Skocz do zawartości

Prędkość LTE IDU/ODU


czorson
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Z tego co rozumiem tzw. "lejek" załącza się przy intensywnym korzystaniu internetu np., jednego dnia pobiorę ze 100gb (tak zostało mi to wytłumaczone kilka lat temu) i wtedy prędkość spada do 32kb/s. Niezrozumiałym jest dla mnie sytuacja powtarzająca się każdego miesiąca. Otóż w okolicach okresu rozliczeniowego (mniej więcej 25 danego miesiąca) internet chodzi przeważnie 2.5MB/s czasem w nocy dochodzi do 6 (raz było 9 MB/s) by po kilku dniach przeważnie tygodniu prędkość spada do 1-1.5MB/s. Po dwóch tygodniach są to okolice 400-600KB/s by pod koniec miesiąca jest to przeważnie maks 80KB/s w porywach do 150KB/s. Jest to normalne? Zastanawiając się postanowiłem sprawdzić co się stanie gdy przestane korzystać praktycznie (pobieranie, yt, etc) i nie było praktycznie żadnej różnicy. Dodam, że przez pierwszy tydzień użytkowania router miał zawrotne prędkości 12-15MB/s. Gdzie ucieka mi ten internet? Jest to normalne zjawisko? 

Druga sprawa od miesiąca miałem problem z interntem. Rozłączał się w zasadzie randomowo. Na początku nie było to częste i u[beep]liwe, może plus ma jakieś problemy. Do wczoraj jednak rozłączał sie co 5 min, ale dzisiaj odkryłem, że jakakolwiek próba uploadu czegokolwiek kończyła się rozłączeniem, nawet speedtest. Z kontrolek wynika, że zewnętrzny router się po prostu resetował. Postanowiłem odkręcić kabel i wyjąć kartę SIM i znowu włożyć. Na tę chwilę rozwiązało to problem, ale obawiam się, że nie kompletnie. Przekonam się za kilka dni. Swoją drogą cała procedura sprawiła, że mój upload podskoczył z 2Mb/s na 12-20Mb/s i w zasadzie w tej chwili jest większy niż pobieranie. To normalne? 

 

Korzystam z zestawu IDU/ODU 200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli upload jest większy niż download, to masz prawdopodobnie bardzo obciążoną stację bazową. Możliwe, że właśnie z tego powodu są też te wahania prędkości. Musisz się kontaktować z operatorem - np poprzez forum plusa, gdzie podając lokalizację można sprawdzić, czy są jakieś plany modernizacji stacji BTS. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest to operacja kosztowna/skomplikowana na tyle by powiedzieli mi, że dla jakiejś mieściny na za[beep]iu, że się im to nie opłaca?

 

EDIT: 

Postanowiłem sprawdzić jakie są nadajniki w mojej okolicy i z tego co zrozumiałem plus jako jedyny (orange/play/aero) nie ma pasma LTE a najbliższy taki nadajnik znajduję się jakieś 10 km ode mnie (w porównaniu do 2 km aktualnie najbliższego nadajnika). Jestem kompletnym laikiem więc rozumiem, że pasmo 900mhz jest raczej ubogie w porównaniu do LTE1800/2100/2600 innych operatorów?

Edytowane przez czorson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że operator modernizuje swoje stacje, czy to w dużym mieście, czy małej mieścinie. Kwestia dyskusyjna, czy tempo jest wystarczające :)

 

Napisz jeszcze, czy te spadki prędkości utrzymują się w dzień i w nocy, czy prędkości wahają się w różnych godzinach dnia ? Bo jeśli to pierwsze, to raczej byłby "lejek". Może być też tak, że oba problemy się nakładają - obciążona stacja powoduje, że wcześniej załącza się lejek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spadki są cały czas z praktycznie każdym tygodniem coraz wolniejszy internet z reguły są to w miare stałe prędkości w nocy najgorsze dni jest te 80Kb/s ale za dnia z reguły jest ~50kb/s więc może na te ostatnie 1.5 tyg załącza się lejek. Z tego co się orientuje jestem w zasadzie jedyną osobą wśród znajomych z takim problemem, że internet spowalnia się w zasadzie systematycznie tydzień po tygodniu

 

Dostałem taką odpowiedź na forum

na sierpień planowane jest zwiększenie ilości sektorów dla pasm GUL900 i L1800 

to chyba dobrze?

