Skocz do zawartości

Wszystko o TVP


Jacor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

I tu się w ocenie różnimy. Rozmawiamy o konkretnym problemie wątliwym etycznie porównywania człowieka który nikogo nie zamordował do zbrodniarza wojennego. 

Jeśli taki wpis w mediach społecznościowych nie wbudzi refleksji w zestawie zapraszanych gości to telewizja która taką osobę zaprasza przyznaje że aprobuje takie skandaliczne wpisy. 

Edytowane przez dvbtowiec
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosiłbym, żeby tutaj nie mieszać spraw i nie wplątywać wątków typowo politycznych.

Co do meritum sprawy - w tym momencie trochę na bok odkładam to, co jest we wpisie na prywatnym koncie, bo nie ma zbytnio znaczenia, co ja o samej opinii sądzę. Po prostu całość rozbija się o to, że na ten moment TVP nie ma narzuconego obowiązku sprawdzania, czy goście występujący w programach nadawcy publicznego wypowiadają się w mediach społecznościowych rozsądnie, czy emocjonalnie, czy piszą kulturalnie czy z bluzgami. Tego się nawet nie narzuca pracownikom stacji, bo gdyby było inaczej, to już byśmy mieli zapewne parę przypadków ukarania.

Zresztą założę się, że jakby wyszło, iż Derewienko nie może być gościem danego programu, bo coś napisała na Twitterze, to ktoś by mógł wyciągnąć na przykład Jakimowicza i jego wpisy na Instagramie, które na przykład moim zdaniem w wielu przypadkach przekraczają granice dobrego smaku. Ale w tym przypadku TVP też nie interweniuje, bo nie ma nawet jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Jakimowicza podobnie uważam. 

Polemizuję jednie z tym czy nie ma jak. Osoby występujące w telewizji dają swoją twarz i aurytet, zwłaszcza jeśli są stałymi gośćmi. Zatem tymi dwoma przymiotami wpływają na kształtowanie opinii publicznej i są kojarzeni z konkretną stacją. 

Uważam że podstawy są. Zawsze można podziękować za bycie gościem bez podania przyczyny, aby oczyscić atmosferę. Skoro nie ma umowy, zestaw gości można zmieniać w każdej chwili. 

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W uzupełnieniu powyższych informacji:

W dniu 5.08.2022 o 19:28, Kirk napisał:

a że nie jest związana umową z TVP, to też nie reprezentuje ona telewizji w mediach społecznościowych.

Tego jak się okazuje nie wiemy do końca:

https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/komentatorka-anna-derewienko-z-programu-michal-rachonia-porownala-tuska-do-hitlera-tvp-autorski-komentarz-na-prywatnym-koncie-twitterowym

Cytat

TVP nie ujawnia, czy Derewienko jest związana stałą umową z nadawcą. - Forma współpracy z panią Anną Derewienko objęta jest poufnością - przekazano nam.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz pytanie, czy publiczna instytucja powinna tego typu informacje ukrywać? Moim zdaniem to, czy dana osoba jest zatrudniona w publicznej telewizji i czy za występy otrzymuje wynagrodzenie powinna być jak najbardziej ogólnodostępna. 

Inna sprawa, odnoszę wrażenie, że gdyby Pani Derewienko nie otrzymywała wynagrodzenia za występy w telewizji publicznej to zostało by to w wytłumaczeniach umieszczone. 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nas obchodzi TVN? Tutaj dyskutujemy o TVP. To jest prywatna stacja i chore by było gdyby mięli coś takiego ujawniać. Polsat zresztą też. Publiczne spółki jak najbardziej powinny bo tutaj jest ściągany haracz w postaci abonamentu i prawie 2 mld dodatkowo. Wszyscy płacimy to mamy prawo wiedzieć.

  • Popieram 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Mam prawo wiedzieć komu i za co płaci mój Urząd Miasta czy inna instytucja publiczna ale nie mam prawa wymagać od prywatnego przedsiębiorcy tego samego. Nikt nie wymaga podania dokładnego wynagrodzenia ale sama forma współpracy jak najbardziej powinna być ogólnodostępna. 

