Skocz do zawartości

Wszystko o TVP


Jacor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zapewne po części związane ze zmianami w ustawie medialnej - na TVP1 będzie można obejrzeć 13 czerwca odcinek serialu Tajemnica Twierdzy Szyfrów z dodatkową ścieżką audiodeskrypcji. TVP jako pierwszy nadawca w Polsce zrobi coś takiego. Zapewne emisję będzie najłatwiej upolować w DVB-T, bo nie wiem jak podejdą do sprawy platformy satelitarne - czy dodadzą na czas transmisji stosowną ścieżkę (w zasadzie wystarczy tylko aby CYFRA+ to zrobiła u siebie, bo z jej przekazu korzystają wszyscy operatorzy, n, czyli Grupa ITI może dodatkowo dołożyć dźwięk w TVP1 HD u siebie). Podobnie w kablówkach.

 

Jestem ciekawy jak to wyjdzie ;)

 

https://satkurier.pl/news/66721/pierwsza ... -tvp1.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety eksperyment miał skromny zasięg - jeśli w ogóle audiodeskrypcja się pojawiła, to tylko w DVB-T (nie miałem możliwości sprawdzić) i może w jakichś sieciach kablowych. CYFRA+ na swoim transponderze ścieżki nie dołączyła, co za tym idzie żadna z platform satelitarnych nie miała dostępu do audiodeskrypcji (bo wszyscy korzystają z dosyłu TVP1 od CYFRY+), na Astrze nie patrzyłem, ale nawet jeśli - to i tak z uwagi na kodowanie przekazu w NDS VideoGuard szans na podejrzenie nie było.

 

Może kolejne podejście obejmie większą liczbę widzów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż w sumie cytując Grzegorza Halamę mogę powiedzieć "Ja wiedziałem, że tak będzie". Dodanie ścieżki do kanału to nie jest tak, że jak TVP ogłosi to na stronie u siebie, to nagle wszyscy operatorzy ścieżkę dodadzą. Sprawa wymaga kooperacji i chyba tego zabrakło. Nie wystarczyło udostępnić ścieżkę, tylko trzeba było jeszcze skłonić operatorów do współpracy. Podobnie jak w kwestii męczarni z EPG na Astrze: "Miało być pięknie, wyszło jak zwykle". W każdym razie sam fakt prac w tym kierunku ze strony TVP się chwali.

 

Dostrzegam tu też pewien konflikt interesów. Zauważcie, że na bazie ustawy nadawca zobowiązany jest do dostarczenia audiodeskrypcji/napisów/tłumaczenia na język migowy do 10% audycji na kwartał, nie wliczając reklam i telesprzedaży, ale w zapisach ustawy brak precyzji. Tu mamy sytuację, że nadawca zapewnił dostęp, ale operator platformy cyfrowej nie skorzystał, na co nadawca nie do końca miał wpływ (można nawet zaryzykować stwierdzenie, że nie miał). Nadawca mimo wysiłku może nie mieć możliwości dotarcia do odbiorców mimo zapewnienia dostępności udogodnień wymienionych w Art. 18a ustawy. No i co teraz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie się zdaje że skoro jest kooperacja to jest i jakaś umowa między stronami regulująca zasady udostępnienia, sprzedaży. Skoro jest umowa to powinna takie "oczywiste" rzeczy regulować. Jeśli nie reguluje to trzeba to umieścić, sprecyzować. Byłoby dobrze, żeby oprócz teorii sukcesu pojawiła się jeszcze praktyka sukcesu. Skoro TVP jest obecna na platformach to powinna wszędzie mieć uregulowane (umową, porozumieniem) zapewnienie możliwości ustawowych obowiązków - przecież ustawa działa we wszystkich obszarach dystrybucji, chyba, że zapisano w niej wyjątki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja też chciałem sobie zobaczyć jak będzie wyglądać ta audiodeskrypcja i nawet nagrałem tą audycję z TVP1 tylko niestety zrobiłem to z satelity z tej częstotliwości Cyfry a nie z DVB-T, ciekaw jestem czy w DVB-T ścieżka się pojawiła i czy ta ścieżka jest tylko włączana na czas emisji audiodeskrpcji czy jest obecna cały czas i gdy nie ma audiodeskrypcji to leci normalny podkład dźwiękowy - dobrze by było jakby była cały czas to osoby niewidome i niedowidzące mogły by sobie na stałe ustawić tą dodatkową ścieżkę i za każdym razem nie musiałyby jej przełanczać.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wyemitowano kolejny odcinek serialu z audiodeskrypcją.

Audiodeskrypcja dostępna w przekazie DVB-T, pojawia się na drugiej ścieżce dźwiękowej (AC-3), która jest stale dostępna i zazwyczaj identyczna z tą "podstawową".

