Skocz do zawartości

Viaplay - pytania, problemy, komentarze


Anita Kaźmierska
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, kisiel95 napisał(a):

Chyba jest więcej treści autopromocyjnych podczas studia F1. Czyżby wstęp do reklam?

Przy tak niskiej cenie jak 55zł - wcale mnie nie dziwi, jeśli pojawią się reklamy. 😂

Może pakiet z reklamami za 55zł, a bez reklam za 80zł? 😂

+10zł dopłaty za 4K. 😂

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość lakiman
5 minut temu, kisiel95 napisał(a):

Nie no, ci co płacą dodatkowo 10 zł, to muszą płacić cały czas przez dwa lata. Z pełną kwotą możesz rezygnować kiedy chcesz. Powinno być tak, że lojalność jest doceniana.

 

Chyba jest więcej treści autopromocyjnych podczas studia F1. Czyżby wstęp do reklam?

Jakość dostosowana do umów lojalnościowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, vigoo napisał(a):

Pełna racja. Jak śmiecie oburzać się na firmę która ledwo zipie. Co za was za ludzie?

"I jeszcze inni, niektórzy wtykają im szpilki. To nie ludzie, to wilki!" 🤣

No tak, przyzwoitego HD i tłumaczenia nie można wymagać, bo im się na giełdzie nie wiedzie i w satelicie u innych są jakieś niedociągnięcia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Arkon napisał(a):

Nadal nie rozumiem jak można bronić tego szmelcu i jeszcze płacić za to 55 zł.

Nikt nie broni, tylko, że Viaplay robi podobne rzeczy, co konkurencja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość lakiman
Godzinę temu, Arkon napisał(a):

Nadal nie rozumiem jak można bronić tego szmelcu i jeszcze płacić za to 55 zł. Polacy dają sobie wejść na głowę, a potem zdziwienie że inni nadawcy też obniżają jakość. Nawet upscal na Eleven 4K jest o niebo lepszy niż Viaplay. 

@ArkonKto broni i kto tyle za to płaci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swojego czasu robili jakieś testy z H.265, pojawiły się dodatkowe profile dla wybranych filmów, ale jak w H.264 film miał 5 Mbps tak w H.265 tylko 2,5 Mbps więc akurat poprawa jakości nie była priorytetem, a oszczędność transferu. Potem pousuwali te profile, zniknęło też kilka tytułów, które były w 4K też zapewne w ramach testów. To znaczy przeszły do HD, a potem też do 3,8 Mbps.
Edytowane przez Zuzia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o rzekomą cudowną optymalizację kodeka H.264, to tu nic takiego nie zachodzi. Jeden z wielu przykładów, serial będący w Viaplay od startu, na początku miał 5 Mbps i też rewelacyjnie nie wyglądał, a obecnie 3,8 Mbps i jest jeszcze gorzej. Tam, gdzie ruch, szybkie przejścia, gra świateł itp. doskonale widać braki.

 

dt-jpg.jpg

 

Ten sam serial na Prime Video, gdzie bitrate jest wyższe wygląda już całkiem przyzwoicie. Celowo porównuję tu z serwisem tańszym i dostępnym w Polsce (pakiet VOD).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samego kodeka się nie optymalizuje bo to jest zamknięty temat. Optymalizować można np. konfigurację encodera jak i sam materiał źrodlowy poprzez jego odpowiednie przygotowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, shevchenko1987 napisał(a):

Mnie dziwi czemu Viaplay nie przejdzie na kodek HEVC zamiast trzymać się kurczowo wysłużonego H.264. Przy tym samym poziomie bitrate zyskalibyśmy dużo lepszy obraz. 

codec hevc to licencje, nie każde urządzenie sobie poradzi, w windows ten kodec do drm jest płatny :)

mogliby puszczać strumienie w obu kodekach równocześnie, sprzęt wybrałby ten lepszy.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak własnie było podczas testów, o których wspomniałam, profile z H.264 i HEVC były dostępne równolegle. Natomiast co do samych transmisji na żywo właściwie żaden ze znanych serwisów sportowych nie używa HEVC, z czymś podobnym spotkałam się jedynie w nielicznych, amerykańskich, ale nie typowo sportowych lecz nadających sport przy okazji. Także nie spodziewam się podobnego nowatorstwa po Viaplay, gdzie jeszcze nie zagościło dla VOD 4K z HDR/DV/Atmos, ani nawet porządne HD. Zresztą szykują się oszczędności, także zmian na lepsze nie ma co oczekiwać.

