Skocz do zawartości

Pirackie stacje radiowe


Colin2000
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Póki co nie uświadczyłem żadnych reklam, także odpada wątek o podszywaniu się w celu zbicia interesu. Nie ma także żadnych konkursów ani reklam zachęcających do brania udziału w jakiś zabawach.

 

Już pierwszego dnia po wyłączeniu nadawania na tej częstotliwości pojawił się pirat retransmitujący stream ze strony internetowej radiofonii. Okazjonalnie na tej częstotliwości pojawiali się także inni piraci, także może być problem z zidentyfikowaniu skąd pochodzi sygnał, a większość montuje nadajniki z dala od studia czy miejsca zamieszkania (można się z rzadka dowiedziec o tym w pirackich audycjach) :)

 

Myślę, że jutro będzie już cisza na tej częstotliwości, albo okazjonalnie załączy się inny pirat. Tak się niestety składa, że częstotliwość 100,5 jest jedną z niewielu nadających się do wykorzystania w Krakowie, dlatego nie dziwi mnie to, że wielu piratów się na nią załapało. Co prawda nadawca posiada aktualne pozwolenie na nadawanie, jednak tutaj kodeks piracki nie jest chyba złamany, gdyż żaden nadawca nie jest zakłócany.

 

-----

 

Już wiadomo o co chodzi: http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425, ... MF_FM.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdziła się moja opcja numer dwa. Trzeba być niezwykle zburaczałym (osobą, podmiotem gospodarczym) żeby w tak perfidny i bezczelny sposób próbować podbić sobie przyszłą "słuchalność". Ja już nawet pomijam fakt że to jest RMF SS, czyli niemieckie okupanckie radio z siedzibą w Krakowie, które bombarduje słuchaczy jakąś młócką (może w nowej radiofonii trochę zluzują w tym temacie). Sposób marketingowo-biznesowy przez nich zastosowany budzi we mnie i w moich znajomych jak najbardziej negatywne odczucia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

W Krakowie na 94,2 fm rozpoczęło właśnie nadawanie nowe radio. Radio Activ FM! Informacja o starcie nowego radia co jakiś czas pojawia się na RDS-ie. Jest podany numer telefonu do studia, prowadzący czyta sms-y. Radio gra muzykę klubową oraz techno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Jeszcze chyba jedna stacja radiowa, może piracka - nie wiem nadaje w okolicach Złocienia w Krakowie na częstotliwości 105.3 MHz ./ z RDS-em / podaje się jako radio UNLIS. Muzyka stara retro lata 50 do 80-te.Nadaje mało znane melodie, przeważnie w nie każdą niedzielę ok. 18.00. Kończy różnie.

Przewód antenowy pomiedzy antena a nadajnikiem zawsze musi byc zestrojony, to samo z antena wspólczynnik fali stojacej tzw. SWR. Impedancja moze wynosisc 50 lub 75 ohm w zaleznosci jak zaestroimy tor nadawczy. Wprzeciwnym wypadku ,,u[beep]e,, tranzytora ( koncówki mocy ) lub praktycznie brak zasiegu. Sygnał wten czas zamienia sie w ciepło...

Głupoty piszesz. Output nadajnika 50R -- antena R=50 -- kabel r=50r . Długość do 100 m, mało istotna - tłumienie na 100m == 4.5db.

Proponuję poczytać trochu teorii. tej skolko ugodno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 3 lata później...

