Skocz do zawartości

Feminatywy w mediach


Frontowiec
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Od dłuższego czasu niektóre gazety (np. "Gazeta Wyborcza" czy "Polityka"), portale internetowe (np. Press czy WirtualneMedia) oraz stacje radiowe (np. Agory, Radio 357 czy Radio Nowy Świat) mocno zaczęły używać tzw. feminatyw, gdzie zamiast gościa możemy usłyszeć "gościni", zaś zamiast pani prezes możemy usłyszeć "prezeska".

Moim zdaniem używanie feminatywów jest nieco zgrzytliwe, choć mogę się domyśleć, że jest to swego rodzaju hołd w stronę feministek.

A wy co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompletnie mi to nie przeszkadza. Każdy język ewoluuje, każdy język się zmienia, więc nie widzę w tym żadnego problemu. Nie każdy feminatyw wejdzie do mowy potocznej, ale mamy na tyle plastyczny język, że nie powinno być dla nas problemem pójście w żeńskie określenia.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Vinni napisał(a):

Kompletnie mi to nie przeszkadza. Każdy język ewoluuje, każdy język się zmienia, więc nie widzę w tym żadnego problemu. Nie każdy feminatyw wejdzie do mowy potocznej, ale mamy na tyle plastyczny język, że nie powinno być dla nas problemem pójście w żeńskie określenia.

Dodałbym, że to też nie jest tak, iż to jakaś nowość. Na przykład "nauczycielka", "sprzątaczka", "kucharka", "dyrektorka" to też są feminatywy, stosowane powszechnie i tu raczej nikt się nie oburza. Ba, kiedyś znalazłem w prasie sprzed ponad 100 lat (dokładniej w piśmie z 1918 roku) tytuł ogłoszenia "Magistrę zatrudnię". Słownik Samuela Lindego z 1807 również zawiera nazwy żeńskie. Kwestia jest tylko taka, które wyrazy się przyjmują w szerokim stosowaniu, a które nie.

  • Popieram 3
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dodam, że to pokłosie "szkoły frankfurckiej". Marksizm kulturowy wymyślony przez Marcuse, Horkheimera, Adorno czy Habermansa. Ciekawym polecam lekturę 

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4862489/marksizm-kulturowy-50-lat-walki-z-cywilizacja-zachodu

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4864201/historia-antykultury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co??? W międzywojennej Polsce feminatywy były na porządku dziennym (jedyna kwestia była taka, że szanse zawodowe kobiet były mniejsze niż teraz - ale i tak z rozwojem karier zawodowych kobiet wtedy wymyślono by jakąś formę z feminatywem). To za PRL-u (czyli władzy oficjalnie określającą się jako marksistowska) wprowadzono wyłącznie męskie formy zawodów. Co więcej, za feminatywami jest np. prof. Jan Miodek.

A propos szkoły frankfurckiej - nazwa wzięła się od Uniwersytetu we Frankfurcie nad Menem, który znajduje się w Niemczech.

Akurat język niemiecki ma bardzo dużo feminatywów (najczęściej dodaje się końcówkę -in i zamienia się rodzajnik z der na die - choć jest parę wyjątków, jak die Krankenschwester) - i to nie ma nic wspólnego z jakimikolwiek poglądami politycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, aandin napisał(a):

A ja dodam, że to pokłosie "szkoły frankfurckiej". Marksizm kulturowy wymyślony przez Marcuse, Horkheimera, Adorno czy Habermansa.

Słownik Lindego powstał jakąś dekadę przed urodzinami Marksa. Urodzinami, a co dopiero mówić o tworzeniu się marksizmu. Już w tym słowniku formy żeńskie były. Nie powiesz mi chyba, że Samuel Linde był krzewicielem idei marksistowskich?

Swoją drogą to te linkowane książki warto czytać z pewnym krytycyzmem, to tak na marginesie.

  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Godzinę temu, aandin napisał(a):

Idąc w te stronę to powinno się mówić kierowiec zamiast kierowca albo sędzin zamiast sędzia.

 

Ja bym powiedział kierowczyni i sędzina, choć tego ostatnio słowa TVN24 nie używa w przeciwieństwie do "gościni", "ministry" i "prezeski".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...