Skocz do zawartości

Ferguson Ariva 9000 4K CI+


irdeto
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Witam jestem zainteresowany zakupem tego urządzenia czy oferuje on nagrywanie kanałów 4K? Chodzi mi głównie o Canal+4K(Posiadam Moduł Canal+ CI+ z ECP i chciałbym nagrać Canal+ 4K w formacie *.ts tak aby można było takie nagranie odtworzyć na komputerze)

Edytowane przez piotrek93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.01.2024 o 10:27, Anita Kaźmierska napisał(a):

1. Żadnych nagrań nie da się odtwarzać na komputerze.

2. Nagrywa kanały 4K poza Canal+ 4K Ultra HD.

3. Ogólnie nie nagrywa kanałów z rodziny Canal+.

Wstyd jeśli chodzi o producenta. Jak można takiego bubla wypuścić na rynek jako nowość. To tuner z możliwościami ze "średniowiecza". Z drugiej strony wcale mnie to nie dziwi jeśli chodzi o tego producenta, bo przecież to nie pierwszy taki model. Czekamy na test i recenzję Octagona SF8008 4k Supreme.

Edytowane przez opensource
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.01.2024 o 00:50, opensource napisał(a):

Czekamy na test i recenzję Octagona SF8008 4K SUPREME

 

Jeśli kupisz e-SAT-Kurier 1-2/2024 to zapewne więcej się dowiesz z recenzji.

Tutaj czy na SK będzie raczej tylko ogólnikowo..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 12.01.2024 o 00:50, opensource napisał(a):

Wstyd jeśli chodzi o producenta. Jak można takiego bubla wypuścić na rynek jako nowość. To tuner z możliwościami ze "średniowiecza". Z drugiej strony wcale mnie to nie dziwi jeśli chodzi o tego producenta, bo przecież to nie pierwszy taki model. Czekamy na test i recenzję Octagona SF8008 4k Supreme.

A wziąłeś pod uwagę wymogi licencyjne? Sprawdziłeś na jakich zasadach certyfikuje się moduł CI+ ECP i HbbTV?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.01.2024 o 16:35, opensource napisał(a):

Co mają wymogi licencyjne do nagrywania na użytek własny, zwłaszcza że inne tunery nie mają z tym żadnego problemu? 

Czyli nie wiesz, okay :) To inaczej - znasz dekoder/telewizor z LICENCJONOWANYM CI+ ECP i HbbTV powyżej 1.5, który nie szyfruje nagrań albo obchodzi inne ograniczenia nagrywania nałożone przez dostawcę?
Niewiele lepszy od standardowego FTA? Ty widziałeś w ogóle na żywo to urządzenie, czy tak tylko sobie po nim ciśniesz, bo to nie sprzęt z E2? :D

Edytowane przez Kiler
Nie cytujemy ostatniej wypowiedzi w całości.
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Slayer999 napisał(a):

Ty widziałeś w ogóle na żywo to urządzenie, czy tak tylko sobie po nim ciśniesz, bo to nie sprzęt z E2? :D

Miałem kilka wcześniejszych modeli od znajomych na testy i wystarczy że w tym przypadku potrafię ze zrozumieniem przeczytać specyfikację żeby wyciągnąć wnioski. Mnie nie interesuje OS tylko możliwości, a te w przypadku Fergusona są praktycznie żadne. Da się chociaż zasób po NFS zamontować albo po sambie czy to też za wysokie progi? Na moim sprzęcie mam zdalny dostęp nawet z telefonu praktycznie do całej konfiguracji z tunera, dysków sieciowych itp. bez względu czy jestem w sieci LAN czy zewnętrznej ale co Ci będę tłumaczył i tak nie zrozumiesz. W przypadku Fergusona zobaczysz w niedługim czasie jak skończy się support na ten wynalazek, to może wtedy da Ci to do myślenia. Jeśli chcę się mieć tuner którego funkcjonalność ogranicza się tylko do tego co jest na pilocie to nie ma potrzeby bezmyślnie wydawać ~500zł. To nawet najtańsza zgemma która kosztuje o połowę mniej znacznie przewyższa możliwościami ten tuner. Tylko ten kto sprawdził wie o czym piszę.

