Skocz do zawartości

MTV 80s


Mr. Orbita
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zachęca, bo same przerywniki mają (i miały) przekaz sugerujący, że chcą zerwać z poprzednią stacją jak VH1 Classic 😄

 

Odnosząc się do poprzedniego posta, prezentuje taki kolaż z ciekawymi teledyskami, które uwaga: pojawiły się pierwszy raz od X czasu, są grane mniej (dotyczy tych co doszły po lipcu) czy po prostu są do złapania głównie w nocy. Obrazek zawiera też dwa teledyski Queen z wczorajszego programu w tym Barcelonę, którą widzę pierwszy raz od 2022. Liczę na wyrozumiałość bo niestety nie oglądam stacji codziennie a o wybranej porze w wybrane dni również (łącząc pasję do muzyki przy okazji z obserwacją kanału). Ci co czytają moje posty mogą zauważyć, że w którymś z nich został wymieniony Feels Like Heaven - przy odrobinie szczęścia został złapany w nocy.

fS7mkso.png

 

 

Edytowane przez Muslinianka
Forum mi zrobiło psikusa i skopiowało treść posta x3. Dlatego edytowane.
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie tygodnia ode mnie - topy, zapy, stare strapy (żeby się rymowało, akurat nie ma starych ;) ).

 

1980 Wrapped okazało się nie być bezczelną powtórką. Nawet się zaskoczyłem, bo jednak obstawiałem, że to będzie powtórka.

 

Topki na ten tydzień od dziś:

  • Almost 80s: 50 From The Late 70s! (z tym wiążę pewne nadzieje, zobaczymy jak wyjdzie)
  • 50 Iconic Videos That Made MTV!
  • 1984-1989 Video Music Awards' Hall Of Fame!
  • 1981 Wrapped!
  • Happy Hits Of The 80s!

Plus dziś Party Zone, ale już po zapowiedzi widać, że to będzie raczej klasyczna wiązanka jak z Pump Up The 80s Party!:

Cytat

Get your legwarmers and fluorescent lycra out because its time for MTV's 80s Party Zone! Featuring great music from Whitney Houston, Wham!, Technotronic and many more!

 

Nie wierzę, że będzie tam coś szczególnego z dwóch powodów - szanse, że akurat na tym kanale siądzie do tego ktoś z pasją są bliskie zeru, a w samych latach .80 nie było też jakoś strasznie dużo materiału w klimacie. Na liście wszystkich klipów, które poszły w PZ na MTV Germany na ponad 2500 klipów było tam jakieś niecałe 50 poniżej 1990. Ale byłoby miło nie mieć racji ;)

 

ZAP-ki nowe/rzadsze (ten tydzień był raczej skromny, ale jednak trzeba im oddać, że jest drugi miesiąc i nadal w każdym tygodniu coś wpada, co jeszcze w czerwcu było nie do pomyślenia):

Spoiler

118405.jpg

 

118406.jpg

 

Komentarz do Freddiego - brytyjski MTV 90s jest nieco odważniejszy, póki co 80s tak nie robi - na brytyjskim 90s zdarzają się krótkie bloki „Then & Now!”, gdzie grany jest klip z dekady oraz współczesny. Oczywiście w przypadku Queen to nic współczesnego za bardzo nie ma, ale jest wielu artystów z lat .80, którzy są aktywni do dziś i ja osobiście nie miałbym nic przeciwko, gdyby takie krótkie „Then & Now!” przemykały jako wypełniacze. Czasami fajnie zobaczyć kto gdzie dziś jest i co robi.

 

Akurat ten wybór był słaby o tyle, że na MTV 90s to leci co chwilę ;)

 

118407.jpg

 

118408.jpg

 

Tego o mało co nie pominąłem, bo klip trochę taki podobny do „Lady Love Me (One More Time)” tj. George Benson stoi i śpiewa, ale coś mi się nie kojarzyło muzycznie i faktycznie okazało się, że tego nie miałem.

