Skocz do zawartości
  • 0

Problemy z odbiorem - Polsat BOX.


irokez941
 Udostępnij

Pytanie

Witajcie moi mili.

W ostatnim czasie próbowałem dostroić moją antenę (Cyfrowy Polsat, prawdopodobnie corab 70 cm), więc wymieniłem oryginalny konwerter inverto (pękniecia) na technisat.

O dziwo wszystko udało mi się ustawić tak,  że siła sygnału wynosiła w porywach 89 %, a jakość 83-100 % (dekoder hd 6000), no i wszystko było dobrze do momentu jakiegoś tam deszczu, zaczęły robić się delikatne zacięcia obrazu; okazało się, że z dachu leci woda na czasze i prawdopodobnie to powodowało problem.

Więc mądry ja postanowił dobudować sobie daszek, który to finalnie zakłócił sygnał, bo był za blisko nad anteną, więc kolejna decyzja: zniżamy antenę, no i znów udało mi się doprowadzić do tych wartości powyżej  (s. 89 % - j. 83-100 %), niestety ta "stówka" pojawiała się coraz bardziej sporadycznie, więc skusiłem się na poprawki.

Pożyczyłem miernik ibravebox v8 finder i tak po kilku/kilkunastu godzinach na drabinie nie mogłem już wrócić do tych wartości (j. 83 % to był max), potem już było tylko gorzej (66 % jakości na dekoderze max). 

Zamówiłem profesjonalnego montera i On stwierdził, że nigdy nie przyjeżdżał jeszcze do tak dobrze ustawionej anteny i że ewentualnie mam wymienić osprzęt (konwerter).

Finalnie wymieniłem konwerter na Inverto, oraz nowy kabel: to poskutkowało zwiększeniem wyłącznie siły do 96 %, lecz jakość ogólna nadal skacze pomiędzy 50-66 % (w środku dnia  jest 66 %,popołudnie 66-50 %, a w nocy nawet 49 %), miernik pokazuje właściwie takie same wartości jak wcześniej tj. s. 86-88%, j. 77-80 % (nie do końca jednak mu ufam), próbowałem ustawiać, ale nie dało się i nie wiem co się  tak naprawdę mogło wydarzyć.

Obstawiam możliwe usterki:


- wygiąłem czasze przy tych moich ustawianiach

- nagrzewająca się czasza od słońca? (w ostatnich dniach były upały).

- odległość od daszku, chociaż w to wątpie ponieważ było wszystko dobrze w początkowym stadium ustawiania.

Co o tym wszystkim myślicie? Chciałbym polepszyć tę jakość sygnału przed jesienną aurą.

Pozdrawiam serdecznie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
17 godzin temu, zefir napisał(a):

Sprawdziłbym ustawienia konwertera.( odległość od czaszy i jego kąt w uchwycie) 


No własnie nie da się lepiej ustawić, niż skaczącą jakość 50-66 % w dzień i 49-50 % w nocy. Skręt nic nie daje, przesuwanie także nie. 

Co do kabla, no to na pierwotnym ten spadek juz nastąpił (więc końcówki nie byly ruszane), wymiana kabla wraz z "efkami" poskutkowała wyłącznie skokiem siły sygnału o 2-3 %.

Najgorsza sprawa jest z transponderem 11158 mhz  ( kanały Polsat, j. 50-66 %).

Dziwne jest to, że wcześniej na konwerterze Technisat Unix single mogłem wykręcić twarde 83 % w porywach do 100 % ogólnej jakości, a później tak sobie spadło na max 66 % i już nic z tym nie mogę zrobić. Jakby całość zestawu straciła swoją czułość, dziwne. 

Wymiana na Inverto Black ultra, przyniosła jedynie poprawę siły sygnału o kolejne 4-5 %.
 

Teraz o godzinie 17:00, ogólne wartości wynoszą: siła 96 % , jakość 66 % (wartość stała, nieskacząca) i takie same wartości pokazuje transponder 11158 mhz. Do późnego wieczora,  wartości jakości będą spadać nawet do 49 %.

