Skocz do zawartości

Startuje POT


deejay.m
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

@arsenal, 100%? ;p to chyba oznacza że za darmo ^^

Złapałeś mnie miałem na myśli 50% ale wyszło jak wyszło. Poprawiłem.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że ten Kaon to tuner HD. Osobiści enie spotkałem się jeszcze z tunerem DVB-T MPEG4 tylko SD, ale jeśli będzie zapotrzebowanie na taki podstawowy model, to ktoś go na pewno wyprodukuje.

dla trudnych transmisji przy 3Mb/s redukcja w stosunku do MPEG2 wynosi 1,3 raza (raport MPEG2 p. 6.2.3) czyli transmisja meczu przy 3,18Mb/s odpowiadac bedzie 3,18*1,3=4,13Mb/s w MPEG2 ! Jaka to "jakosc" kazdy sobie moze wyobrazic.

Ja sobie nic wyobrażać nie musiałem. "Trudną" transmisję czyli mecz Zagłębia na TVP2 oglądałem w MPEG4 z bitrate 3Mbps poprzez HDMI na ekranie o przekątnej 50 cali i nie miałem żadnych powodów do narzekań na jakość tej transmisji SD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem ze od 2005 do 2007 ceny spadly ze 150 do 124Euro. Spadek 8-9% na rok to rzeczywiscie "szalone" tempo.

Ja wiem, że w 2005 i 2006 roku niewielu( jeśli ktokolwiek) nadawało DVB-T w MPEG4 więc niby dlaczego ceny miały spadać. Wiem, że mój telewizor stracił przez ostatnie 3 miesiące 25% na wartości bo LCD tanieje coraz szybciej z powodu zwiększania sprzedaży odbiorników w tej technologii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedziemy po kolei:

 

To @mm4738 podaj namiary na ten sklep, to sobie ściągniemy hurtem od nich, bo nawet na http://video.listings.ebay.de/DVB-T_DVB ... ngItemList przeważnie ceny wahają się od 40 do 50 euro (bez kosztów przesyłki zwykle powyżej 5 euro)! W przeliczeniu na PLN spokojnie powyżej 150 zł wylecisz.

 

Jeśli jednak są tak tanie sprzęty w Niemczech to co stoi na przeszkodzie ściągnąć je sobie - sama przesyłka z Niemiec (czy Francji, gdzie podobno po 25 euro sprzedają - także proszę o konkretny namiar, nie ebay - zwykły sklep z adresem i telefonem, oraz model odbiornika) wyniesie spokojnie koło 100 PLN.

 

@viperx1

 

Matematyka jest nieubładana - w 60% przypadków czyli w większości skuteczność MPEG-4 przekracza 50% (informacja z dokumentu, do którego sam linkowałeś i najwyraźniej go nie czytałeś), czyli 3,18 x 2 = 6,36, czyli 5,84 MPEG-2 będzie w większości przypadków gorszy. 40% to założenie "podręcznikowe".

 

Ile dziennie trudnych transmisji jest na kanałach naziemnych? To nie pakiet kanałów sportowych, tylko ogólno-tematycznych.

 

Jeśli MPEG-2 ma zostać wybrane, bo raz na ruski rok pojawi się jakieś wydarzenie sportowe to gratuluję logiki, bo przez pozostały czas antenowy MPEG-4 byłoby po prostu lepsze.

 

Pomijam już fakt, że na n oglądając sport 3Mbit/s to wartość przyzwoita - nie przez cały mecz kamera fruwa po stadionie - są fragmenty łatwiejsze, więc nawet "wspaniałe" wyniki MPEG-2 nie przez całą transmisję będą zapewniać "super" jakość i nawet w tym wypadku częściowo MPEG-4 przy 7 kanałach poradzi sobie lepiej. Resztę załatwi multipleksowanie statystyczne, które dla MPEG-4 też może sprawować się lepiej (wyjdzie w praniu - w Emitelu zapewne to sprawdzą), bo łatwiej jest podkręcić w porywach 1Mbit/s dla MPEG-4 niż wyrwać 2Mbit/s dla MPEG-2. I tu leży kolejna przewaga MPEG-4 - niewielka różnica przy kompresji statystycznej może w teorii dać lepsze efekty niż w MPEG-2. Niech w cięższym fragmencie bitrate skoczy o 1 Mbit/s

 

MPEG-2 = 6,84 wtedy

MPEG-4 = 4,18

 

I w takiej sytuacji jest już podręcznikowe 40%. Im trudniejsza będzie sytuacja, tym gorzej sprawdzać się będzie MPEG-2.