 

118409.jpg

 

INXS brakuje jeszcze duuuuużo klipów... Muszą się bardziej postarać.

 

118410.jpg

 

118421.jpg

 

118411.jpg

 

To jako ciekawostka - tytuł uległ skróceniu a album... też ;)

 

118422.jpg

 

Kiedyś:

 

86955.jpg

 

118412.jpg

 

118413.jpg

 

118414.jpg

 

Blok z soulem nieoczekiwanie przyniósł dwa dotychczas nienamierzone klipy Steviego Wondera.

 

118415.jpg

 

118416.jpg

 

118417.jpg

 

118418.jpg

 

118419.jpg

 

118420.jpg

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że idealnym przykładem podmiany będzie niedawna podmiana klipu Prince - Raspberry Beret ze starym strapem. Od lipca pojawiła się nowa, czystsza wersja. Pamiętam również podobną sytuację z Davidem Bowie - a konkretniej teledyskiem do Let's Dance, który miał kiedyś żółtą plansze z tytułem i rokiem piosenki, przez pierwsze sekundy; od jakiegoś roku śmiga wersja skrócona.

Edytowane przez Muslinianka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wycinanie wulgaryzmów (lub w ogóle kontrowersyjnych słów), nawiązań do używek, usuwanie błysków świateł. Wszystko to jest robione strasznie byle jak i z 80s/90s dotyczy przede wszystkim MTV 90s. Na 80s raczej nie zderzałem się za bardzo z tym procederem, ale też trudniej to wychwycić... Na 80s tylko wyłapałem póki co, że mają wyblurrowane momenty palenia na Madonnie - Into The Groove, ale to raczej nie ich robota, tylko taką wersję mają. Ale na 90s np. Nirvana - Smells Like Teen Spirit jest tak ocenzurowana, że nie wiadomo o co chodzi w tekście :D Zastanawiam się, czy to jest w ogóle legalne, może gdyby się ktoś doczepił, to by się opanowali... Robią tak, bo są na tak wielu rynkach z różnymi przepisami prawnymi, że aby uniknąć kłopotów popadli w odmęty absurdu...

 

Na MTV 80s inny problem bardziej daje popalić. MTV uparło się, aby nie remasterować nic. Jak znajdą, tak grają. O ile na 90s jeszcze to ujdzie, bo w większości mają dobre klipy, plus dzięki temu zostaje oryginalne audio (np. efekty dźwiękowe, których nie ma na wersjach singlowych), to na 80s czasami wpadają na emisję rzeczy z jakością poniżej VHS, z naczelnym przykładem klipów Sheena Easton - For Your Eyes Only, czy Jaki Graham - Set Me Free. O ile popieram, żeby nie remasterować rzeczy, których nie ma sensu i jestem tu dość tolerancyjny, bo nie oczekuję audio 5.1, czy obrazu 4K od klipu z 1981 roku, to w tak jaskrawym przykładzie skopconego audio Sheeny Easton jednak wypadałoby spróbować coś zrobić... W tej formie to jest nie do słuchania...

 

12 godzin temu, Mr. Orbita napisał(a):

Almost 80s: 50 From The Late 70s! (z tym wiążę pewne nadzieje, zobaczymy jak wyjdzie)

 

Wyszło zaskakująco dobrze! Na 50 klipów - 45 zagrano spoza regularnej playlisty. I w ogóle to był jak dla mnie niezły zestaw, sporo disco, a jak wiadomo - jest disco, jest wszystko :)

Przy okazji IMHO to pokazało jakim strasznym błędem jest ścisłe ograniczanie się do dekady - wypada dużo dobrej muzyki. Zwłaszcza disco :P 80s powinien obejmować lata 80. i wszystko wstecz. Część z tych klipów jest świetnie znana z VH1 Classic, ale wpadło też parę, których całkowicie nie pamiętam, aby grali wcześniej (być może były na MTV Classic UK).

