Skocz do zawartości

Odbiór stacji naziemnych


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie1

Pomogliście mi bardzo w ustawieniu tunera FTA, to może poproszę Was o pomoc w odbiorze tv naziemnej?

Otóż moja mama mieszka w małej wiosce Wielgie gmina Ostrówek ( na trasie Widawa-Wieluń) i mamy problem z odbiorem tv.

Mamy antenę siatkową z jakimś wzamcniaczem(swoją drogą pół wsi takie ma) i lipa, programy śnieżą,mają odbicia i zanikają,a jak ktoś jedzie pobliską szosą to zakłóca odbiór.

Poradźcie jaką antenę wybrać i jaki wzmak, aby glądać TVP1, TVP2,TVP3,Polsat,TVN i inne dostępne.

Z góry dziękuje za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"a jak ktoś jedzie pobliską szosą to zakłóca odbiór."

 

Brzmi jak niedziałający ekran w kablu (siateczka otaczająca żyłę w kablu) :>

Posprawdzaj wtyki po obu stronach czy ekran jest podłączony odpowiednio, popatrz też czy nie przypadkiem kabel ma gdzieś przerwaną izolacje z ekranem, bo inaczej nie będzie spełniał swojej funkcji i będziesz odbierał każda mikrofalówkę w okolicy, zamiast telewizji ;p pamiętać też trzeba by ustawić antenę jak najbardziej, w kierunku nadajnika, to czasami pomaga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze namierzyłem tą miejscowość, to leży ona około 70 km. od Łodzi.

Jeśli chodzi o odbiór TVP1 to wydaje się, że wystarczy taka antena z samym symetryzatorem.

Do pozostałych może być któraś z tych anten:

- ATV 21/21-60

- Dipol 19/21-60

- ATX-91

Do puszki wypadało by wpakować jakiś przedwzmacniacz, np. PAP-626

Obie anteny trzeba połączyć zwrotnicą.

 

Nie jestem pewien jak to się sprawdzi, na paśmie UHF kanały mają różną moc. Bez wątpienia taki TV Puls czy TV4 wymagają jakiegoś "dopalacza" ale nie wiem czy to przy okazji nie spowoduje przesadnego wzmocnienia kanałów nadawanych z dużą mocą (np. Polsat, TVP3).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pitter dobrze namierzyłeś tą miejscowość. Zastanowie się i jak będzie trochę kasy spróbuję zrobić Twoją konstrukcje.

Nie wim tylko z jakich miast odbieram poszczególne programy, ale najwyżej pokręce antenami i zobacze z której strony lepiej odbiera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozejrzałem się po wykazach

W promieniu do 140 kmod Ostrówka

TVP 1 najmocniejszy nadajnik ma w pod Częstochową -Wręczyca (odległośc 58,3km ) 800 kW

TVP2 we Wrocławiu (Góra Ślęża 718 m.n.p.m 130km (odległości od Ostrówka) 1000 Kw

TVP 3 tak jak TVP2 ,moc 800 kW

Polsat tak jak TVP2 ,moc jak u TVP 3

TVN jak TVP2 , moc 20 kW , z tym że z Łodzi jest moc 10 kW ,ale odległość 75,9 km

TV Puls 1 kW Łódź ; 1kW Częstochowa

TV4 200 kW Kalisz m60 km odległości

 

Czyli jedna siatka by nie starczyła ,trzeba by było 20paro elementowej jagi skierowanej na Górę Ślężę koło Wrocławia ,odtyłu łapała by Łódź + druga taka jaga skierowana na Kalisz ,od tyłu łapała by jedynke z Częstochowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przedstawiam wykaz nadajników naziemnej dla Łodzi:

 

4e9c9a22181f2303m.jpg

 

TVP2 we Wrocławiu (Góra Ślęża 718 m.n.p.m 130km (odległości od Ostrówka) 1000 Kw

TVP 3 tak jak TVP2 ,moc 800 kW

Polsat tak jak TVP2 ,moc jak u TVP 3

 

Od niego do Ślęży jest 130 km i mimo iż moce nadajników to 800 kw to lepszym kierunkiem wydaje się Łódź bo jest bliżej.

Sam testowałem jak odbierają stacje ze Ślęży na dwudziestocztero elementowej antenie yagi a mam do Ślęży w linii prostej 116 km. W antenie był przedwzmacniacz badmor 18 db na kanały 21-60

Antenę ustawiałem na Górnym balkonie i TVP 2 na k.25 oraz TVP 3 k.42 odbierały z lekkim śniegiem. Natomiast Polsatu na k.59 nie było ani śladu.

Najlepszym rozwiązaniem jest rozwiązanie podane przez kolegę @pitter.

Jedna antena na pasmo VHF do odioru TVP 1 z Zygier i druga na UHF do dbioru reszty. Z nadajnika Łódź/ul. Andrzejewska powinieneś mieć zadawalający odbiór TVP 2, TVP 3, Polsatu i TV 4. Nie wiem jak będzie z odbiorem TVN z nadajnika Łódź/ul. Sienkiewicza. Na odbiór TV PULS bym nie liczył ponieważ moc nadajnika to tylko 1 kw a i kanał bardzo wysoki.

Jeśli zdecydujesz się na zakup to antenę na UHF najpierw wypróbuj z samym symetryzatorem, a dopiero potem wrzuć przedwzmacniacz PAP-526. Ważne aby antena była zamieszczona jak najwyżej na maszcie antenowym oraz aby nie było przeszkód terenowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...