Edytowane przez opensource
  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, opensource napisał(a):

Miałem kilka wcześniejszych modeli od znajomych na testy i wystarczy że w tym przypadku potrafię ze zrozumieniem przeczytać specyfikację żeby wyciągnąć wnioski. Mnie nie interesuje OS tylko możliwości, a te w przypadku Fergusona są praktycznie żadne.
[ciach...]
Jeśli chcę się mieć tuner którego funkcjonalność ogranicza się tylko do tego co jest na pilocie to nie ma potrzeby bezmyślnie wydawać ~500zł. To nawet najtańsza zgemma która kosztuje o połowę mniej znacznie przewyższa możliwościami ten tuner. Tylko ten kto sprawdził wie o czym piszę.

Serio wypowiadasz się na podstawie przeczytania specyfikacji i wcześniejszego doświadczenia z jakimś kompletnie innym modelem? Jest obsługa naziemki, kablówki, satelity, kilku dostawców IPTV, HbbTV bodajże 2.0.3, YT, CDA, CI+ ECP (licencjonowane, nie wykrzaczy się przy wymuszonej aktualizacji modułu :)), przeglądarka (z tworzeniem skrótów w postaci kafelków - szybki dostęp i obsługą pilota żyroskopowego). Robi co ma robić. Dla zaawansowanych użytkowników jest Plex, Media Station X, ClouDDy, odtwarzanie udostępnionych w sieci multimediów... Tylko kto kupuje dekoder TV do takich celów? 1/100? 1/1000? Mówisz, że to niewiele lepiej od zwykłego FTA? Którego? :D Nawet z HbbTV póki co nic innego konkretnego nie ma wśród dekoderów a i telewizory różnie sobie radzą.
Niby nie interesuje Cię OS ale konsekwentnie piszesz o sprzęcie na E2, czyli bez HbbTV 2.x.x, licencji dla CI+ ECP etc. TV sat 4K działa? Możesz zarządzać kontem YT (wtyczka to nie pełnoprawna aplikacja)? Masz przeglądarkę internetową? I pytanie za 100 punktów - obsługuje TV naziemną/kablową? Nie zrozum mnie źle, E2 jest okay, ale nie jest dla każdego, nie przeskoczysz pewnych rzeczy (brak głowicy DVB-T/T2, brak HbbTV...) a inne są zbyt skomplikowane dla zwykłego usera (np. KODI + wtyczki z nieoficjalnych repozytoriów).

Edytowane przez Slayer999
skrócenie cytatu :)
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Slayer999 napisał(a):

Nie zrozum mnie źle, E2 jest okay, ale nie jest dla każdego, nie przeskoczysz pewnych rzeczy (brak głowicy DVB-T/T2, brak HbbTV...) a inne są zbyt skomplikowane dla zwykłego usera (np. KODI + wtyczki z nieoficjalnych repozytoriów). 

Wręcz przeciwnie doskonale rozumiem że nigdy nie miałeś w pełni konfigurowalnych tunerów tylko takie gdzie możliwości ograniczają się do konfiguracji z pilota i różnicy pewnie również nie widzisz w czym rzecz. Pisałem akurat o E2, bo aktualnie nie ma bardziej funkcjonalnego OS. Zastanów się czy chodzi Ci o możliwości czy o trudność w skonfigurowaniu sprzętu, bo raz piszesz o jednym, a raz o drugim. Jeśli chodzi pluginy to na E2 jest ich zdecydowanie więcej i cały czas powstają nowe aktualnie na py3 ale tego pewnie też nie przeczytałeś. DVB-T2, YouTube też są. Listę kanałów będziesz układał pół dnia z pilota tak jak to jest na telewizorach z wbudowaną  głowicą DVB-S2. W przypadku E2 aktualizacja leci ze skryptu po sieci LAN i każdy tuner ma aktualną. Nie muszę stosować pendrive bo wszystko jest dostępne przez sieć LAN. Nie chce mi się wymieniać dalej, bo nie w tym rzecz. Pewnie dla Ciebie też nie ważne -  korzystam jednocześnie z różnych kart operatorów np. tivusat, skylink o czym na Fergusonie możesz tylko pomarzyć i co ciekawe to potrafi nawet tak archaiczny tuner jak Vu+Duo sprzed kilkunastu lat, a nie potrafi najnowszy model Fergusona - absurdalne ale prawdziwe.

