Skocz do zawartości
  • 0

dobór anten


compek
 Udostępnij

Pytanie

czesc,

w zwiazku z mnostwem wolnego czasu chcialem rozbudowac swoja instalacje telewizyjna.

wpadlem na pomysl by dodac 2 nowe anteny satelitarne - na jednej chcę odbierać Siriusa, Amosa i Thora (tu pierwsze pytanie - czy uda mi się na jednej antenie odebrać zezem te trzy satelity) a na drugiej Hispasata i... no właśnie, nie wiem którą wybrać na drugą pozycję. Możecie coś doradzić? Chodzi o to by była w okolicach Hispasata i by można było odbierać ją zezem na na tej samej antenie co 30W.

 

Prosiłbym jeszcze, żebyście doradzili co do wielkości czasz. Czytałem, że do wszystkich satelit, które chcę odbierać nie są potrzebne zbyt wielkie anteny, ale co jak chcę odbierać na jeden 3 naraz a na drugiej 2...

 

No i ostatnie pytanie, czy można jednym konwerterem złapać Siriusa 4,8E i 5E?

 

 

edit:

Czy na satelicie Thor jest coś ciekawego z FTA? Z tego co widzę to same kodowane, może zamiast tego polecicie jakąś inną satelitę (oczywiście do odbierania razem z Siriusem i Amosem na zezie)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ale pytań zadałeś... :roll: Po kolei na nie odpowiadam :wink:

 

na jednej chcę odbierać Siriusa, Amosa i Thora (tu pierwsze pytanie - czy uda mi się na jednej antenie odebrać zezem te trzy satelity)

Trochę nie bardzo wypali to rozwiązanie. Odległość między satelitami Thor i Amos to zaledwie 3 stopnie. Konwertery będą na siebie po prostu "włazić".

Tutaj Ciebie pocieszę, ponieważ na 1.0W nie nadaje zbyt wiele interesujących kanałów. Szkoda by było jedynie muzycznych bułgarskich stacji (CityTV, MM). Wśród ciekawszych znajdzie się rumuński kanał muzyczny PartyTV, może bułgarski CTN i DKTE. Ten drugi to program dziecięcy - niby fajny ale odstrasza jakością obrazu. Tak poza tym to nic wartościowego. Thora można sobie odpuścić. Warto zrobić sobie zeza na Amosa i na Siriusa (polecam te pozycje).

 

a na drugiej Hispasata i... no właśnie, nie wiem którą wybrać na drugą pozycję.

Też nie bardzo orientuję się co by Tobie polecić. W zasadzie to wątpię aby w tym przypadku udało się dołączyć zeza. Raczej ta antena pozostanie tylko z jednym konwerterem na hiszpańską satelitę.

 

czy można jednym konwerterem złapać Siriusa 4,8E i 5E?

Masz to jak w banku :lol: Nawet przy sprytniejszym ustawieniu zeza uda się Tobie złapać razem z Siriusem, satelitę EutelsatW3 - 7.0E. Warto próbować ze względu na interesujący kanał francuski - M6.

 

 

 

Zakładam że będziesz miał w sumie trzy satki.

Może zrób tak: Pierwszą antenę daj na Siriusa, zez ustaw na Amosa i na HotBirda. Druga antenka poszłaby na Astrę 19.2E i Astrę 28.2E, natomiast trzecia byłaby skierowana na Hispasat'a - 30.0W. Mówimy tutaj o antenach, co najmniej 90-tkach. I odbierałbyś pozycje najbardziej wartościowe :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

compek: nie wiem w której części Polski mieszkasz, ale do odbioru Hispasata można użyć anteny od 70 cm. (bez żadnych zezów, bo i za bardzo nie ma na co).

Przejrzyj działy o "Dobór sprzętu" i "Problemy", gdzieś tam było trochę pisane o odbiorze Hispasata.

 

Co do drugiej anteny - może chcesz się pobawić w odbiór Siriusa, Amosa i Telstara (15 West)? W sumie oferta Telstara jest "taka sobie", ale w ramach ćwiczeń i doświadczeń to czemu nie ;) Oczywiście tutaj kierunek główny to Amos, a antena to co najmniej 90 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Może zrób tak: Pierwszą antenę daj na Siriusa, zez ustaw na Amosa i na HotBirda. Druga antenka poszłaby na Astrę 19.2E i Astrę 28.2E, natomiast trzecia byłaby skierowana na Hispasat'a - 30.0W. Mówimy tutaj o antenach, co najmniej 90-tkach. I odbierałbyś pozycje najbardziej wartościowe :wink:

 

Tu będzie problem. Mam już jedną antenę, odbieram na niej HB, Astrę 19.2E i 28.2E. Nie chciałbym jej ruszać bo została ustawiona przez fachowca i bardzo dobrze odbiera.

 

compek: nie wiem w której części Polski mieszkasz, ale do odbioru Hispasata można użyć anteny od 70 cm. (bez żadnych zezów, bo i za bardzo nie ma na co).

 

 

Mieszkam ok. 15km pod Warszawą w domu jednorodzinnym i nie mam raczej żadnych przeszkód co to montowania anten.

