Skocz do zawartości
  • 0

Belintersat 1 (51.5°E)


golec2604
 Udostępnij

Pytanie

Witam wszystkich. Od jakiegoś czasu jestem zainteresowany odbiorem powyższego satelity. Czytałem na satkurierze w artykule że w polsce ta satelita ma bardzo dobry zasieg i wystarczy antena nawet 60cm, mam taka antene po cyfrowym poilsacie i nie moge znaleśc tego satelity. Bez problemu złapie hot birda 13E i astre 19.2E  ale jak przekręcam delikatnie w lewo od pozycji 13E,19.2  to nie jestem w stanie go znaleść. Czy wystarczy przekrecać antene tylko w lewo czy trzeba regulować góra - dół ??

Prosze o pomoc / wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Widzę że jest róznica 6.4 stopnia w koncie elewacji, chyba dlatego nie mogłem znaleźć sygnału.

 

A jak to jest (w sytuacji kiedy jedna antena/konwerter odbiera dwie pozycji 51.5 i 52) nie ma zakłóceń sygnału (bo przecież na obu różnych satelitach może być  transporter o takiej samej częstotliwości i polaryzacji) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Obrócenie "delikatnie w lewo od pozycji 13E i 19E" to za mało, bo trzeba przekręcić konkretniej, na kierunek południowo-wschodni.

Ustaw antenę na TurkmenAlem/Monacosat na 52.0E, zawartości sportowej nie pożałujesz.  51,5E Belintersat i tak będzie działał, ma mocny sygnał.

Pamiętaj o regulacji skosu konwertera; na satelity wschodnie = w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara. Czym odleglejszy satelita od południa, tym mocniej trzeba skręcać skos.

Antenę na elewacji daj lekko w dół - bo czym dalej od południa na wschód lub zachód, to stopniowo satelity 'wiszą' coraz niżej na horyzoncie.

Gdy jest duże zagęszczenie satelitów w wąskiej odległości to po prostu każdy satelita nadaje w danym wycinku częstotliwości pasma, tak żeby jeden satelita nie zakłócał drugiego.

Sam mam ustawioną 60cm na 52E. Nie podałeś @golec2604 lokalizacji. Wiązka wschodnia 52E jest ułożona tak że czym bardziej na południowy zachód sygnał lepszy, a czym bardziej na północny wschód to gorzej, z wiązką zachodnią bez problemu, tak jak i z 51,5E.

---

Aktualnie masz to szczęście, że właśnie trwa wiosenne zaszumienie słoneczne satelitów, tzn. trajektoria ruchu słońca na niebie pokrywa się z ułożeniem satelitów (wiosenne sun outage w naszym rejonie to okolice 2 marca, a jesienne to 12 października, z rezerwą na obserwacje +/- 2-max.4 dni.) Czyli (przy ładnej pogodzie) można zobaczyć gdzie 'wisi' który satelita, czy jakaś przeszkoda terenowa nie zasłania, itp.

Dla 52E/51.5E, to godzina ok. 09:30-35. Jeśli nie będziesz miał o tej porze wolnego czasu to może poproś kogoś żeby pyknął fotkę.

Tutaj kalkulator:

https://www.satellite-calculations.com/Satellite/suninterference.php

Powodzenia.

ps. choć nie najnowsze, ale - dorzucam fotki.

file.php?id=144576&mode=view

file.php?id=144580&mode=view

Edytowane przez moimzdaniem
dosłanie foto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeżeli antena jest ustawiona stacjonarnie, to można to skorygować. Ale jeśli na obrotnicy lub siłowniku, to już musi być idealny pion, bo bez tego w czasie obracania nie będzie trafiać w trajektorię. Dodatkowo w instalacji obrotowej wymagana jest jeszcze głowica polarmountu ustawiona idealnie na południe, plus jeszcze właściwie ustawiony kąt elewacji i deklinacji co można łatwo wyliczyć. Później pozostają już ewentualne milimetrowe regulacje. Wymagane są jeszcze pokłady cierpliwości i czasu.

Edytowane przez moimzdaniem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Teoretycznie jakiś sygnał powinien się pokazać, ale finalnie i tak aby uzyskać max trzeba z kluczem w dłoni wyregulować. Podziałkom nie ma co w 100% ufać.

