Skocz do zawartości

Czy da się zrobić lepsze komercyjne radia?


NippyToadster
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kontynuacja i rozszerzenie tego co pisałem w stop PoPizacji radia.
Na początek moje wcześniejsze propozycje ewolucji paru stacji RMF, które myślę zaadoptować z zagranicy/Polski:
- RMF FM: Tą stację myślałbym upodobnić do Trójki z początku lat 2000-nych,ale bez gadania tak często, jak na Trójce, i to ze większą ilością muzyki z lat 2000-nych. Współczesne hity trochę zostaną zmniejszone, i postawił bym na taki format: 40% to utwory mające poniżej 10 lat, 40% to utwory pomiędzy rokiem 2012 a 2000,a utwory sprzed 1999 r. i wcześniejsze mają mieć ok. 20% emisji. Do tego sporo polskich kawałków, ale nie tylko oklepańce. No dałbym też więcej alternatywy. Lokalne oddziały to raczej trochę za późno moim zdaniem, więc je przeniosę do nowego MAXXXa
- RMF 2 Pop: zmiana nazwy na RMF REGION (nazwa miasta) i danie obecnego formatu RMF MAXXX oraz jego zastąpienie (CHR), dzięki temu chcę, żeby RMF imformował lokalnie, tam gdzie był MAXXX do tej pory. I żeby był takim jak obecnym MAXXXem. Do tego Fakty lokalne co godzinę, będące kwadrans przed Faktami na RMFie i powrót Traffików po latach. Głównie to radio ma być jak stare RMF FM. Ma być około 24 wersje regionalne (nie wiem, jakie jeszcze będą). Ma być w DAB i na FM, gdzie zastąpi obecnego MAXXXa
- RMF MAXXX: koniec z byciem "Eską od RMFu lub RMF FM 2". Skoro RMF REGION ma zastąpić obecny MAXXX, to nowy MAXXX powinien puszczać gatunki, które rzadko lecą na innych stacjach komercyjnych - np. polski rap i ten trap (aktualnie rzadko leci), afrobeaty (nie tylko RIhanna czy Beyonce, a np. Snoop Dogg, Kanye West czy Doja Cat), k-pop (bardzo popularny gatunek), reggae, r&b, j-pop, i inne gatunki, razem z popem, rockiem i dancem, który pozostanie, ale znacznie w mniejszej ilości, ale z zwiększona ilością utworów od rożnych wokalistów niż tylko tych samych.  Utwory mają być nie starsze niż 25 lat. Do tego, zainsprowałem się BBC Radio 1 i 1Xtra z Wielkiej Brytanii, które puszcza sporo utworów z rożnych gatunków, nie tylko popu.
-Radio RMF24: wprowadziłbym to na DAB+ (jeśli chcą), lub na FM, ale na początku, jeśli FM - to w większych miastach. Dałbym dłuższe, 10- minutowe Fakty, więcej Faktów ekonomicznych, więcej infosów, i więcej informacji niedotyczących np. wojny na Ukrainie. Muzyka pozostanie taka sama jak wcześniej.
Jakbyście ocenili moje zmiany? Na lepsze czy gorsze?

Edytowane przez NippyToadster
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszerzam prośbę o Tok FM Rock Radio, Antyradio, Muzo FM, Radio Fama i wszystkie stacje Polskiego Radia oraz ZPRu z Radiem Plus włącznie. Dodatkowo myślę że to co piszesz o RMF 2 Pop pasowałoby też do wspólnej sieci Radia Gra, Radia Jura oraz Radia 90 jak również RMF Ukraina. Te dwie sieci zresztą mogłyby połączyć się nie tylko ekipą ale i muzyką na tej zasadzie że ukraińska muzyka z RMF Ukraina byłaby też w sieci Radia Gra. 

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.03.2022 o 10:08, Poland napisał:

Dodatkowo myślę że to co piszesz o RMF 2 Pop pasowałoby też do wspólnej sieci Radia Gra, Radia Jura oraz Radia 90 jak również RMF Ukraina. Te dwie sieci zresztą mogłyby połączyć się nie tylko ekipą ale i muzyką na tej zasadzie że ukraińska muzyka z RMF Ukraina byłaby też w sieci Radia Gra. 

