Skocz do zawartości

DVB-T w woj. Podlaskim


kamil_nowacki
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Każdy MUX na innej częstotliwości. Odpalasz wyszukiwanie w odbiorniku, on przelatuje po wszystkich częstotliwościach i jak coś znajdzie to dodaje znalezione kanały do listy. Po wyszukiwaniu masz wszystkie kanały na liście, możesz je dowolnie ustawiać w kolejności itp. tak jak w analogu. W B-stoku jest w sumie 13 (a właściwie 14, bo są 2 wersje TVP Info) kanałów cyfrowo - MUX3 na kanale 38, MUX2 na kanale 49, dodatkowo odbieram MUX białoruski na kanale 21. Mam je wszystkie na jednej liście kanałów w TV. Chyba teraz już dokładnie wytłumaczyłem :)

 

Puls2 - poszukaj szklanej kuli, może Ci powie :lol2:

 

Z okolic Suwałk możesz próbować złapać jakieś MUXy z Litwy, to się przekonasz jak wygląda odbiór z kilku MUXów jednocześnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe

 

Mux 2 u mnie jest na 29 kanale -ale to w różnych miejscowościach jest różnie

Mux z Litwy? Na zwykłej antence to ja raczej dużo nie zdziałam , chyba że zainwestuje w jakiegoś dipola czy coś tam dobrego z allegro

Ale mi tam litewskich kanałów nie trzeba

Tak w/ogóle to mi w analogu ściąga jakieś 2 ruskie czy tam litewskie kanały sam nawet nie wiem, z nich nie korzystam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś dość ładnie niesie sygnał ze Świsłoczy i zaobserwowałem pewną sytuację - kanał LAD ma od godziny 17 czasu polskiego pasmo regionalne. W analogu leci jakiś reportaż - widać, że z okolic Grodna. Natomiast w dvb-t leci telenowela z Ameryki Płd :). Tak samo na "Pierwszym kanale", w analogu lecą informacje lokalne z Grodna, a w dvb-t informacje lokalne są z... Mińska.

 

Wychodzi na to, że sygnał cyfrowy multipleksują w jednym miejscu i rozsyłają na cały kraj, chyba, że nadajnik w Świsłoczy to jakiś wyjątkowy przypadek.

 

Widziałem też ich spot o dvb-t. W pełni na cyfrę mają przejść w 2015.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebna zewnętrzna antena z dużym zyskiem własnym i wycelowana dokładnie na nadajnik. Mój ATX-55 + płytka SWA-49 to jeszcze zbyt słaby zestaw na odbiór całodobowy. Tri Digit by się przydał... Ale wieczorem przeważnie sygnał ok. Jakoś tak pechowo dla nas Białorusini wybrali kanały na dvb-t. Kanał 21 - 484 MHz a z Krynic idzie analog TVP2 na 479 MHz i są zakłócenia... Tak samo dvb-t z Grodna - kanał 42 a u nas tvn analogowy na 41. Może jak włączą z Krynic MUX3 na 22 to będzie trochę łatwiej złapać Świsłocz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie nie, w praktyce raczej ma to znaczenie. Jak w lipcu robili konserwację Krynic i TVP2 było wyłączone, MUX białoruski mi śmigał w ciągu dnia, co normalnie jest praktycznie niemożliwe na mojej obecnej antenie. Słyszałem jeszcze o tym, że w Bielsku Podlaskim (odległość od Świsłoczy podobna jak dla Białegostoku - ok 60-65 km) na zwykłej siatce z przedwzmacniaczem białoruski MUX można odbierać całodobowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie nie, w praktyce raczej ma to znaczenie. Jak w lipcu robili konserwację Krynic i TVP2 było wyłączone, MUX białoruski mi śmigał w ciągu dnia, co normalnie jest praktycznie niemożliwe na mojej obecnej antenie.

teoretycznie emisja sąsiedniokanałowa odbierana z poziomem nie wyższym niż jakiś tam poziom określony w normach nie powinna zakłócać pracy odbiornika DVB-T. Ale przy obecnych konstrukcjach układów odbiorczych to wydaje się, że teoria i normy swoje, a rzeczywistość swoje.

Dodatkowo, większym problemem może być wzmacniacz w antenie, intermodulujący i krosmodulujący na potęgę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ, że Czesi sieją mocnym sygnałem i nie ma co tu w ogóle porównywać Białorusi do Czech. Jeśli dvb-t z Ostravy podczas tropo dolatuje do Łodzi to chyba o czymś świadczy. Poza tym własnie kwestia przedwzmacniacza w puszce, pewnie też ma swój wpływ na zakłócenia. No ale ja na samym symetryzatorze nic z Białorusi cyfrowo bym pewnie nie odebrał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś dość ładnie niesie sygnał ze Świsłoczy i zaobserwowałem pewną sytuację - kanał LAD ma od godziny 17 czasu polskiego pasmo regionalne. W analogu leci jakiś reportaż - widać, że z okolic Grodna. Natomiast w dvb-t leci telenowela z Ameryki Płd :). Tak samo na "Pierwszym kanale", w analogu lecą informacje lokalne z Grodna, a w dvb-t informacje lokalne są z... Mińska.

W analogu z Brześcia (Rakitnica) tak samo. Lecą w paśmie regionalnym np. talk-show Ring czy program publicystyczny pt. Toczka zrienija. A ta telenowela z Ameryki Płd. nosi tytuł Ty moja żyzń (w Polsce - Jesteś moim życiem) z Natalią Oreiro i Facundo Araną. Podczas pasma regionalnego ŁAD ma większe logo z dodanym miastem będącym siedzibą oddziału terenowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MUX1, MUX2 i MUX3 będą na pewno darmowe (tzn w cenie abo telewizyjnego :) ). Natomiast z tymi kolejnymi (MUX4, MUX5, MUX6) to może być różnie. Część kanałów może być kodowana. Pożyjemy, zobaczymy. Takie kodowane kanały w MUXach są np na Litwie czy w Szwecji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A na ile km odbiera antena siatkowa? słyszałem że w antenie statkowej usuwa się direktory i wtedy zwiększa się zasięg dvb-t

 

Czy takie anteny są dobre?

 

http://allegro.pl/najmocniejsza-antena- ... ml#gallery

 

http://allegro.pl/najmocniejsza-antena- ... 39698.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...