Skocz do zawartości
  • 0

Astra i Hot Bird oraz DVB-T na 8 pomieszczeń, jakie konwertery, multiswitch, gniazda na ściany


skyflex
 Udostępnij

Pytanie

Cześć,

 

Tak się złożyło, że muszę rozbudować obecną instalację w skład, której wchodzi:

 

- antena satelitarna 80 cm wycelowana w Hot Bird z pojedynczym konwerterem

 

- antena DVBT: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_19-elementowa_dipol_19-21-60_A1910R.htm, która daje stabilny odbiór, ale jakość sygnału (niestety nie mam miernika do TV naziemnej i sugeruję się wskazaniami telewizorów) nie powala

 

Do anteny mam dołożyć drugi konwerter na Astrę (do tej pory używałem Inverto black premium i chyba w tym kierunku bym wędrował) tylko nie wiem jaki ma być jego typ jeżeli sygnał mam rozprowadzać na 8 pomieszczeń.

 

Taki sam zastosuję na Hot Bird.

 

Następnie jaki multiswitch należy zakupić mając na uwadze, że antenę od TV naziemnej należy zmienić na aktywną.

 

I jaką antenę DVB-T wybrać?

 

Przewód jaki zamierzam rozprowadzić to Televes T100.

 

Chciałbym żeby też ktoś podlinkował w jakie gniazdka się zaopatrzyć. Dobrze by było jakby miały SAT+SAT+DVB-T

 

Tytułem wstępu to chyba tyle.

 

Pozdrawiam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jak to ma iść wszystko jednym kablem do każdego z pomieszczeń, to najlepiej 2x konwerter quatro i do tego multiswitch 9/8. 


Co do Anteny do DVB-T nie określiłeś skąd jesteś i jaką odległość masz do nadajnika, więc na to pytanie odpowiem później.


Gniazdo końcowe może np, takie? http://www.hollex.pl/akcesoria/gniazda/609-gniazdo-koncowe-signal-rtv-sat-kanal-zwrotny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Do nadajników DVB-T ~ 23 km, ale trudny teren, bo miejscowość w dołku, a wokół lasy na wzniesieniach.

 

MUX1 - 58 kW

 

MUX2 - 67 kW

 

MUX3 - 100 kW

 

Część z tych pomieszczeń jest zupełnie niezagospodarowana. Zastanawiam się czy nie prościej i taniej będzie kupić dwa konwertery po 8 wyjść (octo) i przewody puścić od anteny do danego pomieszczenia.

 

A wtedy tylko pomyśleć o podzieleniu DVB-T.

 

Rozumiem, że moje rozwiązanie jak i zastosowanie multiswitch 9/8 nie pozwala na rozbudowę instalacji w przyszłości o kolejne pomieszczenia, prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Biorę pierwsze lepszy z brzegu multiswitch typu 9/8: http://www.dipol.com.pl/multiswitch_mp-0908l_signal_9-wejsciowy_8-wyjsciowy_z_aktywna_naziemna_R6944808.htm i jako, że nie mam z tym doświadczenia pytam. Skoro wyjścia na odbiorniki odbywają się za pomocą jednego przewodu to jak ja mam rozdzielić dalej sygnał na głowicę A oraz B tunera DVB-S2 oraz tuner lub telewizor mający za zadanie odbierać DVB-T?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ciągniesz dwa kable koncentryczne (czyli jeden odbiornik zajmie Ci dwa gniazda w multiswitchu) i kupujesz gniazdko RTV-SAT z dwoma gniazdami SAT.

W każdym gnieździe SAT będziesz miał Hotbird oraz Astra (diseq). DVB-t podłączasz do wejścia TV w gniazdku.

Edytowane przez jeremiw1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ciągniesz dwa kable koncentryczne (czyli jeden odbiornik zajmie Ci dwa gniazda w multiswitchu) i kupujesz gniazdko RTV-SAT z dwoma gniazdami SAT.

W każdym gnieździe SAT będziesz miał Hotbird oraz Astra (diseq). DVB-t podłączasz do wejścia TV w gniazdku.

 

Rozumiem, czyli 8 (pomieszczeń) x 2 tory sygnału daje 16 wyjść. I to wyłącznie z samą TV SAT. Takie coś musiałbym użyć: http://www.dipol.com.pl/multiswitch_mp-0916l_signal_9-wejsciowy_16-wyjsciowy_z_aktywna_naziemna_R6944816.htm

 

Ale zostaje jeszcze przecież TV naziemna i kolejne 8 wyjść, czyli 16+8=24. I wtedy najtaniej: http://www.dipol.com.pl/multiswitch_mr-924l_terra_klasa_a_9-wejsciowy_24-wyjsciowy_z_aktywna_naziemna_R70824.htm

 

To ja już chyba wolę kupić 2 konwertery i puścić przewody prosto do gniazda w danym pomieszczeniu.

