Skocz do zawartości

Tuner z systemem Linux – oprogramowanie, konfiguracja itp.


Barti
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie przypisywałem zadań  do modułu ponieważ do tunera mam wetknięty tylko jeden moduł, a wg mojej wiedzy przypisywanie zadań jest konieczne w przypadku używania naraz 2 modułów, aby uniknąć kolizji pomiędzy nimi (resztą Zgemma ma tylko 1 gniazdo na moduł). Ale  zrobiłem dla eksperymentu krótką listę zadań zawierającą niedziałający kanał AXN HD i kilka innych działających. Oczywiście tuner odbierał tylko kanały z listy, ale nic to nie dało.  Dalej AXN miał stopklatkę, a pozostałe działały poprawnie. A więc to chyba jednak nie problem przypisania zadań do modułu.

Co do opcji przełącz na kanał przy zmianie kanału, to kanały przełączają się bez problemu włącznie z tymi ze stopklatką, ale opcji nie sprawdzałem, bo nie wiem gdzie ona jest (aż tak na wylot nie znam Enigmy).

Sprawdzałem też na najnowszej wersji OpenPLI (8.3), dokładnie to samo.

Zastanawiam się, czy to nie jest jakiś problem sprzętowy, bo chociaż tunery są różne, to zrobione są na identycznych podzespołach (te same chipsety, tunery), albo programowy – te same jądra systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz mieć przypisane zadania dla modułu na każdym tunerze  by działo prawidłowo, mało ważne co uważasz że robisz po swojemu właściwe ale jak widać masz wszystko dokładnie w 4 literach a efektem jest oczywiście PROBLEM. 

 

Nie w każdym systemie jest dla zdalnego tunera opcja dostępna.   Bez wymaganego przełączenia nie będzie działało streamowanie, w tym samym czasie obydwa tunery MUSZĄ odtwarzać tylko i wyłącznie jeden i ten sam odbierany program.  Jeśli potrzeba AXN HD  to główny tuner MUSI odbierać ten kanał by klient miał obraz, to samo z   TVP Historia główny tuner MUSI odbierać ten kanał by klient mógł odebrać zdekodowany. 

A tak normalnie...

Na tunerze z modułem Canal+ powinny być dodane tylko kanały w streamingu z pakietu Polsatu których nie ma w pakiecie. 

Na tunerze z modułem Polsatu powinny być dodane tylko kanały w streamingu z pakietu  Canal+ których nie ma w pakiecie. 

 

Poza tym należy zwracać uwagę który program się odbiera bo dublety na satelicie przypisane są często dla różnych CAID. Czyli klient może przełączać na kanał z CAID nie obsługiwanym akurat  przez moduł który ma inny CAID. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, JSo napisał(a):

wg mojej wiedzy przypisywanie zadań jest konieczne w przypadku używania naraz 2 modułów, aby uniknąć kolizji pomiędzy nimi (resztą Zgemma ma tylko 1 gniazdo na moduł). 

Nie muszą być dwa moduly. Jeżeli jest karta w czytniku tunera oraz dodatkowo moduł to również. Przypisz kanały tak jak napisał @Ktosiu i nie kombinuj. Wystarczy np. że masz zainstalowany jakiś emulator który możesz nawet nie wiedziecieć że masz i będzie taki efekt jak piszesz.

Edytowane przez opensource
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, czytajcie ze zrozumieniem, a zwłaszcza Ktosiu.

Oczywiście, że jeżeli są 2 urządzenia dekodujące (obojętnie  karty czy moduły) to jest potrzebne przydzielenie zadań. Nie mam żadnych kart, używam tylko jednego modułu, to że napisałem o module Canal+ to dlatego, że go pożyczyłem do prób. Nie mam żadnych emulatorów, używam czystych instalacji pobranych ze stron twórców (producentów), nie dogrywam żadnych śmieci.

Ktosiu – zanim zaczniesz pisać o 4 literach poczytaj dokładnie, a jak nie rozumiesz to zapytaj. Tak, oba tunery mają tę identyczne listy kanałów, tak – wiem, że oba tunery muszą odbierać ten sam program, inaczej się nie da, bo jak już jeden coś odbiera, to na drugim po prostu nie da się włączyć nic innego. Ja źródłowy tuner, ten podłączony do anteny mam w trybie stand by i wtedy na drugim mogę przełączać co chcę. Widać Ktosiu, że nie chyba nie bawiłeś się w multiroom, bo nie pisałbyś oczywistości. Wcale nie muszą być przypisania kanałów do modułów na obu tunerach, pozostałe kanały działają i bez tego, ale uprzedzając niegrzeczne uwagi – tak wypróbowałem też sytuację, gdy oba tunery mają te same listy kanałów przypisane do modułu. Używam tylko modułu Polsatu i jego programy są odbierane poprawnie przez oba tunery, oczywiście gdy są podłączone do anteny. A więc to nie problem CAID.

