Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pirackie stacje radiowe


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Poland

Poland

  Ekspert

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 7231 postów
 • Od: 09 wrz 2007
 • LokalizacjaTrzciana k. Bochni

Napisano 14 lipiec 2018 - 12:47

Jak pewnie wiecie ciągle w modzie są pirackie stacje radiowe. Znaczącą kolebką jest tu Kraków gdzie jest ich najwięcej. W związku z tym chciałbym poruszyć ten temat i na dzień dobry mam pewne dwa pytania:
1. Jak piraci dobierają sobie częstotliwości? Osobiście myślę, że wykaz wolnych częstotliwości na jednej ze stron jest tu pomocny, ale nie wiem, czy mam racje.
2. Jakie częstotliwości w Krakowie będące teraz po stronie piratów nadają się do koordynacji i legalnego nadawania? Pamiętam, że właśnie piratom zawdzięczamy koordynacje w Krakowie częstotliwości 95,2 MHz.
Nie ukrywam, że obserwując tego typu stacje można natrafić na ciekawe perełki muzyczne - jedne stacje grają eurodance inne techno, a jeszcze inne nieznaną muzykę pop. Stąd też uważam, że mimo braku legalności tak zwani "piraci" nadają kolorytu w eterze - zwłaszcza w Krakowie, czyli ich, jakby nie mówić, stolicy. Myślę więc, że piractwo jest pomocne w testowaniu częstotliwości i tu w mojej ocenie ma swój plus.


Jestem z wami już okrągłe 10 lat!
Wasz Poland :)

#2 ARTIPAPK

ARTIPAPK

  Aktywny

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPip
 • 652 postów
 • Od: 14 cze 2009
 • LokalizacjaDługosiodło

Napisano 14 lipiec 2018 - 14:11

Ja kiedyś w latach 90 miałem kolegę zapalonego elektronika,to starą radiostację wojskową u siebie przerobił na rozgłośnię piracką.Zasięg jak sprawdziliśmy to szedł od 12 do 20 km w porywie.Jak pamiętam antena od CB radia 1/8 fali samoróbka, w której wymienił uzwojenie cewki i muzyka szła po wsi i okolicy. Muzykę się puszczało z CD. Płyty ze stadionu dziesięciolecia jeszcze wtedy były. Był wąski zakres: od 80 do 90 MHz. Ale każde radio łapało.


Cyfrowy Polsat:Evobox Familijny Max/Film /Sport/Eleven,Cinemax.Multiroom 85 pln
Smart HD Ariva 100E HD,HBO Go
Diseq GM 50-120,antena 90
Direct Now Go:Live a Little/Espn HD,Espn2 HD,FS1 HD:35$,etc.Amazon Fire TV

#3 Poland

Poland

  Ekspert

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 7231 postów
 • Od: 09 wrz 2007
 • LokalizacjaTrzciana k. Bochni

Napisano wczoraj, 12:44

U mnie w okolicach Bochni najbardziej sieje stacja piracka (Rave FM) z częstotliwości 98,5 MHz aczkolwiek drogą internetową słuchałem też tej drugiej (Chaos FM) z 94,9 MHz. Pierwsza za stacji gra muzykę klubową zaś druga przeważnie bałkański i rumuński pop i to właśnie ta druga stacja do mnie najbardziej przemawia. 

Z tego co się dowiedziałem z ich profilu na Facebooku piracka radiofonia zachowuje obecnie pewnego rodzaju kodeks. Dotyczy on tego że stawiają się oni zawsze w odstępie 0,2 lub 0,3 MHz od legalnych stacji. Nigdy zaś na nich. Uważają też że gdzie teoretycznie jest wolna częstotliwość tam można nadawać. Tu akurat by się to zgadzało gdyż sprawdzałem na stronie fmscan.org, Teoretyczny wykaz wolnych częstotliwości dla Krakowa i on jest mniej więcej następujący:
a) W przypadku stacji z określonymi wartościami w dbµV:
98.6 - 15
91.8 - 15
99 - 15
106.5 - 3
98.4 - 3
b ) W przypadku stacji wymienionych ale bez określonych (niewiadomych) wartości w dbµV:
98.8 , 98.9 , 95.2 (i to się zgadza gdyż jest to częstotliwość z prowadzonym obecnie konkursem KRRiT) , 91.9, 100.2, 90.9
W przypadku piratów krakowskich wybór przez Rave FM jest zrozumiały bo ulokował się w środku częstotliwości wymienionych powyżej. Co do Chaos FM pojawiło się zaś wytłumaczenie na facebook'woym profilu radia:

 

Dlaczego 94,9 skoro stoi tam CCM?
Otóż, z racji słabego przelotu zarówno na śródmieście Krk, oraz południową stronę, z założenia stacja miała być odbierana tylko w nowej hucie, a właściwie w starej nowej hucie.
Drugim czynnikiem jest moc, która wystarcza na ten rejon, a musiała by być dużo większa by " walczyć " z przelotem. Trzecią sprawą jest to, że od samego początku nadawałem w luce częstotliwości 94,0 - 95,0 w związku z czym instalacja antenowa wystrojona jest na to pasmo.
Czwartym czynnikiem tej częstotliwości, jest przyzwyczajenie słuchaczy, czyli już kilkuletnia działalność na niej.

Dlaczego nie odpalę 300 W i synfazy ?
Na ten problem również składa się kilka czynników. Od przeprowadzek, poprzez hobbystyczne podejście do audycji, po zwykły brak czasu zarówno na modyfikacje sprzętowe, jak i same audycje.

Reasumując za wszystkimi powyższymi czynnikami, stoicie również Wy, słuchacze. Ponieważ bardzo mało osób słucha mojej stacji (w porównaniu z latami 1999-2002) nie ma potrzeby żeby na siłę forsować wszystkie te czynniki.

Generalnie z tego co obserwuje jako słuchacz radiowy piraci obecnie dobierają swoje częstotliwości z głową a nie spontanicznie jak kiedyś. Obok odstępów dochodzi analiza widma by uniknąć niepożądanych sygnałów na innych częstotliwościach a w konsekwencji też zakłóceń w tych miejscach.


Użytkownik Poland edytował ten post wczoraj, 13:14

Jestem z wami już okrągłe 10 lat!
Wasz Poland :)