Skocz do zawartości

DVB-T z nadajnika na Świętym Krzyżu


Gość Anonymous
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim.

Słuchajcie mam taki problem. Ostatnio zainstalowałem nową instalację antenową skierowaną na Święty Krzyż. Mieszkam w ścisłym centrum Kielc i akurat antena jest nieco zasłonięta parkingiem wielopoziomowym przy rynku. Dekoder to Cabletech URZ0191. MUX3 odbierany jest na poziomie 80%/80%, natomiast pozostałe MUXy 1 i 2 mają już gorsze notowania, wahają się w okolicach 50%/50%. Stąd też i problem bo wiele kanałów pochodzących z tych Muxów zwyczajnie tnie i nie da się niczego obejrzeć. Skąd wynikają różnice w sile sygnału dla tych muxów skoro MUX3 z tego samego miejsca daje te 80% siły i jakości a kanały z niego działają idealnie? Co dalej z tym zrobić bo już mnie to troszkę irytuje :( Nie umiem sobie z tym poradzić, nawet nie znam innych możliwości. Czy mieszkając tak blisko nadajnika z ul. Targowej może to być wina jakichś zakłóceń? Ewentualnie gdzie powinienem skierować antenę aby mieć wszystkie MUXy?

 

Dziękuję serdecznie za podpowiedzi dla nuba i pozdrawiam :)

 

MUX 3 odbierasz pewnie z komina ec stąd taka różnica w odbiorze. Przy zasłoniętym kierunku w stronę św. Krzyża (około 30km może pomóc znalezienie innego miejsca dla anteny lub zastosowanie słabego wzmacniacza np. LNA-101 i zasileniu go z tunera (te wzmacniacze nadają się również pod 5V) może pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, już wiem więcej. Antena to Dipol 44/21-69 TriDigit z symetryzatorem. Domel ale jak to jest, że antena kierunkowa skierowana na Św.K. łapie "coś" z całkowicie przeciwnego kierunku jakim jest EC? Czyli równie dobrze mogą być domieszki sygnału z nadajnika ulicy Targowej? I wszystkie one się ze sobą "żrą"? Da się to jakoś wyeliminować, nie wiem jakiś ekran odbijający zrobić tak aby odizolować tą antenę od sąsiednich sygnałów? Co dalej? Upieram się by mieć wszystkie 3 Muxy, szkoda, że z Targowej nie nadają kompletu :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Targowej tv wogóle nie nadaje po to są te doświetlenia MUX 3 w miastach aby bez problemu odbierać. Sygnał z MUX 3 ze św. Krzyża też pewnie dolatuje i jest wzmocniony tym z komina stąd taki odbiór a że EC też wpada do anteny to dlatego że jest blisko. Pozostałe MUX-y nie mają "pomocy" i w Twoim przypadku się tną przy zasłoniętym kierunku na nadajnik. Trzeba trochę pokombinować z innym umiejscowieniem anteny, przesunięcie góra dół itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zaraz moment... To co napiszę może być skomplikowane ale inaczej chyba tego nie umiem napisać a bardzo chciałbym zajarzyć o co w tym biega.

Zatem na ul. Targowej w ogóle nie ma żadnego nadajnika ani doświetlenia? OK, to ułatwia sprawę. Z kolei na EC jest doświetlenie MUX 3? Jeśli wszystko dobrze zrozumiałem to oznacza, że choć moja antena jest skierowana ku Świętemu to ten MUX 3, który osiąga u mnie po 80%, wcale nie wyłapuję bezpośrednio ze Świętego lecz z EC? Kręciłem anteną pod mux3 zachowując kierunek na Święty Krzyż aby uzyskać jak najlepsze parametry a okazuje się, że ta siła i jakość, którą udało mi się złapać jest tylko dzięki doświetleniu EC, które notabene niechcący odbieram? Jeśli dobrze ja to pojmuję, to o co chodzi z tą anteną kierunkową? Czemu zachowuje się jak zbiorcza i łapie sygnał MUXa 3 z całkiem przeciwnego kierunku do kierunku zwrotu anteny? Bo tego za [beep]ę już nie umiem sobie wytłumaczyć. Obracając anteną byłem przekonany, że chwytam sygnał MUXa 3 ze Świętego tymczasem namieszało mi doświetlenie z EC.

