Skocz do zawartości

Sztuczna Inteligencja AI w radiu


Poland
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak pewnie wiecie data 22 lipca 2023 roku zapisała się w historii polskiej radiofonii gdyż wtedy Radio Piekary nadało pierwszą audycje prowadzoną i przygotowaną przez AI Basię czyli prezenterkę stworzoną dzięki sztucznej inteligencji. Stąd też chciałbym was się zapytać czy popieralibyście podobne rozwiązania technologiczne wprowadzane już na stałe wprowadzone przez inne stacje radiowe w tym te ogólnopolskie? Moim zdaniem nic i nikt nie zastąpi żywych prezenterów ale z drugiej strony w sytuacjach awaryjnych czy pasmach nocnych takie AI mogłoby by być zdecydowanie na miejscu pod warunkiem że byłoby ono dopracowane a nie tak w śląskim przypadku od razu puszczone na głęboką wodę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Poland napisał(a):

Jak pewnie wiecie data 22 lipca 2023 roku zapisała się w historii polskiej radiofonii gdyż wtedy Radio Piekary nadało pierwszą audycje prowadzoną i przygotowaną przez AI Basię czyli prezenterkę stworzoną dzięki sztucznej inteligencji. Stąd też chciałbym was się zapytać czy popieralibyście podobne rozwiązania technologiczne wprowadzane już na stałe wprowadzone przez inne stacje radiowe w tym te ogólnopolskie?

Nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłbym poznać jakiś rzeczowy argument? Według mnie taka sztuczna inteligencja pokroju tej w Radiu Piekary idealnie sprawdzałaby się nie tylko w przytoczonych przeze mnie w poprzednim poście dwóch okolicznościach ale i także podczas emisji testowych stacji radiowych gdy docelowa redakcja danej nowej rozgłośni jest w trakcie budowy. 

Edytowane przez Sentence
Zaktualizowano post.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachłyśnięcie się technologią jeszcze się może odbić ludziom czkawką. Zresztą sztuczna inteligencja to w niektórych przypadkach zwykła oszustka jest: https://www.eurogamer.pl/sztuczna-inteligencja-oszukala-czowieka-podala-sie-za-osobe-z-wada-wzroku

W mediach chciałabym żywych ludzi z krwi i kości, a nie jakieś bezduszne technologiczne wynalazki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Poland napisał(a):

Według mnie taka sztuczna inteligencja pokroju tej w Radiu Piekary idealnie sprawdzałaby się nie tylko w przytoczonych przeze mnie w poprzednim dwóch okolicznościach ale i także podczas emisji testowych stacji radiowych gdy docelowa redakcja stacji jest w trakcie budowy. 

Nawet najlepsza sztuczna inteligencja nie zastąpi człowieka, szczególnie w mediach takich jak radio, które powinny się czymś wyróżniać. Wystarczy, że playlisty są zautomatyzowane. Tak więc jako dodatek owszem, można tego użyć, ale jako główne narzędzie - nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że zastąpić może z powodzeniem nawet na tym etapie, ale nie powinno się do tego dopuścić.

 

Jeden z wymownych przykładów.

Cytat

Bolesław Breczko, dziennikarz Wyborcza.biz, opublikował artykuł stworzony przez sztuczną inteligencję. Sam przyznaje, że tekst był słaby, ale redaktorzy, którym go przesłał, nie zorientowali się, że został stworzony przez ChatGPT. Sztuczna inteligencja coraz głębiej wchodzi w dziennikarstwo.

https://www.press.pl/tresc/76201,sztuczna-inteligencja-wygenerowala-artykul-dla-wyborczej_biz_-ale-to-jeszcze-nie-koniec-dziennikarstwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostańmy jednak przy radiu, skoro to temat o AI w radiu, a nie skręcajmy już na prasę i inne media.

 

W Czechach wygenerowano głos Karela Gotta do fragmentów autobiografii przedstawianej w publicznym radiu. https://www.press.pl/tresc/77505,czeskie-radio-za-pomoca-ai-nadaje-autobiografie-zmarlego-karela-gotta-z-jego-glosem
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zastąpią tych w radio, to tym bardziej dziennikarzy prasowych. W USA z powodzeniem wygenerowano prezenterkę radiową i wprowadzono na antenę. Są też plany stworzenia kolejnych tego typu postaci.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Godzinę temu, Kirk napisał(a):

Pozostańmy jednak przy radiu, skoro to temat o AI w radiu, a nie skręcajmy już na prasę i inne media.