Chcę je połączyć, razem z obecnym MAXXXem, który mógłby się stać RMF Region.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się zrobić radio idealne przykład Radio ZW grające Disco Polo,Pop, biesiadne,Disco,Italio disco,Rock itp

Do Jedynki bym wprowadził styl z Wielunia czyli wybrane gatunki w wybrane dni np Disco Polo w sobotę,Rock wtorek.

Z trójki bym zrobił przekształcenie w rozgłośnie miejsko-wiejską.

W RMF MAXX więcej lokalności bez tej pseudolokalności.

 

Edytowane przez Mateusz2006
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Mateusz2006 napisał:

Do Jedynki bym wprowadził styl z Wielunia czyli wybrane gatunki w wybrane dni np Disco Polo w sobotę,Rock wtorek.

Z trójki bym zrobił przekształcenie w rozgłośnie miejsko-wiejską.

Temat dotyczy stacji komercyjnych, a nie publicznych.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam z propozycją, więc pora na Eurozet!
Radio Zet: w porównaniu z RMF powinno nadawać to samo, ale zwiększyć gadanie i publicystykę oraz utwory z ostatniej dekady. Dałbym też więcej alternatywy i hip-hopu z radia internetowego do Radia ZET, i sporo utworów mających w sobie tą "siłę muzyki". 
Antyradio: czas na więcej różnych rodzajów rocka, a do tego jeszcze myślę o mixie rocka z różnych lat i dekad, od lekkich gitarek po alternatywne i indie kapele. Nawet bym sięgnął po utwory z lat 50-tych i 60-tych tak od czasu do czasu.
Chilli Zet: Niczego nie trzeba zmieniać, tylko dać jazz i inne relaksujące gatunki.
Meloradio: pełny powrót do formatu soft, chociaż zostawię bardziej relaksujące utwory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, NippyToadster napisał:

Wracam z propozycją, więc pora na Eurozet!
Radio Zet: w porównaniu z RMF powinno nadawać to samo, ale zwiększyć gadanie i publicystykę oraz utwory z ostatniej dekady. Dałbym też więcej alternatywy i hip-hopu z radia internetowego do Radia ZET, i sporo utworów mających w sobie tą "siłę muzyki".

Błagam. Przestań już fantazjować.:-D No dobra, to niech będzie i moja fantazja na temat Radia ZeT i RMF. I wygląda to następującą:

 

Radio Zet- zwiększyć play-listę i dodać więcej muzyki lat 80 i 90 tych ale mniej ogranych + trochę nowości wartościowych (nie tych eskowych i maxowych). Dodać więcej słowa nie koniecznie politycznie. Wprowadzić audycje noce.

 

RMF-FM- Krótko. Wrócić do RMF-u z lat 90-tych. Wprowadzić takie audycje jak: Lista Hop Bęc, JW.-23, Eurotop itp. Muzycznie więcej polskiego grania, ale bez disco-polo i tych pseudo artystów typu: Sanah, Podsiadło czy Kwiatkowski.

  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, djclassic napisał:

 

 

Radio Zet- zwiększyć play-listę i dodać więcej muzyki lat 80 i 90 tych ale mniej ogranych + trochę nowości wartościowych (nie tych eskowych i maxowych). Dodać więcej słowa nie koniecznie politycznie. Wprowadzić audycje noce.

 

RMF-FM- Krótko. Wrócić do RMF-u z lat 90-tych. Wprowadzić takie audycje jak: Lista Hop Bęc, JW.-23, Eurotop itp. Muzycznie więcej polskiego grania, ale bez disco-polo i tych pseudo artystów typu: Sanah, Podsiadło czy Kwiatkowski.

Bardzo dobre propozycje. I to tak samo dobre, ale świetne dla Radia Zet.

