Skocz do zawartości

Wszystko o TVP


Jacor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, lakiman napisał(a):

Dla równowagi na TVN 24 był program "Loża Prasowa". Zgadnij jaki był wydźwięk programu i komu sprzyjały zaproszone media prasowe?

To tutaj bardziej by pasował przykład "Salonu dziennikarskiego" nadawanego w sobotę, tam też nie ma pluralizmu zachowanego i to jest program "dla przekonanych".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należało by zadać pytanie skoro już mowa o pluralizmie. Na podstawie czego jest założenie że zaproszeni dziennikarze komuś sprzyjają. Jest tam kilka różnych redakcji. Czyli dziennikarz w telewizji ma być obiektywny, ale zapraszany gość dziennikarz już może być nieobiektywny, czy jednak także musi być obiektywny, a więc teza o sprzyjaniu jest lekko naciągana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, lakiman napisał(a):

Dla równowagi na TVN 24 był program "Loża Prasowa". Zgadnij jaki był wydźwięk programu i komu sprzyjały zaproszone media prasowe?

Dlatego uważam, ze opisywane problemy nie dotyczą wyłącznie TVP. Nie podzielam zdania, ze te obowiązki spoczywają wyłącznie na mediach publicznych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dziennikarz jest zapraszany w charakterze gościa do programu dyskusyjnego, czy to w formule takiej jak "Salon dziennikarski" albo "Loża prasowa", czy też w formule mieszanej, jak w "Strefie starcia" czy dawniej w "Studiu Polska", to gości on w tym momencie jako publicysta wygłaszający własną opinię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, fanbonda napisał(a):

 Nie podzielam zdania, ze te obowiązki spoczywają wyłącznie na mediach publicznych. 

Media prywatne nie mają żadnego zapisu ustawowego regulującego te kwestie. Co innego etyka dziennikarska. Może nam się podobać lub nie dana stacja prywatna, ale wyłącznie media publiczne są zobligowane do zachowania pluralizmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, ale nie ma żadnych zarzutów do pracy dziennikarzy prowadzących programy publicystyczne w mediach prywatnych. Dobór gości jest suwerenną decyzją stacji.

@Kirk potrafi czytać @fanbonda, nie musisz mu suflować :) Nie wciągaj innych do swoich gierek.

Poza tym co ma podzielanie zdania. Konkretny przepis poproszę który do tego obliguje stacje prywatne. Odnośnie TVP zacytowałem. Prawo prasowe obowiązuje także TVP, a mimo to przepis obligujący TVP do zachowania pluralizmu wyszczególniony został explicite dla TVP.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie prowadzę żadnych gierek. Interesuje mnie opinia człowieka z branży. Nie ma w tym nic złego. 

To, ze ty nie masz zarzutów to nie znaczy, ze ich nie ma 

https://www.tysol.pl/a100855-andrzej-kostyra-bez-hamulcow-o-monice-olejnik-to-antywzor-dziennikarstwa

Zreszta w watku o Tvn byla zywa dyskysja po rozmowie z Mentznem P. Kraśki

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja propozycja, względem programu informacyjnego TVP1 jest taka, w miejsce dzisiejszych Wiadomości dać Aktualności.

W miejsce dzisiejszego TVP Info wprowadzić TVP3 Info, TVP3, TVP News 24, lub na wzór Wydarzeń 24, po prostu nazwać informacyjną antenę Aktualności 24 z ograniczoną publicystyką typu Gość Aktualności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, dvbtowiec napisał(a):

Czekam na przepisz który obliguje media prywatne do zachowania pluralizmu w doborze gości.

Media publiczne obowiązują te same zasady dziennikarskie, a mimo to powtarzam wyszczególniono powinności wyłącznie TVP w ustawie medialnej.

Etyka jest jak 10 przykazań, dla dziennikarza najważniejsza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Krystian Darżnik napisał(a):

Moja propozycja, względem programu informacyjnego TVP1 jest taka, w miejsce dzisiejszych Wiadomości dać Aktualności.

