Skocz do zawartości

Najciekawsze satelity


mprw
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Spróbujmy wybrać najciekawsze pod względem programowym satelity, a właściwe pozycje orbitalne. Oczywiście dwa pierwsze miejsca są tak jakby zarezerwowane (Hotbird i Astra), jednak cała reszta wyglądać może bardzo różnie.

Podawać można w zasadzie dowolną liczbę satelit – od jednej do tylu. Warto też dodać krótkie (lub długie) uzasadnienie wyboru.

Jak zbierze się trochę głosów, spróbuję zrobić coś w rodzaju podsumowania. Na początek podaję swoją dziesiątkę:

1. 19E (Astra 1) – za FTA w najlepszej jakości,

2. 13E (Hotbird) – za całokształt (wszyscy wiedzą, co tam jest),

3. 42E (Turksat) – za sport (długo by wymieniać przykłady),

4. 28E (Astra 2) – za BBC Interactive i kanały muzyczne,

5. 4W / 5W (Amos / Atlantic Bird 3) – za OBN, TMT, MTV, Musicmax, France 2, 3, 5 i in.,

6. 26E / 7W (Badr / Nilesat) – za sport i amerykańskie filmy z oryginalnym dźwiękiem,

7. 7E (Eutelsat W3A) – za dosyły m. in. TVP Sport (też za ORTM, TRT, Sky Turk, M6),

8. 12W (Atlantic Bird 1) – za dosyły m. in. Polsatu Sport (też za La7, MTV Italia, 2M)

9. 18W (Intelsat 901) – za NBA,

10. 16E (Eutelsat W2) – za bałkańską muzykę.

 

Niektóre pozycje orbitalne można podawać łącznie. Mi pasowało zrobić tak w dwóch przypadkach:

- 4W i 5W – bo bez problemów odbiera się je z jednego ustawienia anteny (konwertera),

- 26E i 7W – bo mają niemal identyczną zawartość programową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to moja kolej:

 

1.28E(Astra2) - dużo różnej muzyki ,Wrestling,kanały Zone FTA i kilka kanałów ogólnych-rozrywkowych i można podszkolić się w języku.Kanały BBC Interactive (na razie nie mam dostępu :evil: )

2.13E (Hotbird) - wszystkie polskie platformy cyfrowe stacjonują na tym satelicie

3.19E (Astra 1) – wiele kanałów niemieckich i nie tylko FTA ;DSF,Eurosport Deutchland,Comedy Central.

4.9E (Eurobird 9) - nowa ciekawie się zapowiadająca pozycja,kilka razy były już przerwy w kodowaniu paczki kanałów TV TEL.

5.7E (Eutelsat W3A) - przekazy TVP.

6.4.8E (Sirius) - kanały rosyjskojęzyczne.

7.4W/5W (Amos / Atlantic Bird 3) – TMT,Musicmax i kanały France.

8.16E (Eutelsat W2) - sporo okienek m.in. niedawno kanałów premium z Digitalb.

9.1W (Intelsat 10-02 - Thor 2/3) - ogólnie nic ciekawego FTA,ale jest wiele kanałów skandynawskich ,które uwielbiam ,ale niestety kodowane.

10.23,5E (Astra 1E/3A) - kilka czeskich i holenderskich ciekawych kanałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. 42E (Turksat) – za sport (długo by wymieniać przykłady),

 

Dopiero kilka dni temu sie dowiedzialem, ze moge odbierac duzo programow z tej pozycji. Mam pozycjoner. Jakie sporty mozna tam ogladac?

 

PS: Wczoraj i przedwczoraj ogladalem angielski puchar.

 

Na 39,0° E bulgarski Kanal 3 pokazuje filmy w wersji oryginalnej (angielskiej) z bulgarskimi napisami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No trochę tego jest...