Edytowane przez czorson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, czorson napisał:

w nocy najgorsze dni jest te 80Kb/s ale za dnia z reguły jest ~50kb/s więc może na te ostatnie 1.5 tyg załącza się lejek.

50 kilobitow? Wywaliłbym to przez okno.

Edytowane przez tail#
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze mini router od orange i z niego korzystam w takiej sytuacji chyba, że szbciej zawieje wiatr czy coś to zmieniam na ten w telefonie ale w nim mam 30gb także... Ogólnie sytuacja wygląda tak, że wsyztskim w domu internet pasuje byle nie mi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli korzystałeś z mapy btssearch, to tam nie zawsze dane są aktualne - są uzupełniane przez użytkowników. Jak widać po wpisie z forum Plusa, LTE już tam było (w pasmach 900 MHz i 1800 MHz). Do tej pory były zapewne standardowo 3 sektory (sygnał emitowany w trzech kierunkach). Po modernizacji dołożą kolejne anteny i powinno się poprawić. 

Edytowane przez maniek357
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Wodnik Szuwarek

Najlepiej nie poda parametry nadajnika, bo gubi się w zeznaniach. Najpierw napisał, że Plus jako jedyny nie obsługuje u niego LTE, potem że 900, a później 900 i 1800.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Wodnik Szuwarek

Jak ma 2 pasma to powinien wymienić router na taki, które agreguje 2 pasma, ewentualnie 4 pasma tak na przyszłość. To badziewie co dostał od Polsatu jest bez agregacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w zeznaniach się gubię bo jestem nijak zapoznany w temacie. Info o nadajnikach czerpałem z mapy BTS co jak wyżej zostało powiedziane nie jest oficjalna i niektóre info nie jest aktualne tak jak w tym wypadku l1800 już na niej jest. Co do pasma 900 ono jest GSM/UMTS ( przy czym też tutaj jestem pogubiony, info z BTSearch) co chyba nie jest LTE pewien nie jestem. Dlatego zaszło nieporozumienie. Teraz jestem bardziej świadomy sytuacji. Co do wymiany routera/operatora/internetu jest to raczej niepotrzebne w oczach mojej rodziny (walczyłem o to od 3 lat/router jest w domu od chyba 5) tym bardziej, że są wakacje, a ja się wyprowadzam w październiku na studia. O agregacji też się w sumie dzisiaj dowiedziałem i będę na to uważał.

Edytowane przez czorson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stopniowy spadek oznacza o załączeniu FUP, w przypadku stałego, dużego zużycia, FUP działa automatycznie chyba ze masz nowe pakiety 500GB lub 1000GB gdyż w tych chyba nie ma FUP. Czym dłużej kontynuujesz „nadużywanie” łącza, tym bardziej spada, zgodnie z harmonogramem np. tygodniowym. Świadczy o tym podnoszenie się prędkości przy ponownym uruchomieniu modemu. Polecam zmianę pakietu na wyższy, bo to ze ty nie używasz nie znaczy ze rodzina nie korzysta. Najlepiej sprawdź swoje zużycie w routerze.

Edytowane przez apj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I o taką informację mi chodziło, dziękuje bardzo. Zobaczę może wywalczę dociągniecie światłowodu bo wykonawcy się nie chcę bo za daleko i drogo strasznie (200metrów) i by się skończyło, że cała wieś bez 4 domów ma światłowód a my na radiówkach będziemy się męczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na twoim miejscu upewniłbym się czy 500GB od Plus/CP ma FUP. Bo podobno nie, taka zmiana wyszłaby dla Ciebie najkorzystniej, nawet z możliwością połączenia jej z innymi promocjami wyszło by lepiej niż ODU-IDU.

 

internet radiowy to inna bajka, ma niską prędkość ale nie ograniczoną. 
 

Alternatywą dla Ciebie mógłby być jeszcze internet satelitarny.

Edytowane przez apj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, apj napisał:

internet radiowy to inna bajka, ma niską prędkość ale nie ograniczoną. 

Internet radiowy od dostawcy który ma o tym pojęcie jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż limitowany internet mobilny zależny od obciążenia nadajnika jeśli zakładamy że internet ma być do użytku domowego.

Edytowane przez tail#
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...