Skocz do zawartości

Najlepsze kąty widzenia i najlepsza czerń w TV 32 cale


Rekomendowane odpowiedzi

Chcę zakupić telewizor 32 cale, nie większy, no może max. 37 cali ale takich już nie ma chyba na rynku. Głównym celem dla mnie jest dobra czerń i dobre kąty widzenia. Wiem, nie mogę oczekiwać cudów w tym segmencie telewizorów gdzie dominują modele budżetowe nieco powyżej 1000 zł. Jestem tego świadomy ale po prostu potrzebuje telewizor o takich wymiarach, nie większych. Jak pisałem, nie oczekuje zbyt wiele ale chciałbym znaleźć jak najlepszy pod wymienionymi przeze mnie parametrami model. To główne dla mnie kryteria. Opcje Smart itp są drugorzędne. Pod uwagę biorę dwa modele: Philips 32PFS6905/12 i Samsung 32T5372. Patrzyłem też na LG. Ogólnie to od kilku dni siedzę w testach, opisach i recenzjach i głupieję. Jedni chwalą a inni zaraz krytykują właśnie kąty widzenia. Gdzieś czytałem że Philipsy mają nieco lepsze kąty widzenia niż Samsungi i LG ale zaraz przeczytałem że poruszanie w menu jest wolne i możliwe jest nawet zawieszenie się telewizora podczas tej czynności. Mam nadzieję że coś doradzicie choćby z własnego doświadczenia

Edytowane przez emarti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, emarti napisał:

Głównym celem dla mnie jest dobra czerń i dobre kąty widzenia

To mogłeś uzyskać na plazmie.

Teraz tanie telewizory mają matryce VA lub IPS. Na VA masz dosyć dobrą czerń, ale tylko gdy siedzisz na wprost ekranu. Kąty boczne są kiepskie. Już pod niewielkim kątem czerń zamienia się w szarość.

Na IPS katy boczne są lepsze, niezły kontrast i mocne, żywe kolory. Ale zapomnij o głębokiej czerni - nawet gdy siedzisz na wprost telewizora.

Oczywiście można próbować coś poprawić kalibracją obrazu, ale raczej nie do końca uzyskasz to czego oczekujesz.

Trudno zatem doradzić coś w ciemno, bo nie wiadomo czy trafi to w twój gust. Najlepiej nagraj jakiś materiał na pendrive, idź do sklepu i sam sprawdź czy obraz na wybranych modelach odpowiada twoim preferencjom.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. To w takim razie dlaczego matryce VA są bardziej popularniejsze i zachwalane niż IPS gdzie na korzyść tych pierwszych przemawia tylko lepsza czerń a przy IPS mamy lepsze kolory, kąty widzenia i kontrast? Pójście do sklepu z własnym materiałem nagranym na pendrive nie da według mnie zbyt wiele ponieważ w sklepach jest mocne światło które nijak ma się do oświetlenia w warunkach domowych o przetestowaniu w ciemności już nie mówiąc. Bardziej mi tu chodzi teraz o jakieś porównanie, test, opis, kilku modeli 32 calowych które oczywiście można znaleźć w internecie ale póki co napotykałem bardzo ogólne i mało "testowe". Tak jak pisałem nie oczekuje nie wiem czego ale chciałbym też wybrać telewizor z możliwie jak najmniejszymi tymi wadami które występują w matrycach VA jak i IPS. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam musisz zadecydować czy wolisz mieć w telewizorze matryce VA i kolor "w miarę" czarny (bo o poziomie plazmy i OLED oczywiście nie ma mowy) czy tylko szaro-mleczny jak na IPS, ale za to będzie tak samo wyglądał z każdego kąta...

 

va-czy-ips.jpg

 

Po lewej VA, po prawej IPS. Fota z tvtest.pl.

 

Dla mnie IPS jest nieoglądalne jeśli chodzi np. o filmy po ciemku, jak jeszcze dojdą napisy i poświata dookoła - o matko...

Jest oczywiście wielostrefowe wygaszanie w droższych modelach z IPS, ale i tak ghosting i smugi często pozostają.

 

A no i inna sprawa, że nigdy nie masz 100% pewności jaką matrycę dostaniesz, bo wielu producentów pakuje zwłaszcza do tańszych modeli to co ma akurat pod ręką ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bugmenot napisał:

nigdy nie masz 100% pewności jaką matrycę dostaniesz, bo wielu producentów pakuje zwłaszcza do tańszych modeli to co ma akurat pod ręką

Tak może się zdarzyć. Kolega, który prowadzi serwis RTV, mówił mi że czasem w dwóch różnych egzemplarzach tego samego modelu można spotkać inne podzespoły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@emarti Jak zajrzysz na stronę Samsunga np to nie ma informacji w specyfikacji o technologii wykonania matrycy, one są w testach albo na displayspecifications, ale dotyczą danego egzemplarza.

Zdarzają się historie pt. podmiana od IPS na VA czy odwrotnie, albo po prostu jest kilka różnych matryc w tej samej technologii ale o mocno innych parametrach:

http://www.tvtest.pl/samsung-55ru8002-jeden-model-dwie-matryce/

 

Tak więc ogólnie zamiast nastawiania się na dany model na podstawie testów najlepiej zamów coś do domu i w razie jak Ci sie nie spodoba skorzystaj z 14-dniowego prawa zwrotu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bugmenot Dzięki za info. Czytałem dziś o porównaniach matryc VA i IPS i mimo wszytko poszedłbym w stronę VA. To co piszecie o możliwej losowej matrycy to istne jaja. Póki co to jestem chyba za Panasonicem i też ten producent podaje w swojej specyfikacji na stronie że stosuje matryce VA więc raczej takich jaj nie odwali, myślę. Mam nadzieję że mnie rozumiecie. Chcę tani telewizor tylko 32 cale w okolicach 1200 zł. Nie mogę oczekiwać cudów ale chcę wybrać możliwie jak najlepiej. Czyli dochodzi kolejny wątek w poszukiwaniach. Producent musi zaznaczać jaką matryce stosuje. Samsunga brałem pod uwagę ale tylko przez chwilę. Myślę że jest on mocno przereklamowany zarówno w telefonach jak i innych sprzętach i to jeszcze po takich jajach jak z linku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brutalna prawda jest taka że telewizory tej wielkości, to telewizory budżetowe z  komponentów niskiej jakości. 

Ze wzgl. na popularność marki najwięcej z tego typu telewizorów miałem do czynienia z Samsungami. 

Obraz daleki od zadawalającego. Dzieciak 11-letni oczekiwał ode mnie cudów w wyciągnięciu z takiego modelu dobrej jakości obrazu. 

Inna sąsiadka z kolei po roku użytkowania w lewym dolnym roku dostała gratis przebarwienia. 

Taki urok tanich, budżetowych telewizorów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...