 

Jednocześnie w wypadku MPEG-2 pozostałe kanały miałyby po 5,14, a w MPEG-4 po 3,01, czyli także ok. 40% bo MPEG-2 po prostu marnotrawi pasmo. Żeby przebić w pierwszym wypadku MPEG-4 bitrate musiałoby wylecieć powyżej 7 Mbit/s, ale co to da, jak reszta jeszcze gorzej dostanie po 4 literach.

 

Niech jeszcze wrzucą 5 kanałów w multipleks to o jakiejkolwiek lepszości MPEG-2 można zapomnieć, a taka opcja jest możliwa - jeśli zostałby jeden multipleks na start, to TVP 1/2/3, Polsat i TVN i już po zawodach. Zresztą w temacie o proponowanej zawartości multipleksów wyliczane jest o wiele więcej kanałów - tylko MPEG-4 choć po części może to zrealizować.

 

Chcialbym zauwazyc jednak ze porownanie jakosci MPEG2 i AVC jest jednym z glownych celow testow POT a wiec zasadniczego tematu watku. I tych pare osob ktore ma tunery AVC chce wiedziec jakie sa podstawy teoretyczne i dlaczego to co widza ogladajac AVC nie jest tak rozowe jak zachwalaja to fani tego systemu kompresji.

 

Od wyciągania wniosków jest ekipa Emitela i oni będą najlepiej wiedzieć, jakie są efekty porównania praktycznego. W teorii po raz któryśset udowadniam Ci, że nie masz racji, bo sytuacje, o których piszesz nie dotyczą nas. To nie pakiet kanałów sportowych, czy filmowych! Jeśli nie możesz/nie umiesz tego zrozumieć, to pozostaje współczuć, bo ile razy można tłumaczyć to samo. Wybierając MPEG-2 skażemy się na jakość gorszą przez większość czasu antenowego w porównaniu z MPEG-4 dla wątpliwych (odsyłam do podglądania bitrate i obrazu naplatformie n korzystającej z MPEG-4 - mimo korzystania nawet z niższych wartości obraz jest bardzo dobry) korzyści podczas niektórych transmisji, gdzie dodatkowo multipleksowanie statystyczne przy MPEG-2 może dać gorsze efekty z uwagi na mniejsze pole manewru.

 

MPEG-2 zawsze będzie gorsze - już sam fakt, że można umieścić więcej kanałów ze zbliżoną jakością (a często lepszą) świadczy o tym, że MPEG-4 jest lepsze. Jedyne nad czym można dywagować to założenia ilości kanałów dla jednej i drugiej opcji.

 

A teraz nie jest różowo, bo to są testy. Niestety niektórzy nie potrafią rozróżnić pojęcia "emisja testowa" od "przekaz regularny". Teraz nikt nie ma obowiązku zapewniać super jakości, a sprawdzać sprzęt w różnych warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Centrum Handlowym można sobie kupić bułeczki na śniadanie, a nie sprzęt elektroniczny. Gwarancja w takich miejscach to pojęcie martwe.

 

Ciąg dalszy:

 

http://www.idealo.de/preisvergleich/Pro ... 6239907045

 

Ceny DVB-T w Niemczech posortowane od najniższych.

Pierwszy samodzielny odbiornik DVB-T to

 

ComAG DVB-T SL 25T - najtaniej po 28,80 euro, ale tylko w jednym miejscu, reszta 32,80 i drożej

 

Thomson DTI-1001 - najtaniej po 29.90

 

Liesegang DTR 720 - najtaniej po 32 euro (w jednym miejscu, później 33, 39 i wyżej)

 

ComAG DVB SL 35T - najtaniej 32,50 euro (później 34,90 i 36.90)

 

Mustek DVB-T350 - najtaniej 32,97 (później 34,29, 34,90, 38,40 i w górę)

 

Siemens Gigaset M260 T - najtaniej 34,95

 

Yakumo DVB-T 300 - 34,99

 

Clatronic DVB-T 729 - 34,99

 

Czyli jak kupisz poniżej 35 euro toś szczęściarz, bo na całe Niemcy udało się znaleźć aż 8 modeli (na kilkadziesiąt), które są poniżej 35 euro (w tym dwa o 0,01 poniżej :lol: a trzeci o całe 0,05 :lol: i to nie wszędzie, a w kilku miejscach) - reszta jest wyżej, dużo wyżej. Dodatkowo dotyczy to tylko odbioru na miejscu, bo jeśli ktoś nie ma takiej możliwości to z wysyłką nie ma szans, aby zmieścić się poniżej magicznej kwoty 35 euro, a część z wymienionych sprzedawców oferuje tylko wysyłkę...

