Jump to content
Frontowiec

Ośrodki regionalne ARD

Recommended Posts

Postanowiłem stworzyć wątek o ośrodkach regionalnych ARD, które oprócz stacji radiowych mają również stacje telewizyjne. W Niemczech istnieje 9 ośrodków regionalnych ARD:

 

BR Fernsehen (Bawaria).

hr Fernsehen (Hesja).

MDR Fernsehen (Saksonia, Saksonia-Anhalt, Turyngia).

NDR Fernsehen (Hamburg, Dolna Saksonia, Szlezwik-Holsztyn, Mecklenburgia-Pomorze Przednie).

Radio Bremen TV (Brema, większość programu stanowi sygnał NDR Fernsehen).

rbb Fernsehen (Berlin, Brandenburgia).

SR Fernsehen (Saara, większość programu stanowi sygnał SWR Fernsehen).

SWR Fernsehen (Badenia-Wirtembergia, Nadrenia-Palatynat).

WDR Fernsehen (Nadrenia Północna-Westfalia).

 

Ośrodki regionalne ARD nadają niemal w całości program lokalny (jedyne pasmo wspólne - z wyjątkiem MDR Fernsehen - jest w godzinach 20:00-20:15, gdzie o tej porze jest emitowane główne wydanie ''Tagesschau''), gdzie również są nadawane w jakości HD oraz produkują dla Das Erste takie programy jak np. ''Tagesschau'', ''Tagesthemen'', ''Nachtmagazin'', ''Presseclub'', ''Der Sendung Mit Der Maus'' czy ''extra 3''. Ośrodki regionalne ARD posiadają również swoich korespondentów zagranicznych - zarówno telewizyjnych, jak i również radiowych - którzy realizują dla ''Tagesschau'' materiały z zagranicy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na MDR czy na rbb lecą także programy znane z DFF (dawnej telewizji publicznej NRD) - np. teraz leci na MDR film fabularny Nadzy wśród wilków z 1963 roku, a na rbb jeden z NRD-owskich odcinków Polizeiruf 110, a stałym punktem programu jest m. in. Unser Sandmännchen (znany u nas jako Piaskowy dziadek).

 

Zresztą moim zdaniem organizacja oddziałów regionalnych ARD (zwanych potocznie jako die Dritten czyli Trójki) jest ciekawym wzorem dla naszego nadawcy publicznego - chociażby ze względu na bardzo małe pasmo scentralizowane (które u nas jest zbyt duże), skupiając się mocno na paśmie ponadlokalnym (które u nas jest zbyt przypadkowe i okazjonalne)

Share this post


Link to post
Share on other sites

MDR i rbb akurat są spadkobiercami DFF, więc nie dziwi mnie emisja produkcji NRD-owskich na tych stacjach telewizyjnych (choć rbb to powstał po połączeniu z SFB i ORB, gdzie w rzeczywistości to ORB powstał po zakończeniu nadawania DFF). Natomiast ''Piaskowy dziadek'' leci również na KiKa o godz. 18:50.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pamiętam te czasy kiedy oglądało się na tych kanałach mecze niemieckiej ligi regionalnej  :wink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mecze niemieckiej ligi regionalnej dalej lecą np. na MDR czy NDR ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiem, ale wtedy to się oglądało z braku laku. Nawet drugą ligę turecką xD na jakimś kanale na literę "S - już nie pamiętam nawet jak się nazywał". Nie miałem jeszcze wtedy internetu. Teraz to już zupełnie inne możliwości i człowiek kręci nosem gdy ma do czynienia z teoretycznie najlepszymi transmisjami sportowymi. Wtedy łykałem i chłonąłem wszystko z satelity  :wink:

Edited by Project_ALF

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wczoraj 15 urodziny obchodził Rundfunk Berlin-Brandenburg (rbb), czyli Berlińsko-Brandenburski Ośrodek Regionalny ARD, który powstał 1 maja 2003 roku w wynika połączenia Sender Freies Berlin (SFB) i Ostdeutscher Rundfunk Brandenburg (ORB) w rbb.


rbb ma 8 stacji radiowych (Radio Eins, Radio Berlin 88,8, Antenne Brandenburg, Inforadio, Kulturadio, Fritz, COSMO i Sorbischer Rundfunk) oraz stacje telewizyjną rbb Fernsehen, która o godz. 19:30 nadaje serwisy informacyjne ''Abendschau'' (Berlin) i ''Brandenburg Aktuell'' (Brandenburgia).