 

Ponieważ wysypało tak dużo "nowości", to od razu wrzucam ZAP-y oraz też sam topek, ale daję w spoilery, żeby nie psuć, jeśli ktoś chce obejrzeć na tygodniu - jeśli nie zmienią zestawu klipów (co im się zdarza od czasu do czasu), to będą 3 powtórki: w poniedziałek 16:00, wtorek 22:00 i środę 10:00. Także jeśli ktoś planuje oglądać, nie rozwijajcie spoilerów ;) PS: Na strapach nieco błędów, nie ustrzegli się...

 

Spoiler

50. ABBA - Does Your Mother Know /Voulez-Vous/
49. Anita Ward - Ring My Bell
48. Tubeway Army - Are 'Friends' Electric? /Replicas/
47. Eruption ft. Precious Wilson - I Can't Stand The Rain
46. Sad Cafe - Everyday Hurts /Facades/
45. Sister Sledge - He's The Greatest Dancer /We Are Family/
44. The Police - Walking On The Moon /Regatta De Blanc/
43. Rose Royce - Is It Love You're After /Rainbow Connection IV/
42. The Crusaders - Street Life /Street Life/
41. Earth, Wind & Fire - September /The Best of Earth, Wind & Fire Vol. 1/
40. Hot Chocolate - Everyone's a Winner /The Very Best of Hot Chocolate/
39. Genesis - Follow You, Follow Me /And Then There Were Three/
38. Rolling Stones - Miss You /Toronto Rocks/
37. Boney M - Hooray Hooray Its A Holi-Holiday /Night Flight To Venus/
36. Kool & The Gang - Ladies' Night /Ladies' Night/
35. Sheila & B. Devotion - Spacer /King Of The World/
34. Blondie - Denis /Plastic Letters/
33. Supertramp - The Logical Song /Breakfast In America/
32. Dr Hook - When You're In Love With A Beautiful Woman /Totally Hooked/
31. Amii Stewart - Knock On Wood /The Best of & The Rest of/
30. The Commodores - Three Times A Lady /Back To Front/
29. Gary Numan - Cars /The Pleasure Principle/
28. ABBA - Gimme Gimme Gimme (A Man After Midnight) /Greatest Hits Vol. 2/
27. Village People - In The Navy /The Best of The Village People (Courtesy Wienerworld)/
26. Sylvester - You Make Me Feel (Mighty Real)
25. The Knack - My Sharona
24. The Police - Roxanne /Outlandos D'Amour/
23. Olivia Newton John - Hopelessly Devoted To You /Grease Soundtrack/
22. KC & The Sunshine Band - Please Don't Go /Do You Wanna Party/
21. Sister Sledge - We Are Family /We Are Family/
20. Queen - Crazy Little Thing Called Love /Greatest Hits/
19. ABBA - Chiquitita /Voulez-Vous/
18. Kiss - I Was Made For Loving You /Dynasty/
17. Earth, Wind & Fire - Boogie Wonderland /I Am/
16. Boney M - Rasputin /Night Flight To Venus/
15. Pink Floyd - Another Brick In the Wall /The Wall/
14. Rod Stewart - D'ya Think I'm Sexy? /Blondes Have More Fun/
13. M - Pop Muzik
12. Chic - Le Freak /C'est Chic/
11. Gerry Rafferty - Baker Street /City To City/
10. Michael Jackson - Don't Stop Till You Get Enough /Off the Wall/
9. ABBA - Take A Chance On Me /The Album/
8. Kate Bush - Wuthering Heights /The Kick Inside/
7. Bee Gees - Stayin' Alive /Saturday Night Fever/
6. Boney M - Rivers Of Babylon /Night Flight To Venus/
5. Blondie - Heart Of Glass /Parallel Lines/
4. The Village People - YMCA /Cruisin'/
3. John Travolta & Olivia Newton-John - Summer Nights /Grease Soundtrack/
2. Gloria Gaynor - I Will Survive /Love Tracks/
1. The Buggles - Video Killed The Radio Star /The Age Of Plastic/

