Jump to content
Pepek94

Polskie Radio dawniej

Recommended Posts

Skoro @Frontowiec otworzył wątki o dwóch największych stacjach komercyjnych w Polsce dawniej to ja tworzę wątek o historii Polskiego Radia. W tym roku 65-lecie świętować będą rozgłośnie regionalne Polskiego Radia takie jak Radio Koszalin czy Radio Zachód.

 

Co Wy sądzicie o historii Polskiego Radia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja przygoda ze słuchaniem Polskiego Radia rozpoczęła się w 2001 roku - wtedy mieliśmy w domu tylko i wyłącznie odbiornik radiowy fal długich, na którym jedynym dostępnym radiem było tylko i wyłącznie Polskie Radio ''Jedynka'' (225 kHz). Ze starej Radiowej ''Jedynki'' pamiętam np. ''Sygnały Dnia'' prowadzone przez Tadeusza Sznuka oraz Martę Kielczyk (Marta Kielczyk prowadziła także wtedy np. ''Wiadomości'', ''Magazyn Informacyjny Z Kraju i ze Świata'', ''Cztery Pory Roku'' oraz ''Lato z Radiem''), ''Magazyn Informacyjny Z Kraju i ze Świata'' (razem z niezapomnianym najstarszym sygnałem audycji, który był emitowany zaraz po Hejnale z Wieży Mariackiej), ''Lato z Radiem'' prowadzone przez Zygmunta Chajzera, ''Sekrety Konkrety'', ''Z pierwszej ręki'', ''Mijają lata, zostają piosenki'' (audycja o przedwojennych polskich piosenkach), ''ZSYP'' Marcina Wolskiego (była np. ''Młoda Lekarka'' oraz parodia ''Kropki nad i'') czy ''Studio S-13''. Radiowa ''Jedynka'' miała także wtedy oprawę muzyczną, którą skomponował sam Piotr Rubik.

 

W 2002-2003 roku otrzymaliśmy odbiornik radiowy fal ultrakrótkich, na którym oprócz Radiowej ''Jedynki'' odbierałem także: Radiową ''Dwójkę'', Radiową ''Trójkę'' - która wtedy była zbyt komercyjną rozgłośnią radiową (czasy dyrektury Witolda Laskowskiego) oraz BIS-kę (wtedy to była antena zbyt edukacyjna - np. lekcje języka angielskiego czy audycja pt. ''Cogito''). Także wtedy zacząłem odbierać Polskie Radio Szczecin, które wówczas nie było zbyt komercyjną rozgłośnią radiową niż dzisiaj - nawet były wówczas w Polskim Radiu Szczecin transmisje sportowe, np. meczy piłkarskich Pogoni Szczecin.

 

Takie są moje wspomnienia, jeśli chodzi o Polskie Radio.

Edited by Frontowiec

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak to wspominać Polskie Radio. Od małego słucham przyjemnie Jedynki, ale historia tej stacji zaczęła się, gdy była wtedy na falach długich, a na UKF-ie trudno było znaleźć aż do 31 maja 2007 r. Najlepiej się wspomina audycję "Z kraju i ze świata" (ob. "W samo południe"). Dwójkę odbierałem czysto na UKF-ie aż do wspomnianego dnia, kiedy to zamieniono z Jedynką częstotliwość i odbierałem w sposób brudny aż do lutego 2015 r., kiedy to na Święty Krzyż powróciła Dwójka na stałe, ale w cyfrowej jakości dźwięku. Z tej stacji wspominam słowo, które padło na antenie radiowej Dwójki: "Nie, nie, nie. Stop!". Biski niestety wcale nie odbierałem, ale do Kielc musiałem bliżej być, potem Radio Euro w związku z Euro 2012, ale ani razu nie udało się odbierać, później nadeszła Czwórka, której w końcu odbieram od 3 lat i to w cyfrowym eterze. Oczywiście Trójka, bo od zawsze odbieram, a w latach 2004-2007 to była jedna z najlepszych oprawa dźwiękowa Trójki (za czasów Laskowskiego). Radio Rytm - wspominać można, bo w kwadrans po punktualnej godzinie serwis informacyjny, ale była za to muzyka bez reklam. Co do Radia Kielce to oczywiście pod koniec 2006 r. zmieniono oprawę muzyczną Radia Kielce, która została zmieniona kilka miesięcy później i się trzyma do dziś, a o zmianie nie ma mowy. Kiedyś w tej stacji była "Uwertura do obiadu" w niedzielne popołudnie.

Edited by Pepek94

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja jedynkę odbieram od 2001 r wspominam czasy kiedy eliminacji mś 2002 gdzie transmitowali mecze polskiej reprezentacji i jak dobrze sobie przypomniałam to transmisję ze skoków też były min olimpiada czy MŚ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nocne wydanie serwisu informacyjnego z PR1 z 12 czerwca 1995 roku.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...