Skocz do zawartości

DVB-T z nadajnika na Świętym Krzyżu


Gość Anonymous
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wybrałem się na mały rekonesans po osiedlu Ślichowice z laptopem oraz:

 

Testowałem odbiór w trzech różnych lokalizacjach oddalonych w przybliżeniu o 32,4 km od RTCN Święty Krzyż (MUX-2 aktualnie nadawany z zapasowego zestawu anten). W tych trzech lokalizacjach udało mi się uzyskać odbiór ze 100% jakością oraz 100% siłą sygnału. Lokalizacje:

 

  1. Góra Ślichowica (profil terenu i szczegółowa lokalizacja) - odbiór ze 100% jakością udało się uzyskać bez zbędnych wyczynów, aczkolwiek można było tak ustawić antenę, że nie było w ogóle sygnału.
  2. ławeczka w tzw. alejkach przy ul. Kazimierza Wielkiego (profil terenu i szczegółowa lokalizacja) - tutaj zdecydowanie trudniej, teren położony niżej, na drodze sygnału w oddaleniu ok. 70 metrów bloki czteropiętrowe. Mimo to udało się tak ustawić antenkę, że odbierałem stabilnie sygnał ze 100% jakością. Jednak wystarczyło przesunąć kilka centymetrów w jedną, bądź drugą stronę i kaplica ;)
  3. ulica Kazimierza Wielkiego w pobliżu skrzyżowania z ul. Szajnowicza-Iwanowa (profil terenu i szczegółowa lokalizacja) - główna przeszkoda to widoczna w oddalenie ok. 400 metrów góra Dalnia. Antenkę dało się ponownie ustawić na odbiór ze 100% jakością. Jednak parocentymetrowe przesunięcie powodowało dramatyczny spadek jakości sygnału praktycznie do 0.

 

Niestety u mnie w domu w bloku (niedaleko od podanych wyżej lokalizacji) na 1 piętrze na balkonie nie udała mi się ta sztuka. Oprócz góry Dalnia zasłaniającej Święty Krzyż, mam po drodze dwa bloki w odległości kilkudziesięciu metrów skutecznie blokujące dostęp do pożądanych fal radiowych ;) Spróbowałem szczęścia z anteną kierunkową logarytmiczną MLOG 6-60 i tu odnotowałem sukces, czyli znalazło się dobre miejsce, gdzie odbieram sygnał ze 100% jakością i siłą. Jednak antena musi być naprawdę precyzyjnie ustawiona. Podobnie jak w przypadku opisywanego wyżej teleskopa wystarczą parocentymetrowe przesunięcia i sygnał znika. Sytuacja praktycznie zero-jedynkowa - albo znajdziesz miejsce, gdzie odbierasz idealnie, albo nic nie odbierasz ;)

 

Podsumowując sytuacja z sygnałem cyfrowym w warunkach miejskich to raczej loteria z małą antenką. Jeśli ma się szczęście do dobrej lokalizacji można odbierać sygnał na kawałku drutu nawet z odległości 30 km. Jeśli nie ma się szczęścia to trzeba się posiłkować solidną kierunkową anteną, a i tak nie ma gwarancji, że znajdzie się miejsce zapewniające dobre warunki odbioru. Praktycznie najlepszą lokalizacją jest dach. Jednak w przypadku bloków to raczej ciężkie do zrealizowania.

 

Myślę, że w przypadku miast potrzebne są lokalne nadajniki, które "doświetlą" sygnałem gęstą zabudowę (Targowa?). Ciekawy jestem jak sytuacja będzie wyglądać po uruchomieniu MUX-3 z Targowej. Postaram się wykonać podobne testy z tym nadajnikiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja w leokadiowie (okolice Puław) tak że odbieram 36 kanał bez problemu.Kilka kilometrów dalej Kajetanów również nie ma problemów z odbiorem tak jak w leokadiowie jakość 100 poziom 50

 

Oczywiscie na siatkówce z SWA 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Już w tym miesiącu ruszą w Polsce kolejne nadajniki MUX-3 i w związku z tym mam pytanie. Dlaczego w 3 etapie włączone zostaną nadajniki z tak małą mocą. Mieszkam 60 km od kielc i według mapki Emitela nie ma szans abym był w stanie odebrać sygnał MUX-3 nadawany z Kielc z Targowej. To po co to włanczać jak tylko centrum Kielc to odbierze. Z nadajnikami w innych miastach w 3 etapie jest podobnie. Bardzo słaba moc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego są uruchamiane z małą mocą, ponieważ kanały na których są nadawane kolidują z sygnałami analogowymi nadawanymi na tych samych kanałach z sąsiednich nadajników. Przykładowo kanał 47 z Targowej koliduje z sygnałem analogowym TVP1 nadawanym z obiektu RTCN Przysucha *Kozłowiec*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Skin13 mam radę dla ciebie, ja też mieszka 60km od Kielc okol Włoszczowy, jak mieszkasz w tych okolicach próbuj antenę ustawić na Częstochowa (Wręczyca wielka), ja odbieram obecnie mux2 z tamtą i z mapki wynika że mux 3 też będę mógł:D antenę siadową mam skierowaną ma skierowaną tyłem to Kielc a jakość mux2 z tamtą jest bardzo dobra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...