Edited by Frontowiec

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzisiaj na rbb Fernsehen był emitowany o godz. 15:55 program urodzinowy z okazji 15-lecia rbb, w którym prezentowano ranking 50 programów i wydarzeń związanych z Berlińsko-Brandenburskim Ośrodkiem Regionalnym ARD, gdzie nawet w rankingu były obchody 40-lecia NRD oraz upadek Muru Berlińskiego - a to dlatego, że w tym roku 65-lecie istnienia obchodziłoby Sender Freies Berlin (SFB), który 1 maja 2003 roku wspólnie z ORB połączył się i przekształcił w rbb.

Share this post


Link to post
Share on other sites

rbb Fernsehen zaczął emitować o godz. 14:00 powtórkę ''Mittagsmagazin'' i co ciekawe, jest również emitowana powtórka ''Mittagsmagazin'' z ZDF.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Związku z wysokimi temperaturami w Niemczech, niektóre Ośrodki Regionalne ARD pokażą dzisiaj o godz. 20:15 swoje programy specjalne:

 

hr Fernsehen - ''alle wetter! extra'' (potrwa 15 minut).

MDR Fernsehen - ''MDR Extra: Der Glutsommer'' (potrwa 20 minut).

rbb Fernsehen - ''rbb Spezial: Heisse Zeiten fur Berlin und Brandenburg'' (potrwa 15 minut).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Związku z 60-leciem ''Abendschau'', Rundfunk Berlin-Brandenburg (rbb) otrzyma od 1 września br. nowe studio w Berlinie, w którym będą realizowane takie programy jak ''Abendschau'', ''rbb24'', ''rbb Spezial'', ''Brennpunkt'' czy wieczorne talk showy.

 

http://www.digitalfernsehen.de/Berliner-Abendschau-bekommt-neues-Studio.168559.0.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ostatnio pojawiły się zmiany w polsko-niemieckim magazynie ''Kowalski & Schmidt'', który jest emitowany na antenie rbb Fernsehen. Nowym prowadzącym program został Martin Adam, który zastąpił na tym stanowisku Daniela Fingera. Martin Adam jest dziennikarzem rbb Inforadio specjalizującym się w tematyce Polski, w maju br. był zastępcą korespondenta radiowego ARD w Warszawie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzisiaj mija 60 lat od wyemitowania pierwszego wydania ''Abendschau'' - drugiego po ''Tagesschau'' najstarszego programu informacyjnego w Niemczech, który jest emitowany na rbb Fernsehen (dawniej Sender Freies Berlin). Z tej okazji dzisiaj o godz. 0:15 będzie emitowany pięciogodzinny program specjalny, w całości poświęcony 60-leciu ''Abendschau''.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Związku z 50 rocznicą wyświetlenia pierwszego filmu z cyklu ''Gang Olsena'', MDR Fernsehen emituje dzisiaj maraton z filmami o przygodach Egona Olsena i jego przyjaciół. Także dzisiaj o godz. 20:15 będzie emitowany film dokumentalny, poświęcony 50-leciu ''Gangu Olsena''. Pozostałe maratony filmowe będą również emitowane w dniach 13-14 oraz 20 października br.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znany z programu ''Wetten, dass...'' Thomas Gottschalk otrzyma w BR Fernsehen program kulturalny o książkach, który będzie miał 4 odcinki i będzie emitowany wiosną przyszłego roku.

 

http://www.digitalfernsehen.de/Gottschalk-bekommt-Literatursendung-im-BR-Fernsehen.173353.0.html

 

Gottschalk z Ośrodkiem Regionalnym ARD w Bawarii współpracuje od wielu lat (nawet tam zaczynał swoją karierę). W radiu Bayern 1 prowadzi raz w miesiącu swoją autorską audycje, gdzie nawet będzie prowadzić w tym radiu tegorocznego Sylwestra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie mogę nigdzie znaleźć informacji na ten temat. Zastanawia mnie w jaki sposób na Astrze 19,2°E rozdzielane są lokalne wersje telewizji z poszczególnych krajów związkowych Niemiec. Mam tu na myśli np. MDR Sachsen, MDR S-Anhalt, MDR Thüringen itp. Patrząc po parametrach na kingofsat.net zarówno VPID jak i APID jest taki sam w większości wersji. W paśmie wspólnym zatem wykorzystywany jest jeden stream o wysokiej jakości. Czy przy pasmach lokalnych następuje zmiana VPID-ów i dynamicznie pojawiają się nowe streamy z niższą jakością? Podczas oglądania w ogóle nie widać rozdzielenia pasm, nie ma żadnych dodatkowych pętli, obraz się nie zawiesza itp. Niestety nie posiadam już dekodera dedykowanego aby móc sprawdzić faktyczne parametry.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o przełączenia na wiadomości lokalne, to MDR Fernsehen emituje przed 19:00 planszę z nazwami wiadomości lokalnych dla południowowschodnich landów, zaś NDR Fernsehen emituje przed 19:30 kilkusekundową pauze z nazwami północnych landów. Pozostałe OTV ARD nie mają tego typu przełączeń.