 

Mimo wszystko czekam na nazwę modelu i namiary na ten market - aż przedzwonię, bom ciekaw jak udało im się poniżej 35 euro zejść, jeśli w większości ceny są powyżej 35 euro :]

 

Ceny DVB-T/MPEG-2 pewnie jeszcze spadną, ale pewnej granicy nie przekroczą, bo żaden producent/dystrybutor nie będzie dokładać do biznesu. DVB-T/MPEG-4 będą nieco droższe, ale do czasu wyłączenia analogu różnice stopnieją - po raz kolejny przywołuję przykładu Humaxa w TV Sat - rok temu 2000 - teraz 999. To nie jest 8-9%, a ok. 50%! I to mimo iż wcale nie ma ogromnego popytu na ten sprzęt, bo kanałów HDTV jest właściwie kilka. Gdyby pojawił się taki popyt, jaki może zaistnieć w wypadku DVB-T, to ceny stopniałyby natychmiast, a rynek zalały odbiorniki cyfrowe, które już pojawiają się u naszych sąsiadów, jak Kaon.

 

Njgorszy jest brak decyzji, bo w tej chwili jest zastój - ani MPEG-2 nie tanieją, ani nie wchodzą nowe modele, ani żaden producent MPEG-4 nie chce odważnie wkroczyć, bo nie wiadomo na czym stoimy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Centrum Handlowym można sobie kupić bułeczki na śniadanie, a nie sprzęt elektroniczny. Gwarancja w takich miejscach to pojęcie martwe.

Być może u nas ale nie tam. Takie teksty są niestety poniżej pewnego poziomu.

 

Poza tym jak widać z powyższego zestawienia to są tam takie odbiorniki w takiej cenie.

I jeszcze jedno - w momencie startu w Berlinie DVB-T cena najtańszego odbiornika wynosiła 80 eur. W ciągu dwóch lat spadła o ponad połowę.

 

Centrum handlowe to nie tylko jakiś Real ale w tamtym przypadku 2 sklepy z elektroniką!!! a nie z bułeczkami na gwarancji.

 

Nie mam zwyczaju pisać o czymś czego nie widziałem!

Trzeba mieć szczęście aby kupić coś droższego.

 

EDIT: np. średnia cena jest obliczana nie tylko z tych liczb, które sie podaje dla własnej teorii!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powyższego zestawienia widać coś zupełnie odwrotnego - średnia cena to 40 euro (czyli jakieś 150 PLN). W porywach można znaleźć coś tańszego mając niebywałe szczęście, bo na jakieś 50 - 60 dostępnych modeli 8 schodzi poniżej 35 euro (w tym trzy o ok. 0,05 od tej granicy) i to tylko w jednym/dwóch sklepach.

 

Stąd wzięło się właśnie 150 PLN a i tak jest to za mało, bo w Polsce w tej cenie nie widziałem nic z nowego sprzętu - 200 zł trzeba mieć. Pisząc 150 pomyliłem DVB-T z DVB-S, które w takiej cenie są faktycznie.

 

Ponawiam apel o powrót do tematu dyskusji - zamiast informacji o zmianach w multipleksach POT, czy informacjach o jakości odbioru na zmianę jak nie dyrdymały o lepszości wspaniałego MPEG-2, który może zmieścić aż 4 kanały w porównaniu do marnych 7 w MPEG-4 w jakości w większości wypadków lepszej, to o cenach sprzętu z niemieckich marketów, które nas tu nie obchodzą, bo my nie Niemcy, a Polska i na chwilę obecną ceny nowego DVB-T MPEG-2 nie z marketu, a ze sklepu ze sprzętem elektronicznym to 199 PLN (Styx).

 

EDIT: W najnowszym SK 7-8/2007 jest artykuł autorstwa p. Jerzego Michałka, który zbiera argumenty za MPEG-2. Warto go przeczytać, bo aby móc opowiadać się po którejkolwiek ze stron, należy poznać wszystkie argumenty za i przeciw :)

Ja i tak pozostaję przy MPEG-4 :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Proponuje u znajomego matematyka dowiedzieć się co to jest średnia.

Bo ta teoria powyżej - stworzona na własny użytek - nie ma nic wspólnego z rzeczywistością i tym co nazywamy w matematyce średnia arytmetyczną.

Proszę również samemu sobie odpowiedzieć dlaczego odbiorniki DVB-T w Polsce są droższe niż w Niemczech.