Oprócz Pucharu Anglii (TV 8) też Puchar Hiszpanii (Kanal A), Puchar Włoch (NTV Spor), Liga Mistrzów (Star TV), Puchar UEFA (różne kanały), liga włoska (24, NTV Spor), liga francuska (Kanal A), liga szkocka i holenderska (Business Channel). Jest też liga angielska (FOX) i hiszpańska (NTV), ale tu są problemy z odbiorem – kodują albo dają słaby sygnał i potrzeba wielkiej anteny. Poza piłką nożną leci też sporo koszykówki, np. NBA (NTV), Euroliga (24, Sky Turk). To wszystko idzie w miarę regularnie, a ponadto oglądać można sporo bieżących wydarzeń z w/w i innych dyscyplin sportu, np. siatkówki, tenisa, formuły 1, lekkoatletyki. Generalnie najwięcej jest piłki nożnej oraz koszykówki i choćby dlatego warto się tam ustawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niby racja, że na Turksata lepiej ustawiać się z nieco większą anteną. Ale bez przesady – średnica około 1 metra powinna wystarczyć (zatem mieści się to w granicach zdrowego rozsądku).

Spróbuję może trochę przybliżyć jak tu się sprawy mają na przykładzie konkretnych kanałów.

 

Jeśli więc brać pod uwagę siłę sygnału w Polsce, to programy z Turksata ogólnie podzielić można na 3 grupy:

- sygnały silne – do odbioru wystarczają anteny od ~60 cm na południu Polski do ~80 cm na północy – np. TRT 1-4, TV 8, 24, Business Channel, CNN Turk, Euro D, EuroStar, PowerTürk TV, Besiktas TV, Galatasaray TV, Fenerbahce TV i in.,

- sygnały średnie – odbiór z anteną od ~90 cm na południu do ~1,2 m na północy – np. Kanal A, Kanal 7 Int, Star TV, NTV Avrupa, atv Avrupa, Sky Turk, Show Turk, Rustavi 2, D Spor (tylko niekodowane okienka), MTV Türkiye, Viva i in.,

- sygnały słabe – antena powyżej 1 m na poludniu i z 1,5 m na północy – np. NTV Türkiye, NTV Spor, e2, Fox Turk, Kanal D, Kanal 1, Kanal 7, atv Türkiye i in.

 

Aby poznać i docenić rzeczywistą wartość tej pozycji orbitalnej wystarczy odbierać sygnały "silne" i "średnie". Zawierają one dosyć bogatą ofertę dobrych kanałów FTA - można powiedzieć, że Turksat dla Turków jest tym samym czym Astra dla Niemców.

Jeśli zaś chodzi o sygnały "słabe", to w zasadzie można je sobie odpuścić. Obecnie jedynie NTV Spor wydaje się być tu interesującym kanałem. Wcześniej NTV Türkiye dawał ligę hiszpańską FTA, ale ostatnio wszystko koduje. Podobnie stało się z Fox Turkiem, który dla odmiany na czas meczów ligi angielskiej drastycznie obniża siłę sygnału i trzeba jeszcze większej anteny niż wyżej napisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i tak nieźle, jak na taki rozmiar anteny. Prawdę mówiąc nie mam żadnych doświadczeń z talerzami poniżej 60 cm. Trochę jestem zdziwiony, że odbierasz Business Channel i 24. Na większych antenach sygnały z tych dwóch kanałów są zdecydowanie słabsze od pozostałych z wiązki zachodniej. Mało tego, bardzo często nawet od Star TV (przynajmniej u mnie), który podobno zalicza do słabej w Polsce wiązki wschodniej. Ale tak to widać bywa, że teoria "nieco" rozmija się z praktyką.

A jak inne pozycje? Które są najciekwasze przy tej wielkości anteny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczesciej ogladam albo slucham programy polskie, niemieckie, angielskie, francuskie, czeskie i slowackie (szkoda, ze kilka dni temu zakodowali TV JOJ) z 19,2°; 13°, 23,5° i 28,x°.

 

Na 13° TV SLO 1&2 czesto pokazuje angielskie produkcji w wersji oryginalniej.

Na 39° Oprocz bulgarskiego Kanal 3, grecki SKAI pokazuje filmy i seriale w wersji oryginalniej.

28,x programy Zone, BBCi+BBC Radio i prywatne stacji radiowe.

Na 4,8/5 rosyjsko- i ukrainskojezyczne kanaly

 

Podsumujac: prawie te same jak ty.