 

Warto też dodać, że przełączenie na ''Tagesschau'' (z wyjątkiem MDR Fernsehen) odbywa się zazwyczaj o 19:59:55, żeby tylko nie kolidowało się z reklamą emitowaną na Das Erste (OTV ARD nie mogą emitować reklam, jedynie plansze sponsorskie w ramach pogody i relacji sportowych). Ponowne przełączenie odbywa się o 20:14-20:15 po podaniu pogody i przed zapowiedzią ''Tagesthemen'', której większość OTV ARD (z wyjątkiem rbb Fernsehen) nie pokazuje (BR Fernsehen w ramach ''Tagesschau'' emituje własną pogodę z ''Rundschau'').

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzisiaj w Norddeutscher Rundfunk (NDR) odbył się strajk ostrzegawczy pracowników, z tego powodu doszło do zmian w ramówce NDR Fernsehen. Zamiast wydań ''NDR Aktuell'' o 15 i 17 były emitowane wydania boczne ''Tagesschau'',  nie wyemitowano programów na żywo ''Mein Nachmittag'' i ''DAS!''. Dzisiaj nie będzie też programów ''Extra 3'' i ''ZAPP'', które będą emitowane na żywo w internecie, zaś w telewizji już nie.

 

Bez żadnych problemów były emitowane wiadomości regionalne o 18:00 i 19:30 oraz ''Tagesschau''.

  • Sad 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

W związku z wysokimi temperaturami w Niemczech, ośrodki regionalne ARD (z wyjątkiem BR Fernsehen, NDR Fernsehen, Radio Bremen TV i WDR Fernsehen) wyemitują dzisiaj o 20:15 swoje programy specjalne:

 

hr Fernsehen - ''alle wetter! extra: Hitze in Hessen'' (20 minut).
MDR Fernsehen - ''MDR extra: Hitze, Durre, Klimawandel?'' (30 minut).
rbb Fernsehen - ''rbb spezial: Sahara-Hitze in Berlin und Brandenburg'' (30 minut).
SWR Fernsehen / SR Fernsehen - ''SWR Extra: Sahara-Hitze im Sudwesten'' (15 minut).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od zeszłego tygodnia MDR Fernsehen ma nową oprawe graficzną, logo stacji zostało przesunięte w prawą stronę, tak jak mają pozostałe (z wyjątkiem rbb Fernsehen) ośrodki regionalne ARD.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzisiaj wyemitowano 20 000 wydanie ''Abendschau'', czyli drugiego po ''Tagesschau'' najstarszego programu informacyjnego w niemieckiej telewizji, który informuje o wydarzeniach z Berlina w rbb Fernsehen. Z tej okazji czołówka, pogoda i tyłówka (w tym zapowiedź ''Tagesschau'') były robione w starym stylu, wyemitowano archiwalne materiały oraz wpadki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzisiaj w niektórych ośrodkach regionalnych ARD odbywa się strajk ostrzegawczy pracowników i związkowców, gdzie w Bayerischer Rundfunk zaprzestano nadawania Bayern 2, B5 Aktuell i BR Klassik (na falach tych trzech stacji radiowych nadawany jest obecnie Bayern 3) oraz ograniczono nadawanie BR Heimat, Bayern Plus i Puls, natomiast w Westdeutscher Rundfunk zaprzestał pracować newsroom WDR 3 i WDR 5 oraz nie wyemitowano na żywo ''ARD-Morgenmagazin'' (w zamian wyemitowano powtórke z wczoraj).

 

https://www.dwdl.de/nachrichten/74065/streiktag_brhoerfunk_lahmgelegt_moma_aus_der_konserve/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od 4 do 9 listopada, rbb Fernsehen pokaże o 6:00 i 6:30 archiwalne wydania ''Aktuelle Kamera'' i ''Berliner Abendschau'' z listopada 1989, w związku z 30 rocznicą upadku Muru Berlińskiego.

 

Jeśli zaś chodzi o 9 listopada, to rbb Fernsehen pokaże m.in. pięciominutowe wejścia na żywo z Berlina o różnych porach, filmy dokumentalne o upadku Muru Berlińskiego, kontrowersyjny film fabularny produkcji NRD ''Coming Out'' z 1989 czy godzinne wydanie ''Brennpunktu'' z listopada 1989 o 1:30 w nocy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...