W ogóle, ta kobieta dodała taki komentarz

Cytat

„Dzięki. Niezmiennie uważam, że Hitler zawsze na propsie!”.

Co za żenada, to jest komentator stacji, która na każdym kroku szczuje i straszy wszystkim co ma jakiś związek z Niemcami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że tego typu informacje mogą być podane w trybie dostępu do informacji publicznej, bo jest to spółka publiczna, a osoba której dotyczy zapytanie występuje na antenie a więc jest osobą publiczną. Każdy podmiot ma prawo odmowy, a taką decyzję można zaskarżyć.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast wydaje mi się może warto sprawdzić.  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Informacja_publiczna Warto zwrócić uwagę, ze większość osób, których zarobki zapewne by niektórych interesowały nie są pracownikami TVP

Mnie bardziej interesuje czy ktoś płaci podatki, a były pracownik TVP, obecnie gwiazda TVN tego nie czynił przez parę lat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe ile jeszcze razy razy wrócić w wątku TVP do TVN :) A potem się dziwisz ze Ci przypominam Twoją opinię o Beacie Kozidrak w podobnej sprawie.

Natomiast masz rację wydaje mi się.

https://wspolnota.org.pl/newsletter/udostepnianie-informacji-o-wynagrodzeniu-pracownikow

 

Cytat

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (t.j. DzU z 2020 r., poz. 2176; dalej: udip) „Każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną w rozumieniu ustawy i podlega udostępnieniu na zasadach i w trybie określonych w niniejszej ustawie”. Z kolei art. 5 ust. 2 udip stanowi, że „Prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Ograniczenie to nie dotyczy informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji, w tym o warunkach powierzenia i wykonywania funkcji, oraz przypadku, gdy osoba fizyczna lub przedsiębiorca rezygnują z przysługującego im prawa”.

Cytat

WSA w Kielcach w wyroku z 26 czerwca 2008 r. (sygn. II SAB/Ke 18/08) uznał, że wysokość wynagrodzeń pracowników samorządu gminnego – wójta gminy, jego zastępcy oraz pracownika gminy – stanowi informację publiczną. Funkcjonariusze publiczni nie mogą korzystać z ochrony danych osobowych w zakresie imienia, nazwiska i wysokości ich wynagrodzenia – na podstawie przepisów ustawy o ochronie danych osobowych. Podobny pogląd wyrażono w wyroku NSA z 17 marca 2016 r. (sygn. I OSK 2366/14): „informacja o wysokości zarobków osoby zatrudnionej przez podmiot publiczny, a takim jest niewątpliwie Wójt Gminy P., stanowi informację publiczną w rozumieniu art. 1 ust. 1 udip. Informacja o wydatkowaniu przez organ administracji publicznej środków publicznych jest informacją publiczną.

Zatem także wynagrodzenia stanowią informację publiczną.

 

Pytanie jak to odnieść do spółki publicznej. W moim odczuciu analogicznie, gdyż jest finansowana ze środków publicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na nic się nie muszę silić, napisałem jedynie fakty. Nie bedziesz dyktowal mi o czym można pisać a o czym nie. Kraśko jeśli nie przestrzegal prawa to jest jego wina, a nie moja. Chyba kazdy powinien przestrzegac prawa? Czy jak z TVNu to nie musi? Gdyby taki obowiązek prawny na TVP istniał te zarobki były by jawne, a odpowiednie informacje dostępne w biuletynie informacji publicznej . Moze należy zmienić prawo, ale nie my o tym decydujemy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie na tym polega. Informacje nie są jawne, ale mogą być z naciskiem na mogą jawne po wystosowaniu prośby o ich udostępnienie.