 

A wracając do tematu - nadajnik TVP ze Śremu na k.39 od dzisiaj nadaje ze znacznie większą mocą. W efekcie moc sygnału jest juz taka sama (wg wskazań odbiornika) jak na k.23 - gdzie testuje POT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie przetestowałem po powrocie z wakacji przekaz na kanale 39 paczki tvp nadawanej ze Śremu (za pomocą modułu) . Rzeczywiście jeśli chodzi o moc to leci już większa wuchta niż miesiąc temu .

 

U mnie 23 km od nadajnika : pre viterbi 5,92 e -4 5s 4,98 e-4 uec =0 cofdm agc = 238

 

Jeśli zaś chodzi o jakość to przekazy pogorszyły się -- ( czasami jest problem aby przeczytać logo stacjii.!! No a tvp3 to już zakrawa na skandal!!!!!

Z czystym sumieniem mogę napisać że jest totalna katastrofa na module w mpeg4 . Nie wiem co oni pozmieniali także w przekazie dżwięku przez ten miesiąc ,ale mam taki objaw--bez modułu dżwięk jest ok ,a po wsunięciu w slot dżwięk charczy i zrywa się . Nie było takiego objawu na początku testów.

 

Kurde moim zdaniem ktoś tam w emitelu doszedł chyba po ciemku do ściany i się udeżył w czoło ,bo jakość przekazu obrazu jest jak w staruszku palu , z tym że w palu twarze mają krągłości i jajka są obłe a wtym teście jak coś jest okrągłe to jest kwadratowe ,lub co najwyżej zamazane i zamglone.

 

No napewno już na module nie da się tego oglądać !!! .No chyba że ktoś ma mocne nerwy.

 

pewnie ktoś zaraz napisze--- testy testy testy ,OK wiem ciekawe tylko dlaczego na kanale 23 w POT jest ciągle i niezmiennie piękny obraz w mpeg 2 ?.. :wink:

 

ps:Czy ktoś wie czy TVN ma zamiar testować przekaz TVN HD W MPEG4 ze Śremu ??? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dawno sie nie bawilem tunerkiem dvb-t, no a dzis mnie naszlo. zaskoczylo mnie ze tv4 leci nie kodowane - nareszcie. wydaje sie tez ze sygnal jakby lepszy torszke, ale nadal strasznie. moze ktos mi podpowie dlaczego sygnal skacze - od maxa do zera...

 

Program 3_20070902_0943.mpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszła z tego niebywale durna dyskusja.

 

Jedno jest pewne MrOrbita pisze bzdury albo jest naiwnym optymistą.

Gdyby programy MPEG4 emitowano z wysokim bitrate

zapewniającym jakość taką jaki daje MPEG2 to MPEG4 podbiłby już rynek a tak nie jest.

 

Doskonale widać to po "n platformie". Jakość wszystkich progamów SD w MPEG4 to kupa. Bitrate tak mocno przycięty że nie da się tego oglądać

i wszystko wygląda jak kiepski DIVX, Gorzej od TV naziemnej i MPEG2.

Jakby tego mało transmisje w HD również się przycinają na nagłych zmianach treści obrazu.

 

Mogę się założyć że to samo ITI zrobi w POT'cie - zapcha multipakiem

16-20 kanałami, bitrate na poziomie 1Mb i jakość jak z iTVP czy n platformy... to ma być lepiej?

 

Blokada DVBT w Polsce to ewidentny wpływ lobby ITI&PC&C+ które czeka aż im się zamortyzują koszty platform cyfrowych - rok to za mało

abonentów przybywa więc DVB-T moze nie ruszyć w pełni jeszcze przez jakieś 4 lata.

 

 

Niech Mr. Orbita spróbuje lepiej spojrzeć obiektywnie na działalność i plany ITI&PC&C+. Gdyby nie ta grupa całą Polskę mielibyśmy już pokrytą DVB-T MPEG2.

 

 

PS.

Nie liczy się ilość programów TV tylko ich jakość.

 

Edycja Mr. Orbita: Nie chce mi się już zaczynać tego od nowa - jeśli ktoś nie rozumie, że MPEG-4 daje większe możliwości niż MPEG-2 - to już niestety nie da się tego inaczej wytłumaczyć. Czy one zostaną wykorzystane przez nadawców, aby wpłynęło to na plus na jakość to inna bajka, ale za to w MPEG-2 nie ma czego wykorzystywać, bo za ciasno na jakiekolwiek manewry - ot co

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateo obejrzałem ten filmik od ciebie i stwierdzam że musisz mieć słaby sygnał lub żle ustawioną antenę .U mnie w Luboniu sygnał na kanale 23 w mpeg2 nie szatkuje .No tylko że ja widzę z dachu maszt w Śremie od podstawy bez przeszkód terenowych.

