczów... nie pamiętam dobrze... to były jakieś mistrzostwa.

Edytowane przez Zeusek
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, WinExpert napisał:

Sprawdzam TV zniknęło z listy kanałów...


Ironicznie: najlepszy kanał TVP. Żadnych paradokumentów, propagand i innych rzeczy. W koło animacja.

Niby zniknęło, ale sygnał jest tylko obraz czarny. W jakim celu mają nadawać skoro przedłużono im przejście na nowy standard do 01.01.2024. Półtora roku nadawania bez zbędnych problemów. "Państwo w państwie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...