Skocz do zawartości

DVB-T w woj. Podlaskim


kamil_nowacki
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

@wwe1990

 

Znalazłem na mapie miejscowość Łozowo w powiecie sokólskim, jeśli o to chodzi, to do Krynic jest 50km w linii prostej. Problemów z MUX2 nie powinno być żadnych (no chyba że jakieś mocne wzniesienia po drodze). Testowałem wczoraj odbiór z prawie 60km na zwykłej siatce + płytka SWA-9 i miałem 90% siły i 0 błędów, więc sygnał super.

 

@szymon_xd2

 

Nadajnik Suwałki/Krzemianiucha, testy są do końca lipca, być może zdarzają się przerwy w nadawaniu jeszcze. Albo pokombinuj z ustawieniem anteny na nadajnik, być może łapałeś te kanały wieczorem, a wtedy jest lepsza propagacja sygnału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maniek357

chyba masz racje - złapałem je wieczorem aczkolwiek nie pamietam ... antenke to ja mam zwykła ..a'la bazarowa za 10 zl hehe

ale i tak jestem zadowolony bo j mieszkam w szurpilach a to jest max.5 km od wiezy tej jezeli dobrze kojaze...

a tak pozatym to kurde jestem zadowolony z dvbt..jezeli bedzie taki sygnal jaki byl wieczorem to sie bede bardzo cieszył ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą w wiadomościach Radia Białystok był news odnośnie cyfrowej tv w naszym województwie. Wynikało z niego, że w B-stoku uruchomiono już TESTY cyfrowej emisji paczki kanałów TVP. Ktoś z Emitela się wypowiadał że sygnał dolatuje nawet pod Sokółkę. Co za brednie. Przecież MUX3 od końca kwietnia nadaje już regularnie i żadne testy to nie są. Natomiast o MUX2 nie wspomnieli ani słowem. Jak już podają jakieś informacje, to niech one będą aktualne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą włączyłem swego TM-6900 combo i przeszukałem kanały na tv terestrialnej. Otóż na zwykłej, teleskopowej antence pokojowej od małego telewizorka znalazłem: na kanale 38 tj.610 MHz sygnał z siłą 58 i jakością 90% (TVP 1,2,3,Kultura i Historia). Bez przestawiania antenki na kanale 49 tj.698 MHz sygnał o sile 54 i jakość 90% (Polsat, P.Sport News,TVN,TVN7,TV4,TV6,TV Puls,Puls 2 obr. kontr.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Biorąc pod uwagę MUX2 - raczej nie.

Dodatkowo oba nadajniki pracują z różną mocą oraz są to inne obiekty nadawcze. Być może w miejscu, gdzie oba nadajniki znajdą się w "jednej linii", nie będzie jakichś przeszkód na drodze, uda się odebrać na niezbyt profesjonalnej antenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam może nieco nietypowe pytanie. Czy w Bialymstoku bez wiekszych problemow da sie odebrac oba muxy za pomocą jedynie kawałku kabla? :D

Można. U siostry za pomocą antenki dołączanej do tunera USB udało mi się znaleźć miejsce, gdzie odbiera dobrze oba multipleksy (był to środek pokoju). To nie znaczy, że u ciebie tak będzie, bo np. u mnie to już były problemy ze znalezieniem dobrego miejsca przy komputerze na dipolu półfalowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm...piszesz o antence, więc zapewne masz na myśli małą antenę pokojową? Ja miałem cichą nadzieję, żę może sam kabel koncentryczny wystarczy lub ewentualnie mała antena pokojowa, ale widzę, że nawet z taką antenką mogąbyćproblemy :D no trudno...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Witam! Mieszkam w Swisloczy. Ktoś chciał wiedzieć, czy czytamy satkurier.pl :brawo: Czytamy :)

Planuje zainstalowac antenne do odbioru MUX-2 oraz MUX-3. Mam pytanko - jaka jest polaryzacja waszych nadainikow i moc? P.S. Przepraszam za gramatykę.

 

Witam kolegę. Do MUX2 wystarczy zwykła antena siatkowa ze wzmacniaczem, moc nadajnika 63 kW ERP, z ponad 60 km odbiera spokojnie, kanał 49. Natomiast na MUX3 nie ma większych szans. Moc to tylko 4 kW, kanał 38.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wystarczy zwykła antena siatkowa ze wzmacniaczem

 

Wróć to co powiedziałeś :evil:

Antena ze wzmacniaczem nigdy nie zapewni poprawnego odbioru.

 

@Andrius_Swis - masz małe szanse na odbiór MUX3, ale z dobrą, wielo-elementową anteną typu ATX może się udać. (i koniecznie bez wzmacniacza, DVB-T źle znosi wzmocniony sygnał).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Qrzysztof

 

Z moich osobistych doświadczeń (być może skromnych) nie zauważyłem, aby przy dalszych odległościach od nadajnika płytka wzmacniająca w antenie stanowiła jakiś wielki problem, zwłaszcza w siatkach. Odległość ok 65 km od Krynic (moc 63kW) - odbiór muxa na siatce + SWA-9 bardzo dobry. Oczywiście, blisko nadajnika może to psuć odbiór. W przypadku anten kierunkowych to oczywiste jest, że najpierw należy próbować na symetryzatorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Białymstoku na bardzo dobrej antenie da się odebrać Świsłocz (problem w tym, że na kanale 22 nadaje u nas TVP2 analogowa i są przez to zakłócenia). A co do mocy, u nas podają moc efektywną (ERP), a u Was prawdopodobnie moc elektryczną a to są dwie różne sprawy. Podejrzewam że ze Świsłoczy moc ERP wynosi co najmniej kilkanaście kW, bo sygnał 30-40 km od nadajnika jest mocny. W przypadku naszego MUX3 40- 50 km od Białegostoku już dość ciężko o stabilny sygnał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w Bialymstoku odbieracie Swislocki MUX, a on ma moc nie wiecej niz 2 kW..

Kto odbiera ten odbiera...

Analog z białorusi bez problemów łapię wieczorami (zawsze czarno biały + fonia). Wczoraj przez tropo nawet miałem kolory, ale nigdy nie złapałem białoruskiego multipleksu.

Codziennie łapię z Suwałk tvp1,2 oraz Polsat w kolorze a ich multipleksu 2 też nie wyłapuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qwerty01 czy ty jestes z okolic Suwalk? Ja tez mam to samo czyli ze analog odbieram w kolorze i to tylko 2 kanaly (ONT i LAD) i czasami wieczorem mam czarno-biale STV reszty kanalow wogole nie ma sladu sygnalu a juz o bialoruskim DVB-T nie mowie. Probowalem juz roznych sposobow i bez rezultatu. Obstawiam ze winowajca jest TVN analogowy na 41 kanale czy sie myle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Białystok (os. Nowe Miasto) na tej antenie http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2670.htm antenie ze wzmacniaczem http://anprel-electronics.pl/index.php? ... &Itemid=58 bezproblemowo i całodobowo odbieram białoruski MUX ze Swisłoczy na 21 kanale oraz przy okazji (antena kierunek Swisłocz) oba polske MUX-y.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy gdybym kupił 19 elementową kierunkową to złapałbym białoruski multipleks.Mogę tylko ustawić na Krynice (a więc kąt wynosiłby ~ 90°, ale wysokość przemawia (6 piętro).

EDIT: Po co z Białystok / Cieszyńska nadawany jest TVP Info Warszawa? Przecież sygnał do mazowieckiego nie dochodzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...