Edytowane przez opensource
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.01.2024 o 22:17, opensource napisał(a):

Wręcz przeciwnie doskonale rozumiem że nigdy nie miałeś w pełni konfigurowalnych tunerów tylko takie gdzie możliwości ograniczają się do konfiguracji z pilota i różnicy pewnie również nie widzisz w czym rzecz. Pisałem akurat o E2, bo aktualnie nie ma bardziej funkcjonalnego OS. Zastanów się czy chodzi Ci o możliwości czy o trudność w skonfigurowaniu sprzętu, bo raz piszesz o jednym, a raz o drugim. Jeśli chodzi pluginy to na E2 jest ich zdecydowanie więcej i cały czas powstają nowe aktualnie na py3 ale tego pewnie też nie przeczytałeś. DVB-T2, YouTube też są. [...]

Oczywiście wiesz o tym tak samo dobrze, jak znasz Arivę 9000. Tak sobie wymyśliłeś, więc tak jest.
Ja piszę o tym co ten dekoder ma, Ty że ma niewiele więcej od zwykłego FTA, ale nie potrafisz podać przykładu. No bo nie ma zwykłego FTA, który byłby porównywalny. Pytam o pełną aplikację YT, Ty, że E2 ma YT. No ma możliwość odpalania filmów (jak najprostsze dekodery FTA :D) ale to nie jest pełna aplikacja, z zarządzaniem kontem etc. To jest proteza. Pytam o ten tani Zgemma czy ma T2, Ty że jest T2 - w tym modelu? Za ~300 stówki? Który to? To jest Combo? (a jest HbbTV? bo jak jest internet to ma być HbbTV minimum 2.0.1, wiesz o tym, prawda?). Jest to 4K w TV sat czy nie ma? Bo jakiś czas temu się zdziwiłem, że NASA UHD nie pojawił się na liście HotBirda. No ale może poprawili, więc pytam, brak odpowiedzi. Tak, E2 ma pluginy, tak, 90% userów sobie z nimi nie poradzi. Pytam o przeglądarkę? Nie odpowiadasz. No bo nie ma przeglądarki :) Adresy w E2Player poprawili czy nadal 3/4 pokazuje błąd serwera? A może nadal są tam dawno nieistniejące serwisy? Wifi śmiga prawidłowo w 7.x?
To jest taka rozmowa w stylu linuksiarz hejtuje Windows, bo w linuxie sobie można robić co się chce. Zgoda, tylko większość userów po prostu chce korzystać z urządzenia a nie je konfigurować. A wśród tych pozostałych jest sporo takich, którzy lubią mieć ten sam interfejs na różnych urządzeniach. Lubisz się bawić w kompilowanie kernela i klepanie w konsoli? Super, gratulacje. Ale czy to upoważnia Cię do hejtowania innego urządzenia, szczególnie jeśli nawet nie miałeś go okazji przetestować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mam testować skoro sprzęt na starcie nie ma podstawowych funkcji takich jak zarządzanie przez sieć LAN, edycja, sortowanie listy kanałów przez sieć a nie z pilota, streaming na inne urządzenia typu telefon, tablet i mogę wymienić jeszcze z 10 innych. Dyskusja z tobą jest na zasadzie że to za trudne, to trzeba skonfigurować i najlepiej żeby nic nie robić - to może od razu sprzęt operatora sobie wypożycz a nie z jakimś Fergusonem się męczysz. Listę kanałów to pewnie do dzisiaj nie masz poukładanej jak trzeba bo byś musiał tydzień nad tym spędzić. To co wymieniłem to zapewne dla Ciebie znowu hejt, a dla mnie po prostu braki które eliminują ten sprzęt.