 

Odbieram wszystko z 23,5°; 19,2°; 13° i 9°

 

Z 28,x nie odbieram tylko Astra 2D

z 4,8°/5° nie odbieram beamu "Europe FSS"

z 7° nie odbieram "Africa"

z 39° wszystko z F1, troche z F2.

z 45° tylko 11591 V, ale wszystko jest zakodowane.

 

Oczywiscie nie na wszystkich pozycjach jakosc signalu pozwala na przypuszczenie, ze odbior jest mozliwy przy kazdej pogodzie.

 

PS: Zawsze odbieram Business Channel - 24 bardzo rzadko bez zaklocen, czesto mam jakosc signalu 0.

 

PSPS: Wlasnie sprawdzilem - antena ma tylko rozmiar 45x45.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynika stąd, że nawet z niewielką anteną warto ustawiać się na inne satelity.

Przy okazji – z pozycji 45°E na częstotliwości 11550 V 27500 7/8 powinieneś też złapać kilka niekodowanych kanałów rosyjskich.

Zapytam jeszcze tylko czy nie próbowałeś odbierać na tej antenie jakichś dosyłów (feeds), np. TVP albo innych z pozycji 7°E. Wydaje się to raczej mało prawdopodobne, bo zazwyczaj sygnały są słabe i potrzeba czegoś większego, ale może i tu mnie zadziwisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podanym transponderze mam jakosc sygnalu 0.

 

Dosylow jeszcze nigdy nie zlapalem, ale to chyba dlatego, ze bardzo czesto nadaja w formacie 4:2:2. Nie mam odbiornika ktory moze tego odbierac.

 

Wedlug producenta antena odbiera tak dobrze jak antena 60cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosyły z 7 East mają różne poziomy sygnału, znaczy tak "na oko" od anteny 80cm. można myśleć o odbiorze.

Co do odbioru 4:2:2 - tuner "nieprzystosowany" do tego tego formatu odbierze taki sygnał, jednak zamiast obrazu będą latać kwadraty albo paski jakieś (przynajmniej mój FTA tak to pokazuje), z dźwiękiem natomiast nie będzie problemu, zadziała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie sprobowalem zlapac feed (7° 11097 V, 6666): jakosc sygnalu skaka miedzy 0.0 i 2.1dB i odbiornik nie moze niczego nie znalezc.

 

Wiec niestety nie udalo mi sie was znowu zadziwic ;)

 

Zanim zainstalowalem antene na balkonie (strona poludnio-wschodnia) wyprobowalem ja przez okno (strona poludniowa). Wtedy udalo mi sie zlapac jeszcze niektore programy z 1° i 5° W.

 

PS: Moj odbiornik juz pokazuje obraz prawie bez zaklocen od 0.5-2.5 dB ale wtedy jakosc sygnalu musi byc stala.

 

Wynika stąd, że nawet z niewielką anteną warto ustawiać się na inne satelity.
Na pewno. Do calosci mi tylko brakuje BBC (tu w Lipsku protrzebna jest antena od 100/120 cm) i moze jeszcze pare czeskich programow w stylu TVP Polonia/Kultura (w Dreznie - 100km stad - mozna odbierac czeski DVB-T z antena pokojowa).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najciekawsze pozycje wg. mnie:

 

1. 19.2E - wiadomo dlaczego - mam bzika na punkcie niemieckiej telewizji, również za jakość techniczną kanałów.

2. 4.0W/5W - doskonały wybór ukraińskich stacji rozrywkowych, również podstawowych francuskich FTA.

3. 28.2E - doskonała jakość, systematycznie powiększający się wybór ciekawych pozycji z wysp + BBC Interactive, o tej ofercie przypadkowo dowiedziałem się z tego forum.

4. 5E - za emisję kilku ciekawych kanałów z Ukrainy.

5. 42E - (nie mam dostępu do tej pozycji), pozycja jak dla mnie tajemnicza, nadaje tutaj kilka ciekawych kanałów pokroju Adjara TV

6. 13E - szóste miejsce za ten śmietnik, sodoma i gomora dzieje się na tej pozycji (już w moim domowym koszu jest czyściej) :lol:

7. 16E - pozycja przeze mnie niedoceniona (za ukraiński ProVSE i mołdawski STS, a także szereg rumuńskich kanałów)

8. 1W - bardzo dobry pakiet bułgarskich stacji radiowych z transpondera 12.169 H + TV (CityTV).