 

ZAP-ki:

Spoiler

118425.jpg

 

118426.jpg

 

118427.jpg

 

118428.jpg

 

118429.jpg

 

118430.jpg

 

118431.jpg

 

118432.jpg

 

118433.jpg

 

118434.jpg

 

118435.jpg

 

118436.jpg

 

118437.jpg

 

118438.jpg

 

118439.jpg

 

118440.jpg

 

118441.jpg

 

118442.jpg

 

118443.jpg

 

118444.jpg

 

118445.jpg

 

118446.jpg

 

118447.jpg

 

118448.jpg

 

118449.jpg

 

118450.jpg

 

118451.jpg

 

118452.jpg

 

118453.jpg

 

118454.jpg

 

118455.jpg

 

118456.jpg

 

118457.jpg

 

118458.jpg

 

118459.jpg

 

118460.jpg

 

118461.jpg

 

118462.jpg

 

118463.jpg

 

118464.jpg

 

118465.jpg

 

118466.jpg

 

118467.jpg

 

118468.jpg

 

118469.jpg

 

118470.jpg

 

  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż raz się żyje, spoilery rozwinięte :D, wolę zawsze wiedzieć przed obejrzeniem, czy warto czekać na konkretny program.

Rose Royce znam właśnie z jednego video z Youtube przedstawiającego ten klip na VH1 (chyba nawet classic?). To przecież ta piosenka, którą sampluje dosyć katowany S'Express!
A Cars Gary'ego Numana mogliby puszczać normalnie w ramówce, tak myślę.Ten utwór poniekąd coś łączy z M - Pop Muzik czy Martha & The Muffins - Echo Beach. Osobiście nie widze przeszkód.

PS. Daję sobie na następny tydzień (nie)możliwe zadanie - złapać tą żółtą planszę z Pop Muzik. Teoretycznie jest to wykonalne, bo pojawia się sekundę-dwie przed strapem z MTV 80s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ja też, ale jest to spotkanie raczej raz na 2-3 tygodnie. A jako, że od dzisiaj pojawiła się ta topka, w której jest on zawarty, mam pewniaka, że na niego trafię

Mam jedno pytanie. Od kiedy do teledysku Requiem powrócił biały strap? Zdjęcie z dosłownie chwili, uchwycone podczas tego całego Party Zone (które jest nudniejsze niż Pump Up The 80s Party sprzed zmian...)

LAltV3V.png

Edytowane przez Muslinianka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli mówiąc proces cenzury? Na czym to polega (na MTV oczywiście)?
Cenzurują nie tylko audio, ale wideo też poddają dużej edycji. Najwięcej przykładów znajdzie się we współczesnych klipach oraz tych 00+. Wszystko przez poprawność polityczną i regulacje, które obowiązują w UK. Stacje nadające z Londynu, korzystają właśnie z tej ocenzurowanej bazy.

Najdziwniejszy przykład ostatnich dni to nowa piosenka Bruno Mars "Die with a smile". Przez to, że pali się papieros teledysk jest tak pocięty, że nie przypomina oryginału. Wiele jest podobnych przykładów.

Dla mnie to dziwne, bo przecież MTV kiedyś kojarzyło się z tym, że jest kontrowersyjne. Dzisiaj szokuje raczej tym, że nie da się piosenki zrozumieć, a za teledysk leci lyrics video.
  • Popieram 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś się dzieje na międzynarodowym MTV. Top 100 (1984-1989 VMA Hall Of Fame!) zaczęła się od około 110 miejsca i zdaje się, że tak naprawdę powinna się skończyć po a-ha - Take On Me. A tu zonk, program ciągną dalej, i wlatują klipy mam wrażenie niepowiązane z programem (np. na 1 miejscu jest Fat Larry's Band - Zoom a na 3 było Cruel Summer...). Czyżby nieudolna próba zrobienia zapychacza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, IDTH napisał(a):

Cenzurują nie tylko audio, ale wideo też poddają dużej edycji. Najwięcej przykładów znajdzie się we współczesnych klipach oraz tych 00+. Wszystko przez poprawność polityczną i regulacje, które obowiązują w UK. Stacje nadające z Londynu, korzystają właśnie z tej ocenzurowanej bazy.