W miejsce dzisiejszego TVP Info wprowadzić TVP3 Info, TVP3, TVP News 24, lub na wzór Wydarzeń 24, po prostu nazwać informacyjną antenę Aktualności 24 z ograniczoną publicystyką typu Gość Aktualności

 

31 minut temu, mrozio11 napisał(a):

Ale po co? Co ci da zmiana nazwy Wiadomości? Albo co ci da zmiana TVP Info? To nie w nazwach jest problem obecnej TVP.

 

Ja bym nazw nie zmieniał, chociażby dlatego że funkcjonują o wiele dłużej niż rządy PiS. No ale jeżeli będzie nakaz polityczny i będzie trzeba zmienić, no to niech będą Aktualności zamiast Wiadomości i np. TVP Aktualności zamiast TVP Info. Tylko wtedy wracamy do punktu wyjścia - robi się wymuszoną zmianę (w mojej opinii bez sensu) tylko po to żeby zadowolić polityków. Jeżeli TVP ma być wolna od wpływów politycznych, to nie można powyższych rzeczy narzucać.

Edytowane przez michael112
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, fanbonda napisał(a):

@Kirk czy podzielasz zdanie kolegi @dvbtowiec . Pytam Cię jako dziennikarza. 

Owszem, ustawowo są osobne regulacje dla mediów publicznych, natomiast prawo prasowe nakazujące rzetelność jest tu w moim odczuciu aktem nadrzędnym.

 

Zaś co do zmiany nazwy - to raczej nie przejdzie, szczególnie że nic by to nie dało, a stworzyłoby precedens. Mogę sobie wyobrazić kombinacje z nazwami po każdej zmianie władzy, żeby się nie kojarzyło z poprzednikami. Natomiast zmiany powinny być merytoryczne, a nie skupiające się na "szyldach".

  • Popieram 2
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, mrozio11 napisał(a):

Ale po co? Co ci da zmiana nazwy Wiadomości? Albo co ci da zmiana TVP Info? To nie w nazwach jest problem obecnej TVP.

Wiem, że nie w samych nazwach jest problem, ale pozwoliłoby się odciąć nowej telewizji publicznej od skompromitowanych Wiadomości i TVP Info, wprowadzając nowe marki serwisu jedynki i anteny informacyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Kirk napisał(a):

Owszem, ustawowo są osobne regulacje dla mediów publicznych, natomiast prawo prasowe nakazujące rzetelność jest tu w moim odczuciu aktem nadrzędnym.

Aktem nadrzędnym do ustawy jest wyłącznie konstytucja. Ustawy mają charakter równorzędny. O ile z jednej ustawy nie wynika coś co ma odwołanie do drugiej ustawy, każda ustawa jest traktowana niezależnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem ;)

 

Jednak trzeba obiektywnie przyznać, że nie ma przepisu który by obligował stacje prywatne do określonych zachowań w kwestii doboru gości. Ja takiego nie znam.

Od lat różne stacje nie stosują się do tzw. etyki dziennikarskiej i nie ma no to żadnych prawnych możliwych regulacji.

KRRiT chyba nigdy nie ingerowała w pluralizm w mediach prywatnych z prostego powodu nie ma do tego kompetencji wynikających z wprost z ustawy.

 

Inną sprawą jest to czy to się nam podoba. Ale nie mamy żadnych możliwości prawnych aby sugerować zmiany w mediach prywatnych, tak jak to zostało przedstawione w pierwotnym postulacie jednego użytkownika.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Krystian Darżnik napisał(a):

Wiem, że nie w samych nazwach jest problem, ale pozwoliłoby się odciąć nowej telewizji publicznej od skompromitowanych Wiadomości i TVP Info, wprowadzając nowe marki serwisu jedynki i anteny informacyjnej.

 

To ewentualnie bym ograniczył się do zmiany czołówek. Można to wręcz zrobić na taki symboliczny sposób:

Pierwszego dnia po zmianie wykorzystać pierwszą czołówkę "W" z 1989 r. i można jeszcze zaaranżować któreś studio z białą ścianą z tyłu wzorując się na tym pierwszym historycznym wydaniu.

