Skocz do zawartości

Nasz Internet - Dostawca, prędkość , Modem , osiągane prędkości po Wi-Fi.


marian_w
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, DanielK napisał(a):

Temat chyba bez sensu, dlatego, że prędkości osiągane po Wi-Fi nigdy nie są miarodajne do samego łącza...

Ale może być 100% po Wi-Fi i 95% po kablu przy łączu 1 Gbps 

 

Edytowane przez Kiler
Nie cytujemy ostatniej wypowiedzi w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko 2 Gbps ale wpięty do XGS-PON 10 Gbps sieć firmowa. ;)

WiFi jak napisane wcześniej jest bezsensem podawanie bo to dynamicznie przyznawana wymagana prędkość połączenia i zależy wyłacznie od posiadanego routera i technologii, w sumie jak bym miał podać to WiFi7 27 Gbps. Zwykle mam wszędzie na poziomie 1 Gbps  do urządzeń z WiFi6. 

wifi.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podawanie prędkości sieci WiFi jest bezsensowne , np. skoro sieć ma 1 Gbps to 5 podłączonych do niej  urządzeń nie będzie miało połączenia po 1 Gbps tylko ich suma połączeń osiągnie tyle bo na więcej nie pozwala router. To jest przepustowość sieci a nie stały transfer do urządzenia.

Nawet w sieci WiFi7 gdzie w routerze jest ok 27 Gbps po WiFi ,  2,5 / 10 Gbps dla LAN to nie jest prędkość połączenia tylko przepustowością która pozwala np. 27 urządzeniom na WiFi korzystać z połączenia przynajmniej ze średnią  1 Gbps. 

 

Nowsze technologie w routerach nie są przeznaczone dla szybkości połączenia tylko dla ilości podłączonych urządzeń.

Tak samo jest przy łączach internetowych które im większa mają przepustowość pozwalają podłączyć więcej urządzeń   które z kolei nie wpływają na działanie i szybkość połączenia innych w tej sieci. 

 

Zwykle i tak sieci interetowe czy serwisy nie udostępniają szybkich transferów dla zwykłych użytkowników,  posiadanie sieci na poziomie minimum 250-500 Mbps spokojnie wystarcza na potrzeby domowe i 3-4 użytkowników , jeśli więcej to jeszcze lepiej bo mniej wpływa na przepustowość innych użytkowników.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co mają dać orientacyjne kiedy się nie ma pojęcia od czego zależą. Jedna osoba to może i mieć taki jak pokazuje karta ale przy większej ilości urządzeń to nie ma tyle tylko czasami o wiele mniej. U mnie karta 1201 Mbps a faktyczny na co dzień poniżej 300-400 Mbps bo nie ma potrzeby nawet więcej.

 

Orientacyjne to dostanie jak mu porobią wszyscy identyczne  testy na swoich sieciach, pomijam spedtesty internetowe bo to pic na wodę  tylko do sprawdzania przepustowości łącza a nie transferów. 

 

@kfm877  już się nie raz spotkałem z osobami mającymi łącza 100-200 Mbps i WiFi6/LAN  1 Gbps i dla nich ktoś  z łączem 500 Mbps i gorszym routerem WiFi4/5   ma gorszy internet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Ktosiu napisał(a):

 

Zwykle i tak sieci interetowe czy serwisy nie udostępniają szybkich transferów dla zwykłych użytkowników,  posiadanie sieci na poziomie minimum 250-500 Mbps spokojnie wystarcza na potrzeby domowe i 3-4 użytkowników , jeśli więcej to jeszcze lepiej bo mniej wpływa na przepustowość innych użytkowników.  

Mnie wystarczało 300 Mbps dla dwojga użytkowników , ale żeby dostać GCB 6 musiałem przyspieszyć do 1 Gbps

Chciałem 600 Gbps ale wystarczyło dopłacić 10 zł. żeby mieć 1 Gbps 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Crossi napisał(a):

U mnie tak to wygląda:

Operator: T-Mobile;

Oferta: LTE do 60Mb/s;

Prędkość po Wi-Fi N 300Mb/s:

Oferta lte do 60Mb/s, a te 300Mb/s po wifi to niby skąd? chyba że to max na co pozwala router po wifi.