 

Może gdy emitelowcy powędrują z sygnałem na szczyt masztu to ci się polepszy. Według mnie jednak w dużych gęsto zurbanizowanych miastach , gdzie stacja dużej mocy jest tak jak w przypadku Poznania 40 km od centrum będzie z tym dvbt duży problem i pewnie trzeba będzie doświetlać miejskimi pierrrdziawkami. Np :Północny Poznań z wieży CLR na Piątkowie

 

Obraz na kanale 23 POLSATU I TVN w mpeg2 jest jak żyleta ,miekki ,z dużą przestrzenia barw i kontrastem. TV 4 jest już potraktowany o wiele baaaardziej po macoszemu. Sam nie wiem dlaczego nadawca taki [beep] nadaje . No ale to jest nic -,prawdziwy zawał serca nadchodzi gdy poogląda sie przekazy na kanale 39 w mpeg 4 . żenada i sikanie na odbiorców. Ciekawe co w główkach emitelowców tam się lęknie ?. Chyba nie dziesięc kanałów zamiast siedmiu w mpeg 4???

 

Mam nadzieje że do czasu stałej emisjii ktoś tam w emitelu się otrząśnie i jakość się poprawiw tym mpeg4 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)pewnie ktoś zaraz napisze--- testy testy testy ,OK wiem ciekawe tylko dlaczego na kanale 23 w POT jest ciągle i niezmiennie piękny obraz w mpeg 2 ?(...)

 

Bo tak jest ;-) To sa tylko testy, wiec operator moze robic z tym co tylko mu sie podoba. Dlatego musimy jeszcze czekac na cos bardziej konkretnego, tj. chociazby na jakis ostateczny ksztalt "strategii przejscia".

 

Poza tym dziwi mnie troche, dlaczego ze Sremu docelowo ma byc tylko 50 kW. Mysle, ze Niemcy zgodzili by sie na 100 kW - przy tej mocy chyba nie byloby juz wiekszego problemu z odbiorem DVB-T w samym Poznaniu.

 

 

 

(...)Gdyby nie ta grupa całą Polskę mielibyśmy już pokrytą DVB-T MPEG2.(...)

 

Gdyby nie lobby paliwowe to juz dawno oddychali bysmy znacznie czystszym powietrzem i o wiele mniej by nas to wszystko kosztowalo.

 

Polecam do przeczytania artykuly do ktorych linki ponizej

Art 1

Art 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonale widać to po "n platformie". Jakość wszystkich progamów SD w MPEG4 to kupa. Bitrate tak mocno przycięty że nie da się tego oglądać i wszystko wygląda jak kiepski DIVX, Gorzej od TV naziemnej i MPEG2

To jak N wygląda to wina samego N jak skonfigurował nadawanie, wiele platform by przeszło już na MPEG4 by mieć więcej miejsca na transponderach, gdyby nie bariera o nazwie "wymiana sprzętu" ;p Mówisz że wygląda jak kiepski DivX, ale zwróć uwagę że DivX (jak i aktualnie popularny Xvid) to tak naprawdę MPEG4, więc obraz może być lepszy gdy się odpowiednio skonfiguruje ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Chciałbym prosić Was o pomoc, ponieważ stałem się posiadaczem karty USB media-tech DVB-T jednakże instaluje się ona jako Syntek DTV BDA.

Problem w tym iż po zainstalowani i zeskanowaniu pasma karta nie znajduje żadnych kanałów tv, ale widzi sygnał na czestotliwościach 490 i 618 MHz poziom sygnału wskazuje 100%, a jakość na 30%. W programie ProgDVB w opcji skanowania transpondera znajduje mi kilkanaście kanałów jako noname i niestety nie można nic na nich zobaczyć. Jednocześnie dodam iż testy wykonuje w poznaniu smochowice oraz wysogotowie.

Proszę o pomoc ponieważ nie wiem czy problem leży po stronie karty TV czy wynika z czegoś innego.

 

Zapomniałem dodać, że w innych programach takich jak BlazeDTV i Win Fast DTV jest ten sam problem, zatrzymuje się na danych częstotliwościach ale nie znajduje kanałów.

Z góry dziękuję za pomoc

 

Edycja pitter: połączone dwa posty. Używaj funkcji "Zmień".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez tej przejściówki nie sądzę abyś mógł prawidłowo podłączyć antenę, w dodatku jest na wtyczce jack, więc musisz wiedzieć gdzie jest oplot a gdzie główny sygnał na wejściu. Do tego korzystasz z anteny pokojowej która w Polsce przy tak słabym pokryciu sygnałem DVB-T zupełnie się nie sprawdza.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...