Na dłuższą metę ta czołówka nie przejdzie ze względu na jakość techniczną, dlatego docelowo można zamówić wykonanie zupełnie nowej.

Natomiast tymczasowo, czyli od drugiego dnia po zmianie to czasu wykonania nowej czołówki wykorzystywać czołówkę z motywem Piotra Rubika, zapewne ostatnią wersję z końca 2014 r., która powinna być już dostosowana do HD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Krystian Darżnik napisał(a):

Wiem, że nie w samych nazwach jest problem, ale pozwoliłoby się odciąć nowej telewizji publicznej od skompromitowanych Wiadomości i TVP Info, wprowadzając nowe marki serwisu jedynki i anteny informacyjnej.

Gdyby to co mówiłeś to zmianie uległaby też „Panorama", „Polonia24" oraz serwisy TVP3 przynajmniej po stronie pasma wspólnego. Sam rebranding przypominałby zmianę nazwy programu informacyjego radiowej Jedynki parę lat temu. Nie wiem też czy dobrym pomysłem byłby w takiej sytuacji też powrót do rebrandingu Telewizji Polskiej który to zarzucił Prezes Matyszkowicz. 

Co do czołówki „Wiadomości" to chyba w zasadzie można by użyć tej poprzedniej z Pałacem Kultury bądź Zamkiem Królewskim. 

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Poland napisał(a):

Gdyby to co mówiłeś to zmianie uległaby też „Panorama", „Polonia24" oraz serwisy TVP3 przynajmniej po stronie pasma wspólnego. Sam rebranding przypominałby zmianę nazwy programu informacyjego radiowej Jedynki parę lat temu. Nie wiem też czy dobrym pomysłem byłby w takiej sytuacji też powrót do rebrandingu Telewizji Polskiej który to zarzucił Prezes Matyszkowicz. 

Co do czołówki „Wiadomości" to chyba w zasadzie można by użyć tej poprzedniej z Pałacem Kultury bądź Zamkiem Królewskim. 

 

W myśl założeń wypalania "pisizmu" do gołej ziemi, to ta z Zamkiem Królewskim odpada, bo przecież ona była "pisowska" :P, a ta z Pałacem Kultury wprawdzie była "peowska", ale i tak za bardzo podobna do tej "pisowskiej" z Zamkiem Królewskim, więc i tak może się kojarzyć. :rofl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii pluralizmu mediów. Warto się zapoznać. 

https://zpe.gov.pl/pdf/PCWx2CBDR

 

Cytat

Europejska konwencja o ochronie praw człowieka i
podstawowych wolności
Artykuł 10
1. Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje
wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania
informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na
granice państwowe.
Niniejszy przepis nie wyklucza prawa Państw do
poddania procedurze zezwoleń przedsiębiorstw radiowych,
telewizyjnych lub kinematograficznych.

 

Cytat

Pluralizm strukturalny

Związany jest z zadaniami państwa. Jego istnienie gwarantują wydane przez państwo akty
prawne zapewniające możliwość funkcjonowania różnych wydawców na rynku medialnym.
Regulują też działalność mediów prywatnych i państwowych.

 

Pluralizm zawartości
Państwo nie ingeruje w treści dostępne na rynku medialnym. Pozwala na istnienie
nadawców i wydawców reprezentujących różne poglądy i opinie. Kontrolę
przekazywanych treści pozostawia odpowiedzialności redakcji. Reaguje wyłącznie na
naruszenia prawa.

 

 

Wniosek przez pluralizm mediów rozmieć należy możliwość istnienia mediów o różnych poglądach bez ingerowania w nie państwa. I to jest akt nadrzędny w całej UE. 

Nie wyklucza to wewnętrznych regulacji rynku medialnego. I taką regulację mamy w postaci ustawy o radiofonii i telewizji która reguluje wewnętrzny pluralizm wyłącznie w TVP. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...