Jednym słowem muszę pokręcić anteną tak abym złapał jak najlepsze parametry na MUX 1 i 2, a 3 i tak będzie "luzem" łapana z EC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jest dokładnie tak jak piszesz. Sam Mux3 w Kielcach odebrałbyś nawet na kawałku przysłowiowego druta, bo to jest bardzo bliska odległość do komina EC. Możesz spróbować odebrać Mux1 oraz Mux2 z innego kierunku - chociażby z Wręczycy pod Częstochową (bo wiem, że sygnał do Kielc stamtąd też dolatuje lub Kozłowca pod Przysuchą). Jeżeli mnie pamięć nie myli to TV z Targowej zostało wyłączone wraz z przejściem z analogu na DVB-T i to było w dniu 17 czerwca 2013r. gdy wyłączono stamtąd analogowy TVN na kanale 24.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego drogi niestety nie występuję na żadnym innym forum, być może zbieżność nicku i stąd pomyłka :P Antena moja nie jest chyba niczym niezwykłym, ale popróbuję i tak, tak jak napisałeś. A co powinno być na tym 36? Na weekendzie wejdę na dach i spróbuję zmaksymalizować jakość i siłę dla mux1 i 2 w kierunku Świętego Krzyża a jak nie da rady to tak jak kolega wyżej pisał - kierunek Częstochowy wypróbuję. Jak już ogarnę dam znać jak rozwiązałem ten problem :wink:

 

EDIT:

Na chwilę obecną z tym ustawieniem anteny kanał 36 przy 594 MHz zgłasza brak sygnału... No ale tego można było się spodziewać :curious:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego drogi niestety nie występuję na żadnym innym forum, być może zbieżność nicku i stąd pomyłka :P
Nie chodziło mi o to że pisałeś coś na innym forum tylko przeczytałem tam dyskusję, że podobno w Kielcach można odbierać lokalny MUX NTL z kierunku Łodzi więc prośba o sprawdzenie tego kanału. :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha rozumiem teraz :) A z tym kanałem 36 z kierunku Łodzi to w sumie nie wiem o co chodzi nadal bo wedle mapy nie ma z kierunku Łodzi żadnego nadajnika na 36k. Myślałem, że chodzi Ci o NTL z Radomska ale ten też nie nadaje na 36k. Co za dziwactwo mogę zatem ewentualnie wychwycić z tego kierunku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... podobno w Kielcach można odbierać lokalny MUX NTL z kierunku Łodzi więc prośba o sprawdzenie tego kanału. :wink:

@Domel89 powtórzę i tutaj, co pisałem również na forum Emitela:

Jeżeli chodzi o zasięg z Kamieńska na wschód: to u mnie w Skarżysku (100km od nadajnika) da się odebrać na dobrej antenie kierunkowej (np ATX-91) Mux lokalny na k.36 ale tylko w północnych dzielnicach miasta, gdyż w innych miejscach kierunek na zachód przesłaniają górki o wysokości ponad 300 m.n.p.m, które skutecznie tłumią sygnał z tamtego kierunku.

PS. U moich teściów 8km na zachód od Skarżyska na k.36 siła 72% jakość 100%. Odbiór bdb na antenie ATX-91 ze wzm. SWA 3501/4T oraz na Wiwie HD-90, w odległości 96km od nadajnika (G. Kamieńsk).