9. 39E - (nie mam dostępu do tej pozycji) - za ukraiński pakiet Ukrkosmos i muzyczne bułgarskie MAD i The Voice.

10. 9E - coś czuję, że w przyszłości będzie tu nadawać kilka ciekawych kanałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji – z pozycji 45°E na częstotliwości 11550 V 27500 7/8 powinieneś też złapać kilka niekodowanych kanałów rosyjskich.

 

Teraz chyba dobre warunki na odbieranie przez satelite: Udalo mi sie zlapac sygnal tego transpondera i moge go ogladac bez zaklocen. Dzieki za uwage!

 

24 na 42° East takze ogladam bez zaklocen. Wlasnie leci tam Fiorentina vs. Milan.

 

PS: No, i tu jeszcze nie koniec: Wlasnie zlapalem 10° East Al Jaazera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie jeszcze jedna kwestia: czy Niemcy oglądają Bundesligę z Badra (26°E)? Na dwóch kanałach Dubai Sports leci tam FTA nawet po 5 meczów z kolejki. Niby są pewne niedogodności w odbiorze — potrzebna jest antena o średnicy około 1 metra no i do tego dochodzi arabski komentarz. Jednak spokojnie można sobie z tym poradzić. Czy zatem pozycja 26°E jest choć trochę popularna za Odrą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że większość ludzi tu nie wie, że można na tej pozycji oglądać Bundeslige za darmo. Ta pozycja cieszy się tylko wśród DXów większej popularności.

 

Popularne pozycji tu oprócz Astry 19.2 są tu 28.x i 13.0, czasami także 23.5, 5W i 30W. Na samym zachodzie Niemiec wystarczy antena malutka jak moja, aby odbierać programy BBC, ITV, itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że większość ludzi tu nie wie, że można na tej pozycji oglądać Bundeslige za darmo.(...)

Część userów na Forum na pewno wie, kiedyś poruszaliśmy ten temat. Problemem jest oczywiście wiązka, której skierowanie zdecydowanie utrudnia odbiór w Polsce ;) Dla tych co nie w temacie, mowa o kanale Dubai Sport (na 26E ma nieco inną ramówkę niż na 13E).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt, że z kanałami Dubai Sports jest trochę zamieszania. Są dwa programy na Badrze (też na Nilesacie) i jeden na Hotbirdzie. Często na wszystkich trzech leci to samo. Jednak niekiedy zdarza się, że na każdym idzie coś innego. Niestety Dubai Sports z Hotbirda nie pokazuje Bundesligi – chyba byłoby to zbyt kosztowne dla nadawcy (choć Arabom raczej pieniędzy nie brakuje). Za to od czasu do czasu (2-3 razy w miesiącu) pojawia się na HB hiszpańska liga koszykarzy. Zazwyczaj w sobotę wieczorem obejrzeć można mecz z udziałem najlepszych drużyn (Real Madryt, FC Barcelona, Unicaja Malaga, TAU Ceramica Vitoria, Pamesa Walencja, Joventud Badalona).

 

PS.

György, dzięki za wszystkie informacje zza zachodniej granicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To afrykański kanał ORTM (z Mali), który daje Ligę Mistrzów już od kilku sezonów. Czasami pokazują też ligę hiszpańską – patrz obrazek poniżej. Pewną wadą tego programu jest raczej słaba jakość obrazu. O ile rozdzielczość mają chyba pełną, o tyle bitrate na ogółe nie przekracza 3 Mbps. Wychodzą z tego jakieś takie trochę wyblakłe kolory. W telewizorze kineskopowym da się to jeszcze oglądać, ale na LCD czy plazmie lepiej nie próbować.

