Skocz do zawartości
  • 0

Astra i Hot Bird oraz DVB-T na 8 pomieszczeń, jakie konwertery, multiswitch, gniazda na ściany


skyflex
 Udostępnij

Pytanie

Cześć,

 

Tak się złożyło, że muszę rozbudować obecną instalację w skład, której wchodzi:

 

- antena satelitarna 80 cm wycelowana w Hot Bird z pojedynczym konwerterem

 

- antena DVBT: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_19-elementowa_dipol_19-21-60_A1910R.htm, która daje stabilny odbiór, ale jakość sygnału (niestety nie mam miernika do TV naziemnej i sugeruję się wskazaniami telewizorów) nie powala

 

Do anteny mam dołożyć drugi konwerter na Astrę (do tej pory używałem Inverto black premium i chyba w tym kierunku bym wędrował) tylko nie wiem jaki ma być jego typ jeżeli sygnał mam rozprowadzać na 8 pomieszczeń.

 

Taki sam zastosuję na Hot Bird.

 

Następnie jaki multiswitch należy zakupić mając na uwadze, że antenę od TV naziemnej należy zmienić na aktywną.

 

I jaką antenę DVB-T wybrać?

 

Przewód jaki zamierzam rozprowadzić to Televes T100.

 

Chciałbym żeby też ktoś podlinkował w jakie gniazdka się zaopatrzyć. Dobrze by było jakby miały SAT+SAT+DVB-T

 

Tytułem wstępu to chyba tyle.

 

Pozdrawiam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Świetnie. Wezmę Inverto.

Ktoś wcześniej podawał, że mogę zostać przy antenie z symetryzatorem, ale dobrze jest wstawić wzmacniacz Terra AB010. Gdzie go się montuje? Tuż za anteną? Czy mogę, np. 6 metrów od niej, bo tyle jest przewodu na zewnątrz? Rozumiem, że zasilanie otrzyma z multiswitcha, tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Absolutnie odradzam wzmacniacze dopuszkowe, z mojego doświadczenia robią się z tego same zakłócenia. Miałem zamontowany u siebie i nie szło oglądać TV, po zmianie na symetryzator jest idealnie. Instalacje robię tylko na symetryzatorach i działa to super. Jeśli okaże się, że antena ma za mały zysk ... kupujesz większą.

 

Nie chciałbym tutaj podważać opinii kolegi "studiolitek", ale mimo idealnych wskazań na mierniku ... SNR/MER >31 często widzę zakłócenia w instalacjach gdzie są przedwzmacniacze dopuszkowe. U mnie natomiast, śmiało mogę powiedzieć, że jak mi szarpie obraz przez sekundę ... to zdarzy się to raz na 3 miesiące ... i przypuszczam, że z winy nadawcy :)

Poza tym jest w mojej okolicy jeden skuter (motorower) .... gdy jedzie to zawsze coś mi szarpnie :) Pewnie jakiś chińczyk i zakłócenia idą z LED'ów lub cewki przy silniku.

Edytowane przez jeremiw1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Masz rację, SWA omijam szerokim łukiem (część tych przedwzmacniaczy została "skreślona" przez UKE). Jeśli już to ekranowane LNA. Jesteś na tyle doświadczony aby zrobić komuś instalację na przedwzmacniaczu i mu zagwarantować, że będzie chodzić idealnie?

Pytam poważnie, być może masz taką wiedzę. Ja nie robię na przedwzmacniaczach, jedynie zmiana na antenę z większym zyskiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja jakiś czas temu robiłem kilka instalacji na Corab Vertigo, fajne antenki z dobrym zyskiem ... tylko, że wszystkie przychodzą standardowo poskładane do polaryzacji pionowej. Trzeba rozwiercać ten główny profil aby przestawić to w poziom. Wiesz może czemu tak jest? Może były produkowane na inne kraje, gdzie nadajniki nadają w V ?

Edytowane przez jeremiw1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak mam odpowiedzieć szczerze, nie polecam gdyż masz za słaby sygnał na symetryzatorze, a "zabawka" nic za bardzo nie poprawi. Wieczorem jak zasiąde do komputera, to zrobię mały schemat co i jak. A że póki co piszę na telefonie, i nie mam jak się cofnąć do tyłu, napisz w jakiej miejscowości planujesz tą mała instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kolega wcześniej napisał że do nadajnika ma około 20km. Podstawą jest zamontować antenę i skierować na nadajnik, jeśli poziom sygnału będzie powyżej 55dB, MER powyżej 30dB, i przyzwoity preBER to taki sygnał nie będzie potrzebował wzmacniacza. Jeśli go podasz na multiswitcha to taki sam otrzymasz na każdym wyjściu. Wzmacniacz możesz użyć jedynie, żeby skompensować straty na kablu jeśli jest długi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Miejscowości nie podam, gdyż to tylko 30 domów. Później po wpisaniu nazwy w Google to wyświetla. Wolę zostać anonimowy.

Nie mam miernika DVB-T, więc MER nie ocenię.

Zastosuje przewód Televes T100. W SAT przy 30 metrach nie ma nawet straty 0,5 dB. Tu będzie z 10 metrów do multiswitcha i z 10 do najdalszego gniazda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...