Nie używam multiroomu do jedoczesnego oglądania programów w dwóch pomieszczeniach, tylko wtedy gdy chcę mieć dostęp do programów w pomieszczeniu, gdzie nie mam instalacji antenowej. Wtedy ten pierwszy tuner nie jest używany.

Będę wdzięczny za sensowne porady, za oczywistości dziękuję. Naprawdę, zanim zwróciłem się do forum wypróbowałem już wiele.

W uzupełnieniu powyższego, zacząłem tez próbować multiroom dla kanałów telewizji naziemnej. Tam ilość kanałów ze stopklatką jest znacznie większa, ale też zawsze te same, chociaż są też kanały, które raz działają, a raz nie np. Puls2. Te kanały nie są kodowane, więc zapomnijmy o przypisywaniu kanałów do modułu, CAID itp.

W uzupełnieniu powyższego, zacząłem tez próbować multiroom dla kanałów telewizji naziemnej. Tam ilość kanałów ze stopklatką jest znacznie większa, ale też zawsze te same, chociaż są też kanały, które raz działają, a raz nie np. Puls2. Te kanały nie są kodowane, więc zapomnijmy o przypisywaniu kanałów do modułu, CAID itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, JSo napisał(a):

Ludzie, czytajcie ze zrozumieniem, a zwłaszcza Ktosiu...

 

Tak sobie czytam i muszę przyznać, że również zrozumiałem tak samo jak koledzy, że posiadasz dwa moduły.

Po prostu w pierwszym poście nie opisałeś konfiguracji dość dokładnie i stąd te nieporozumienia, także nie unoś się bo ludzie chcą Ci pomóc ale nikt nie jest wróżką aby zgadnąć co tam masz u siebie poinstalowane.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic dodać, ująć. Trafnie to ująłeś.

 

8 godzin temu, JSo napisał(a):

Tak, oba tunery mają tę identyczne listy kanałów, tak – wiem, że oba tunery muszą odbierać ten sam program, inaczej się nie da, bo jak już jeden coś odbiera, to na drugim po prostu nie da się włączyć nic innego.

To też nie jest prawdą. Włączysz np. Eska TV Extra to i np. Stopklatka TV powinna działać. Do tego możesz np. jeszcze włączyć 4fun tv na telefonie i też powinno działać. Poczytaj co i na jakiej zasadzie działa, bo cały czas błądzisz w tych swoich teoriach.

Edytowane przez opensource
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lubię jak ktoś cos twierdzi, bo mu się wydaje, niestety to nie ja błądzę. Nie da włączyć żadnej inne stacji, bo tuner ma tylko jedną głowicę satelitarną i nie jest to FBC. Na wszelki wypadek sprawdziłem, nie działa. Można oczywiście włączyć program z innej głowicy tj. z telewizji naziemnej i odwrotnie, jeżeli multiroom korzysta z NTC, to na źródłowym tunerze można włączyć dowolny program satelitarny.

Kontynuując eksperymenty sprawdziłem kanały czeskiej telewizji naziemnej, w sumie 44 (jestem w zasięgu 4 muxów CZT), z żadnym nie ma problemów w multiroomie, sprawdziłem też 52 zagraniczne kanały satelitarne FTA,  które mam

zaprogramowane – żadnych problemów w multiroomie. Problemy są tylko z niektórymi polskimi programami NTC i niektórymi polskimi programami satelitarnymi zarówno Polsatu jak i Canal+.

Zdaje się, że problem jest w rodzaju tego jaki mają właściciele niektórych typów telewizorów, które nie potrafią poprawnie odebrać programu Wydarzenia 24 nadawanego w NTC. Nie wiem, kto się nie trzyma norm, polscy nadawcy, czy twórcy Enigmy.

Chyba będę musiał odpuścić.

 

Myślę, że na temat multiroomu w Enigmie mógłbym już powoli zacząć pisać doktorat.

