Skocz do zawartości

MUX 8


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli o stałej emisji TVP 4K w 2024 można zapomnieć.

Po przenosinach w MUX testowym będzie już 7 kanałów, a docelowo może być wyłącznie 8.

Nie jest także wykluczone że po zmianie na HEVC MUX3, także zmieni się decyzja rezerwacyjna i będzie można w nim umieścić maksymalnie 8 kanałów.

Ba, co ja gadam o stałej emisji, nawet emisja tymczasowa TVP 4K w przyszłości nie będzie możliwa. W MUX3 i MUX6 nawet po przetasowaniach nie znajdzie się miejsce na kanał 4K.

26 minut temu, September77 napisał(a):

Czyli możliwe, że będą w ten sposób chcieli przenieść MUX 8 na MUX 5? Mam nadzieję, że nie

O tym nie ma mowy. I to nie jest proste do zrobienia. Emitel na pewno nie będzie dopłacał do MUXa. Podejrzewam że będzie się domagał odszkodowań jeśli zmiana decyzji rezerwacyjnej będzie się przeciągać.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, dvbtowiec napisał(a):

Nie jest także wykluczone że po zmianie na HEVC MUX3, także zmieni się decyzja rezerwacyjna i będzie można w nim umieścić maksymalnie 8 kanałów.

 

Może tego nie zrobią. A przynajmniej mam taką nadzieję. 

 

46 minut temu, dvbtowiec napisał(a):

Ba, co ja gadam o stałej emisji, nawet emisja tymczasowa TVP 4K w przyszłości nie będzie możliwa. W MUX3 i MUX6 nawet po przetasowaniach nie znajdzie się miejsce na kanał 4K.

 

Obecnie w ofercie TVP w NTC, są kanały, które spokojnie będą mogli usunąć np. TVP World, TVP Polonia.

Jeżeli MUX 3 nie będzie miał ograniczenia do 8 kanałów, to nie będzie problemu umieścić kanału 4K, a w powyższym wariancie mówię o przypadku gdyby, ktoś "mądry" ograniczył MUX 3 do 8 kanałów.

 

33 minuty temu, michael112 napisał(a):

@dvbtowiec No, tak niektórzy chcieli żeby zabrać TVP miejsca w MUX-1 i MUX-8 za przyznanie im MUX-6, to teraz są efekty.

 

Są też takie osoby, które cieszą się z ograniczenia MUX 6 do 8 kanałów, i marzą żeby MUX 3 to ograniczenie też dotyczyło. Nawet bez MUX 1 i MUX 8 TVP jest w stanie zmieścić swoje kanały wraz z TVP 4K.  Nie sądzę, że podczas regularnej emisji kanał 4K będzie miał bitrate 20 Mb/s, tylko około 15/16 Mb/s. 

 

Umowa dotycząca MUX 8 nie bez powodu została podpisana tylko do końca tego roku, a nie na np. 10 lat. To wszystko było przemyślane. 

 

59 minut temu, A&G napisał(a):

A ja mam nadzieję, że tak. Czyli klasycznie mamy dwóch Polaków i dwie w 100% odmienne opinie.

 

I nie ma w tym nic złego. Każdy może mieć inne zdanie w temacie. 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, September77 napisał(a):

Są też takie osoby, które cieszą się z ograniczenia MUX 6 do 8 kanałów, i marzą żeby MUX 3 to ograniczenie też dotyczyło. Nawet bez MUX 1 i MUX 8 TVP jest w stanie zmieścić swoje kanały wraz z TVP 4K.  Nie sądzę, że podczas regularnej emisji kanał 4K będzie miał bitrate 20 Mb/s, tylko około 15/16 Mb/s. 

 

Dzięki TVP 4K akurat można ograniczenie do 8 kanałów obejść w kreatywny sposób, dając 7 kanałów HD i TVP 4K.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, michael112 napisał(a):

 

Dzięki TVP 4K akurat można ograniczenie do 8 kanałów obejść w kreatywny sposób, dając 7 kanałów HD i TVP 4K.

Taki kanał 4k to będzie jedna wielka pikseloza :)

MUX6 ma ograniczenie nie tylko na liczbę kanałów ale i na podział pasma na jeden kanał.

Gdy MUX6 przejdzie na emisję regularną od lutego 2023, TVP nie będzie mogła zmniejszać przepływności kanałów HD, tak jak to uczyniła teraz, aby zmieścić TVP 4K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale może nie trzymajmy się tak kurczowo wersji, iż TVP 4K na stałe zagości w DVB-T. Może na stałe (2024) będzie dostępne tylko w przekazie satelitarnym.

 

No chyba, że do 2024 roku wprowadzą nowy, jeszcze bardziej wydajny system nadawania telewizji naziemnej i ... znowu czeka nas wymiana sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, dvbtowiec napisał(a):

MUX6 ma ograniczenie nie tylko na liczbę kanałów ale i na podział pasma na jeden kanał.