Edytowane przez opensource
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, bo przecież najważniejsze że jest przeglądarka. Tuner bez przeglądarki nie będzie działał. Pewnie z pilota linki wklepuje jako trening opanowania klawiszy przed sortowaniem listy kanałów. Absurd goni absurd. Znowu będzie pisał że to hejt na tym wspaniałym sprzęcie. :D

Tu jest przykład osoby która miała jeden u drugi sprzęt i ile jest wart ten: 

W dniu 5.12.2023 o 21:31, bobi napisał(a):

Jak ktoś chce kupić ten dekoderek oddam za 300 zł  na gwarancji ma 3 tygodnie stan idealny .  Ja wracam do

enigmy!

@Slayer999 możesz sobie dokupić drugi jeśli bardzo chcesz. 

Edytowane przez opensource
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety sprzet na ta chwile posiada duzo "niedociagniec", szcegolnie porownujac do modelu 154,254,255. *1 -brak zasilania anteny naziemnej (12V). *2 -brak mozliwosci wylaczenia lcn, brak edycji kanalow na glownej liscie oraz brak mozliwosci wyeliminowania programowania kanalow szyfrowanych (zapisalem to w jednym punkcie bo dotyczy listy programow). *3 -brak blin scan. *4 -brak edycji listy transporderow. Nie udalo mi sie takze znalezc ustawien do rozbudowania odbioru satelitarnego do wiecej niz 4 konwenterow, ale to moglem przeoczyc. Moim zdaniem (i wielu uzytkownikow starszych modeli ariv) podstawowe menu powinno byc zaciagniete z poprzednich modeli -154, 254, 255, ktore bylo bardzo czytelne i proste w obsludze. Duzy minus to takze brak obslugi dekodera pilotami z poprzednich modeli, chociazby przelaczania kanalow oraz regulacji glosnosci. Co do czasu strojenia sat to jakies nieporozumienie -hot birda, astre1 i astre2 dekoder skanowal ponad 30 minut!!! A i tak nie znalazl duzo kanalow!!! Na DUZY PLUS jest odbior hbbtv i you tube. Tu dekoder zachowuje sie bardzo stabilnie i dosc szybko. Plus takze czulosc glowicy do dvb-t2. Ogolnie, to przy mojej rozbudowanej instalacji na kilkanascie satelit w tej chwili dekoder jest nie do uzytku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@siestrzen Więcej niż czterech konwerterów nie podłączysz do tego dekodera, gdyż ten sprzęt ma obsługę standardu Diseqc tylko w wersji 1.0 (4 konwertery maksymalnie). Instrukcja obsługi to potwierdza: 

Cytat

• Przełącznik DiSEqC: Jeśli masz kilka anten satelitarnych i przełącznik DiSEqC, wybierz ten typ anteny. Naciśnij OK, aby kontynuować. Na następnym ekranie możesz ustawić cztery opcje DiSEqC (jeśli są dostępne). Naciśnij OK, podświetl Kontynuuj i jeszcze raz naciśnij OK, aby wyszukać usługi.

Poza tym to z kiedy jest najnowsza wersja softu tego dekodera? Na stonce Fergusona aktualizacji brak, także na razie jesteś skazany na działanie dekodera tak jak jest teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Crossi napisał(a):

@siestrzen Więcej niż czterech konwerterów nie podłączysz do tego dekodera, gdyż ten sprzęt ma obsługę standardu Diseqc tylko w wersji 1.0 (4 konwertery maksymalnie). Instrukcja obsługi to potwierdza: 

Poza tym to z kiedy jest najnowsza wersja softu tego dekodera? Na stonce Fergusona aktualizacji brak, także na razie jesteś skazany na działanie dekodera tak jak jest teraz.