 

Ciekawi mnie aspekt prawny/praw autorskich tego.

Bo tak:

  • Owszem są np. robione Radio Edit do stacji radiowych, ale to robi przeważnie sama wytwórnia, jeśli zależy im na odtworzeniach w radiu.
  • No i też pewnie patrząc pod kątem teledysków - jeśli pojawiłby się teledysk znacząco naruszający ogólne normy społeczne, np. weźmy The Prodigy - Smack My Bitch Up, no to powiedzmy, że to jest przegięcie i być może jakaś cenzura jest tu wskazana (chociaż zawsze można po prostu nie grać; jednocześnie np. niemiecki MTV się nie czai ;) ).

Ale to nie ma zastosowania do tego, co robi MTV. Wycinane jest palenie, drinki (The Original - I Luv U Baby), fragmenty tekstu (np. w Magic Affair - Omen III usunięto linię "Buggin' like a mother while you're dancin'", co nawet nie jest jakieś niecenzuralne, bardzo mizernie miksując ten fragment). Ingerencja, której dokonuje MTV jest IMHO zdecydowanie idąca zbyt daleko i jak to się wobec tego ma do integralności utworu, praw autorskich? Tu się robi zmiany na masową skalę. Można sobie tak zmieniać utwory? Chyba nie za bardzo. Nie raz zaburza to sens, a bardzo często psuje kompozycję, bo jest zrobione byle jak i odstaje. Jak zatem MTV to robi, na jakiej podstawie i czemu nikt z artystów/wytwórni się nie doczepił? Tylko dlatego, bo są duzi, a duży może więcej?

 

PS: Nie jestem pewny, czy to chodzi akurat o UK - np. Technohead - I Wanna be A Hippy na MTV 90s UK nie ma cenzury tekstu. Ma tylko na wersji międzynarodowej. Odnoszę wrażenie, że to nie tyle UK, co obawy w UK, że przy tak dużej ilości regionów, na których jest w tym konkretnym przykładzie MTV 90s (czasami dość egzotycznych jak Indonezja, Mjanma, Laos) trzeba ciąć, żeby nie zderzyć się z problemami prawnymi na lokalnych rynkach. Ale o cokolwiek by nie chodziło, to powinni wobec tego zmienić podział, aby nie katować Europy zachodniej tak słabym produktem... A najlepiej - wyjść z rynków, gdzie nie mogą normalnie prezentować klipów. Bardzo możliwe, że chodzi tu może o parę egzotycznych krajów...

 

PS: Faktycznie coś im się rozjechała lista, zaczęła się od 110.

118473.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając na chwilę do tematu "remasterów" też macie wrażenie, że w Cruel Summer pod koniec dźwięk zmienia jakość, tzn. jest stłumiony? A żeby było ciekawiej, to sama jakość piosenki brzmi właśnie jak wspomniane Set Me Free. Jest to do wyłapania np. na słuchawkach (jeśli ktoś ma telewizję internetową).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miesiąc temu sobotni taneczny blok był dużo lepszy. Było tam więcej rzadkich klipow

UPD. Z jakiegoś powodu nie byłem szczególnie uważny. Dopiero teraz zauważyłem, że piosenka „Dollar - Oh Lamour” (była na tym kanale kilka minut temu) jest bardzo podobna do „Erasure - Oh Lamour” (na ten klip natknąłem się już wcześniej kilka razy na tym kanale).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest cover, który zotał nagrany przez Dollar chyba rok po wersji Erasure. Fajnie, że doszło sporo takich smaczków, bo teraz wiemy, że lata 80 to nie tylko "podstawowe piosenki" tylko utwory zwane "forgotten gems", co w przypadku MTV przed zmian nie było tak oczywiste. W ogóle przypomniało mi się, że w marcu pojawił się klip Kim Wilde - Four Letter World. Była w top 50 którego tematyki nie pamiętam  Tell It To My Heart! 50 Girls In Love!. Pasek miał nawet nazwę albumu jak Close, a teledysk pojawił się chyba jedyny raz.