 

W Czechach wygenerowano głos Karela Gotta do fragmentów autobiografii przedstawianej w publicznym radiu. https://www.press.pl/tresc/77505,czeskie-radio-za-pomoca-ai-nadaje-autobiografie-zmarlego-karela-gotta-z-jego-glosem
 

W Niemczech jest cała rozgłośnia internetowa napędzana przez AI: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/absolut-radio-ai-radio-zasilane-sztuczna-inteligencja-antenne-deutschland

Godzinę temu, Kirk napisał(a):

Nawet najlepsza sztuczna inteligencja nie zastąpi człowieka, szczególnie w mediach takich jak radio, które powinny się czymś wyróżniać. Wystarczy, że playlisty są zautomatyzowane. Tak więc jako dodatek owszem, można tego użyć, ale jako główne narzędzie - nie.

I z tym się zgadzam ale w pewnych sytuacjach AI można dopuścić do mikrofonu. Przykładowo w RMF FM gdy nie ma kto prowadzić „Dobrejnocki" a nadawca tej stacji nie chce ściągać ludzi z innych swoich rozgłośni do siedzenia nocą w studiu. AI mogą też używać stacje do tej pory grające tylko muzykę w nocy oraz te stacje które chcą ruszyć od razu po uzyskaniu papierków od KRRiT i UKE nie mając jeszcze swojej redakcji. 

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwięksi nadawcy radiowi nie planują audycji prowadzonych przez sztuczną inteligencję
 

Cytat

Po tym, jak na antenie Radia Piekary sztuczna inteligencja poprowadziła pierwszą audycję w Polsce, spytaliśmy największych nadawców, czy chcą przeprowadzić w swoich stacjach podobny eksperyment.

- Naturalna inteligencja jest u nas w doskonałej kondycji, zatem wciąż stawiamy na człowieka - słyszymy w Grupie RMF.

- Mamy niezwykle rozbudowaną ofertę programową i znakomitych dziennikarzy - przekonuje rzeczniczka Polskiego Radia, zapewniając, że AI nie znajdzie się w gronie prowadzących audycje u publicznego nadawcy.
- Grupa Eurozet nie planuje czerpać wzorców z Radia Piekary. Sztuczna inteligencja to bardzo ciekawie rozwijający się obszar, przyglądamy mu się z uwagą, jednak nasze plany skupiają się na korzystaniu z ludzkiej inteligencji - informuje nas Anna Marucha, dyrektor komunikacji korporacyjnej w Grupie Eurozet. Podobny komentarz słyszymy od Magdaleny Godzik z Grupy ZPR Media: - Na ten moment brandy radiowe nie mają w planach takowych ruchów.

Źródło: Wirtualnemedia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam że osobiście w kwestii sztucznej inteligencji nie wierzę polskim nadawcom gdyż ich komentarz na tą chwilę jest przedwczesny. Myślę że jak projekt Radia Piekary się rozkręci i rozszerzy na kolejne stacje lokalne w Polsce pokroju tej wspomnianej z Górnego Śląska to główni nadawcy szybko zmienią swoje zdanie. Uważam też że najpierw AI będzie właśnie w stacjach lokalnych a dopiero później pojawi się w Polskim Radiu, Grupie RMF, Grupie Eurozet i ZPR Media. Dlatego też na razie radiowa „wielka czwórka" zaprzecza by AI miało się pojawić na jej antenach. 

Swoją ciekawa dyskusja o AI zrobiła się już 19 czerwca na profilu Pana Romana Czejarka z Programu Pierwszego Polskiego Radia który to udostępnił materiał z amerykańskiej stacji gdzie AI rozdało nagrodę na antenie: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=7004985129534164&id=100000682395072 i https://fb.watch/m1Qg1is3Q1/ 

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny sens, w jakim bym widział AI, to jakieś pasma po nocach, kiedy obecnie nikt tego nie prowadzi. Wtedy lepiej AI niż muzyka z puchy.
Do tego może pasma w największe święta, typu Wielkanoc, Boże Narodzenie plus Wigilia wieczorem. To są takie dni, kiedy ja nie mam serca zmuszać kogokolwiek do pracy, tak więc jestem w stanie zaakceptować pewne wyrzeczenia jako słuchacz.

W normalnych pasmach raczej wolę żeby zostali ludzie.

Chociaż i tak, nie wiem czy do takich sytuacji nie lepsze są voicetracki przygotowane przez ludzi. (Inna sprawa że wg mnie etyczny pracodawca powinien przed świętami z góry powiedzieć że pasma są voicetrackowane żeby słuchacze wiedzieli że ci prezenterzy nie są zmuszani do pracy w czasie świąt.)

 

Tak poza tym, ciekawe czy to AI w Piekarach generuje swoje wejścia "na żywo" czy wcześniej, w postaci voicetracków? Chodzi chociażby o to, czy załoga radia ma możliwość kontroli tego co ta sztuczka "prezenterka" mówi, zanim to poleci na antenie.