Proponuję kolegom, aby zanim zaczną mi zarzucać błądzenie albo pisanie nieprawdy, sami sprawdzili, a jeżeli nie mają takich możliwości np. z braku drugiego tunera niech zapytają, chętnie sprawdzę ich teorie i odpiszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz listę to sobie sam sprawdź. 

 

To ile możesz oglądać streamów z tunera  żalezy  od tunera, jego wydajności i instalacji jak i transpondera. 

Zwykle 1-4 programy z jednego transpondera na prostych jedno głowicowy a na  lepszych tunerach praktycznie ile  tuner da radę tak z 4 do i  więcej programów . :)

 

@JSo nadal błądzisz i gubisz się w swoich teoriach. Niepotrzebnie sam sobie utrudniasz. To że masz identyczne listy w obu tunerach wcale nie daje identyczny odbiór programów różnych operatorów.

W każdym tunerze jeśli jest moduł dla prawidłowego działania mają być dodane zadania modułu, mało ważne ze gdzieś tam sobie przeczytałeś że nie trzeba przy jednym module.  Bo nie trzeba jak używasz JEDEN TUNER. 

 

Dwa tunery działające razem to już dwa moduły. Jak byś nie miał pojęcia to wszystkie dane związane z odbiorem kanału w tym i CAID są cały czas w streamie i to właśnie powoduje problem z działaniem bez przyisania. 

 

Mam tuner z dwoma modułami + drugi z jednym modułem  i  bez problemu wszytko działa po LAN. Konieczność przypisania CAID  byla wymagana by odbierało wszytko bez problemu inaczej część programów nie działała. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, JSo napisał(a):

Nie lubię jak ktoś cos twierdzi, bo mu się wydaje, niestety to nie ja błądzę. Nie da włączyć żadnej inne stacji, bo tuner ma tylko jedną głowicę satelitarną i nie jest to FBC.

Widzisz jakbyś znał przynajmniej podstawy jeśli chodzi o obsługę tego sprzętu, to byś zauważył że kanały które wymieniłem nadają z tego samego transpondera i da się je uruchomić jednocześnie nawet mając tylko jedną głowicę, a nie pisał że się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z przełączaniem i streamingiem programów naziemnej  to głownie problem samego systemu i jego błędów  w pierwszej kolejności, potem dopiero stoi za resztą użyszkodnik przed tunerem który usiłuje po swojemu rozwiązywać problemy nie patrząc na porady jakie dostaje.   

Nie działanie jest spowodowane głownie brakiem przełączenia na wymagany kanał albo ustawieniem nieodpowiednich parametrów odbioru kanału. Wszystko to wina tunera klienta albo serwera a w głównej mierze zastosowanego systemu. 

 

Nigdy nie miałem żadnych problemów ze streamingiem po sieci na kilka urządzeń , działają bez problemu jako klient  tunery, laptopy czy komórki nawet jak korzystam poza domem z tunera w domu. 

 

Nie wiem czemu uparłeś się nazywać streaming z tunera multiroomem skoro kompletnie nie ma nic wspólnego nawet z tego typu usługą które jest tylko rezerwowym tunerem wykorzystującym do odbioru tuner w głównym odbiorniku. 

  Multiromem można nazwać tylko  udostępnianie uprawnień karty po sieci da innych tunerów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opensoure – przepraszam, rzeczywiście  nie zwróciłem uwagi na programy, które wymieniłeś. U mnie nie działają programy z różnych transponderów, a jednocześnie z tych samych transponderów odbieram programy działające i nie działające np. AXN nie działa, TVP2 działa.

 

Ktosiu – patrzę na porady i staram się je sprawdzać. Ten rodzaj streamingu nazywam mulitiroomem, bo z taką nazwą spotkałem się w internecie i dzięki takiej nazwie wpisanej w wyszukiwarkę dowiedziałem się jak go uruchomić. Nazwa streaming nie jest jednoznaczna, bo istnieje jeszcze coś takiego jak SAT>IP, które też jest streamingiem i które też wypróbowałem. Ale tu to już jest tragedia, bo żeby przejść z SAT na NTC i z powrotem za każdym razem trzeba przestawiać parametry i rebootować tuner, ponadto moduł musi być w tunerze oglądanym – więc w moim przypadku musiałbym go ciągle przekładać. W „multiroomie” zawsze jest w tunerze będącym źródłem sygnału. Ponadto wtyczki nie są dopracowane np. w OpenPLI wtyczka client SAT>IP nie obsługuje DVB-T2, tylko wyłącznie DVB-T, w Open ATV już jest OK. Poza tym w SAT>IP nie działają mi dokładnie te same kanały, co w „multiroomie”.

