Skocz do zawartości

Acer Aspire 5733z - Czy warto wgrywać Windows 11?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Wczoraj (13.06.b.r) dostałem za darmo od kumpla laptopa, jakim jest Acer Aspire 5733z, plan jest taki, aby wgrać do tego laptopa system Windows 11, który będzie stabilny od Windows 7. Jak myślicie? Czy warto przeprowadzić taką "operację"? Poniżej macie parametry w/w laptopa:

Procesor: Intel Core i5 560M

Szybkość procesora: 2,66 GHz

Pamięć podręczna: 3 MB

Dysk twardy: 500 MB

Technologia pamięci: DDR3

Zainstalowana pamięć: 6 GB

Maksymalna pamięć: 8 GB

Ilość gniazd pamięci: 2

Rozdzielczość kamery internetowej: 1,3 MP

System operacyjny: Windows 7 Home Basic 64-bit

Karta graficzna: Intel HD 3000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno będzie zainstalować jakikolwiek nowszy system na dysku o pojemności 500 MB. :) (Tak wiem, pewnie literówka.)
Jeśli dysk twardy to standardowy dysk talerzowy (HDD), to... wymień go na dysk SSD. Za kilkadziesiąt złotych można kupić nowy dysk SSD, na którym ten laptop zyska drugie życie. Na dysku HDD (talerzowym) nie warto instalować nawet Windows 10, chyba że masz mnóstwo cierpliwości i gotów jesteś czekać na każde otwarcie programu lub folderu.
Jeśli w tym laptopie będzie już dysk SSD to zainstaluj Windows 10. Windows 11 odradzam - nie zainstalujesz go bez "kombinowania", a i sam system tworzony z myślą o dużo nowszym sprzęcie będzie działał gorzej niż Windows 10. Najszybciej działałby zapewne Windows 7, ale od paru lat jest już niewspierany i za chwilę ciężko będzie o aktualną przeglądarkę WWW do niego.
Podsumowując: jeśli chcesz z tego laptopa korzystać, a nie cierpieć - dysk SSD i Windows 10 będzie najlepszym rozwiązaniem.
Pozdrawiam

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisz bzdur że będzie działał gorzej jak nawet nie raczyłeś sprawdzić i potwierdzić. Mam W11  na słabszych laptopach i o wiele starszych  10-12 letnich działa o wiele lepiej niż w10 do którego często brak sterowników zwłaszcza dla starszego sprzętu. 

 

Na pewno wygodą będzie instalacja dysku ssd z którym wcale nie trzeba szaleć skoro laptop będzie używany pewnie głównie do oglądania filmów, muzyki czy przeglądania inernetu. Dowolny dysk od 120 Gb spokojnie spełnię wymagania podstawowe poza grami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Dydelmax napisał(a):

Trudno będzie zainstalować jakikolwiek nowszy system na dysku o pojemności 500 MB. :) (Tak wiem, pewnie literówka.)

Zgadza się, przez mój pośpiech wpisałem "MB" zamiast "GB". Laptop posiada 500 GB dysku twardego.

 

5 godzin temu, Dydelmax napisał(a):

wymień go na dysk SSD. Za kilkadziesiąt złotych można kupić nowy dysk SSD, na którym ten laptop zyska drugie życie.

A polecasz jakiś dobry dysk SSD? Oczywiście nie chcę, żeby on kosztował "fortunę". Jeśli chodzi o dysk w laptopie, to jest on talerzowy (w sensie HDD).

 

5 godzin temu, Dydelmax napisał(a):

Najszybciej działałby zapewne Windows 7, ale od paru lat jest już niewspierany i za chwilę ciężko będzie o aktualną przeglądarkę WWW do niego.

Dlatego pomyślałem o zainstalowaniu Windowsa 10 lub 11 🙂

 

1 godzinę temu, Ktosiu napisał(a):

skoro laptop będzie używany pewnie głównie do oglądania filmów, muzyki czy przeglądania inernetu.

Laptop będzie używany w głównej mierze do oglądania filmów, przeglądania Internetu i... Robienia muzyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SSD jakikolwiek znajdziesz tanio, byle starczyło na system i kilka programów czyli na pewni 120 Gb to jest po prostu minimum. Spokojnie wystarczy na wszystko. 

Zawsze można wymienić też  DVD/CD na kieszeń z dyskiem która kosztuje grosze i tam zamontować HDD. Lepsze rozwiązanie niż używać dysku na kontrolerze USB. 

 

@kisiel95 mam starocie  ThinkPad L530 i X230 i nie było nawet problemów z instalacją ale to prawie rok temu było, teraz może i nawet być ale to przecież nie problem.  Aktualnie windows nie posiada żadnych specyficznych i trudnych do ominięcia  blokad, nie jest tylko zalecany przez Microsoft. 