 

No właśnie. Gniazdka. Są na pewno lepsze i gorsze. Jakie Wy stosujecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dobrze rozumiesz, 2 tory dają 16 wyjść. W każdym z wyjść w multiswitchu masz już zsumowane DVB-T. Do naziemnej nie dołączasz już żadnych kabli. Podsumowując, kable z sygnałem satelitarnym doprowadzają Ci automatycznie do gniazdka RTV-SAT sygnał DVB-T.

Multiswitch, który zaproponowałeś będzie ok (firma nie należy do najlepszych). Pamiętaj, że ma on wyjście 12V do zasilenia przedwzmacniacza w antenie DVB-T. Jeśli masz antenę z symetryzatorem czyli antenę pasywną, multiswitch się nie nada chyba, że ma on na obudowie możliwość wyłączenia napięcia. Jeśli nie, to ostatecznie można użyć blocker napięcia montowany na kabel koncentryczny ... ale to już trochę amatorka.

Edytowane przez jeremiw1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

kable z sygnałem satelitarnym doprowadzają Ci automatycznie do gniazdka RTV-SAT sygnał DVB-T.

Multiswitch, który zaproponowałeś będzie ok (firma nie należy do najlepszych). Pamiętaj, że ma on wyjście 12V do zasilenia przedwzmacniacza w antenie DVB-T. Jeśli masz antenę z symetryzatorem czyli antenę pasywną, multiswitch się nie nada chyba, że ma on na obudowie możliwość wyłączenia napięcia.

 

Antenę DVB-T muszę "wzmocnić", bo przy tej ilości przewodów sygnał raczej jeszcze bardziej spadnie. Teraz jest na symetryzatorze i nie jest najlepszy. Czy mogę użyć do niej tego wzmacniacza? http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_dopuszkowy_lna-177_30db_ekranowany_B4009.htm

 

Czyli gniazdo SAT1 - przewód 1. Gniazdo SAT2 - przewód 2. A DVB-T łącze z którymś z nich? Czy już jest z automatu w nim sygnał? W Dipolu niestety takich gniazd nie widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Masz blisko do nadajnika i może by się udało wyrobić z sygnałami tak aby wszystko śmigało bez wzmacniacza. Antena mimo wszystko ma mały zysk i bezpieczniej byłoby jednak wzmocnić sygnał. Wzmacniacz się nada. Ja osobiście bym zmienił antenę na taką, która ma lepszy zysk i został przy symetryzatorze (jeśli udałoby się uzyskać wystarczający zapas sygnału). Za symetryzatorem wstawiasz np. Terra AB010.

Co do gniazda, mogę trochę zamotać bo do końca nie wiem ... ale w gniazdku RTV-2xSAT jedno gniazdo SAT przepuszcza samo SAT a drugie daje SAT i przepuszcza DVB-T na gniazdo TV.

Edytowane przez jeremiw1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W takim razie na jaką antenę pasywną mam wymienić obecną?

 

Cały czas rozważam zasadność zastosowania multiswitcha. Czy nie taniej będzie mi zastosować konwerter na osiem wyjść i do każdego z pomieszczeń poprowadzić dwa przewody (Astra + Hot Bird)?

 

Antenę SAT mam na filarze, od południa, na wysokości 2 metrów. Antenę od DVB-T na czubku trzymetrowego masztu przykręconego do komina co daje około 14 metrów nad poziomem gruntu.

 

Także przewody z anteny satelitarnej i przewody od telewizji naziemnej będą schodziły z innego miejsca.

 

I już sam nie wiem czy nie lepiej tylko podzielić sygnał telewizji naziemnej, a satelitarnego nie dzielić tylko puścić 1:1.

 

Nie mogę też znaleźć takiego rozdzielacza telewizji naziemnej. Mogę do tego użyć multiswitcha, ale BEZ dzielenia telewizji satelitarnej czy to nie profesjonalne.