 

 

Dodam jeszcze, że chciałem kupić przełącznik Diseqc 8/1 i odbierać 8 satelit. Nie wiem dlaczego ale fajnie to wygląda. No, chyba, że już naprawdę nie ma nic interesującego, więc daruję sobie.

 

Odbieram już 3 więc jeszcze 5 - Sirius, Eutelsat 7E, Amos, Telstar, Hispasat i.....

 

Eutelsat 7E, Sirius 4.8E i 5E odbierałyby z jednego konwertera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czyli dla Hispasata ta antena 70 cm. powinna wystarczyć. Ważne aby był kierunek dobrze odsłonięty, satelita "wisi" nisko nad horyzontem.

 

Właśnie ustawiłem antenę mniej więcej na 6 stopni wschód (czyli między Eutelsata a Siriusa). Nie sprawdzałem wszystkich transponderów ale z obu tych pozycji sygnał był zadowalający. Znaczy możesz próbować namierzać te satelity jednym konwerterem.

 

W sumie 7 pozycji by było... a zostaw jeden port na przyszłe pomysły ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wobec tego mam taki plan - Kupić 2 anteny, na jednej Amos, Sirius(+Eutelsat) a na drugiej Hispasat i Telstar.

Wypali wszystko?

 

Co do drugiego - może nie ustawiać kierunku głównego tylko po prostu wstawić dwa konwertery po dwóch stronach anteny?

 

Jeśli wymyśliłem dobrze to jakie czasze mam kupić? Mam jedną od cyfry+, nie używam jej więc może się przyda, czy jest za mała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Antenka od Cyfry mogła by być na Hispasata, ale tylko na niego. Sam kiedyś zastosowałem antenę 60 cm. na tego satelitę, odbiór był dobry oprócz kilku transponderów z pokładu Hispasata 1D (jedynie w nocy pokazywał się sygnał). W Twoim przypadku sygnał będzie trochę mocniejszy.

 

Odbiór na jednej antenie Hispasata i Telstara mógłby się udać, ale potrzeba tu już większej anteny (np. 90 cm.) i ustawić ją między obie pozycje (i zezować na boki). Pamiętaj też o różnym kącie elewacji dla tych pozycji.

 

Moja propozycja jest taka:

- antena od Cyfry na Hispasata

- druga antena około 90 cm. Kierunek główny - Amos. Zezujesz na Telstara i Sirusa (ale już z Eutelsatem W3 będzie gorzej to połączyć, zez spowoduje utratę mocy sygnału)

- wariant drugi dla drugiej anteny - kierunek główny to 6 stopni wschód (odbiór Sirius + Eutelsat) i zez na Amosa

Tak wyjdzie taniej o jedną antenę ;)

A jeśli chcesz się "szarpnąć" na dwie anteny to zrób tak jak napisałeś na początku swojego posta. Tylko jak wspomniałem potrzeba większych anten.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zrobię tak jak napisałeś. Antena od C+ na 30W, a kupię drugą, setkę (wariant nr 1). Pojadę niedługo na giełdę elektroniczną i wybiorę jakąś antenę i konwertery.

 

Mam jeszcze pytanie co do satelity Intelsat 902 (62E). Jaką antenę potrzeba do jej odbioru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Prawdę mówiąc na Hispasacie i w ogóle w tamtych okolicach (30W) raczej nie ma nic ciekawego (do niedawna był VH1 fta i to chyba wszystko). Zdecydowanie lepszy jest Turksat (42E) , m. in. ze względu na transmisje sportowe. Do odbioru większości programów wystarcza antena 90 cm. Niestety kilka dobrych kanałów (np. NTV Turkey, Discovery, MTV Turkey, Star TV) skierownych jest na wschód i tu trzeba już większego talerza. Ale tak czy inaczej warto się tam ustawić.

Na 62E jest parę programów rumuńskich i powinno wystarczyć 80 cm.

Jak się ustawisz na Amosa (4W) złapiesz też programy francuskie (France 2, 3, 4, 5) z Atlantic Birda (5W).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Mam jeszcze pytanie co do satelity Intelsat 902 (62E). Jaką antenę potrzeba do jej odbioru?

 

Nie wiem, nie odbierałem tej pozycji ;) Jednak z mapek pokrycia wynika, że wspomniane wcześniej 80 cm. śmiało da radę. Satelita na dwie wiązki (pasmo Ku), odbierzesz jedynie tą oznaczoną jako "Europe": http://flysat.com/intelsat902.php

 

Co do Hispasata - w wykazach widać, że VH1 jest FTA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak tak podliczyłem satelity, które wybrałem to doszedłem do wniosku, że mi miejsca zabraknie w przełączniku - HB, dwie Astry, Hispasat, Sirius, Amos, Intelsat i Turksat. Telstara sobie daruję bo na Intelsacie nadaje niekodowany kanał z początkowymi odcinkami Mody na Sukces :twisted:

 

Czy uda się na jednej antenie złapać Turksat 42E i Intelsat 62E?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na 19,2E i 13E z trudem w zależności od miejsca zamieszkania - im dalej na zachód, tym lepiej, na resztę zdecydowanie nie - 35cm jest dobra szczególnie dla kierowców wyjeżdżających na zachód Europy, gdzie sygnał 19,2E i 13E jest niezwykle silny. U nas to raczej zabawka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...