Widzę ten klip pierwszy raz (w życiu i na kanale). Jest w całości poświęcony występowi w Warszawie (ze wstawkami z motywami komunikacyjnymi czy kadrami na PKiN).

 

 

ps. mam nadzieję, że zdjęcie mi nie zniknie, jak to wyżej.04RkWxF.png

Edytowane przez Muslinianka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.09.2024 o 19:17, Muslinianka napisał(a):

Cóż raz się żyje, spoilery rozwinięte :D, wolę zawsze wiedzieć przed obejrzeniem, czy warto czekać na konkretny program.

Rose Royce znam właśnie z jednego video z Youtube przedstawiającego ten klip na VH1 (chyba nawet classic?). To przecież ta piosenka, którą sampluje dosyć katowany S'Express!
A Cars Gary'ego Numana mogliby puszczać normalnie w ramówce, tak myślę.Ten utwór poniekąd coś łączy z M - Pop Muzik czy Martha & The Muffins - Echo Beach. Osobiście nie widze przeszkód.

PS. Daję sobie na następny tydzień (nie)możliwe zadanie - złapać tą żółtą planszę z Pop Muzik. Teoretycznie jest to wykonalne, bo pojawia się sekundę-dwie przed strapem z MTV 80s.

 

01.png
02.png

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 Iconic Videos That Made MTV!

50. Pet Shop Boys - West End Girls

49. Duran Duran - RIO

48. Europe - The Final Coundown

47. Kate Bush - Running Up That Hill

46. Duran Duran - Wild Boys

45. Cher - If It Could Turn Back Time

44. Queen - Radio Ga Ga

43. Kim Carnes - Bette Davis Eyes

42. Michael Jackson - Beat It

41. Madonna - Material Girl

40. Belinda Carlisle - Heaven Is a Place On Earth

39. Prince & The Revolution - Purple Rain

38. Guns N' Roses - Sweet Child O' Mine

37. Toto - Africa

36. Bon Jovi - Livin’ On A Prayer

35. Huey Lewis And The News - The Power Of Love

34. George Michael - Faith

33. Olivia Newton John - Physical

32. Lione Richie - All Night Long

31. Janet Jackson - Rhythm Nation

30. Bonnie Tyler - Total Eclipse Of The Heart

29. Frankie Goes To Hollywood - Relax

28. Madonna - Like a Virgin

27. Human League - Don't You Want Me

26. Rick Astley - Never Gonna Give You Up

25. Queen - I Want You Break Free

24. Culture Club - Karma Chameleon

23. Tina Turner - What's Love Got To Do With It

22. Duran Duran - Hungry Life The Wolf

21. David Bowie - Let's Dance

20. Madonna - Papa Don't Preach

19.  U2 - Where The Streets Have No Name

18. The Police - Every Breath You Take

17. Robert Palmer - Addicted To Love

16. Van Halen - Jump

15. Michael Jackson - Billie Jean

14. Salt-N-Pepa - Push It

13. Inxs - Need You Tonight

12. Simple Minds - Don't You (Forget About Me)

11. Prince - When Doves Cry

10. Wham - Wake Me Up Before You Go Go

9. Whitney Houston - I Wanna Dance With Somebody

8. Aerosmith Ft. Run DMC - Walk This Way

7. Bruce Springsteen - Dancing In The Dark

6. Eurythmics - Sweet Dreams

5. Peter Gabriel - Sledgehammer

4. Cyndi Lauper - Girls Just Wanna Have Fun

3. Madonna - Like a Player

2. Michael Jackson - Thriller

1. a-Ha - Take On Me

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...