Skocz do zawartości

Degradacja nośników


Rekomendowane odpowiedzi

Bo tak się prawidłowo trzyma płyty   .  W zamknięciu   z dala od kurzu i najlepiej w ciemni.  Ja mam także zabytowe Esperanzy DVDR  jak  nic jeszcze nie można było kupować  bo nic nie było ani w sklepach ani online.

Pendrivy można także uwalić  niektóre są tak tragicznie wolne.   Jednak i tak taniej jest mieć magazyn płyt opisanych.Chociaż i ja coraz mniej pale .Bardziej kasuje z HDD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja, od czasu, gdy kupiłem serwer NAS do mojej sieci domowej, stopniowo odchodzę od wykonywania kopii zapasowych moich danych na płytkach DVD-RW. A w zasadzie już odszedłem.

Wcześniej, zanim kupiłem ten serwer NAS to wszystkie najważniejsze dane trzymałem na dysku mojego komputera stacjonarnego, a ich kopie zapasowe wykonywałem właśnie na płytach DVD-RW.

Obecnie wszystkie dane trzymam na dysku serwera NAS. W komputerze mam teraz tylko same programy. Dokupiłem też zewnętrzny twardy dysk na USB. Obecnie w sumie mam dwa takie dyski. Jeden, starszy, Seagate o pojemności 500 GB i drugi, dokupiony później, WD Elements o pojemności 1,5 TB. I dyski te obecnie służą mi jako magazyn na kopie zapasowe moich danych. Dyski te mam schowane w bezpiecznym miejscu.

Plytki DVD od samego początku trzymam też w ciemności, tj. w szafce w meblach. Płytki te są w oryginalnych, plastikowych pudełkach.

 

Dziś już praktycznie nie wypalam płytek DVD. Jeśli już to tylko płytki BD-R (Blu-ray Disc) z filmami z mojej kamery wideo typu Full HD.

 

Co do samych płytek to od samego początku starałem się korzystać z płyt marki Verbatim. W zasadzie tylko one mnie dotąd nie zawiodły. Mam jeszcze sporo starych płyt CD-R Verbatim wypalonych dobre kilka lat temu i do tej pory są normalnie odczytywane. Próbowałem też z innymi płytkami, np. TDK, LG itp. i po upływie kilku miesięcy od ich wypalenia żadna z nich nie dała się już odczytać. :? A też były trzymane w szafce w meblach, w oryginalnych pudełkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorszy sposób przechowywania nośników, to chyba ten: http://image.ceneo.pl/data/products/1612887/i-pudelko-cake-box-na-10szt-plyt-cd-dvd.jpg

Teraz praktycznie nie wypalam nic nowego, ale starocie trzymam w klasycznym pudełeczku lub w tzw. "walizce".

Tu nie chodzi o to jak się trzyma  tylko   miejsce.  Szpula jest ok  może być nawet jakiś klasterek  czy torba  nie ważne. Chodzi o to by nośniki były z dala od światła i dołem wartwą do wypalania  i nie przebywały w temp  typu 30 i więcej .

Ja, od czasu, gdy kupiłem serwer NAS do mojej sieci domowej, stopniowo odchodzę od wykonywania kopii zapasowych moich danych na płytkach DVD-RW. A w zasadzie już odszedłem.

Wcześniej, zanim kupiłem ten serwer NAS to wszystkie najważniejsze dane trzymałem na dysku mojego komputera stacjonarnego, a ich kopie zapasowe wykonywałem właśnie na płytach DVD-RW.

Obecnie wszystkie dane trzymam na dysku serwera NAS. W komputerze mam teraz tylko same programy. Dokupiłem też zewnętrzny twardy dysk na USB. Obecnie w sumie mam dwa takie dyski. Jeden, starszy, Seagate o pojemności 500 GB i drugi, dokupiony później, WD Elements o pojemności 1,5 TB. I dyski te obecnie służą mi jako magazyn na kopie zapasowe moich danych. Dyski te mam schowane w bezpiecznym miejscu.

Plytki DVD od samego początku trzymam też w ciemności, tj. w szafce w meblach. Płytki te są w oryginalnych, plastikowych pudełkach.

 

Dziś już praktycznie nie wypalam płytek DVD. Jeśli już to tylko płytki BD-R (Blu-ray Disc) z filmami z mojej kamery wideo typu Full HD.

 

Co do samych płytek to od samego początku starałem się korzystać z płyt marki Verbatim. W zasadzie tylko one mnie dotąd nie zawiodły. Mam jeszcze sporo starych płyt CD-R Verbatim wypalonych dobre kilka lat temu i do tej pory są normalnie odczytywane. Próbowałem też z innymi płytkami, np. TDK, LG itp. i po upływie kilku miesięcy od ich wypalenia żadna z nich nie dała się już odczytać. :? A też były trzymane w szafce w meblach, w oryginalnych pudełkach.

A ja się chce przestawić na nośniki i uwolnić z HDD wszystko :)     natomiast jeśli chodzi o DVD to wymieniam na Blu Ray  pozycje które są tragicznie wydane.  Na BD wypalam też dane potrzebne. Także Verbatim ale dobre są też TDK   1 fabryka produkuje do 4 nośników . Reszta to odzysk i destrukcja.   DVD5/9  tylko Verbatim a Blu Ray głownie  Verbatim TDK i Panas.  I prędkośc nagrywania nie wyższa niż 4x

TDK te niebieskie.  Panasonic białe  a Verbatim printable bez LTH ani LHT .

 

Teraz  i nie tylko u nas ale jak się ludzie rzucają na premiery to i tak się idzie do marketu i kupuje płytke . A jak ktoś nie ma czytnika płyt w kompie to nie zgra sobie niczego :)   . Porównują ilość sprzedaży nośników muzycznych CD a ilośc zakupionych albumów  przez itunes  nadal przewaga CD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia trzymam w chmurze

Filmy z wakacji/wyjazdów/jakieś stare vhsy mam na youtube jako prywatne.

Dostęp do nich z tabletu/telefonu w każdej chwili. Wątpie aby google czy microsoft z dnia na dzień zwinęli biznes, a na pewno mają lepszą metodę zabezpieczenia danych na dyskach niż ja mógłbym stworzyć w warunkach domowych.

 

Z napędów i płyt dawno się wyleczyłem, podobnie jak z różnorakiego zbieractwa. Przez następnych kilka lat będzie 4k, 8k i czort wie co jeszcze. Zbieranie tego, chomikowanie i aktualizowanie nie ma dla mnie żadnego sensu.

Miałem małą kolekcję ok 50 tytułów na dvd + kilka boksów z serialami których nie ruszałem i zarastała kurzem, nikt nie chciał tego kupić (w sieci pełno odpowiedników w hd czy web-dl seriali w hd), wyrzuciłem, ściągnąłem odpowiedniki w hd, uznałem że po co mi to i wykasowałem. Tak pożegnałem się z płytami.

Edytowane przez poziom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...