Skocz do zawartości
  • 0

Jak zainstalować zeza albo/i Monoblocka???


Marcin87
 Udostępnij

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jeżeli już chcesz robić zeza to tylko przez nie stosuj monobloca tylko dwa konwertery i przełącznik.

 

Ja mam antenę 70 od CP i zanotowałem na nim taki układ i większych problemów nie ma. Przy większym deszczu obraz czasami szatkuje lub całkowicie zanika z niektórych transponderów ale generalnie da sie

oglądać. Mieszkam we wschodniej Polsce...

Na allegro możesz kupić gotowe zestawy. Albo idź do jakiegoś sklepu i poproś sprzedawce o pomoc w dobraniu zestawu. Zobaczysz jak to chodzi na twojej antenie jeżeli będą problemy to wtedy możesz pomyśleć o wymianie czaszy na większą....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wyjaśnię problem od strony technicznej:

 

Monoblock jest rozwiązaniem całkiem skutecznym i spisuje się nieźle, ale podstawowe jego wady to zwarta konstrukcja (jak coś siądzie to całość do wymiany) i najważniejsze - rozstawu konwerterów nie można regulować. I właśnie w tym tkwi problem, ponieważ na dużych czaszach monoblock przy swoim stałym rozstawie będzie zezować nie korzystając z pełnej powierzchni czaszy (ponieważ konwerter na stałe patrzy w określony punkt czaszy i nie da się tego zmienić).

 

Dlatego monoblock nadaje się głównie dla anten ok. 80 cm. Przy czaszach mniejszych także pojawia się problem, bo konwerter zezujący wbudowany w monoblock nadal patrzy w ten sam punkt.

 

Oczywiste jest, że w ten sposób tracimy na sile sygnału, bo nie trafiamy zezem idealnie.

 

W przypadku układu niezależnych konwerterów jeśli coś się zepsuje - podmieniamy tylko uszkodzony element - co jest tańsze. Co więcej dokładnie można wyregulować rozstaw konwerterów i dopasować skręcenie (Skew) uzyskując najlepszy efekt. Jest to i zaleta i wada, ponieważ oczywiste jest, że poprawne ustawienie zeza opartego na układzie niezależnych konwerterów jest po prostu trudniejsze (zwłaszcza dla laika). Przy konwerterach monoblock choć ustawienie jest mniej dokładne (z uwagi na wymienione przezemnie wcześniej ograniczenia konstrukcyjne) to sama instalacja na czaszy jest łatwiejsza i szybciej można uzyskać odbiór.

 

W każdym razie konwertery monoblock są przeznaczone dla czasz ok. 80 cm - można je montować na innych, ale straty sygnału będą duże, dlatego lepiej przy innych rozmiarach anten decydować się na układ niezależnych konwerterów zezujących.

 

No i na zakończenie - łatwiej rozbudowywać zeza (dodawać kolejne konwertery na inne pozycje SAT) mając niezależny układ - przy monoblockach jest to albo całkiem niewykonalne, albo mocno utrudnione (z uwagi na fakt, że monoblock ma już wbudowany przełącznik DiSEqC w sobie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Żałuj , żałuj. 8) To łatwe, jeśli z istniejącej anteny na HB robi się zeza na HB i Astrę. Pod warunkiem, że w dziale Początkujący poczyta się wszystkie tamaty: Problemy i Dobór sprzętu. Dodatkowo to trzeba się jeszcze przywiązać do komina :lol::lol::wink: . A jeśli zaczynamy od poczatku, to więcej wiary w siebie i zerkać na sąsiednie anteny - ustawione. Odwagi. :lol::o

 

-pozdrawiam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A ja wznowię temat.

Do dzisiaj miałem zwykły konwerter twin, na którym poszedł polsat Cyfrowy i PVR Cyfry+ (jeden kabelek).

Dzisiaj zamontowałem zestaw antenę 80cm + Monoblock Quad (tutaj link).

Niestety nie mam kanałów HD z Cyfry. Pojawia sie napis Brak sygnału. Wiem, że potrzeba do tego bardzo precyzyjnego ustawienia anteny. Monter zarzeka się, że lepiej już sie nie da ustawić anteny.

Czy jest ktoś z Warszawy, Pruszkowa lub okolic, kto rozwiązałby ten problem??

Chętnie skorzystam z usług jakiegoś porządnego fachowca (oczywiście w rozsądnej cenie :wink: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Odświeżę temat.Zainstalowałem na swojej antenie z logo Cyfrowego Polsatu Monoblocka Single COMSAT z Saturna.Ustawiałem HB port1 Astra port2,główny patrzy na HB a boczny powinien na Astrę.Tyle,że ten drugi jak później skanowałem odbiera kanały z Astry 23,5 stopnia.Czy to normalne? czy jak zmienię antenę na większą to będzie HB i Astra 19,2 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Patrząc zza anteny monoblock zainstalowany jest za lewy uchwyt na 13E prawy konwerter powinien widzieć 19 stopni a widzi Astrę 23,5.Dodam,że Hot Bird odbiera elegancko wszystkie transpondery.Nie wiem jak to zmienić.Konwertera "zezującego" nie da rady ruszyć bo jest przecież w jednej obudowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Aaa, nie doczytałem, że masz Monoblock'a. :oops:

Hmm, to trochę dziwne, żeby na tym Monoblock'u odbierało ci Hot Bird'a 13°E i Astrę 23,5°E. :shock: Toż to 10 stopni różnicy Może to jakiś model z "rozstawem" 10 stopni, a nie 6, jak jest zazwyczaj przy Monoblock'ach? Chociaż nie słyszałem o takich... :roll: Jaki masz dokładnie model tego Monoblock'a?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Hmm, w opisie tego konwertera pod ww. linkiem nie ma żadnych informacji odnośnie "rozstawu" stopni tego konwertera. Niby w domyśle możemy przyjąć, że 6 stopni, ale czy faktycznie ten konwerter tyle ma? Druga opcja to taka, że może masz wadliwy egzemplarz i u ciebie ta dodatkowa "trąbka" Monoblock'a jest usadowiona w nim nieprawidłowo i "nie trafia" w Astrę 19,2°E, tylko w sąsiednią, znajdującą się o 4 stopnie dalej, Astrę 23,5°E? Trudno wyczuć. :? W ogóle ten konwerter jest jakiś "podejrzany". Ani oznaczenia modelu, ani jakiegoś symbolu... "COMSAT Universal" niewiele mówi. :roll: Zresztą, jego cena też mówi sama za siebie. Konwerter ten jest podejrzanie tani. Dobry Monoblock w wersji "single" to trzeba co najmniej drugie tyle liczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Wydaje mi się,że dobrze by działało gdybym miał większą antenę.Teraz mam talerz z logiem CP,ona chyba nie ma 80 cm,więc może w tym jest sęk?

Aaa to być może. Monoblock'i są tak skonstruowane, że działają poprawnie z antenami o rozmiarach 80-90 cm. Przy innych wymiarach anteny mogą być problemy. Wynika to ze "sztywnej" i stałej konstrukcji takiego konwertera. Jeśli masz antenę mniejszą, niż 80 cm to faktycznie taki Monoblock może funkcjonować nieprawidłowo. Pytanie tylko, czy to faktycznie może objawiać się tym, że zamiast Astry 19,2° z dodatkowej "trąbki" masz sąsiednią Astrę 23,5°E? Tego to już nie wiem. :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...