Gdy MUX6 przejdzie na emisję regularną od lutego 2023, TVP nie będzie mogła zmniejszać przepływności kanałów HD, tak jak to uczyniła teraz, aby zmieścić TVP 4K.

 

Tym bardziej nie powinni wychodzić z MUX-8.

Edytowane przez michael112
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, A&G napisał(a):

Może na stałe (2024) będzie dostępne tylko w przekazie satelitarnym.

A miał być naziemnie. Zatem znów odbiorca naziemny będzie miał ograniczony dostęp. A wystarczyło nie rezygnować z MUX8.

 

Co do kodeka nowy będzie na pewno, ale nie zostanie wprowadzony w Polsce wcześniej jak w 2030 roku. Nikt nie będzie wymieniał sprzętu co 3 lata. Na to bym nie liczył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualna emisja kanału 4k będzie w 2024r. a do tej pory wszystko może się zmienić np. wygra obecna opozycja i zlikwiduje TVP 1, TVP 2 oraz TVP Info :D

 

TVP ma dosyć miejsca po wyjściu z MUX 8, jak napisano wyżej można osunąć TVP World. Można też dać niektóre kanały w wirtualnie, można połączyć TVP Historia z TVP Nauka... możliwości nie jest wcale tak mało.

Edytowane przez Zeusek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojemność multipleksu 6 wynosi 36 Mb/s. Jeżeli przyjmiemy, że przy regularnym nadawaniu kanał 4K będzie używał 15 Mb/s, to mamy jeszcze 21 Mb/s do podziału. Jeżeli przyjmiemy, że bitrate kanału Full HD będzie wynosić 4 Mb/s to na multipleksie zmieścimy 5 kanałów Full HD i 1 w 4K. Jeżeli bitrate kanału Full HD będzie wynosił około 3,5 Mb/s to na tym MUXie zmieścimy 6 kanałów w Full HD, oraz 1 w 4K. Jeżeli w MUX 3 dalej będą mogli nadawać 10 kanałów, to będzie jeszcze trochę wolnego miejsca. Oczywiście znajdzie się też miejsce na kanały wirtualne (jeden kanał zajmuje 0,3 Mb/s). Tak więc może nie będzie tak źle. W tym najbardziej optymistycznym scenariuszu, znajdzie się jeszcze miejsce dla TVP HD i TVP Seriale. Po co nadawać w NTC TVP World, który i tak ma na pewno Bardzo Dużą Oglądalność? ;) TVP Polonia to też nie jest kanał wymagany w NTC, warto dodać, że ten kanał jest dostępny FTA na satelicie.

Edytowane przez September77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, A&G napisał(a):

Ale może nie trzymajmy się tak kurczowo wersji, iż TVP 4K na stałe zagości w DVB-T. Może na stałe (2024) będzie dostępne tylko w przekazie satelitarnym.

 

No chyba, że do 2024 roku wprowadzą nowy, jeszcze bardziej wydajny system nadawania telewizji naziemnej i ... znowu czeka nas wymiana sprzętu.

Bo TVP 4K będzie kanałem stałym ale płatnym w pay TV u kablówek i platform sat. Tak już wieszczyłem kilka miesięcy temu tutaj i tak będzie. Zobaczycie! :-)

Nie ma miejsca na MUX-ach TVP dla stałego i tymczasowego przekazu TVP 4K. Na MUX3 też będzie zmieniona decyzja rezerwacyjna i UKE ograniczy TVP ilość slotów do 8 tak jak na MUX6. Tutaj chodzi o jakość kanałów w HD HEVC. Ma być normalna i bardzo dobra a nie pixeloza. :-)

To tyle ode mnie. W NTC tylko kanały w HD HEVC po 8 slotów na MUX żeby jakość była porządna. Koniec marnej jakości SD! TVP4K tylko w kablu, na sat. i w IPTV. Jeden kanał w 4K za dużo pasma w MUX-ie naziemnym zabiera. Emisja jest nie ekonomiczna i nie potrzebna wg. mnie. W to miejsce można nadawać 3-4 kanały w HD HEVC w bardzo dobrej jakości.

Ludzie chcą TVP 4K to niech mają w pay TV. TVP i tak od kablówek i operatorów innych pay TV kasę pobierała za reemisją podczas gdy w NTC kanał był za friko. To było dopiero CYRK. Albo coś jest za friko albo za kasę. :-(

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, pablo21 napisał(a):

Na MUX3 też będzie zmieniona decyzja rezerwacyjna i UKE ograniczy TVP ilość slotów do 8 tak jak na MUX6. Tutaj chodzi o jakość kanałów w HD HEVC. Ma być normalna i bardzo dobra a nie pixeloza. :-)

 

 

Z tym MUX 3 to jeszcze musimy poczekać. Decyzja o maksymalnie 8 kanałach w MUX 6 wygląda mi na celowe ograniczenie przygotowane specjalnie pod kanał w 4K. Jak narazie MUX 3 według mnie nie zostanie ograniczony pod względem liczby kanałów. Mam nadzieję że tak zostanie.