 

ORTM3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Moim zdaniem najciekawszymi satelitami są 2 satelity: EUTLESAT W2 i AMOS 1/2. Na Eutelsat W2 można zobaczyć przeważnie kanały z krajów byłej Jugosławiańskiej Republiki, według mnie takimi bardzo ciekawymi mogą być kanały z małego kraju z Mołdawii. Choć niektóre mołdawiańskie kanały ostatnio zaczęły nadawać na satelicie Thor, to jednak pierwsze kanały z tego kraju zaczęły się pojawiać na EUTELSAT W2. Na częstotliwości 12,719 H 9000 3/4 można znaleźć m.in. kanał STS, który jest bardzo znany w krajach byłego Związku Radzieckiego oraz w samej Rosji, co ciekawe powstały już 3 wersje STS: STS Rossija, STS Ukraina i STS Moldova, nieliczę tych wersji STS z przesunięciem czasowym. Na Eutelsat W2 można spotkać też większość kanałów z Albanii oraz jedyną albańską platformę Digitalb. Na obecnie omawianej satelicie też można znaleźć jedyny kanał na orbicie kosowiański, jest nim RTK1 Sat, który jest publiczną kosowską telewizją. Bardzo ciekawy zestaw pakietowy według mnie tworzą kanały z rumuńskiego pakietu TVR, publicznej telewizji nadającej na terenie Rumunii, w skład tego pakietu wchodzą niekodowane: TVR International (kanał przeznaczony dla zagranicy), TVR Cultural (kanał kulturalny) i 4 kanały, które są kanałami regionalnymi: TVR Timisoara, TVR Iasi, TVR Cluj oraz TVR Craiova oraz kodowane: TVR1 i TVR2. Interesującym pakietem też jest pakiet Pink Media Group, który nadaje dla krajów bałkańskich paczkę kanałów: Pink Plus (wszystkie kraje Jugosławii), Pink Extra (wszystkie kraje Jugosławii), Pink BH (Bośnia i Hercegowina), Pink M (Czarnogóra), Pink Srbija (Serbia), Pink Action (kanał z filmami akcji), Pink Movies (filmowy kanał), Pink Film (filmowy kanał), Pink Music (muzyczny kanał), Pink Kids (kanał przeznaczony dla dzieci). Te wyżej wymienione kanały z paczki Pink są bardzo znane w Europie, nadają m.in. w niemieckiej platformie Kabel Kiosk i o ile się nie mylę też w Kabel Deutschland. Ostatnim interesującym kanałem na tej pozycji satelitarnej według mnie jest kanał muzyczny NatGeo Music (National Geographic Music) nadaje w wersji niekodowanej już od paru miesięcy w wersji angielskej. Na satelicie AMOS też jest bardzo dużo ciekawych programów, przeważnie kanały na tej satelicie są z krajów leżących w centralnej Europie. Takimi interesującymi na tej pozycji satelitarnej programami są: MTV Ukraine (ukraińska wersja znanego na całym świecie kanału muzycznego nadająca w wersji niekodowanej), NTV Amna (nieliczny kanał nadający z bałkańskiego kraju Bośni i Hercegowiny), TMT (polski kanał, chyba znany forumowiczom najbardziej z programów nadających na Amosie, bardzo ciekawe jest to, że ten kanał nie pojawił się jeszcze w żadniej polskiej platformie cyfrowej). Kanałami z Bałkanów są: wyżej wymienana NTV Amna, chorwacka stacja Net TV, bośniacka telewizja OBN, chorwacka Nova TV, która koduje część swojego czasu antenowego, Carli TV i Golica TV, kanały ze Słowenii, MTV Adria (adriatycka wersja popularnego kanał MTV przeznaczona na rynek bałkański). Na satelicie Amos można też zauważyć lokalne wersję kanałów z paczki HBO. Choć niestety wszystkie kanały HBO są zakodowane w systemioe PowerVu+ i nie da się obejrzeć ich na odbiornikach FTA. Bardzo dużo ciekawych stacji telewizyjnych na Amosie nadaje z Ukrainy, m.in.: K1, OTV Music, 1+1, K2, Kino, Teleknal STB, M1, Tonis, M2 Estrada, News 24, CNL Ukraina, Music Box. Oczywiście można też zauważyć na Amosie izraelską platformę YES, niestety nadaje w związce Bliskiego Wschodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...