Ciekawostka: ogólne wartości anteny, są zawsze tożsame z transponderem 11158 mhz i nawet o 1 % się od siebie nie różnią.  Czy to jest możliwe? : ) 

Edytowane przez Kiler
Nie cytujemy ostatniej wypowiedzi w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przed chwilą sprawdzałem u mnie 11 158 mhz na dwóch antenach i różnych odbiornikach.

Na telewizorrze Philips z sat.-siła 100/jakośc 93-96. Antena 30 letnia mocno zardzewiała o śr.80cm.

Na starym tunerze  goldenstar - siła 99/jakość 98.Antena 20 letnia aluminiowa o śr. 90cm

Konwertery razem 6 szt.stare,tanie,pojedyńcze różnych firm. 

Co do wskazań to mogą być małe przekłamania w sprzęcie,ale nigdy nie mam problemów z odbiorem,chyba że obfite opady śniegu.

Coś musi być nie tak.Czasami samemu wpada się na rozwiązanie,(bywa często bardzo błache) co i Tobie życzę.

ps.Podczas pierwszego montażu zaprosiłem fachowca,który poddał się, nie dał rady prawidłowo dokonać montażu. Od tego czasu jestem fanem sat kuriera.Sam ustawiłem dwie anteny na kilka satelit (Razem 9)będąc z telewizorem i tunerem na dachu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 godzin temu, zefir napisał(a):

Przed chwilą sprawdzałem u mnie 11 158 mhz na dwóch antenach i różnych odbiornikach.

Na telewizorrze Philips z sat.-siła 100/jakośc 93-96. Antena 30 letnia mocno zardzewiała o śr.80cm.

Na starym tunerze  goldenstar - siła 99/jakość 98.Antena 20 letnia aluminiowa o śr. 90cm

Konwertery razem 6 szt.stare,tanie,pojedyńcze różnych firm. 


Dziękuję za sprawdzenie. Teraz przynajmniej mam pewność że to nie wina transpondera. 

Walczę z tym dalej, chociaż sytuacja wydaje się bardzo dziwna; wczoraj w nocy pojawiły się skoki nawet do 0 %, a dzisiaj jakość sygnału wzrosła do 83 % i jest to wartość stała. (wczoraj po "zabawie" ze skrętem konwertera, nie mogłem utrzymać 66 %).

Miernik także pokazuje trochę wyższe wartości.

Ciekawe anomalie i nie wiem jak to wyjaśnić. Wygląda to tak jakby w nocy ktoś przyszedł i ustawił mi antenę. : )  Czekam co przyniesie dzisiejszy wieczór.


 

Edytowane przez Kiler
Nie cytujemy ostatniej wypowiedzi w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, zefir napisał(a):

Antena,konwertery,kabel,złączki sprawdzone. Pozostaje sam dekoder.

Miał Pan rację, prawdopodobnie powód jest banalny.

Nieumiejętność korzystania z miernika; w ustawieniach miałem zaznaczony transponder pod który ustawiałem całą antenę. Nie byłem tego świadomy, myślałem że główne okienko, pokazuje wartości ogólne. Dopiero jutro będę to sprawdzał.


W związku z tym mam pytanie: pod który transponder/kanał najlepiej obecnie ustawiać (który jest teoretycznie najsłabszy)? 

Edytowane przez Kiler
Nie cytujemy ostatniej wypowiedzi w całości.
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 Po długiej batalii z 70-tką, (corab-cp), odkupiłem w idealnym stanie czaszę firmy tc'eq 80 cm. To dało efekty, w postaci 100 % jakości sygnału na transponderach 11158, 11258 ,11449, 11508,  83 % na 12188, 83 i rzadko 66 % 12264 ,  66 % i rzadko 50 % na 12476. (wartości z dekodera).

Ciekawa sytuacja jest z 12264: ok. godziny 15-tej, nastąpił spadek do 49 % !, trwało to ok. 30 min i wzrosło do pierwotnej wartości 83 %.  Nie do końca rozumiem dlaczego nastąpił spadek. Czyżby coś "grzebali" przy satelicie? Reszta transponderów była bez zmian. 