Edytowane przez Kiler
Nie cytujemy ostatniej wypowiedzi w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, DanielK napisał(a):

Temat chyba bez sensu, dlatego, że prędkości osiągane po Wi-Fi nigdy nie są miarodajne do samego łącza... Już 2m od routera może być 50% początkowej prędkości (gdy ktoś mieszka w bloku na przykład).

Wszystko zależy od sprzętu i ustawień, kanał w paśmie 5 GHz ustawiony na szerokość 160 MHz w GCB 6 ma 

transfer 2400 Mbps . Nawet spadek do 50% to nadal będzie 1200 Mbps co pozwoli zachować pełną prędkość 1000 Mbps

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jaś Fasola napisał(a):

Oferta lte do 60Mb/s, a te 300Mb/s po wifi to niby skąd? chyba że to max na co pozwala router po wifi.

Nie WiFi tylko takie ma łącze , spedtest nie sprawdza przepustowości WiFi tylko ŁĄCZA czyli ROUTERA !  

300 Mbps to maksymalny możliwy po WiFi  po sieci wewnętrznej . 

1 godzinę temu, marian_w napisał(a):

Wszystko zależy od sprzętu i ustawień, kanał w paśmie 5 GHz ustawiony na szerokość 160 MHz w GCB 6 ma 

transfer 2400 Mbps . Nawet spadek do 50% to nadal będzie 1200 Mbps co pozwoli zachować pełną prędkość 1000 Mbps

 

Najpierw musisz mieć taką kartę WiFi  by to obsłużyła 

Poza tym lepiej mieć w paśmie 2 GHz 300 Mbps niż 1 Gbps w 5 GHz zwłaszcza przy dużych odległościach od routera. Starsze pamo pozwala zwiększyć zasięg odbioru o prawie 100% przy dobrych kartach.  Internet czy oglądanie streamów będzie działać przy obydwu pasmach dosłownie identycznie.      

Poza tym już pisałem , prędkość po WiFi to nie szybkość połączenia  tylko przepustowość łącza. 

Jak wejdzie powszechnie WiFi7 to bezsensownie będzie podawać na sprzętach z WiFi7 maksymalną prędkość połączenia WiFi  27 Gbps. 

Bez-tytu-u.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Ktosiu napisał(a):

Najpierw musisz mieć taką kartę WiFi  by to obsłużyła

Dlaczego zakładasz że nie mam takiej karty?

Podałem przykład dla Giga Connect Box 6 który mam od UPC.

Na moim Routerze też mam Wi-Fi 2400 Mbps na 5 GHz i na 6 GHz.

Według Twojego rozumowania powinienem napisać że mój Router ma przepustowość łącza 7,8 Gbps

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo tyle ma przynajmniej  w tej wersji boxa przepustowości w sumie  teoretycznie do 10 Gb max.  Karta WiFi negocjuje połączenie z routerem i zwykle ustawi się na 1 Gbps  bo nie obsługuje więcej z powodu braku obsługi wyższego standardu.   Właściwości karty podają przepustowość ustawioną z z routerem a nie przepustowość routera na WIFi. Załączenia dodatkowych opcji kiedy nie są używane jest bezsensowne i wręcz ograniczają nawet zasięg sieci WiFi.  Zwykle WiFi ustawia sie pod największą ilość sprzętu podłączonego.  W tym routerze by działało dobrze 2400 Mbps trzeba być przynajmniej ok 2 m od routera i mieć kartę ze standardem BE.  Jako średniej jakości router od operatora bardziej praktyczne wydaje sie stosowanie kart AX. W Większe odległości nawet karta z BE ustawi sie automatycznie na AX czy 1 Gbps jak jest pod WiFi wpięte jakiekolwiek inne urządzenie.  

 

7,8 Gbps pozwala na spokojnie połączyć sie 7 użytkownikom z przepustowością zapewnioną dla każdego  1 Gbps po sieci lokalnej WiFi i LAN.  

Do Internetu połączenia  wiadomo , jak 7 użytkowników używa na raz to suma ich połączeń będzie 1 Gbps łącza.    

Aktualnie jak się nie ma kilku urządzeń z WIFi7 załączanie go jest niepotrzebnym obciążeniem tylko routera. 

Edytowane przez Ktosiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...