Jump to content
Poland

Muzyczne Radio

Recommended Posts

Kilka dni temu bo 23 lutego nadające w Jeleniej Góry i dobrze znane słuchaczom Muzyczne Radio hucznie obchodziło swoje 25 urodziny i jednocześnie 25. rocznice rozpoczęcia oficjalnego nadawania.

Przez cały dzień na antenie pojawiały się wspomnienia, wejścia obecnych i byłych pracowników stacji, a także wpadki i zabawne sytuacje.

Do tego konkursy z nagrodami - trzeba było wykazać się wiedzą dotyczącą stacji (przykładowo - pierwsza siedziba stacji, częstotliwości przed 2000 rokiem, nazwy dawniej emitowanych programów i ich prowadzący etc).

Słuchacze jak zawsze nie zawiedli - ogromna ilość życzeń (telefonicznych, na Facebooku stacji, na antenie) pokazuje, że stacja do dzisiaj, w dobie internetu dociera do sporego grona osób, którzy chętnie słuchają Muzycznego Radia.

Ważne, że Muzyczne Radio nie zostało sprzedane sieciowemu podmiotowi (Eska była zainteresowana), a Dolny Śląsk ma od 1993 roku swoją wyjątkową stację Muzyczne Radio wraz z Radiem Park FM z Kędzierzyna-Koźla i Radiem Sochaczew z Sochaczewa jest takim radiowym perpetum mobile czyli dowodem na to że można tworzyć dobre radio, bez kończenia tego wejściem do siecu radiowych.

Muzyczne Radio to dziś regionalna stacja Dolnego Śląska, o ogromnym zasięgu technicznym (prawie cały Dolny Śląsk; dobry odbiór jest również w południowej części woj. lubuskiego, Wielkopolsce, na zachodnich krańcach Opolszczyzny, a także po stronie niemieckiej - od okolic Drezna można słuchać stacji) i silnej pozycji na regionalnym rynku radiowym. Podstawą programu jest prezenter na żywo (od godziny 6 rano do północy), duży nacisk na lokalność (9 raportów regionalnych dziennie, relacje z wydarzeń w regionie, bieżące informacje drogowe), mocno rozbudowana playlista oraz kultowe audycje muzyczne (Dance Mix Chart, Strefa 79, MR Relax, Hit Planeta) i poradnikowe / tematyczne (Z Muzycznym Radiem na szlaku, Tajemnice z Worka Liczyrzepy, Gotuj z Nami, Portfel).

Do dzisiaj na antenie pojawiają się odniesienia do 25. urodzin stacji. Emitowane są również specjalne jingle - najczęściej pojawia się "Muzyczne Radio - 25 lat razem z Wami!", zmieniono również RDS - zamiast częstotliwości wpisano | _25_lat_ | razem_z_ | _Wami!__ |.

Nie wypada zatem nic innego jak życzyć Muzycznemu Radiu wielu kolejnych lat nadawania i dalej tak dobrego programu a zwłaszcza "Hit Planety" czyli flagowej audycji stacji ;)

Drugiej takiej stacji w kraju nie ma - no chyba że rówieśnik stacji czyli Radio Sochaczew :)

No przyznaje tobie prawa autorskie ale przy okazji do artykułu dorzuciłem coś od siebie. Twój post jest tak zacny że wymaga rozpropagowania :)

Edited by Poland

Czy DMC jeszcze leci? Szczere przyznam, że już baaaaaaaaaaaardzo długo nie słuchałem MR, ale jak byłem młody do była moja ulubiona stacja! :) Szkoda, że nie ma jej na satelicie... :cry:

Leci non stop.

Nie wiem co to za problem słuchać przez internet - w dobie smartfonów, inteligentych głośników, soundbarów, amplitunerów, tv, tunerów...

Z kanapy mówie: ok google, włącz muzyczne radio...

i leci :D

• Confused 2

Mam małą ilość internetu w Smartfonie. 😛

To użyj stałego łącza.