 

Do  W11 wystarczy poszukać odpowiedniej instalki albo poczytać jak takową sobie zrobić albo obejść instalacje na stronach Microsoftu. Jeśli się uda to nawet aktywuje system na przypisany serial ze starego Windowsa jeśli był kupowany razem z laptopem.  Zwykle z  wersjami Home Windowsa  nie ma problemów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ktosiu Który dysk SSD będzie odpowiedni?:

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/dyski-i-pamieci/dyski-wewnetrzne/goodram-cx400-gen-2-ssd-128gb-sata3-2-5inch-550-450-mb-s-ssdpr-cx400-128-g2?gclid=CjwKCAjwyqWkBhBMEiwAp2yUFvaepLTxPp7FbOBcEdYVCsgQWPu9dfJ-uLtnqGtaoJxt_Q99RIWvYBoCU7YQAvD_BwE

 

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/dyski-i-pamieci/dyski-wewnetrzne/dysk-ssd-samsung-870-evo-250gb-sata

 

3 godziny temu, Ktosiu napisał(a):

Zawsze można wymienić też  DVD/CD na kieszeń z dyskiem która kosztuje grosze

Ja zostanę przy tradycyjnym napędzie DVD/CD, w żadne "kieszenie" się nie będę "bawił".

 

A obecny procesor (Intel Core i5 560M) i kartę graficzną (Intel HD 3000) warto wymienić na nowe czy zostać przy nich?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cenowo masz CX400 256  Gb lepszą ofertę. 

 

Takie starocie nie wykorzystują nawet w pełni nowego i szybkiego  dysku ze względu na starsze kontrolery dysków. Na obu działać będzie identycznie.

U siebie montuję głownie starsze dyski 256 Gb SunDisk  Z400s albo  WD Green i nigdy nie ma problemów z kompatybilnością interfejsu SATA w dół w starociach. 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Ktosiu napisał(a):

Mam W11  na słabszych laptopach i o wiele starszych  10-12 letnich działa o wiele lepiej niż w10 do którego często brak sterowników zwłaszcza dla starszego sprzętu. 

Skoro nie ma sterowników do Windows 10 dla jakiegoś sprzętu, to tym bardziej nie ma ich do Windows 11. A skoro są do Windows 10, to... zadziałają na Windows 11 bez problemu.

17 godzin temu, Ktosiu napisał(a):

Nie pisz bzdur że będzie działał gorzej jak nawet nie raczyłeś sprawdzić i potwierdzić.

1. Napraw sobie klawiaturę bo coś Ci spacja szwankuje.

2. Poczytaj, może się nauczysz odróżniać Gb od GB: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gigabit   https://pl.wikipedia.org/wiki/Gigabajt
3. Skąd wiesz co ja "raczyłem sprawdzić i potwierdzić"? Szkoda że tam nie byłeś taki mądry...

10 godzin temu, Darek z Ozimka napisał(a):

A obecny procesor (Intel Core i5 560M) i kartę graficzną (Intel HD 3000) warto wymienić na nowe czy zostać przy nich?

Procesor zostaw taki jak jest, wymiana na szybszy jest nieopłacalna a przyrost wydajności będzie nieodczuwalny. Układ graficzny jest wbudowany w procesor więc nie zmienisz go na szybszy - we wszystkich modelach CPU na tę platformę posiadających iGPU był Intel HD 3000.
Dysk SSD i większa ilość RAM-u jak już wspomnieli przedmówcy i masz laptopa który spokojnie posłuży do filmów i internetu, a i przy odrobinie cierpliwości muzykę też będzie można na nim tworzyć. :)
 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zapytam po co Windows 11, jeśli może być Linux i 70% rzeczy na Linuxie właśnie działa lepiej (np. szybciej), a te "rzekome" nowości w Windows 11 na linuksowych distro były już wiele lat temu.

 

Na przykład dość popularne i bardzo przyzwoite dystrybucje:
Linux Mint
MX Linux (z KDE)
Pop! OS

 

Ranking dystrybucji jest na tej stronie.

https://distrowatch.com/

 

Dalej niż pierwsze 20 bym możenie wchodził ;) poza bardzo dobrą PCLinuxOS z KDE.

 

Środowisko graficzne KDE jest o lata świetlne lepiej dopasowane i konfigurowalne niż ten Windows 11, o 10 czy 8 nie wsppominając. Zdania nie zmienię - przynajmniej w najbliższym czasie :D

O KDE polecam poczytać:

https://kde.org/pl/

Np. personalizacja wyglądu KDE:
https://store.kde.org/browse/

Windows = epoka kamienia łupanego.

 

Do tego są dystrybucje ciągłe tzw.: rolling-releases, gdzie wsparcie jest bezterminowe (czyli masz zawsze najnowsze wersję przeglądarki www, czy zabezpieczeń).

 

Windows jest niestety potrzebny tylko w przypadku już bardzo nielicznych (na szczęście) i specyficznych aplikacji.