No i co do zasady, pionowy maszt jest podstawą, bo ogromnie upraszcza to dalszą pracę; nie trzeba później kombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli na nie do końca wypionowanym maszcie ma wisieć antena stacjonarna a nie obrotowa, to można nadrobić takie niedoskonałości. Aby tam gdzie jest instalacja obrotowa był zachowany pion. Choć i tutaj są sposoby na poprawienie sytuacji, jeśli pion takiego masztu ucieka.

Jeśli tylko taki zakres Ci działa to trzeba wprowadzić poprawki w ustawieniu. Szkoda żeby nie działało na pełnię swoich możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja mam wbitą w ziemię długą grubą rurę metalową wypiontowaną poziomicą więc pion jest dobry, antena zamontowana stacjonarnie na stałe, antena na wysokości klatki piersiowej w celu dobrej i latwej regulacji.

Własnie mi najbardziej chodzi o pozycje 52E/51.5E ze względu na sport.  Jak to ustawię to mam jeszcze jedną antene do ustawienia na jedna z pozycji 9E lub 16E tam tez jest sport.  Wszystko byłoby na 3 antenach (4 konwertery):

95 cm: 13E i zez na 19.2E - to juz mam zrobione.

65 cm: 52/51.5 E  - to do ustawienia

65 cm: 16E lub 9E - tez do ustawienia

i to wszystko do przełacznika diseqc 4/1 i do TV

Taki zestaw spokojnie wystarczy mi na darmowy sport w TV.

 

Wszystko ze sprzętu mam wystarczy tylko ustawić.

 

Moja lokalizacja to 33-163 Rzepiennik Biskupi (nr domu juz nie podam) 

@moimzdaniem  chcesz powiedzieć że o 9.30 widać satelite na niebie??

Edytowane przez golec2604
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na pozycję 16°E antena 65 cm będzie za mała. Ale nawet z dużą anteną wiele sportu się tam nie obejrzy. Toteż lepiej będzie ustawić się na 9°E – sportu tu jakby więcej i 65 cm spokojnie wystarcza.

A z tym Słońcem jest tak, że jutro o godzinie 9.30 znajdzie się ono na niebie dokładnie w miejscu satelity. A tak bardzo dokładnie to w Twojej lokalizacji o 9.31 pokaże miejsce Turkmensata (52°E), a o 9.33 – Belinterasta (51,5°E).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, mprw napisał(a):

Na pozycję 16°E antena 65 cm będzie za mała. Ale nawet z dużą anteną wiele sportu się tam nie obejrzy. Toteż lepiej będzie ustawić się na 9°E – sportu tu jakby więcej i 65 cm spokojnie wystarcza.

A z tym Słońcem jest tak, że jutro o godzinie 9.30 znajdzie się ono na niebie dokładnie w miejscu satelity. A tak bardzo dokładnie to w Twojej lokalizacji o 9.31 pokaże miejsce Turkmensata (52°E), a o 9.33 – Belinterasta (51,5°E).

Skąd Wy to wiecie o której odzinie bedzie słońce sie pokrywało z satelitą ?

Co jest z pozycją 16E że trzeba mieć większa antene?

 

Da sie jeszcze złapać satelite 52.5E Al Yah1 gdy ma sie ustawione 52.E(monacosat)?

Edytowane przez golec2604
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, golec2604 napisał(a):

Moja lokalizacja to (...) (nr domu juz nie podam)

Chodziło mi o mniej więcej rejon kraju - dla określenia zasięgu wiązek sygnału, nr budynku nie ma tu znaczenia :)

2 godziny temu, golec2604 napisał(a):

Skąd Wy to wiecie o której odzinie bedzie słońce sie pokrywało z satelitą ?

Podałem kilka wątków powyżej link do kalkulatora.

@mprw opisał o co w tym zjawisku chodzi.

 

2 godziny temu, golec2604 napisał(a):

Co jest z pozycją 16E że trzeba mieć większa antene?

Tak już jest, że jedne sygnały mocniejsze, inne słabsze.

2 godziny temu, golec2604 napisał(a):

Da sie jeszcze złapać satelite 52.5E Al Yah1 gdy ma sie ustawione 52.E(monacosat)?

52,5E wiązka East na południu i wschodzie, przy dobrej pogodzie, i antenie ustawionej centralnie na tą pozycję, powinna zadziałać od 150cm.

A co do 52.0E czyli Turkmensata, to na 60-tce i takiej lokalizacji jak twoja, to z wiązki wschodniej zadziałają transpondery w DVB-S/QPSK/fec2/3. A jest tu na 10762V, 10804H, 10887V trochę transmisji sportowych.