 

Audiodeskrypcja polega na opisywaniu, między dialogami, m.in. zachowania postaci, bieżącej akcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Dziś po "Telexpressie" na "TVP1" była rozmowa z Iwoną Schymallą na temat jesiennej ramówki i Grzegorz Miśtal powiedział na początku, że za chwile rozpocznie się konferencja prasowa o nowej ramówce "TVP".

 

Wie ktoś kiedy ta konferencja miała miejsce i gdzie w sieci znajdę jej nagranie (domyślam się, że na stronie "TVP", ale nie mam czasu się przez nią "przekopywać" :D )???

 

Z góry dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nawiązaniu do tego artykułu (https://satkurier.pl/news/68242/prezes-tvp-bedziemy-doplacac-do-bielsatu.html) pozwolę sobie zapytać na jakiej podstawie "TVP" ze środków abonamentowych będzie dopłacać do "Bielsat Tv"???

 

Rozumiem, że ten kanał jest ważny dla mieszkających tam polaków (a są w ogóle jakieś dane na temat popularności tego kanału tam???), ale od początku jego istnienia była chyba mowa, że będzie finansowany ze środków rządowych i "UE", więc skoro ich nie ma to powinno moim zdaniem paść "do widzenia, dziękujemy", a tym bardziej na kredytowanie tego kanału nie powinny być przeznaczane pieniądze z abonamentu, którego polacy na Biołorusi przecież nie płacą !

 

Swoją drogą ciekawe, że jeśli chodzi o "Bielsat Tv" "MSZ" ma pieniądze, żeby finansować ten kanał, a jeśli chodzi o całościowe finansowanie podstawowych kanałów "TVP" to nikt nie potrafi opracować rozwiązania, żeby móc je finansować z budżetu państwa (albo bezpośrednio przez właściciela, czyli ministerstwo skarbu państwa, albo przez dopłatę, która byłaby doliczana do kwoty podatku "pit"), naprawdę politycy mogliby tę sprawę załatwić myślę maksimum w ciągu miesiąca (nowelizacja ustaw), ale nikomu na tym nie zależy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tvp było, jest i bedzie w centrum przepychanki politycznej i o ile nasi posłowie niedojdą do porozumienia owocem którego TVP bedzie niezależna od wydażeń na Wiejskiej zawsze będzie tam legislacyjny bałagan!!! prawdopodobnie dojdziemy do tego za kilka dekad, o ile TVP wcześniej nie zbankrutuje....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasmo lokalne w TVP2 było do 30 grudnia 2010 roku. Mam pytanie: kiedy dokładnie pojawiło się pasmo lokalne w TVP2? Wiem, że w drugiej połowie lat 70-tych. Wcześniej było w TVP1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No i w końcu TVP dała się zreformować. Swojego logo mają przytłumione i

półprzezroczyste, a te [beep]skie i krowiaste oznaczenia wiekowe wysłali

w kosmos dając w to miejsce mniejsze, też półprzezroczyste i z

przejrzystym oznaczeniem wieku, w którym to miejscu widać już tło

oglądanego programu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem teraz nawet zadowolony z tego stanu. Oznaczenia wiekowe / pomijając ich stosowanie-zupełnie nie potrzebne / półprzeźroczyste i niezbyt duże. Ale logo nadal za duże, ale nieco p[beep]szone i półprzeźroczyste.Prezentuje się lepiej. Mogliby jeszcze zmniejszyć do takich rozmiarów jak jest na TVP HD. Ogólnie dużo, dużo lepiej. Ja pisałem trzy maile do TVP. Odpisali mi że im te znaczki się także nie podobają i że będą chcieli je zmienić. Nigdy bym nie pomyślał że stanie się to tak szybko. Gratulacje. Na TVP HD znaczki malusieńkie- jeszcze mniejsze niż poprzednio. Teraz najgorsze znaczki na Polsatach i Kino Polska. Ogromne i nie przeźroczyste. Może się zawstydzą i także zmienią.Wysłałem maila do TVP z podziękowaniem, bo im się należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Było by doskonale. Wtedy już by wcale nie przeszkadzały. Ja dzisiaj szukałem tego znaczka na TVP HD.No ale ten dzisiejszy krok to zdecydowanie krok ku lepszemu. Zastanawiam się tylko dlaczego TVP tak upiera się przy swoim logo. Jest niebrzydkie ale zdecydowanie za duże. Na dużych ekranach - których coraz więcej- zdecydowanie za duże. Najładniej to wszystko wygląda na TVP HD. Niestety ale inne stacje też mają za duże loga. Dla mnie to jakieś nieporozumienie.Taka jakaś głupia mania wielkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...