O.K. Dzieki za podpowiedz w sprawie diseqC, ale i tak trzeba czekac na "nowsze" oprogramowanie. Moze cos usprawnia, glownie chodzi o edycje transporderow i dodanie blindscan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego nie liczyłbym na to że akurat w tym modelu producent zrobić wyjątek i będzie częściej wydawał poprawki. Wystarczy porównać z innymi modelami tego producenta jak wygląda support. Dla mnie jest to jedna z podstawowych rzeczy które biorę pod uwagę przy zakupie sprzętu.

Edytowane przez opensource
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.01.2024 o 20:05, opensource napisał(a):

Co mam testować skoro sprzęt na starcie nie ma podstawowych funkcji takich jak zarządzanie przez sieć LAN, edycja, sortowanie listy kanałów przez sieć a nie z pilota, streaming na inne urządzenia typu telefon, tablet i mogę wymienić jeszcze z 10 innych. Dyskusja z tobą jest na zasadzie że to za trudne, to trzeba skonfigurować i najlepiej żeby nic nie robić - to może od razu sprzęt operatora sobie wypożycz a nie z jakimś Fergusonem się męczysz. Listę kanałów to pewnie do dzisiaj nie masz poukładanej jak trzeba bo byś musiał tydzień nad tym spędzić. To co wymieniłem to zapewne dla Ciebie znowu hejt, a dla mnie po prostu braki które eliminują ten sprzęt.

 

Ale to nie są podstawowe funkcje tego DEKODERA. Do oglądania telewizji nie potrzeba zarządzania przez LAN, listę kanałów układa się dziecinnie łatwo, streaming na telefon czy tablet? Serio coś takiego potrzebujesz? No okay, dobrej zabawy :) Zrozum, Enigma 2 nie ma tych funkcjonalności, na których mi zależy. Tak, przeglądarka jest ważna, bo można korzystać z serwisów, dla których nie ma aplikacji. Pominąłeś HbbTV - tak, to jest ważna funkcjonalność, której E2 nie ma. Pominąłeś 4K w DVB - jest już czy nie? Bo mi kiedyś (gdzieś na etapie chyba OpenATV 6.4) odpisali, że "my Niemcy nie mamy 4K w telewizji, więc nie dodamy". Pełna aplikacja YouTube, nie proteza - lubię mieć playlisty dostępne na dowolnym urządzeniu, z którego korzystam. E2 od jakiegoś czasu obsługuje KODI. I co? Wtyczki z 18.9 przestały działać i zabawa od nowa. Potrzebujesz sprzęt do konfigurowania - okay. Live and let live :)

W dniu 27.01.2024 o 21:46, siestrzen napisał(a):

*2 -brak mozliwosci wylaczenia lcn, brak edycji kanalow na glownej liscie oraz brak mozliwosci wyeliminowania programowania kanalow szyfrowanych (zapisalem to w jednym punkcie bo dotyczy listy programow). *3 -brak blin scan. *4 -brak edycji listy transporderow. Nie udalo mi sie takze znalezc ustawien do rozbudowania odbioru satelitarnego do wiecej niz 4 konwenterow, ale to moglem przeoczyc. Moim zdaniem (i wielu uzytkownikow starszych modeli ariv) podstawowe menu powinno byc zaciagniete z poprzednich modeli -154, 254, 255, ktore bylo bardzo czytelne i proste w obsludze. Duzy minus to takze brak obslugi dekodera pilotami z poprzednich modeli, chociazby przelaczania kanalow oraz regulacji glosnosci. Co do czasu strojenia sat to jakies nieporozumienie -hot birda, astre1 i astre2 dekoder skanowal ponad 30 minut!!! A i tak nie znalazl duzo kanalow!!! Na DUZY PLUS jest odbior hbbtv i you tube. Tu dekoder zachowuje sie bardzo stabilnie i dosc szybko. Plus takze czulosc glowicy do dvb-t2. Ogolnie, to przy mojej rozbudowanej instalacji na kilkanascie satelit w tej chwili dekoder jest nie do uzytku. 