Na te w dvb-s2 raczej za mała blacha.

4 godziny temu, mprw napisał(a):

Na pozycję 16°E antena 65 cm będzie za mała. Ale nawet z dużą anteną wiele sportu się tam nie obejrzy. Toteż lepiej będzie ustawić się na 9°E – sportu tu jakby więcej i 65 cm spokojnie wystarcza.

Z 9E sporadycznie trochę sportu trafia się na kanałach francuskojęzycznych dla Szwajcarii albo na niektórych stacjach afrykańskich. Co do 16E to jak mprw napisał.

Ewentualnie możesz tą antenkę założyć na 42E dla TRT Spor z wiązki zachodniej. Na wiązkę wschodnią czyli stacje A Spor i Tivibu Spor1, 60cm to za mała antena.

Przyszły mi jeszcze na myśl ESPN'y z 15*W, ale na te to chyba też za mało, lepiej chyba zaczynać od 80cm, może 90.

5 godzin temu, golec2604 napisał(a):

Wystarczy mi 4 pozycje a sprzet to taki jaki wymieniłem wczesniej posiadam - tak sie uzbieralo przez lata i to co mam chciałbym wykorzystać, bez inwestowania.

Jeśli nie chcesz się bawić w instalację z anteną na obrocie, a jak chcesz mieć antenę stacjonarnie a wystarczą Ci ''4 pozycje'' to bardzo proszę, przy Twojej lokalizacji - wschodnia Małopolska, kupujesz antenę powiedzmy od 180cm, ustawiasz ją centralnie na Yahsata 52,5E (przy takim rozmiarze i ustawieniu powinno zadziałać z tego jednego konwertera dodatkowo także 53E, 51,5E a 52E to na pewno) a w zezie drugi konwerter na 62E na Iriby, trzeci na 46E - CBC Sport, IdmanTV, IctimaiTV, a czwarty na 42E - TRT Spor, A Spor, Tivibu1. Dawka sportu konkretna :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam

Po Waszych radach udało mi sie złapać sygnał z 52E/51.5E sygnał jest dobry lub nawet bardzo dobry zalezy od transpordera.

Ale mam pewne spostrzeżenia co do niektórych kanałów zwłaszcza tych na których mi zależy:

- Persiana Soprts Hd / Persiana Soprts

- Maah TV

-RTA Sports

- i kilka innych

obraz na tych kanałach zachowuje sie dziwnie, podobnie jak w streemingu internetowym, tzn idzie dobrze ale za chwile zatnie sie a za chwile szybko nadgoni klatkami. Irytujące to jest. Macie to samo u siebie ??

 

(Na szczęście Turkmeinstan Sport działa dobrze)

Edytowane przez golec2604
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak bo na tych perskich/afgańskich stacjach z wiązki wschodniej to są transmisje pirackie, co jakiś czas zmieniające swe nazwy i parametry, chyba tylko RTA Sp. jest zwyczajnym kanałem a przynajmniej takie można mieć wrażenie, bo transmisje tutaj wyglądają w miarę normalnie. Nie wiem czy pamiętasz dawniej stacje takie jak DuhokTV z 57*E, lub IR Cama TV z krótkim epizodem na 13E; to można powiedzieć że teraz to to samo ale tutaj.

Turkmenistan Sport to kanał legalny więc wszystko działa można powiedzieć prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To ze pirackie to widać bo ostatnio nawet ukradli sygnał z Polsatu sport premium i był polski komentarz. Nie pamiętam jak się kanał nazywał (napewno nie jest to zaden z kanalow wczesniej wymienionych) ale transmisja była stabilna tylko ze straszna pikseloza. Nie dało się oglądać.

 

Pytałem o to klatkowanie bo myślałem że coś z moim sprzętem jest nie tak.

 

Wogole to szkoda ze takie coś puszczają skoro jest klatkowanie chodź sama jakość była dobra.

 

A co Wy macie na RTA Sport też macie problemy z klatkowaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

1.  Zasięg jest dobry i stabilny, dźwięk ok, problem jest w obrazie, chwile działa dobrze potem przystanie a następnie przyspieszy - Nie wiem w czym problem.

 

2. Zamontowałem antenę 60cm na pozycje 9E sygnał dobry ale nie odbiera mi wszystkich transporderów. Jakis pomyśł?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...