Edytowane przez michael112
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Mariusz Wójcicki napisał(a):

Mam nadzieję, że to zostanie zakazane ustawowo a w stacjach koncesjonowanych będą musieli pracować ludzie. I mówię bardzo serio bo jak nie to za chwilę wszyscy będziemy w du*ie.

Ale dlaczego? Dzisiejszym zadaniem prowadzących audycje w radiu to najczęściej - "śmieszne" żarty, "nowości" i ciekawostki z internetu, które najczęściej są i tak bardzo przeterminowane. Do tego powiedzenie która godzina i że zaraz będą wiadomości. Tutaj sztuczna inteligencja idealnie się wpasowuje. To nie radio lat 90., kiedy Prezenter musiał się bardziej wysilić i coś przygotować do programu.  :)

  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkursy antenowe też AI potrafi robić co pokazuje amerykański przykład z AI Ashley podany przeze mnie w linkach we wcześniejszych linkach. 

35 minut temu, michael112 napisał(a):

Jedyny sens, w jakim bym widział AI, to jakieś pasma po nocach, kiedy obecnie nikt tego nie prowadzi. Wtedy lepiej AI niż muzyka z puchy.
Do tego może pasma w największe święta, typu Wielkanoc, Boże Narodzenie plus Wigilia wieczorem. To są takie dni, kiedy ja nie mam serca zmuszać kogokolwiek do pracy, tak więc jestem w stanie zaakceptować pewne wyrzeczenia jako słuchacz.

W normalnych pasmach raczej wolę żeby zostali ludzie.

Chociaż i tak, nie wiem czy do takich sytuacji nie lepsze są voicetracki przygotowane przez ludzi. (Inna sprawa że wg mnie etyczny pracodawca powinien przed świętami z góry powiedzieć że pasma są voicetrackowane żeby słuchacze wiedzieli że ci prezenterzy nie są zmuszani do pracy w czasie świąt.)

 

Tak poza tym, ciekawe czy to AI w Piekarach generuje swoje wejścia "na żywo" czy wcześniej, w postaci voicetracków? Chodzi chociażby o to, czy załoga radia ma możliwość kontroli tego co ta sztuczka "prezenterka" mówi, zanim to poleci na antenie.

Co do docelowego przeznaczenia AI to myślę podobnie zwłaszcza że Radio Piekary też planuje docelowo AI Basię wrzucić na pasmo nocne pod nazwą „Przedświt" od 4:00 lub 4:30 do 6:00 w dni powszednie choć pewnie dla atrakcji zachowa pewnie też jej pasmo w weekend. 

Faktycznie takie AI byłoby jak znalazł zarówno podczas nocy jak i świąt ale też i emisji testowych nowych stacji radiowych.  Wtedy to też jest czas chociażby na rozmowy ze słuchaczami co można by potestować. 

Z tego co czytałem kiedyś na Press.pl to wejścia AI Basi są raczej voicetrackowane bo redakcja stacji musi po pierwsze sprawdzić dykcje wirtualnej prezenterki (za pierwszym razem jest syntezator a dopiero za piątym czy szóstym razem mowa jest prawidłowa) oraz usunąć słowo „dla" z którym to AI Basia ma jeszcze problem gdyż go przeliterowuje: https://press.pl/tresc/77567,sztuczna-inteligencja-przygotuje-i-poprowadzi-cykliczna-audycje-w-radiu-piekary

Ogólnie AI Basia to taki powiedzmy test gdyż jest ona u nas dopiero w wersji „demo" który to trzeba poprawiać. Co innego w Stanach Zjednoczonych gdzie AI Ashley brzmi już bardziej sprawnie. 

 

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Poland napisał(a):

Z tego co czytałem kiedyś na Press.pl to wejścia AI Basi są raczej voicetrackowane bo redakcja stacji musi po pierwsze sprawdzić dykcje wirtualnej prezenterki (za pierwszym razem jest syntezator a dopiero za piątym czy szóstym razem mowa jest prawidłowa) oraz usunąć słowo „dla" z którym to AI Basia ma jeszcze problem gdyż go przeliterowuje

I właśnie dlatego AI raczej by nie wypaliło przy audycjach na żywo albo w sytuacjach, gdy trzeba nagle zrywać ramówkę i nadać pilne wiadomości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że z czasem mogłoby to wypalić. Warunkiem byłoby tylko ogarnięcie w czasie emisji eksperymentalnej pojawiających się błędów z dykcją i wyrazami po stronie oprogramowań tworzących AI Basię czyli ChatuGP i przede wszystkim ElevenLabs. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto wspomnienie wyemitowane w programie „Polska i Świat" telewizji TVN24 dotyczące AI Basi:
https://youtu.be/lp1lZxz-_oc
Powyższy materiał (w którym to przy okazji poznajemy prawdziwą właścicielkę głosu Basi czyli Panią Ingę Papkalę) pochodzi stąd: 
https://fb.watch/m4ypeM4iKw/ i https://tvn24.pl/polska/radio-piekary-prowadzi-audycje-przy-pomocy-sztucznej-inteligencji-7267383?fbclid=IwAR0wKl7NOd8JeDGfIXBGxqjAyKoYs1H6CTbKSfn7BmThnmC4STzoT3CDCvc
Poza tym o projekcie „AI Basi" mówi wiele stron internetowych (zarówno tych lokalnych, medialnych,  jak i technologicznych) a nawet inne stacje radiowe jak na przykład Radio Eska: 

