Skocz do zawartości

Czeskie i słowackie DVB-T na terenie płd. Polski


peter
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

@lkbol -Uwaga- Sprawdziłem przed chwilą na " mapce" / adres masz / i Ty jeśli mieszkasz w samym Okocimiu / a ja wiem gdzie to jest / to jest tam pokrycie sygnałem Mux-1 z nadajnika v Bardejove / Bardejov/ ze Słowacji ..... W Twoim powiecie brzeskim są takie enklawy/ wysepki/ gdzie można złapać Bardejov , także Twoje zapytanie nie było bezpodstawne , ale dotyczy nadajnika Bardejov / a nie Namestovo/. Sprawdż to na tej mapce sam i porównaj ze swoim zamieszkaniem , tam gdzie będziesz odbierał ... Ta kwota na b.dobrą ant. to jest za dużo ... Moja propzycja dla Ciebie to sprawdzona polska antena kierunkowa Telmor Digit 3 DT / 16,8 dB/ + wzmacniacz typu rurkowego 23 dB, SOLID/bezpośred. montowany do pod puszkę z symetr. anteny, nowy kabel / z oplotem Cu /, + złączki nowe . Zakup ,sklep intern. Saturn Komprachcice / koło Opola / , firma solidna w dostawach .... Ja tym zestawem odbieram u siebie stacje ze Słowacji np. Poprad / ok.145 km / Kraków 100 , Sczawnica 100 km .... itd . Podsumowując : masz na Okocimiu prawdopodobnie pokrycie syg. z Bardejova , są duże szanse , gwarancji na to nie dają / liczy się też np. ukształtowanie terenu , czy u Ciebie w domu jesteś w zasięgu .../ Koszty nowej instal. Tv / ant. + wzm . + złączki / bez kabla koncentr./ satelit./ , ok 180 - 190 zł ... Pozdrawiam , jak coś , to pisz ... pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak kup ant. kierunkową + wzmacn. rurkowy / razem zysk około, 40 dB/ ... W samym Okocimiu masz pokrycie z nadajnika w Bardejove / SKV/ ... Szanse są . kup jedynie dobrą ant. kierunkową na pasmo UHF + wzmacn. np rurkowy / mont. pod puszkę symetryzatora ... Sklepów int. jest wiele ..... Możesz też wybrać ant. firmy Televez / Hiszpania / , np. Holex Kraków / patrz ich strona ... Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ma pytanie do greggy w jakim kierunku ustawic antenę zeby mieć dvb-t z czech bo próbowałem az w końcu sie poddałem i zostałem bez wisły i czech. ehhh :/

Moja lokalizacja to Brynów, antena ATX-55 na dachu domku - ok. 11 m nad powierznią gruntu. Przysłonięty przez bloki kierunek na Kosztowy, dlatego kieruję ją na Skrzyczne. Czechy na k.54 odbieram z tej anteny skierowanej na Skrzyczne:

- bez wzmacniacza

- ze wzmacniaczem noname

Czechy na k.54 odbieram także z anteny ATK-20 ustawionej w polaryzacji V (pionowej) na kierunek płd-wsch (słowackie Namestovo) ze wzmacniaczem LNA-177.

Czechy na k.54 odbierają też rodzice w Dąbrówce M. - antena na bloku 4-piętrowym, skierowana na Ostravę, z wzmacniaczem noname.

Odważę się powiedzieć, że jakbym nie obrócił, to k.54 zawsze łapię, bo jest to niewspółmiernie silniejszy sygnał niż ze Skrzycznego, Namestova, czy też k.36 (też czeski MUX1) z czeskiego Pradziada.

Dlatego odpowiem - skieruj na południowy zachód, dokładnie Lysa Hora (k. Jablunkova) oraz Hostalkovice (k.Ostravy) nadają synchronicznie na k.54.

Jaką masz antenę, gdzie umieszczoną, czy/jaki wzmacniacz, jakie kable, zwrotnice itd, jaki odbiornik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Już parę dni zostało (30 kwiecień) do uruchomienia Czeskiego MUX2:

Ostrava Frýdek-Místek, Lysá hora kanał 37 Moc 25 kW

Ostrava Hošťálkovice kanał 37 Moc 100 kW

Ostrava Hladnov kanał 37 Moc 10 kW

z normalnymi mocami, wreszcie nie będzie trzeba kombinować.

Jak na razie na czeskich forach cisza.

Ciekawe czy włączą wcześniej parę dni, czy będą "przepisowi".

Jeszcze by tak Słowacy mogliby zwiększyć moc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, MUX 3 rusza z Ostrawy Hošťálkovice w nocy z 30 kwietnia na 1 maja na kanale 51 z mocą 100 kW.

A w nim:

Love_80-129798228882381.jpg

PublicTV-121896078525321.gif

Radio_Proglas_mini-118042592849210.gif.

Obecnie nadaje z Ostrawy Hlandov na kanale 32 z mocą 2 kW.

 

Dodatkowo MUX 3 w lipcu br. ruszy z Pradziada również z mocą 100 kW pierwotnie na kanale 51 (będzie lepsza "dostępność" tego multipleksu). W Ostrawie nadawanie na kanale 51 "wyskoczyło" w ostatniej chwili, bo miał być kanał 48, ale jeszcze nie został zwolniony przez telewizje Prima w analogu.