Podmiot udzielający odpowiedzi może odmówić odpowiedzi, zasłaniają się tajemnicą. Ma do tego święte prawo. Ale ostateczną decyzję podejmuje sąd, jeśli decyzja zostanie zaskarżona.

https://serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia/artykuly/8391701,informacja-publiczna-regionalne-oddzialy-tvp-nsa.html

Cytat

Nie tylko zarząd TVP, ale również dyrekcje regionalnych oddziałów są zobowiązane do udostępniania informacji publicznych – uznał Naczelny Sąd Administracyjny

 

Wyrok dotyczy wniosku o udostępnienie informacji na temat cyklu wyprodukowanego przez TVP3 Gdańsk. Zainteresowany chciał poznać całkowity budżet cyklu, osoby zaangażowane w jego tworzenie wraz z wypłaconym im wynagrodzeniem, a także dowiedzieć się, na czym polegała praca opiekuna programu, a prywatnie męża dyrektor TVP3 Gdańsk. Odpowiedzi nie uzyskał. Telewizja powiadomiła go jedynie, że budżet nie jest jeszcze zamknięty, bo produkcja nie została zakończona, a wypłacanych wynagrodzeń nie może ujawnić, gdyż naruszałoby to prywatność, a poza tym informacje są chronione jako tajemnica przedsiębiorstwa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Ipo napisał:

Ale poniósł tego konsekwencje również prawne więc tutaj zwyczajnie nie masz się do czego przyczepić więc z braku innych argumentów będziesz się wciąż czepiał tego Chyba, że z szafy znowu wypadnie Beata Kozidrak. 😂😂😂😂

 

Napisalem, ze przestrzeganie prawa jest dla mnie istotne. Pisalem, ze w przeszłości pracownik TVP nie przestrzegal prawa, co nie było w porządku. Nic nie wskazuje by TVP łamała prawo nie ujawniając tych danych. To wy kręcicie tutaj aferę, ze Tvp nie chce ujawnić formy współpracy z Derewienko. Najpierwoze niech ktoś kompetentny sywierdzi, ze Tvp lamie prawo wyrokiem. Ale idsc logiką i wtedy nie wolno o tym pisac bo przecież zapewne ppniesie konsekwencje, a jak tak tp jalby sprawy nie bylo, wiec nie ma o czym pisać. :) Kozidrak to wyciaga z szafy inny użytkownik . 

P. S. Mam nadzieję, ze zdsja sobie Panstwo sprawę, ze jest tryb dostępu do informacji publicznej, a nie przychodzi sobie gosc z mediów i dostaje ot tak dsne o formie zatrudnienia, zarobkach itd. 😎

Edytowane przez wislok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, wislok napisał:

P. S. Mam nadzieję, ze zdsja sobie Panstwo sprawę, ze jest tryb dostępu do informacji publicznej, a nie przychodzi sobie gosc z mediów i dostaje ot tak dsne o formie zatrudnienia, zarobkach itd. 😎

Wujek Google podaje:
 

Cytat

 

W jaki sposob mozemy uzyskac dostep do informacji publicznej?

Co musisz zrobić

1. poprosić ustnie o taką informację – telefonicznie albo w siedzibie instytucji, która ją ma,

2. wysłać wniosek pocztą albo e-mailem. Nie ma jednego wzoru wniosku – możesz go złożyć w dowolnej formie. Napisz w nim, jakiej informacji potrzebujesz i w jaki sposób chcesz ją otrzymać.

 

Czyli może to zrobić każdy, także gość z mediów ustnie.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, mrozio11 napisał:

Nikt tutaj nie kręci afery jak to nazwałeś. Normalna dyskusja o tym, czy tego typu informacje powinny być dostępne. Ja szczerze jestem ciekawy, czy osoba, która publicznie wychwala Hitlera jest zatrudniona w TVP i czy bierze od nich pieniądze, bo wiem skąd te pieniądze się biorą. 

Zdaje się, ze nie zrozumiałeś wpisu pani Derewienko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, dvbtowiec napisał:

Czyli może to zrobić każdy, także gość z mediów ustnie.