Jak ktoś zdziwiony włączaniem radia głosowo to: https://streamable.com/bu9x6

Lub ok bubu, włącz xy na <nazwa głośników> i bezobsługowo leci radio :D

Nawet za pilota nie trzeba łapać.

Godzinę temu, kozaa napisał:

To użyj stałego łącza.

Nie posiadam. :P

Posted (edited)

@SatExpert, a nie odbierasz może naziemnie MR? We Wrocławiu można słuchać bez większych problemów na 90.9 oraz 105.8 FM, sprawdzałem osobiście.
DMC jest co tydzień, dalej Maciej daje czadu. W październiku 2017 to nawet obchodzono 1000. wydanie ;) 
Teraz audycja trwa do 00:30, potem jest ASOT, a następnie (do 4-5 nad ranem) klubowa noc z DMC (playlista bez udziału prezentera) :)

@kozaa, ja tam słucham wyłącznie naziemnie. Raz, że mam super odbiór. Dwa, że dźwięk z UKFu jest lepszy jakościowo aniżeli na streamie. Stream obarczony jest zbyt dużymi sopranami.

Edited by Szymon9904

@Szymon9904 Odbieram naziemnie, ale problem w  tym że już praktycznie nie korzystam z radiofonii naziemnej, bo jakość radia cyfrowego z satelity praktycznie mnie zniechęca do powrotu, do "smoka analoga". :D

Jeśli chodzi o odbiór Muzycznego w Gostyniu, stacjonarnie jest ok, mobilnie już o wiele gorzej.

Na początku parę słów o głównym obiektu Muzycznego Radia czyli o tym nieopodal Komarna dokładnie znajdującym się na Górze Baraniec. Do obiektu mam 131 km w linii prostej. Osobiście byłem pod nim i świetnie widać z niego np. Śnieżkę. Jest bardzo korzystnie położony co wpływa na propagacje sygnału.

TFqNvetl.jpg

Jeśli chodzi o stały sygnał w odbiorze stacjonarnym to było to ~40 dBf w normalnych warunkach, aż do września 2019 roku, wtedy azymut anten poszedł na NW zamiast SW jak było to przez parę lat. Sygnał osłabł lekko i wynosi 34-38 dBf.

Odbiór tropo

Tu jest ciekawiej, bo sygnały, które miałem były naprawdę imponujące. Tutaj wspomnę też o drugim nadajniku czyli tym na Górze Świeradowiec, bo on też tu odgrywa swoją rolę.

6 sierpnia 2019

Absolutny rekord sygnału Muzycznego Radia (105.8&106.7)

Sygnał dobił do rekordowych 52 dBf na 105.8 (20 sierpnia dobił do 54 dBf!!!) oraz 51 dBf na 106.7 dla przypomnienia 25 km ode mnie z RTCN Śrem jest emitowany program Radia Maryja na 106.8 z mocą prawie 120 kW.

95GHo6i.png51TTyrJ.png

Te odbiory wystąpiły jeszcze, wtedy gdy antena była skierowana dokładnie na Baraniec. Natomiast wielkim szokiem dla mnie było to, gdy pewnego dnia ujrzałem ponownie 52 dBf na 105.8 podczas, gdy pionowa antena była skierowana bokiem do nadajnika! Był to dla mnie wielki szok, że ten sygnał się pojawi, ponieważ jak antena była wycelowana w Baraniec to 50 dBf pojawiało się zaskakująco często.

Kiedy odpaliłem swojego przenośnego Technisata na 105.8 ujrzałem płynny RDS i stereo również byłem lekko zszokowany, bo Muzyczne w moim pokoju praktycznie nie istnieje w normalnych warunkach.

O odbiorze mobilnym wypowiem się później, bo za dużo nie jeżdżę ;)

Poniżej zostawiam krótkie filmiki z odbioru 6.08.19.

Edited by Hyper DX