 

Dlatego odpowiem - skieruj na południowy zachód, dokładnie Lysa Hora (k. Jablunkova)

 

Dokładnie to koło Frydka Mistka (Frýdek-Místek)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ostatnich modyfikacjach systemu antenowego, polegającego na:

 

- zestrojeniu dipola do k54 (odsunięcie od siebie blaszek dipola tak, aby przerwa między nimi wynosiła 2 cm)

- przylutowaniu wzmacniacza LNA177 do blaszek dipola (zamiast skręcania śrubkami) co zmniejszyło straty sygnału

- wydłużeniu standardowego ATX107 z 220 cm do ponad 350 cm.

- zmianie odległości direktorów X od siebie - 12cm, co pozwoliło przesunąć środek pasma.

- Wymianie przewodu na niskotłumienny TRISET-11 HF

 

udało się uzyskać wzrost sygnału o ok 5 dB, co poskutkowało pojawieniem się sygnału z Lysej Hory na dobre.

 

Mój ATX107 to teraz wersja turbo :)

 

49721754.jpg

 

Odbiór Czeskiego MUX1 w Krakowie, w dniu dzisiejszym przy deszczowych warunkach pogodowych

 

56849832.jpg

 

73247867.jpg

 

Są okresy dnia kiedy obraz niemal zanika choć sygnał w dalszym ciągu jest. Dodatkowe 2 dB załatwia sprawę, co zamierzam uzyskać dzięki galwanizacji srebrem direktorów i wibratora. Jak wiadomo, srebro jest znacznie lepszym przewodnikiem niż aluminium..

 

Jeśli kogoś zainspirowałem do modyfikacji swojej anteny to bardzo się cieszę. Dodam, że przed modyfikacją nie odbierałem Lysej Hory w ogóle, no chyba, że w tropo. Z każdej anteny da się wyciągnąć dodatkowe dB, które mogą sprawić małe cuda :)

 

Pozdrawiam i Wesołych Świąt

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jasne, mogę zrobić zdjęcie teleobiektywem, niemniej jednak z zewnątrz ona wygląda dokładnie tak samo, jak w standardzie. Cała tajemnica leży wewnątrz, gdyż to właśnie w puszcze oddaliłem od siebie blaszki dipola, do których dolutowałem 2 miedziane druciki, w które wlutowuje się płytkę przedwzmacniacza. Bardzo prosty zabieg, który tylko wymaga prawidłowego osadzenia dipola gdyż zwiększajac odległość pozbywamy się śrubek, do których w standardzie przykręca się symetryzator/przedwzmacniacz. Sama ta przeróbka może spowodować wzrost sygnału o 1,5-2 dB. Oczywiście odległość między blaszkami wyliczamy dla kanału, do którego chcemy się dostroić.

 

Wesołych Świąt :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w Święta Wielkanocne!

Mam pytanie do Was , bo sam doszedłem do kilku odp./ na stronach/ .... Jaką moc / kW/ będzie miał Mux-3 z Popradu,Kralova Hola po włączeniu go na koniec czerwca b.r. i o ile powiększą moc nadającego już / z Popradu, Kralova Hola / Mux-1 ... Ciekawy jestem bardzo, to jest najwyższy nadajnik na Slowacji , a jego kanaly analogowe / 30,42,47/ dziś odbieram . Nie wiem jak będzie po wejściu NTC z tego nadajnika / Mux-2 - nie jest tam przewidziany / ... Dzięki za poprawne info ... Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym momencie powiedziałbym, że kolega odbiera Bardejow - Stebnicką Magure, z tym, że z tego nadajnika MUX2 jest na kanale 40, co by się jeszcze zgadzało, natomiast MUX VP na kanale 54. I tu się nie zgadza. Ostatnio Słowacy włączają sporo nadajników, wyłączajac przy tym analog zatem jest spora szansa na stały odbiór w pol. V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Słowaków na moce rzędu 100 kW na pograniczu polskim nie można liczyć. To jest kraj górzysty a i tak większość dolin wymaga doświetlania. Fakt wysokość nadajników robi swoje. Im to wystarcza. Patrzą na to ekonomicznie.

Link do wydanych przez Telekomunikačný úrad Slovenskej republiky pozwoleń na nadajniki DVB-T z podziałem na MUX'y ze szczególowymi danymi i m.in. mocami.

32.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w Święta Wielkanocne!

Mam pytanie do Was , bo sam doszedłem do kilku odp./ na stronach/ .... Jaką moc / kW/ będzie miał Mux-3 z Popradu,Kralova Hola po włączeniu go na koniec czerwca b.r. i o ile powiększą moc nadającego już / z Popradu, Kralova Hola / Mux-1 ....

 

Do czasu wyłączenia analogu w Polsce, Kralova Hola będzie nadawała z mocą 5 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj został załączony nowy system antenowy z nadajnika Namestovo - Magurka. Poskutkowało to znacznym wzrostem sygnału, który u mnie ma następujące parametry.

 

MUX1 k68 - sygnał wzrósł tak znacząco, że teraz odbieram bez problemu

 

11517364.jpg

21777095.jpg

64780947.jpg

 

MUX2 k59 - bardzo mocny sygnał - raptem o 4 dB słabszy od Skrzycznego...

 

96749195.jpg

 

MUX VP k26 - poziom sygnału podobny do MUX1 k68.

 

43376050.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...