Edytowane przez Zuzia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Zuzia napisał(a):

Tłumaczenia nieistotne w polskim serwisie? Nie wydaje mi się. W tym przypadku mówimy o setkach pozycji bez tłumaczenia, ponadto nie jest to jakaś jednorazowa wpadka, a niestety ciągła praktyka.

Nie no racja, tylko wiele serwisów na starcie miało braki w tłuamczeniach od amazona a na apple kończąc.. co prawda nie w takiej skali jak viaplay.. a to na jakość w żaden sposób nie wpływa.. czy jest tłumaczenie czy też nie to i tak leci pikselowy syf.. 

Edytowane przez escapers
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na starcie Viaplay też miał braki w tłumaczeniach i wtedy była narracja, że początki bywają trudne i z czasem wszystko się unormuje. Tyle, że problem nawarstwił się i końca nie widać. Ciekawostka, serial "Ambasador" co był przez pewien czas w 4K, poleciał do HD z 3,8 Mbps, ale polskiego tłumaczenia do dziś nie dodali. Przykłady można mnożyć.

 

Edytowane przez Zuzia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Zuzia napisał(a):

Tak własnie było podczas testów, o których wspomniałam, profile z H.264 i HEVC były dostępne równolegle. Natomiast co do samych transmisji na żywo właściwie żaden ze znanych serwisów sportowych nie używa HEVC, z czymś podobnym spotkałam się jedynie w nielicznych, amerykańskich, ale nie typowo sportowych lecz nadających sport przy okazji. Także nie spodziewam się podobnego nowatorstwa po Viaplay, gdzie jeszcze nie zagościło dla VOD 4K z HDR/DV/Atmos, ani nawet porządne HD. Zresztą szykują się oszczędności, także zmian na lepsze nie ma co oczekiwać.


Z tego co mi wiadomo to F1 TV przeszło z H.264 na HEVC. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@shevchenko1987 nie przeszli tylko jeden portal tak pisał, sprawdziłam i okazało się, że jednak H.264.

F1develop.jpg

 

Fakt, że Formuła wygląda lepiej niż w Viaplay, ale HEVC nie używają.

 

Edytowane przez Zuzia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bgmnt napisał(a):

Samego kodeka się nie optymalizuje bo to jest zamknięty temat. Optymalizować można np. konfigurację encodera jak i sam materiał źrodlowy poprzez jego odpowiednie przygotowanie.

Dla HEVC i popularnego kodera x265 jest jeszcze dosyć spore pole do optymalizacji (chociażby poprawa obsługi ziarna/konturowania w ciemnych scenach), niemniej rozwój biblioteki niestety stanął w miejscu.

x264 czyli biblioteka dla kodowania H.264 będąca de facto standardem to już dojrzały projekt.

Generalnie jednak problemem nie jest jakość kodeków, a złe ich wykorzystanie.

Dostarczając na wejście materiał o jakości gorszej, niż źródłowy master, który dodatkowo trzeba przerobić używając fatalnych filtrów obrazu nie dostaniesz dobrej jakości na wyjściu, choćby dopchać bitrate do 6Mbps.

Podobnie z ustawieniami - jeśli kurczowo trzymasz się standardów, które były używane w telewizji tradycyjnej (CBR), zamiast używać sensownego dopasowania bitrate'u do treści to nic w kwestii jakości się nie zmieni.

Netflix wyciska ostatnie soki z kodeków, Disney+ koduje wszystko w 1080p do ok. 6 Mbps, ale z bardzo dużymi peakami, nawet HBO trochę się przebudziło i daje w miarę sensowne ustawienia (mastery w 1080i pominę :) ) w porównaniu do C+ czy naszego polskiego Playera :)

 

4 godziny temu, shevchenko1987 napisał(a):

Mnie dziwi czemu Viaplay nie przejdzie na kodek HEVC zamiast trzymać się kurczowo wysłużonego H.264. Przy tym samym poziomie bitrate zyskalibyśmy dużo lepszy obraz. 