Jak pewnie wiecie ciągle w modzie są pirackie stacje radiowe. Znaczącą kolebką jest tu Kraków gdzie jest ich najwięcej. W związku z tym chciałbym poruszyć ten temat i na dzień dobry mam pewne dwa pytania:
1. Jak piraci dobierają sobie częstotliwości? Osobiście myślę, że wykaz wolnych częstotliwości na jednej ze stron jest tu pomocny, ale nie wiem, czy mam racje.
2. Jakie częstotliwości w Krakowie będące teraz po stronie piratów nadają się do koordynacji i legalnego nadawania? Pamiętam, że właśnie piratom zawdzięczamy koordynacje w Krakowie częstotliwości 95,2 MHz.
Nie ukrywam, że obserwując tego typu stacje można natrafić na ciekawe perełki muzyczne - jedne stacje grają eurodance inne techno, a jeszcze inne nieznaną muzykę pop. Stąd też uważam, że mimo braku legalności tak zwani "piraci" nadają kolorytu w eterze - zwłaszcza w Krakowie, czyli ich, jakby nie mówić, stolicy. Myślę więc, że piractwo jest pomocne w testowaniu częstotliwości i tu w mojej ocenie ma swój plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś w latach 90 miałem kolegę zapalonego elektronika,to starą radiostację wojskową u siebie przerobił na rozgłośnię piracką.Zasięg jak sprawdziliśmy to szedł od 12 do 20 km w porywie.Jak pamiętam antena od CB radia 1/8 fali samoróbka, w której wymienił uzwojenie cewki i muzyka szła po wsi i okolicy. Muzykę się puszczało z CD. Płyty ze stadionu dziesięciolecia jeszcze wtedy były. Był wąski zakres: od 80 do 90 MHz. Ale każde radio łapało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w okolicach Bochni najbardziej sieje stacja piracka (Rave FM) z częstotliwości 98,5 MHz aczkolwiek drogą internetową słuchałem też tej drugiej (Chaos FM) z 94,9 MHz. Pierwsza za stacji gra muzykę klubową zaś druga przeważnie bałkański i rumuński pop i to właśnie ta druga stacja do mnie najbardziej przemawia. 

Z tego co się dowiedziałem z ich profilu na Facebooku piracka radiofonia zachowuje obecnie pewnego rodzaju kodeks. Dotyczy on tego że stawiają się oni zawsze w odstępie 0,2 lub 0,3 MHz od legalnych stacji. Nigdy zaś na nich. Uważają też że gdzie teoretycznie jest wolna częstotliwość tam można nadawać. Tu akurat by się to zgadzało gdyż sprawdzałem na stronie fmscan.org, Teoretyczny wykaz wolnych częstotliwości dla Krakowa i on jest mniej więcej następujący:
a) W przypadku stacji z określonymi wartościami w dbµV:
98.6 - 15
91.8 - 15
99 - 15
106.5 - 3
98.4 - 3
b ) W przypadku stacji wymienionych ale bez określonych (niewiadomych) wartości w dbµV:
98.8 , 98.9 , 95.2 (i to się zgadza gdyż jest to częstotliwość z prowadzonym obecnie konkursem KRRiT) , 91.9, 100.2, 90.9
W przypadku piratów krakowskich wybór przez Rave FM jest zrozumiały bo ulokował się w środku częstotliwości wymienionych powyżej. Co do Chaos FM pojawiło się zaś wytłumaczenie na facebook'woym profilu radia:

 

Dlaczego 94,9 skoro stoi tam CCM?
Otóż, z racji słabego przelotu zarówno na śródmieście Krk, oraz południową stronę, z założenia stacja miała być odbierana tylko w nowej hucie, a właściwie w starej nowej hucie.
Drugim czynnikiem jest moc, która wystarcza na ten rejon, a musiała by być dużo większa by " walczyć " z przelotem. Trzecią sprawą jest to, że od samego początku nadawałem w luce częstotliwości 94,0 - 95,0 w związku z czym instalacja antenowa wystrojona jest na to pasmo.
Czwartym czynnikiem tej częstotliwości, jest przyzwyczajenie słuchaczy, czyli już kilkuletnia działalność na niej.

Dlaczego nie odpalę 300 W i synfazy ?
Na ten problem również składa się kilka czynników. Od przeprowadzek, poprzez hobbystyczne podejście do audycji, po zwykły brak czasu zarówno na modyfikacje sprzętowe, jak i same audycje.

Reasumując za wszystkimi powyższymi czynnikami, stoicie również Wy, słuchacze. Ponieważ bardzo mało osób słucha mojej stacji (w porównaniu z latami 1999-2002) nie ma potrzeby żeby na siłę forsować wszystkie te czynniki.

Generalnie z tego co obserwuje jako słuchacz radiowy piraci obecnie dobierają swoje częstotliwości z głową a nie spontanicznie jak kiedyś. Obok odstępów dochodzi analiza widma by uniknąć niepożądanych sygnałów na innych częstotliwościach a w konsekwencji też zakłóceń w tych miejscach.

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urzędy? Radio Hobby z Legionowa chyba do dzisiaj nadaje formalnie jako pirat (po utracie koncesji i pozwolenia radiowego) :) I nawet pomimo tego, że wiadomo, gdzie mieści się ich nadajnik, który dawno powinien zostać wyłączony.