 

Gniazdek SAT+SAT+DVB-T też jakoś znaleźć nie mogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

I co, puścisz jeden kabel od HB, drugi od Astry, trzeci od DVB-T i będziesz w każdym pokoju instalował 2-3 gniazda plus przełącznik Disecq, żeby wpuścić oba sygnały do dekodera? Bez sensu. Może i przełączniki są w sumie tańsze z dwoma konwerterami octo, ale co sobie kabli naplączesz, to twoje.

 

Tu masz gniazdo 2*SAT + RTV: http://epstryk.pl/p/489/32041/gniazdo-antenowe-satelitarne-podwojne-koncowe-sat-sat-rtv-biale-kontakt-simon-bmzar-sat3-1-p2-01-11-simon-basic-kontakt-simon-gniazdka-wylaczniki.html.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W takim razie na jaką antenę pasywną mam wymienić obecną?

 

Cały czas rozważam zasadność zastosowania multiswitcha. Czy nie taniej będzie mi zastosować konwerter na osiem wyjść i do każdego z pomieszczeń poprowadzić dwa przewody (Astra + Hot Bird)?

 

Antenę SAT mam na filarze, od południa, na wysokości 2 metrów. Antenę od DVB-T na czubku trzymetrowego masztu przykręconego do komina co daje około 14 metrów nad poziomem gruntu.

 

Także przewody z anteny satelitarnej i przewody od telewizji naziemnej będą schodziły z innego miejsca.

 

I już sam nie wiem czy nie lepiej tylko podzielić sygnał telewizji naziemnej, a satelitarnego nie dzielić tylko puścić 1:1.

 

Nie mogę też znaleźć takiego rozdzielacza telewizji naziemnej. Mogę do tego użyć multiswitcha, ale BEZ dzielenia telewizji satelitarnej czy to nie profesjonalne.

 

Gniazdek SAT+SAT+DVB-T też jakoś znaleźć nie mogę.

Musisz sobie stworzyć pewne założenia instalacyjne i ich się trzymać. Jeśli masz 8 pomieszczeń i w każdym pomieszczeniu ma być 2xTVSAT (dodatkowo astra+hb) i 1xDVB-T to musi być multiswitch 9/16 i tyle w temacie. Tego nie rozwiążesz konwerterami octo. Moim skromnym zdaniem najlepszym rozwiązaniem będzie multiswitch (jesli nie chcesz mieć problemów to odpuść jakieś Signale itp wynalazki, kup markowe np firmy Terra, Televes itp) i 2 konwertery quattro (Televes lub Inverto black ultra). Zsumujesz na nim bezproblemowo tv sat z 2 pozycji satelitarnych z dvb-t i jest to instalacja rozwojowa.

Jeśli masz 23km do nadajnika i kierunek odsłonięty to wystarczy zwykła pasywna dvb-t z filterkiem lte np http://www.sklepsaturn.pl/antena-dat-hd-boss-790-lte-televes-ref-1499.html

Gniazdka 2xsat i 1x TV mają być np takie http://www.sklepsaturn.pl/gniazdo-koncowe-r-tv-2xsat-dse-ss3-2-t.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

...I co, puścisz jeden kabel od HB, drugi od Astry, trzeci od DVB-T i będziesz w każdym pokoju instalował 2-3 gniazda plus przełącznik Disecq, żeby wpuścić oba sygnały do dekodera?...

 

Wszystkie tunery jakimi dysponuję w tej chwili mają dwie głowice. I tak:

 

- VU+ Solo 2

 

- Miraclebox Premium Ultra

 

- Zgemma Star H.2S

 

Wydawało mi się, że pod port A tunera wpinam Hot Bird, a pod port B Astrę i mi to poleci bez dodatkowych przełączników. Ale może się mylę.

 

 

...jeśli masz 23km do nadajnika i kierunek odsłonięty to wystarczy zwykła pasywna dvb-t z filterkiem lte np http://www.sklepsaturn.pl/antena-dat-hd-boss-790-lte-televes-ref-1499.html ...

 

Czy, aby na pewno muszę tyle wydawać na "zwykłą" antenę?. Takie polecali na 50-60 km. U mnie jest połowa mniej.

 

Poza tym kierunek nie jest odsłonięty o czym już pisałem. Miejscowość leży poniżej wzniesień porośniętych lasami.

Edytowane przez skyflex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wydawało mi się, że pod port A tunera wpinam Hot Bird, a pod port B Astrę i mi to poleci bez dodatkowych przełączników. Ale może się mylę.