Nie znam przypadku, gdzie platforma wdrażając bardziej wydajny kodek jednocześnie nie obniżyła przepływności streamu w porównaniu do tego starego.

Nowych kodeków nie wdraża się po to, żeby poprawić jakość obrazu, tylko aby zachować zbliżoną jakość obrazu obniżając pasmo :)

  • Dzięki 1
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kwestia klatkażu, Viaplay (nie tylko nasze, bo skandynawskie również) zamiast zachować oryginalny, stosuje 25 FPS. Za podobne praktyki w Europie było krytykowane Hbo Max. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Zuzia napisał(a):

@shevchenko1987 nie przeszli tylko jeden portal tak pisał, sprawdziłam i okazało się, że jednak H.264.

F1develop.jpg

 

Fakt, że Formuła wygląda lepiej niż w Viaplay, ale HEVC nie używają.

 

 

Ehh, pismaki... Szkoda. Już myślałem, że coś pozytywnego wydarzyło się na rynku streamingowym ;) 

Porównanie jakości obrazu pomiędzy F1 TV i Viaplay.

 

F1.png  Via.png

 

F1-2.png  Via-2.png

Viaplay wygląda jak ubogi krewny.

Edytowane przez shevchenko1987
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie wydarzyło szczególnie pozytywnego, w zasadzie tylko Sky szwajcarskie potrafi w ciągu kilku dni nadawać 36 live UHD HDR Formuły w streamingu. Viaplay tam, gdzie ma 4K daje w porównaniu z tym śladowe ilości i bez HDR. Podsumowując HD Viaplay - jedyne co mogę dobrego o nim napisać, to, że bywa dźwięk 5.1. Poza tym po cichu systematyczne schodzenie z bitrate o 1,2 Mbps z i tak stosunkowo niskiego w porównaniu do konkurencji, co pogorszyło wygląd szczególnie filmów akcji, dynamicznych scen itp. Wszędzie 25 FPS nawet tam, gdzie nie trzeba, a na deser braki polskiego tłumaczenia przy wielu tytułach. Inne serwisy są krytykowane za np. brak opcji lektora, tu mówimy o sytuacji, gdzie polskiego nie ma w ogóle co jest po prostu skandaliczne.

Edytowane przez Zuzia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@shevchenko1987 To porównanie to jest akurat totalna manipulacja bo co by nie mówić o Viaplay, to na najwyższym proflu tak źle, żeby były artefakty przy logotypie (ten screen numer 4) nie wygląda. Ktoś rozciągnął jakieś 480p do 1080p.

 

@Zuzia Zrób sobie chociaż 24h limitu między wypisywaniem tego samego. Może wtedy ktoś potraktuje to poważnie.

Edytowane przez bgmnt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, bgmnt napisał(a):

 

@Zuzia Zrób sobie chociaż 24h limitu między wypisywaniem tego samego. Może wtedy ktoś potraktuje to poważnie.

Jeśli ktoś powinien sobie zrobić limit to Ty obecny w tym temacie od pierwszej strony, wiecznie szukający usprawiedliwień dla wpadek i niedociągnięć, natychmiast zjawiający się jak ktoś napisze coś prawdziwego i nieprzychylnego o szwedzkiej platformie. Bo C+, bo Eleven, bo satelita, bo coś tam, ciągle usprawiedliwianie braku profesjonalizmu, a jak już nie ma co wymyślić, to złośliwości jak wyżej. Także sam sobie daruj i nie wciągaj mnie proszę w swoje zaczepki na poziomie przedszkola.

1 minutę temu, shevchenko1987 napisał(a):

To są zrzuty zrobione przeze mnie, więc żadna manipulacja.

I bez zrzutów mogę potwierdzić to co pisały też inne osoby - jakość F1 TV jest lepsza od Viaplay. Zarówno obraz jak i płynność transmisji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...