A tak nawiasem mówiąc nikt jakoś nie chce się wypowiedzieć co do tego, że w niekodowanym NTC, gdzie nie ma CAID-ów, modułów, kodowania itp. mam te same problemy. Może gdym znalazł rozwiązanie problemu dla NTC ułatwiłoby to sprawę z satelitą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SAT-IP to odrębna sprawa bo zwykle tego typu streaming  bardzo dobrze działa, sam korzystam z streamu z TV Panasonic który jest w Niemczech u rodziny, odbiera sat jak i naziemną DVB-T2. Może to zależy od urządzenia którego używasz jako serwera. 

Nic nie musisz specjalnie zmieniać, można dodać drugą głowice z DVB-T2 albo trzecią z DVB-T. Zwykle plugin SAT-IP pozwalają ustawić do 4 tunerów. 

 

Do tego najlepiej mieć dedykowane tunery albo konwerter SAT-IP by bezproblemowo korzystac, no i oczywiście dobre łączę z wysokim uploadem. Ważne też by dobrać sobie kodowanie strumienia by nie stracić na jakości. 

Co do modułu to nie musi być w głównym tunerze, może być też w kliencie SAT-IP ale w tym wypadku nie koduje się strumienia na serwerze tylko puszcza oryginalny w całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Chciałem się podzielić swoim sukcesem w rozwiązaniu moich kłopotów z multiroomem. Okazało się, że ich źródłem nie były problemy z Enigmą ani jej ustawieniem. Nie dawało mi spokoju, że także dla niektórych kanałów telewizji naziemnej mam objawy zamrożonego obrazu. Okazało się, że moja Zgemma jest uszkodzona i to w tak dziwny sposób, że jako samodzielny odbiornik działa poprawnie zarówno dla kanałów SAT jak i NTC oraz IPTV, ale w multiroomie powoduje problemy, co dziwne zawsze na tych samych kanałach i to niezależnie czy jest wykorzystywana jako źródło streamingu, czy jako klient. Kiedy zamieniłem ją na inny tuner z Enigmą wszystko wróciło do normy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem nie był tuner tylko pewnie system na tym tunerze.      

Mi działa bez problemu nawet stara Zgemma h2s tylko w streamingu i bez anteny sat. Zwykle problem są tanie tunery używane jako główny pod który jednak najlepiej nadają się tunery Vu+  z głowicami FBC do SAT i kablówki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam drobny wkurzający mnie problem. Mam Vu+ Duo2 i Ultimo. Duo Mam od niedawna i wkurza mnie jak daję listę kanałów strzałką w dół to ona się otwiera na kanale jeden niżej co jest dla mnie mylące bo to samo dawno temu miałem na Ultimo i tam dało się to zmienić i tak 3 lata korzystałem i to jest dla mnie naturalne czyli po kliknięciu strzałką w dół lista otwiera się na kanele aktualnie oglądanym ( znaczy znacznik kanału na liście). W Duo2 nie ma tam tej opcji gdzie być powinna, w dodatku nie chce działać Multiqickbutton. Image VTI 15.0.2. W jakich plikach i gdzie są zapisane ustawienia klawiszy? Albo może jest inny sposób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Tuner działa jak doinstaluje się odpowiednie sterownik czy firmware tunera do używanego systemu. Jakie to są  należy sie dowiedzieć na forum systemu jeśli system nie wspiera karty w kernelu albo nie ma sterownikóe do odpowiedniej wersji tunera. To problem użytkownika tunera i systemu. 

 

Normanie w opcjach usunąć, problem w tym że multibotów dziesiątki  wersji na różne tunery  i każdy ma inne opcje.  

Zwykle wystarczy skasować katalog systemu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Witam kolegów. Jestem początkujący jeśli chodzi o tunery z linuxem e2. Mam w związku z tym pytanie do was. 

Obecnie posiadam Open atv w wersji 7.0.Chcialbym się przesiąść na wersję 7.3. lecz z tymi samymi ustawieniami które mam teraz, czyli pikony, własną lista kanałów,zainstalowane wtyczki itd itp. Czy da się tak zrobić? Aby po instalacji systemu już później nic na nowo nie wygrywać, ponieważ trochę mi to zajęło czasu. Dziękuję i pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...