Ps. co do Kielc to są marne szanse na odebranie Muxa lokalnego NTL na k.36

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

OK, wracam z tematem. Ustawiłem swoją antenę tak aby wskazywała jak największe wartości jakości i siły sygnału dla MUX1 i MUX2. Obecnie kształtują się na poziomie 60%. To wszystko co udało mi się wycisnąć. Obraz oczywiście przerywa na tych Muxach, ale zastosowałem jeszcze taki wzmacniacz, który wpina się bezpośrednio pod prąd, do kostki zaś wchodzi sygnał antenowy no i jest wyjście bezpośrednio do tunera. Wygląda to mniej więcej tak http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B1216.htm z tym, że na zasilaczu jest jeszcze potencjometr do ustawiania siły. Po zastosowaniu tego urządzenia dla MUX1 i 2 jakość i siła to 80%/70%. I teraz kolejny problem. Raz działa to to nienagannie, innym razem znów klatkują programy. Wczoraj wieczorem OK, teraz znów lipa. Sygnał też nie jest stabilny i spada nieraz do 0% i za chwilę znów do tych 80%. Sprawdziłem połączenie wszystkiego i wygląda OK. Dziwi mnie okazjonalność działania tego wszystkiego. Raz działa super raz wcale. Jakby ktoś kręcił mi ciągle anteną ale to niemożliwe. Co z tym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sygnał masz niestabilny już na wejściu do tego wzmacniacza, który podnosi siłę sygnału a nie radzi sobie żeby wzmocnić jakość. Jak już wcześniej wspominałem, zamień symetryzator na wzmacniacz w puszce przy antenie i będzie po problemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij o wzmaniaczu, w mieście jest tyle zakłóeń a on je jeszcze wzmacnia. Ten potencjometr na zailaczu to regulacja napięcia od 5 do 12V. Ustaw na minimum i powoli podkręcaj dosłownie po milimetrze i kontroluj sygnał jak uzyskasz poprawe to więcej nie podkręcaj bo przesterujesz wzmacniacz. Od kilku dni sygnał na kanale 37 drastycznie spadł z 80% na 30% czy ktoś wie co oni tam znowu wyprawiają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. U mnie w Skarżysku od czasu konserwacji na Św. Krzyżu widać nieznaczny spadek w sile nadawanego sygnału. Wcześniej odbiór miałem wyśmienity (nadal tak mam):

Obecnie:

MUX-1 546 MHz siła 100%/jakość 100%

MUX-2 602 MHz siła 96%/jakość 100%

MUX-3 682 MHz siła 97%/jakość 100%

Wszędzie poziom błędów 0 (zero).

Wcześniej:

MUX-1 546 MHz siła 100%/jakość 100%

MUX-2 602 MHz siła 98%/jakość 100%

MUX-3 682 MHz siła 98%/jakość 100%

Wszędzie poziom błędów 0 (zero).

Ps. odbiór na dwóch tv Samsung oraz na pasywnej antenie kierunkowej z symetryzatorem w odległości 30,5km od nadajnika w linii prostej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święty Krzyż na pewno nadaje bez zmian (choć mogliby wyeliminować problem zaników prądu, bo czasami gaśnie cały obiekt). U siebie odczuwam nawet minimalną poprawę.

 

MUX 1 - Siła 52%, Jakość 93-100%

MUX 2 - Siła 50%, Jakość 93-100%

MUX 3 - Siła 55%, Jakość 97-100%

 

Tuner - Canva 5101 DVB-T

Antena - Siatka

Teren - pod Św.Krzyż niekorzystny.

 

@ahead - podaj swoją lokalizacje.. wtedy być może lepiej będzie można pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

......(choć mogliby wyeliminować problem zaników prądu, bo czasami gaśnie cały obiekt).....

Kiedy takie coś spostrzegłes i z jaką częstotliwością? U mnie niekiedy Radio Kielce gra cały dzień i nic nie zanika, DVB-T rano po południu i wieczorem też bez przerw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różne to były pory.. Najgorzej się to objawiało, gdy przechodziła nad obiektem jakaś ulewa lub burza (jeszcze przed ostatnią konserwacją).

Obecnie zdarza się to sporadycznie ale jakoś w weekend, przedpołudniem zgasło wszystko na około 15sek.

Na bank były to problemy z prądem, gdyż zanik występował następująco : emisja - szum - nośna - emisja.

 

PS : Jak zauważę jeszcze jakieś zaniki, to sobie zanotuję i podam tutaj na forum.

PS 2 : U mnie MUX 2, działa doskonale (tak jak w postach wyżej), więc być może jakiś problem z południową wiązką występuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie taką samą sytuacje, miałem przez ostatnie dwa dni. W powietrzu wisiało dosyć silne tropo i właśnie k.37, obrywał na jakości (mimo stabilnej siły sygnału).

 

O to przykład :

Standardowo : k.37 - Siła 50%, Jakość 95-100%

Przez ostatnie dwa dni (falowo) : k.37 - Siła 51-52%, Jakość 70-77%

 

Oczywiście żadnych problemów z odbiorem nie było (minimalne progi sygnału do stabilnego odbioru - Siła 8%, Jakość 40%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...