Edytowane przez irokez941
doprecyzowanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 26.08.2023 o 09:54, DanielK napisał(a):

Tak zdecydowanie ustawiać na 12265 V.
Na nim mamy np. 12,5 dB MER, na 12284 H 12,5-13,3 dB MER, to na reszcie z niskiego pasma czyli 10700-11700 jest ponad 13,5 dB MER, a najczęściej oscyluje w okolicy 14-15 dB.
 

 

Tylko do 7.09 tp. 12264 V będzie taki słaby. Po przełączeniu na nowego satelitę trzeba będzie ponownie wytypować najsłabszy transponder na HB 13E. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak wyciągniesz teraz jak najlepszy sygnał na 12264 V, to po przełączeniu będzie jeszcze lepiej . Po jakiś dwóch tygodniach od przełączenia rekomenduję ponownie zweryfikować kąt skręcenia konwertera, ponieważ położenie satelitów może nieco się różnić od stanu aktualnego.

Tak to już jest, że każdy kolejny satelita na danej pozycji orbitalnej jest zawieszony na pozycji różniącej się kilka minut w stosunku do pozostałych np. 13 stopni i dwie minuty (13,2E). Dlatego ustawiając antenę trzeba mieć to na uwadze. Docelowo na 13E będą dwa satelity, więc ustawienie optymalnej pozycji anteny będzie nieco łatwiejsze.

Edytowane przez support458
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 minut temu, support458 napisał(a):

Docelowo na 13E będą dwa satelity, więc ustawienie optymalnej pozycji anteny będzie nieco łatwiejsze.



A na kiedy jest ostatecznie planowana całkowita migracja? Bo wolałbym się tym zając po całkowitym przejściu na nowe satelity, tzn. raz a dobrze. : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witajcie po długim czasie. :D

A cóż to po dzisiejszej nocy wydarzyło się z transponderem 12476 mhz? On nie był w wykazie zmian, a Jego jakość wystrzeliła u mnie do stabilnego 100 %. 12264 mhz poszedł do góry na 83 - 100 %. Ciekawie po tych zmianach. :D

Edytowane przez irokez941
poprawione błędy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziwię się, że polsat sprzedawał anteny 70(nie wiem jak jest dzisiaj) a canal+ już 80. Na terenie Polski anteny optymalne to 80 i tak jest. Oczywiście teraz po migracji na nowy transponder sygnały się poprawiły, choć nie na wszystkich częstotliwościach i są jeszcze wachania w sygnale. Można także stosować większe anteny niż 80 ,ale już nie ma tak dużego wzrostu sygnału w stosunku do 80 i wiadomo są cięższe. Ja mam antenę 80 z konwerterem Optimum (Polski producent) I nigdy nie miałem problemu. Oczywiście ustawiłem sobie profesjonalnym miernikiem i teraz na TVN ach mam pona 17 MER, a na innych częstotliwościach od 15 do 16 MER I to są b. dobre parametry. Oczywiste po migracji na nowe transpondery sygnały się jeszcze wąchają i to zauważyłem, ponieważ  trwa jeszcze "optymalizacja" nowego HOTBIRDA 13E. Wachania w sygnale mogą jeszcze występować podobno do końca września. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

U mnie na Polsacie News czasami pojawia się czarny ekran na kilka sekund. Siła sygnału 91%, jakość 100%. Innych parametrów mi nie pokazuje w tv. Posiadam moduł Ci+ Polsat Box. Od czego to może być ? Konwerter 6 letni monoblok. Antena 15 letnia mocno zardzewiała, ale siła sygnału wacha się od 76% do 91% więc jeszcze daje radę. Z wymianą anteny miałbym problem bo 3 lata temu założyłem siatkę dla kota na balkonie i zablokowałem sobie dostęp do anteny, a mieszkam na 2 piętrze. Musiałbym chyba wynająć podnośnik. 

Edytowane przez Mati123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...