2. Numerację i kolejność możesz robić dowolnie, nie tylko przesuwać na liście góra/dół ale możesz sobie nadać numery jakie chcesz od 1 do 9999, w tym na liście głównej oczywiście. Czyli możesz sobie zrobić np. kanały naziemne 1-40 a kanały sat 100 do x. 
4. Kanały szyfrowane możesz wyłączyć w filtrach, będą pominięte na liście. Możliwości edycji i filtrowania jest sporo. Co do porównania ze 154 i resztą - to zupełnie inne dekodery, inny system operacyjny. TV Sat - spróbuj z włączonym wyszukiwaniem sieci. No niestety, max. 4 satelity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Slayer999

 

Jak pokazuje życie wsparcie ze strony Fergusona jest jakie jest czyli praktyczne żadne.

 

Ten Feguson 9000 4K Ci+ to taki trabant w porównaniu do Technisata Digit ISIO STC UHD 4K. 

 

Choć sam Technisat ma 5 - 6 lat - Ferrari to nie jest ale w zupełności zasługuje na miano VW. Nawet używanego warto kupić - robi swoją robotę.

 

Wg. testów z Satkuriera to ten Ferguson:

 

PLUSY:

    możliwość korzystania z oferty CANAL+ lub Polsat Box za pośrednictwem dedykowanego modułu CI+
    płynne odtwarzanie treści 4K
    duża szybkość działania
    HbbTV w wersji 2.0.3 (z możliwością wyłączenia) – działa zarówno dla telewizji naziemnej, jak i kablowej oraz satelitarnej
    aplikacje OTT, np. YouTube, Pilot WP czy przeglądarka internetowa
    2 programowalne przyciski na pilocie
    odtwarzacz multimedialny radzący sobie z wieloma formatami plików


MINUSY:

    brak FastScan dla Polsat Box i CANAL+
    tylko jeden port USB, tylko w wersji 2.0

    po przełączeniu w stan czuwania po jakimś czasie z wyświetlacza znika zegar
    brak możliwości podania napięcia 5 V dla anteny naziemnej
    brak możliwości odtwarzania nagrań na komputerze
    brak możliwości nagrywania treści z kanałów premium CANAL+
    brak dedykowanego przycisku dla listy kanałów (OK nie działa na niektórych kanałach z HbbTV)

 

Warto dodać jeszcze że partycja do nagrywania tylko FAT32 to wymusza nagrywanie programów w częściach jeśli nagranie jest większe niż 4 GB.

 

Konfiguracja dekoderów na Linux - E2 jest zasadniczo taka sama w każdym dekoderze.

 

Jak lubisz listę układać ręcznie z pilotem w ręku to powiedzenia życzę. Chyba że oglądasz tylko kanały z naziemnej polskiej czyli jakieś 30 kanałów.

Dekoder z E2 obsługuje HbbTV w starszym standardzie niż nadawany aktualnie w Polsce.  Można to sprawdzić na kanałach niemieckich - austriackich.

Streaming na telefon - tablet - komputer - telewizor - inny dekoder w domu się przydaje.

Nagrywanie bez ograniczeń co do wielkości pliku oraz rodzaju partycji - nagrania można oglądać na innych urządzeniach. Nagrywanie na dysk sieciowy po LAN.

Do Netlix - Youtube - HBO Go to są inne zabawki ( oparte na Android )  i co ciekawe można na nich także oglądać programy z dekodera na Linux - E2.

Możliwość odbioru kilku platform satelitarnych - naziemnych - kablowych jednocześnie.

 

 

Edytowane przez tweed77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...