✌️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz dostęp do internetu, wcale nie musisz się ograniczać do stacji FM i DAB+. W sieci znajdujesz dla siebie format radiowy jaki chcesz. Masz możliwość wybrania dowolnej stacji spośród wielu tysięcy z całego świata. Jeśli lubisz hip-hop i afrobeaty, to chyba tego dużo znajdziesz w newonce i w BBC 1 Xtra. Fale FM tylko ograniczają. Już od dawna nie słucham Eski, Maxxxów czy innych Meloradiów, bo nie spełniają moich oczekiwań. Zwykłe szafy grające zaprogramowane przez menagerów od marketingu, którzy traktują słuchaczy jak klientów supermarketu i chcą nadawać dla nich radiowęzeł sklepowy z reklamami.

Muzykę słucham w Apple Music, a jak chcę, aby ktoś do mnie pogadał i mnie o czymś informował wybieram 357, Wnet, RMF24, BBC WS itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, djclassic napisał:

RMF-FM- Krótko. Wrócić do RMF-u z lat 90-tych. Wprowadzić takie audycje jak: Lista Hop Bęc, JW.-23, Eurotop itp. Muzycznie więcej polskiego grania, ale bez disco-polo

Ja bym zrobił np liste disco polo max 2 godziny czyli 30 utworów na wzór RMF TOP 30 disco polo tylko w weekend.

Nie sądzę żeby zrezygnowali z grania Sanah.

Najlepsze radio jest kiedy gra różne utwory gatunku w różne dni.Każdy był by szczęśliwy i zadowolony.

W moim regionie to się sprawdza.

 

 

Edytowane przez Mateusz2006
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, swordfish napisał:

Skoro masz dostęp do internetu, wcale nie musisz się ograniczać do stacji FM i DAB+. W sieci znajdujesz dla siebie format radiowy jaki chcesz. Masz możliwość wybrania dowolnej stacji spośród wielu tysięcy z całego świata. Jeśli lubisz hip-hop i afrobeaty, to chyba tego dużo znajdziesz w newonce i w BBC 1 Xtra. Fale FM tylko ograniczają. Już od dawna nie słucham Eski, Maxxxów czy innych Meloradiów, bo nie spełniają moich oczekiwań. Zwykłe szafy grające zaprogramowane przez menagerów od marketingu, którzy traktują słuchaczy jak klientów supermarketu i chcą nadawać dla nich radiowęzeł sklepowy z reklamami.

Muzykę słucham w Apple Music, a jak chcę, aby ktoś do mnie pogadał i mnie o czymś informował wybieram 357, Wnet, RMF24, BBC WS itd.

No wiem. Słucham BBC Radio 1Xtra w necie i jest spoko. Podobnie dzięki za polecenie Newonce.

Edytowane przez NippyToadster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niezła fantazja twórco tematu :D

a realia: nic sie nie zmieni, ludzie przestana słuchać radia całkiem, ewentualnie w samochodzie czy grażyny w pracy (z 30 lat?) znajac zycie spotifaje wymysla radio na nowo za jakieś parę lat jak się spopularyzuje internet w samochodach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyłaczą fm, zostanie dab+ i za 10 lat nie będzie czego zbierać, nie znam się na tym ale może ktoś wie cyz czestotliwosci fm nadaja sie na mobilnego internetu? przyszłość radia to streaming jak tok fm czy lbc w londynie, ew podcasty,mam na mysli talk radio bo muzyka z fm to juz tylko boomerzy i dziadersi sluchaja :D

Edytowane przez 5etho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FM tak szybko na pewno nie padnie. Prędzej DAB+ pójdzie do lamusa. Choć czy ja wiem. Jak dla mnie DAB+ jest dobra alternatywą dla radia z internetu. Ale z tą częstotliwością jaką się rozwija u nas, to mam wątpliwości co z tego wyda. A szkoda.

Edytowane przez djclassic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DAB+ miałby szanse gdyby nie debilizm (bo inaczej tego nazwać nie można) ze strony Grupy RMF, ZPR Media, Agory i Eurozet widoczny już deklaracjach dwóch ostatnich o ich braku startu w konkursie koncesyjnym na R-MUX1. Debilizm polega na tym że oni się wycofują zamiast zgłaszać do konkursu swoje mniejsze stacje a w przypadku ZPRu i Agory te główne. W moim odczuciu DAB+ jest bowiem dobrym sposobem dla podreperowania ich zasięgu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...