 

A jeżeli chodzi o TVP 4K, to moim zdaniem jest jeszcze jedna opcja, która jest testowana we Włoszech, czyli udostępnianie kanału 4K przy pomocy kanału wirtualnego HbbTV.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie co Ty piszesz za głupoty. UKE celowo ograniczyło w MUX6 dla TVP do 8 slotów żeby było sprawiedliwie w stosunku do nadawców komercyjnych w MUX-ach 1 i 2. Chodzi o to żeby skoro TVP dostałe cały MUX dla siebie nie kombinowała z ilością kanałów i ich jakością. TVP 4K nie będzie! Taka jest prawda. Jest to nie ekonomiczne z punktu widzenia i tyle w temacie. TVP będzie teraz musiała tak trzymać się w ilości swoich wszystkich kanałów by pomieścić się w obu swoich MUX-ach ogólnopolskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie sytuacja wyglądać będzie tak: 

MUX3:

1. TVP1

2. TVP2

3. TVP3

4. TVP Info

5. TVP Sport

6. TVP Historia

7 - 10 Miejsca zwolnione po przejściu na DVB-T2

MUX6:

1. TVP ABC (ma wyjśč z MUX1)

2. TVP Dokument

3. TVP Nauka

4. TVP Kultura

5. TVP Kobieta

6. TVP Rozrywka

7. TVP Polonia

8. TVP World

Jeżeli ustawa o must carry wejdzie w życie to pewnie Telewizja Polska przerzuci TVP Kultura na MUX3 tak by wymagane 5 kanałów trzymało się razem. 

Swoją drogą można by jeszcze na upartego wepchnąć Alfa TVP (które obecnie ma być jako telewizja internetowa), TVP Seriale, TVP HD i TVP Muzykę o ile ten kanał jednak by powstał. Warunkiem tylko musiałoby być 10 slotów na MUX3. Przy ośmiu slotach na „Trójce" sprawa w przypadku tych czterech stacji już by się komplikowała

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Poland napisał(a):

MUX3:

7 - 10 Miejsca zwolnione po przejściu na DVB-T2

W MUX3 także będzie maksymalnie 8 kanałów. Idę o zakład że dostaną takie ograniczenie.

8 kanałów oznacza że na jeden kanał ma być ok 4Mb/s i ani deka mniej.

Zatem takiego przypadku jak niżej także nie będzie.

 

4 godziny temu, September77 napisał(a):

 Jeżeli bitrate kanału Full HD będzie wynosił około 3,5 Mb/s to na tym MUXie zmieścimy 6 kanałów w Full HD, oraz 1 w 4K. Jeżeli w MUX 3 dalej będą mogli nadawać 10 kanałów, to będzie jeszcze trochę wolnego miejsca.

 

Przy takich rozwiązaniach na TVP 4K brak miejsca i wszyscy którzy klaskali uszami żeby jak najszybciej MUX8 zlikwidować, teraz widzą realnie jaką korzyść będą mieli.

Godzinę temu, pasjonat napisał(a):

Metro tv, zoom tv, nowa tv. wp powinna nadawać w jakości HD w kodeku HEVC, 1920X1080P50. 

Nikt na to nie pójdzie, Emitel charytatywnie nie zablokuje sobie miejsca na nowe kanały z których może czerpać opłaty.

Chyba że mu nadawcy dopłacą za zwiększenie pojemności dla tych 4 kanałów w MUX8, aby nadawać w Full HD w MPEG4, co jest mało prawdopodobne.

Zresztą Emitel już zawnioskował o zmianę decyzji rezerwacyjnej, aby na miejsce kanałów TVP w MUX8 mogły zostać dodane 3 kanały SD, lub 1 HD i 2 SD stacji komercyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, dvbtowiec napisał(a):

Przy takich rozwiązaniach na TVP 4K brak miejsca i wszyscy którzy klaskali uszami żeby jak najszybciej MUX8 zlikwidować, teraz widzą realnie jaką korzyść będą mieli.

 

 

Ja na przykład, mówię że MUX 8 powinien zostać w VHF, a MUX 5 powinien być nowym MUXem, z nowymi kanałami, ale Telewizja Polska ma swoje dwa multipleksy. Bardzo chcę zobaczyć nowe komercyjne kanały w NTC. 