To ma szansę zadziałać, ale tracisz możliwość oglądania większości kanałów z satelity z którego aktualnie nagrywasz. A jak zmiksujesz oba sygnały w jeden kabel i puścisz dwa takie kable do każdego dekodera, to nagrywasz jeden kanał i oglądasz dowolny inny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Może żeby nikogo nie reklamować, wypiszę swoje propozycję:

 

Konwerter

 

Wystarczą Ci Quattro Inverto z serii Black Premium. Stosowane najczęściej na instalacjach zbiorczych. Patrząc na wyniki pomiarowe, nie ma sensu dopłacać do Ultra.

 

Multiswitch: Popieram, odpuść produkty typu Opticum, TechniSat CE czy inne EMP. Albo Televes albo oryginalny TechniSat.

 

Co do gniazdek, ktoś C i wrzucił ten sam model co ja, jest to odpowiednie rozwiązanie.

 

Na pewno odpuść tematy typu 2 x Octo i do tego kilometry kabla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

...To ma szansę zadziałać, ale tracisz możliwość oglądania większości kanałów z satelity z którego aktualnie nagrywasz...

 

W sumie jak je kupowałem kilka lat temu to o to nie pytałem, bo nie pomyślałem. Rozumiem, że by działało jakbym dał Hot Bird + Hot Bird.

 

...Na pewno odpuść tematy typu 2 x Octo i do tego kilometry kabla..

 

Tylko co za różnica czy ja do multiswitcha pociągnę z anteny 8 metrów przewodu, a za nim 7 metrów do gniazdka czy 15 metrów w jednym odcinku z anteny prosto do gniazdka?

 

Przecież i tak z konwerterów do multiswitcha poleci osiem przewodów, a nie jeden. Niestety nie mam możliwości zainstalowania multiswitcha metr od anteny.

Edytowane przez skyflex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
...Wystarczą Ci Quattro Inverto z serii Black Premium. Stosowane najczęściej na instalacjach zbiorczych. Patrząc na wyniki pomiarowe, nie ma sensu dopłacać do Ultra..odpuść produkty typu Opticum, TechniSat CE czy inne EMP. Albo Televes albo oryginalny TechniSat...

 

Teraz przysiadłem nad papierami i okazało się, że do rozprowadzenia jest nie osiem, lecz dziewięć pomieszczeń.

 

Także 9x16 odpada, a kolejny jest 9x24. I tu znalazłem, np.

 

http://televes24.pl/pl/p/TELEVES-MULTISWITCH-9X24-KONCOWY/124

 

http://www.dipol.com.pl/multiswitch_mr-924l_terra_klasa_a_9-wejsciowy_24-wyjsciowy_z_aktywna_naziemna_R70824.htm

 

Nie mam pojęcia na co zwracać uwagę, ale oba wydają się być z "aktywną naziemną" bez możliwości wyłącznie guzikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

"Papierowe" dane w obu przypadkach wyglądają bardzo dobrze. Z Terrą nie miałem do czynienia, musiałby wypowiedzieć się ktoś inny.

Televes jak najbardziej ok, pamiętaj, że musisz do niego dokupić zasilacz. Tu moim zdaniem jest przewaga Televesa, czyli zewnętrzny zasilacz. Jak padnie - wymiana samego zasilacza i nie zostajesz bez telewizji. A jest to jedna z dwóch najczęstszych usterek switchy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tylko, że ten Televes jest mało popularny. I się obawiam, że się przepłaca na żółtym logo firmy.

 

Tutaj, na Elektrodzie czy DVHK prawie nic o nim nie ma.

 

Czy jak zastosuję taki Telmor to wybiorę gorzej?

 

http://www.sklepsaturn.pl/multiswitch-9x24-telmor-9-24-ft-koncowy.html

 

Czy niewykorzystane złącza (6 sztuk) mam czymś obciążać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

 

Tylko, że ten Televes jest mało popularny. I się obawiam, że się przepłaca na żółtym logo firmy.

 

Tutaj, na Elektrodzie czy DVHK prawie nic o nim nie ma.

 

Czy jak zastosuję taki Telmor to wybiorę gorzej?

 

http://www.sklepsaturn.pl/multiswitch-9x24-telmor-9-24-ft-koncowy.html

 

Czy niewykorzystane złącza (6 sztuk) mam czymś obciążać?

Televes jest bardzo popularny, solidny ale niestety drogi. Czyli albo robimy solidnie i nie oszczędzamy, albo robimy sredniawkę.

Już lepszy ten Telmor lub Terra (średnia półka) jak Signal czy Centaur. Niewykorzystane złącza możesz "zagrzybić".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...