Edytowane przez DanielK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też można polecać Linuxa jako alternatywę bezpłatnego systemu  ale weź pod uwagę że dla niektórych to będzie problem z przesiadką na inny system. Mimo wielu odpowiedników programów z Windows nie każdemu przypada do gustu od razu nowy system. 

 

Też polecał bym Linux Mint albo XM dla początkujących jako najprostsze i praktycznie gotowe systemy do działania. Na starszych laptopach działają stabilnie i dość szybko, programów do edycji muzyki też nie powinno brakować do tego są często bardziej rozbudowana niż te pod Windows  i co najważniejsze są za darmo np. Mixxx  działający na Windows i Linux którym bawią się moje dzieciaki na obydwu systemach na kontrolerze  Pionner DJ DDJ-200. 

Niestety dla starszych laptopów ograniczeniem jest tylko niska rozdzielczość ekranu laptopa  dlatego warto zawsze podpinać się  pod zewnętrzny monitor przynajmniej Full HD  a przy 4K to już w pełni można wykorzystać możliwości tak dużego interfejsu przy edycji muzyki np. korzystać na jednym interfejsie z 2-3 programów czy dodatkowych okien edycji ułożonych obok siebie a nie przełączanych . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.06.2023 o 14:36, Ktosiu napisał(a):

Też polecał bym Linux Mint albo XM dla początkujących jako najprostsze i praktycznie gotowe systemy do działania. Na starszych laptopach działają stabilnie i dość szybko

Czyli mówisz, że Linux działa szybciej i stabilniej niż Windows? To w takim razie się nad nim zastanowię.

 

W dniu 17.06.2023 o 14:36, Ktosiu napisał(a):

Niestety dla starszych laptopów ograniczeniem jest tylko niska rozdzielczość ekranu laptopa  dlatego warto zawsze podpinać się  pod zewnętrzny monitor

To w takim razie jaki kabel pod tą "operację" polecasz? Co prawda mam jeden kabel pod w/w "operację", ale niestety jest to kabel typu: "No name", który jest marnej jakości.

 

Jeżeli chodzi o dostęp do internetu, to jaki polecacie modem? U mnie w szufladzie leży modem ZTE MF821, który był wykorzystywany do odbioru internetu Cyfrowego Polsatu (dziś Polsat Box).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro ma modem, kartę i abonament na internet to niech go wykorzysta, zawsze taniej niż montować modem wewnętrzny albo co chwilę korzystać z tefonu który jednak jest najlepsza opcją dla szybkiego dostępu do internetu. 

 

@Darek z Ozimka

Dla laptopa połączenie monitora  czy jest przez  HDMI czy innego typu nie ma znaczenia. Ma mieć monitor tylko większą rozdzielczość niż ektan LCD albo robić za dodatkowy ekran poszerzający dodatkowo pulpit. 

 

Raczej tylko dla monitora 4k należy spełnienić warunki właściwych kabli. 

Edytowane przez Ktosiu
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym Cię przestrzec tak po koleżeńsku,abyś za dużo nie inwestował w tego laptopa.Ja już to przerabiałem i wyszedłem jak Zabłocki na mydle. To tak jak by Ci dano stary samochód,który pochłonie więcej kasy niż nowy i zawsze będzie stary,wolny i awaryjny. Moim zdaniem należy maksymalnie wykorzystać to,co się ma,a póżniej zamknąć oczy i pozbyć się problemu ( tak jak to zrobił Twój kolega.)  Lepiej zainwestować kasę w coś nowego,co spełni Twoje oczekiwania przez kolejne lata ( aktulny,szybki system z aktualizacjami na bieżąco z nową baterią i podzespołami.)  Powodzenia.!

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 10 letni laptop można zainwestować ale z rozwagą, góra 200zł (nie wiem czy nawet cały jest tyle wart). Wymienia się dysk sata i system operacyjny - 128GB w zupełności wystarczy. Jeśli jest tylko 4GB ramu na 1 kości można dołożyć ewentualnie drugą taką samą w innych przypadkach gdy oba sloty są już zajęte szkoda kombinować. Można też nie ruszać ramu i zainstalować Windows 10 32bit, okroi go do 3GB, ale wersja 32bit jest lżejsza i stare kompy świetnie na nich śmigają. Ewentualnie jeśli komp miałby być mobilny kupić baterie zamiennik np. z greencella, jeśli cały czas pod prądem to szkoda kasy. Ostatnia rzecz można się pokusić o wymianę karty wifi na 5GHz lub adapter usb np tplink nano. Wtedy necik będzie szybszy i bardziej stabilny niż na starym paśmie.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zainstalowałem już Windowsa 10 w moim laptopie, system póki co działa świetnie, chociaż podczas korzystania z przeglądarki Google Chrome system potrafi się zawiesić na dobre dwie minuty. Programy i aplikacje do robienia i przerabiania muzyki działają świetnie.

 

Dalszych informacji udzielę w dyskusji.

Edytowane przez Darek z Ozimka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...