https://www.eska.pl/technologie/sztuczna-inteligencja-poprowadzila-audycje-radiowa-na-slasku-jak-jej-poszlo-aa-NVKm-vgge-CxFz.html
Jak wspomniałem już w temacie Radia Piekary wieść o powstaniu AI Basi w Polsce dotarła nawet do Katalonii gdzie temat poruszono w jednej z audycji radiowych: 

https://www.rac1.cat/a-la-carta/detail/82bfb04b-6448-4247-886d-a6896f88d6cc

(od 29 minuty) 
Tymczasem całkiem niedawno dowiedziałem się od lokalnych dziennikarzy z conajmniej dwóch stacji radiowych że w przyszłości po podobne rozwiązanie co Radio Piekary będą sięgać małe stacje lokalne z powodu niskiego kosztu projektu. Ich zdaniem AI idealnie sprawdzi się tam gdzie obecność prezentera jest symboliczna (podanie tytułu piosenki i wykonawcy, skrót pogody, ew. informacje o wypadkach) przez co już przy audycjach słownych może być problem. Pamiętajmy, bowiem że sztuczna inteligencja żywi się tylko tym, co człowiek wymyśli zapisze w takiej czy innej formie. W odczuciu osób którzy są radiowcami w stacjach lokalnych, głos prowadzącego audycję na żywo jest nie do zastąpienia na stałe a wypowiedzi pełne pasji i zaangażowania, czasami błyskotliwe, czasami z błędami językowymi, to serce radia.
Według dziennikarzy radiowych z którymi to rozmawiałem AI może kiedyś stać się wspierające w pasmach mniej atrakcyjnych antenowo lecz nie wiadomo kiedy to nadejdzie. 
Zdaniem tychże osób obecnie dyskusja na temat AI jest bardzo modna i każdy chce się wypowiedzieć, zrobić jakiś eksperyment, i to jest normalne choć tak jak już wspomniałem wcześniej nie zastąpi to żywej osoby za mikrofonem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Poland napisał(a):

W odczuciu osób którzy są radiowcami w stacjach lokalnych głos prowadzącego audycję na żywo jest nie do zastąpienia na stałe a wypowiedzi pełne pasji i zaangażowania, czasami błyskotliwe, czasami z błędami językowymi, to serce radia.

I tu jest pies pogrzebany. Sztuczną inteligencję można wykorzystywać do czegoś, co się napisze wcześniej, co można dopracować, nagrać i poprawić. Ale nie do tworzenia takiego radia totalnie na żywo, reagującego od razu w nagłych sytuacjach, albo podczas audycji, gdzie słuchacze się wypowiadają.

Chociaż też na przykład nie za bardzo sobie wyobrażam robienie Medialnych przez AI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że to zależy od tego na jakim stopniu zaawansowania jest AI bo na przykład AI Ashley ze Stanów Zjednoczonych potrafi rozmawiać ze słuchaczami: https://fb.watch/m4FPBJVRWs/

Niedługo pewnie to samo potrafić będzie nasza Basia. Wystarczy tylko że Radio Piekary oswoi się z nią i jej technologią. Zresztą niedługo AI Basia dostanie własne codzienne pasmo a to będzie jeszcze większym wyzwaniem niż godzinny cotygodniowy program. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem do waszych opinii i Radia Piekary, które stworzyło AI Basię, ale moim zdaniem obawiam się że sztuczna inteligencja może wyłudzić nasze dane. Także stacji radiowych.

 

Trudno wyobrazić sobie np. modlitwę różańcową prowadzoną przez księdza AI. To byłby dla chrześcijan absurdem. Wolę chyba normalne pasma radiowe z żywymi prezenterami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
Opublikowano (edytowane)

Chyba Radio Wielkopolska nieco podłapało pomysł z Radia Piekary gdyż tam program też prowadzi prezenterka zrobiona przez AI. Niestety pomysł na nią jest znacznie skromniejszy niż rok temu na Śląsku ale za to używana jest chyba ta sama technologia od Eleven Labs. 

Szerzej na ten temat w lutym tego roku napisał Press: https://www.press.pl/tresc/80466,radio-wielkopolska-testuje-wykorzystanie-glosu-stworzonego-przez-sztuczna-inteligencje

 

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...