Z doświadczenia wiem, że bardziej sprawdza się forma pisemna, poza tym często nawet rozmowa telefoniczna kończy się stwierdzeniem "proszę przesłać pytania na maila" albo "proszę podać adres, to odpowiem pisemnie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, wislok napisał:

Zdaje się, ze nie zrozumiałeś wpisu pani Derewienko

No nie zrozumiałem, nie siedzę w głowie tej Pani więc wyjaśnij mi proszę co miała na myśli Pani Derewienko pisząc następujące słowa:

Cytat

„Dzięki. Niezmiennie uważam, że Hitler zawsze na propsie!”.

@Kirk oczywiście, że lepiej się sprawdza forma pisemna ale to nie zmienia faktu, że inna forma również jest dopuszczalna. Po drugie fakt, że otrzymali odpowiedź od TVP może sugerować, że w istocie takie zapytanie w formie pisemnej dostali. Jak sam zauważyłeś w rozmowie telefonicznej pewnie zostaliby poproszeni o wysłanie pytań w formie pisemnej, odpowiedzi otrzymali. Z resztą za bardzo odeszliśmy od głównego tematu, czyli żenującego spektaklu częstego komentatora w programie TV na Twitterze.

Edytowane przez mrozio11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No co Ty wujek google wie lepiej 😂🙃😎

Z ulicy wszystko dostaniesz.

Wyrywasz tweet z kontekstu.. Ot tyle. 

Od kiedy to komentuje się tweety z prywatnych kont na forum satkuriera? Juz Kirk wyjaśnił dlaczego TVP za nie nie odpowiada. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, mrozio11 napisał:

oczywiście, że lepiej się sprawdza forma pisemna ale to nie zmienia faktu, że inna forma również jest dopuszczalna. Z resztą za bardzo odeszliśmy od głównego tematu, czyli żenującego spektaklu częstego komentatora w programie TV na Twitterze.

Wiem, że jest dopuszczalna, po prostu piszę, jak to wygląda w praktyce, bo jako dziennikarz trochę doświadczenia już w tym mam.

 

A co do głównego tematu - Telewizja Polska napisała dokładnie to samo, co my z @wislok od bodajże piątku. Profil jest prywatny, telewizji nic do tego, co jest tam napisane. A dopóki te wpisy nie łamią prawa, to nie ma tu problemu. Sam odbiór tych słów to już jest inny temat, ale chyba wcześniej zaznaczałem, że to jest trochę na marginesie, co się o takim poglądzie, takiej opinii sądzi.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, wislok napisał:

Wyrywasz tweet z kontekstu.. Ot tyle. 

Od kiedy to komentuje się tweety z prywatnych kont na forum satkuriera?

Jeżeli ludzie mają ochotę je komentować to dlaczego nie? Teraz będziesz decydował o czym można dyskutować na forum? Nie widziałem w regulaminie zakazu dyskusji o twittach Pani Derewienko. Jeśli ktoś pisze ze swojego konta na publicznym portalu pewne rzeczy to musi się z tym liczyć, że inni będą to później komentować, ta Pani nie jest anonimowa, występuje w publicznej telewizji. 

Jeśli TVP nie widzi problemu to bardzo źle, ja nie uważam żeby takie komentarze jak ten Pani czy Jakimowicza były akceptowalne nawet jeśli są pisane z prywatnych kont. Jestem zniesmaczony, że tego typu rzeczy mogą uchodzić komuś płazem tylko dlatego, że są pisane z prywatnego profilu w mediach społecznościowych.

Z drugiej strony jak TVP może widzieć w tym problem skoro te słowa idealnie wpisują się w ich poglądy. 

@Kirk jasne, też udzielałem niejednej informacji publicznej i też nigdy nie pozwolił bym sobie na odpowiedź tego typu przez telefon. Myślę, że redaktorzy Wirtualnych Mediów też o tym wiedzą.

Edytowane przez mrozio11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...