Ale popatrzmy. Z jakiegoś powodu umowa została podpisana tylko na ten krótszy okres czasu, i idealnie umowa kończy się w rok, w który planowali przejscie z DVB T na DVB T2. Z TVP już od początku, kiedy podpisywali umowę, wiedzieli co robią. Uważam, że Telewizja Polska ma naprawdę wartościowe kanaly, no ale mają też swoje i tylko swoje dwa multipleksy. 

 

Jeżeli chodzi o TVP 4K to miejsce się znajdzie. Kanał ten może też nadawać poprzez HbbTV. Do regularnej emisji tego kanału został jeszcze ponad rok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, September77 napisał(a):

Bardzo chcę zobaczyć nowe komercyjne kanały w NTC.

 

A ja nie. Niestety w Polsce z kanałów komercyjnych do naziemnej trafia głównie powtórkowy c'h'ł'a'm. Wartościowe kanały nawet nie startują w konkursach, to jak można wybrać coś dobrego.

Jak byście nie oceniali politycznego zaangażowania TVP, przynajmniej kanały tematyczne potrafią zrobić przyzwoite. TVP Dokument, TVP Nauka chociażby.

Edytowane przez michael112
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, michael112 napisał(a):

Jak byście nie oceniali politycznego zaangażowania TVP, przynajmniej kanały tematyczne potrafią zrobić przyzwoite. TVP Dokument, TVP Nauka chociażby.

 

Sam pisze na forum, aby nie oceniać Telewziji Polskiej tylko pod kątem polityki, ponieważ TVP oferuje wiele różnych wartościowych kanałów.

Zagadazam się z tymi kanałmi wymienionymi przez ciebie ale ja jeszcze bym do tej listy dodał TVP Historia, TVP Kultura, TVP Sport, TVP ABC. 

Ja naprawdę bardzo mocno kibicuje TVP! Tylko zobaczmy jedna rzecz, zamiast ostatnio do MUX 6 dodać np. TVP HD, czy TVP Seriale to my dostaliśmy TVP World, którego prawie nikt i tak nie będzie oglądał.

Edytowane przez September77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, September77 napisał(a):

Zagadazam się z tymi kanałmi wymienionymi przez ciebie ale ja jeszcze bym do tej listy dodał TVP Historia, TVP Kultura, TVP Sport, TVP ABC.

 

O Historii po prostu zapomniałem, zgadzam się. O Kulturze i ABC nie pomyślałem, bo prywatnie nie gustuję w ich contencie. Ostatni raz oglądałem na Kulturze Konkurs Chopinowski rok temu. Sport też wartościowy, chociaż wielu ludzi nie traktuje transmisji sportowych jako misję.

 

7 minut temu, September77 napisał(a):

Tylko zobaczmy jedna rzecz, zamiast ostatnio do MUX 6 dodać np. TVP HD, czy TVP Seriale to my dostaliśmy TVP World, którego prawie nikt i tak nie będzie oglądał.

 

Z TVP HD i Seriale jest ewidentny problem. Wygląda na to że oni traktują te kanały jako "premium", nie ma ich ani w naziemnej ani w TVP GO (zapytani, kiedyś odpowiedzieli że jak będą w naziemnej to będą też w aplikacji).

Bardzo możliwe też że mają długoletnie kontrakty z operatorami, które to kontrakty traktują je jako kanały odpłatne. Z kontraktami wiecie jak jest. Z jednym operatorem kończy się np. w czerwcu 2023, z innym w grudniu, a z jeszcze innym w 2025 czy może w 2028 (jakby co, daty oczywiście zmyśliłem dla przykładu). Teraz masz tego co ci się kończy kontrakt w 06.2023, nie chcesz go stracić, a operator ci np. daje kontrakt na 10 lat i masz już 2033 r. i tak w nieskończoność.

A przede wszystkim, zapewne chodzi po prostu o... pieniądze :P jakie są uiszczane do budżetu TVP za te emisje. No bo kontrakt oczywiście można zmienić (lub zapłacić kary umowne), co pokazał przykład TVP Sport, który w 2018 r. zmienił status z odpłatnego na naziemny. Pewnie TVP się po prostu nie opłaca tracić tych pieniędzy, zwłaszcza że te kanały nie mają jakiejś szczególnej wartości merytorycznej.

Co ciekawe, taki tryb postępowania może spowodować, że TVP Seriale pozostanie jedynym kanałem publicznego nadawcy emitowanym w rozdzielczości SD. TVP3 i TVP Historia w końcu będą musiały przejść na HD w związku z zasadami refarmingu naziemnego. W przypadku Seriali są oni w pełni uzależnieni od operatorów bo nie mają własnego transpondera. "Must-carry" tego kanału nie będzie chronić, bo go nie ma w naziemnej. Nie ma motywacji do modernizacji, może nie być miejsca u operatorów, no i efekt taki jak pisałem.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...