Edytowane przez jaszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jaki fajny temat! Ciekawie macie tam w Krakowie :)

A co na to odpowiednie czynniki urzędowe? Jest pozwolenie na piracenie???

Wczoraj w Krakowie było w eterze aż trzech piratów. Jako że piraci pomagają w koordynacji częstotliwości (na przykład w przypadku 95,2 MHz) istnieje drobne przyzwolenie zwłaszcza że ta emisja nie jest stała.

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Obecnie Kraków to chyba stolica polskiej radiofonii amatorskiej (dla urzędasów - piractwa) gdyź działa tam kilka projektów o tym charakterze.

Swoją drogą pojawił się bardzo ciekawy artykuł na temat emisji pirackich w tym o organizacji "NINA" proponującej nowy mechanizm dla radia w polskim eterze: http://poselska.nazwa.pl/wieczorna2/media/jak-zamknieto-w-polsce-fale-radiowe-przed-muzyka-mlodego-pokolenia

Jak dla mnie pomysł bardzo zacny i ciekawy bo stanowiący równowagę dla płytkich stacji komercyjnych.

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 4 miesiące temu...
  • 1 rok później...
  • 5 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...

Parę lat temu TVP3 Kraków zrobiło ciekawy reportaż na temat piractwa radiowego w stolicy Małopolski:

Szczerze mówiąc nie lubię tych oficjeli z Policji (tamten Pan który się wypowiada w tym reportażu teraz pracuje w Urzędzie Miasta Krakowa) i UKE gdyż uważają nadawanie amatorskie (u nich zwane piractwem) za coś złego akurat nie jest prawdą a teorie o braku wolnych częstotliwości są bujdą na resorach.

Co ciekawe UKE i KRRiT tak naprawdę korzystają z roboty (by nie powiedzieć że pasożytują) z pracy amatorskich radiowców przez co może przymykają na nich oko. 

 Wszystko dlatego że piraci pomagają im szukać wolnych częstotliwości dla legalnych stacji radiowych. Tak było w Krakowie z 95,2 MHz gdzie najpierw nadawali piraci a potem Radio Bajka i teraz Radio Wnet. Dlatego też pisane w mailach czy publicznie  tłumaczenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej mówiące że nie ma w danym miejscu wolnych częstotliwości uważam za kpinę z odbiorców. Mam tu na myśli  zwłaszcza tych potencjalnych słuchaczy którzy są w "dziurze zasięgowej" między nadajnikami. Sam zresztą do takowych należę gdyż z racji bycia mojej miejscowości w centrum między nadajnikami docierają do niej tylko te stacje które są podstawowe a takie jak między innymi RMF Maxxx, Radio SuperNova, VOX FM czy Meloradio już nie mimo że mają nadajniki w Krakowie, Nowym Sączu czy Tarnowie.

Na dodatek jeżeli już wolne częstotliwości się znajdują to od razu dochodzi do nadużyć czyli ich zmarnowania. Dla przykładu w Limanowej dwie wolne częstotliwości dostały stacje religijne (RDN Nowy Sącz i Radio Profeto) a komercyjne jak chociażby te wymienione nawet powielać częstotliwości nie mogą (udało się to tylko Radiu Eska Małopolska) z uwagi na rzekome zakłócenia. 

Popieram zatem piratów gdyż pokazują oni że nie tylko można być innym niż takie RMF FM sle też że jeżeli się chce to w danym miejscu w Polsce można znaleźć wolną częstotliwość radiową. 

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 27.02.2012 o 22:44, Mr.Rakieta napisał:

pamietam stacje njoy radio w latach 90 nadawali z krakowa a raczej puszczali sygnal tego radia z satelity wtedy mnie zastanawialo jak na ukfie lapie mi to niemieckie radio :D nie mialo sobie rownych jesli chodzi o stacje radiowe nadawane w tamtym czasie na ukfie :) dobre to bylo bo nie kazdego bylo stac wtedy na satelite zeby moc posluchac zagranicznych stacji radiowych w lepszej jakosci tak ze mialo to napewno swoje plusy :D dzis to wiadomo przesyt muzyki w internecie takie pirackie radia powoli chyba juz odchodza do lamusa z racji ze mozna sluchac muzyki na rozne sposoby i nie ma juz ograniczen :D


Też pamiętam N-Joy Radio. Miło mi, że słuchałeś :-) Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...