Skocz do zawartości

Telewizja w Skandynawii (ogólny)


Lannan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zakładam temat w którym będziemy poruszać ogólne dyskusje o telewizji w Skandynawii (Danii, Norwegii, Szwecji). Przydał(a)by się też ekspert orientujący/-ca się w tamtejszym rynku telewizyjno-medialnym, by zamiast zakładać nowe wątki dla poszczególnych stacji, mieć wszystko w jednym miejscu. 

 

Jest tu jakiś spec od spraw skandynawskich? Bardzo mnie interesuje jak tam wygląda sprawa z telewizją. Wiem, że można takie informacje znaleźć na zagranicznych stronach, lecz lepiej jest to samo czytać na polskim forum. Stąd też pomysł na ten temat. A i przy okazji może się czegoś ciekawego dowiedziemy? ;)

 

 

Zacznę od ciekawostki, a mianowicie telewizji dziecięcej w latach 70-tych. Artykuł jest po angielsku, lecz zawsze sobie można przetłumaczyć za pomocą Google. Co o tym sądzicie?

https://nordics.info/show/artikel/how-to-raise-your-parents-scandinavian-childrens-television-in-1970s-1

 

Dodatkowo proszę o potwierdzenie, tudzież zdemontowanie moich wątpliwości i pytań, a mam ich parę. 

 

1. W jakim stopniu skandynawska telewizja różni się od naszej, czy zachodniej? Gdzieś mi się rzuciło w oczy, że ich rynek telewizyjny to głównie monopol państwowy oraz parę stacji komercyjnych,  lecz nie mam pewności co do aktualności informacji.  Czy można ich sytuację porównać na przykład z Rosją lub Azją Wschodnią?

 

2. Jaki jest stosunek Skandynawów do wiadomości politycznych? Szczególnie interesuje mnie tu temat zaufania do mediów, oraz o tym jakie tematy poruszane w telewizji drażnią ludzi?

Z tego co wiem, to skandynawskie wiadomości i programy publicystyczne raczej nie słyną z prowadzenia ostrych dyskusji, czy przedstawiania wydarzeń w sposób tak... ,,dramatyczny" jak u nas. Czy to prawda?

 

3. (Nie)stety, lecz większość reklam w większości telewizji światowych obfituje w stereotypy płciowe. Gdzieś mi mignęly wieści o tym jakoby telewizja skandynawska była pozbawiona seksistowskich reklam, tudzież jawnego odwoływania się do różnic płci, choćby w tak subtelnych przekazach jak.. kolory. Nie chce mi się w to wierzyć, bo chociaż Skandynawia słynie z równości płci (choć czy ja wiem, czy to tak dobre?), to jednak w ich serwisach informacyjnych jakoś tego nie widać. Tak samo jak oglądam różne reportaże, to też nie widzę by ludzie ubierali się w sposób nieskorelowany z ich płcią. Wręcz przeciwnie. Może ktoś mnie tu wyprowadzi z błędu?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do oferty telewizji satelitarnej to z 0.8W jest Allente - dawne Canal Digital - umowa na abonament. Abonament drogi - nie wart swojej ceny.

 

Więcej na tym forum w tym wątku:

https://satclub.pl/zagraniczne-platformy-cyfrowe-f25/canal-digital-0-8w-t20736-s10.html

 

Jest parę kanałów nie kodowanych przeznaczonych na rynek skandynawski.

 

8dd428e41d3a59ec.jpg

 

12e74bdf7b739d7c.jpg

 

 

Edytowane przez tweed77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Intronizację nowego króla Fryderyka X można zobaczyć na DRTV (wybierając kanał TVA [skrót od TV-Avisen], bo to jest jedyny kanał telewizyjny niewymagający zalogowania).

A poza tym, już jutro skandynawskie kanały należące do Warner Bros. Discovery przejdą rebranding poprzez zmianę logotypów i opraw graficznych.

Edytowane przez Pepek94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...