Skocz do zawartości

DAB+ poprzez sieci kablowe


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

czy jest szansa aby poprzez sieci kablowe radio było nadawane w technologii DAB+ i nie zakłócało to prawidłowego DAB+ z nadajników naziemnych ?

czy w sieciach kablowych można tylko odbierać radio poprzez dekoder kablowy ?

Może jest dla sieci kablowych przewidziana na inna technologia cyfrowego radia którą można by odbierać na odbiornikach radiowych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wizjaplus nic z tego. Pasmo III, na którym nadaje naziemnie DAB+ w kablówkach jest wykorzystywane najczęściej do analogowych kanałów (pakiet socjalny/mini). Może w czasem analog zostanie całkowicie wyłączony w kablu, więc jest możliwość umieszczenia w tym paśmie DAB-u.

 

Odbiorniki DAB+ mają możliwość odbierania cyfrowego radia tylko na III paśmie, więc ewentualne umieszczenie ich na innych częstotliwościach nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasmo w kablówce nie jest z gumy i żeby włączyć DAB+ trzeba by znów coś wyłączyć (jakiś kanał z zakresu K6-K12). Wg mnie technologia DAB+ się nie przyjmie w Polsce a już na pewno nie przyjmie się szybko. FM jak na swoje lata ma się dobrze a nadawcy komercyjni jakoś się nie palą do uruchomienia nadajników DAB+. W kablówkach radio obiera się przez dekoder DVB-C jeśli operator retransmituje programy radiowe cyfrowo albo przez tradycyjny odbiornik FM jeśli w kablu jest dostępny sygnał radiowy analogowy. Poza tym w sieci dostępne są tysiące stacji radiowych, jest wiele popularnych stron czy aplikacji, w których można znaleźć niemalże każdą stację radiową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FM jest to sygnał analogowy stąd następcą jest DAB+.

Czy w sieci kablowej istnieje taka technologia która umożliwia nadawanie stacji w cyfrowej jakości z możliwością odbioru na cyfrowym odbiorniku radiowym.

Wiadomo że wyłączenie analogu w kablu to max. 12 mux-ów DAB+. To wiele miejsca nie daje dla ilości stacji radiowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FM ma tą zaletę, że nie "zabiera" pasma wykorzystywanego w sieciach kablowych do TV, DAB+ wymaga pojemności w VHF. Zwolnienie jednego kanału w VHF daje miejsce na ok. 4 multipleksy DAB+ (w zależności od częstotliwości), ale VHF w kablówkach jak zauważono wyżej jest zwykle używany do oferowania podstawowych kanałów TV i wątpliwym jest, żeby kablówki chciały zwalniać tam kanał na potrzeby emisji cyfrowego radia. Jeśli sieci kanału nie zwolnią, to DAB+ nie włączą i cyfrowe odbiorniki radiowe w kablówkach się nie przydadzą.

 

Innej technologii za bardzo nie ma dla kablówek. Tak jak pisze @adrian1981 aktualnie często sieci emitują stacje radiowe cyfrowo po prostu w DVB-C, tak jest w UPC, gdzie są (szyfrowane): PR 1/2/3/4, RMF FM, RMF Classic, RMF Maxxx, Radio ZET, Antyradio, Radio ZET Chilli, Muzo.fm, TOK FM, Radio ZET Gold, Radio Eska, ESKA Rock, VOX FM, Radio Kolor 103 FM, Radio Złote Przeboje i Radio Wawa. Do odbioru wymagany jest dekoder od UPC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby kanały VHF były wolne - tyle samo co naziemnie (pojemność multipleksów DAB+ jest wszędzie taka sama), ale kanały VHF nie są wolne, więc przypuszczalnie - żadnej nie pomieści. Z punktu widzenia sieci łatwiej i wydajniej wstawić stacje w DVB-C. A do tego jest kontrola nad dostępem, bo można łatwo zaszyfrować.

Poza tym nie ma mowy o 256 kbit/s, bo sieci kablowe, jeśli w ogóle chciałyby puszczać DAB+, to robiłyby kopie multipleksów z emisji naziemnej, nie składały same, bo to zbyt drogie (zakup multiplekserów).

Nie należy się spodziewać obecności cyfrowego radia w innej formie niż DVB-C w sieciach kablowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś odbiorniki DAB+ ma garstka osób, a w tej technologii nadaje tylko Polskie Radio z jakością niepowalającą i to się nie prędko zmieni. Operatorzy kablowi wg mnie nie wejdą w koszta (odbiorniki satelitarne/IP, multipleksery, modulatory itp.) żeby samemu zrobić paczki DAB+ tylko po to żeby tą niewielką liczbę posiadaczy odbiorników DAB+ zadowolić. Może za kilka lat (jeśli prędzej technologia DAB+ nie okaże się niewypałem) i będzie w niej z 50 stacji dostępnych w przyzwoitej jakości a porządny tuner DAB+ który dziś kosztuje 500-1000 zł będzie można kupić za 100-200 zł sytuacja się zmieni. Jak komuś bardzo zależy dziś na odbiorze DAB+ niech wyposaży się w antenę indywidualną i po problemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jeśli multipleksów DAB będzie więcej i będą dostępne przemienniki DAB (pozwalające pozbierać 4 muxy DAB w jeden kanał VHF 7MHz) to możliwe, że coś tego będzie. Ja byłbym zainteresowany takim pudełkiem.

Na razie mamy tylko Polskie Radio (u mnie nie ma zasięgu) i sprzętu brak (przynajmniej ja nie znam). Kupowanie broadcastowego sprzętu nie ma sensu (na pewnie nie do małej/średniej kablówki)

Przyszłość pasma UKF w kablu raczej czarna, sieci rozwijające transmisję danych DOCSIS będa przechodzić na mid-split z kanałem zwrotnym do 85Mhz lub nawet od razu high-split (skoro i tak trzeba zaorać kupę sprzętu). I będzie po radiu w kablu.

 

Przy okazji - gdyby ktoś miał zbędnego Blankoma RKU501 to chętnie odkupię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszłość pasma UKF w kablu raczej czarna, sieci rozwijające transmisję danych DOCSIS będa przechodzić na mid-split z kanałem zwrotnym do 85Mhz lub nawet od razu high-split (skoro i tak trzeba zaorać kupę sprzętu). I będzie po radiu w kablu.

 

A jest gdzieś jeszcze dostępne radio FM w kablówkach (Nie licząc paru mikro sieci kablowych) ? UPC zrezygnowało z tej opcji w 2009 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli multipleksów DAB będzie więcej i będą dostępne przemienniki DAB (pozwalające pozbierać 4 muxy DAB w jeden kanał VHF 7MHz) to możliwe, że coś tego będzie. Ja byłbym zainteresowany takim pudełkiem.

Na razie mamy tylko Polskie Radio (u mnie nie ma zasięgu) i sprzętu brak (przynajmniej ja nie znam). Kupowanie broadcastowego sprzętu nie ma sensu (na pewnie nie do małej/średniej kablówki)

Przyszłość pasma UKF w kablu raczej czarna, sieci rozwijające transmisję danych DOCSIS będa przechodzić na mid-split z kanałem zwrotnym do 85Mhz lub nawet od razu high-split (skoro i tak trzeba zaorać kupę sprzętu). I będzie po radiu w kablu.

 

Jeśli utrzyma się sytuacja, że nadawcy komercyjni nie wejdą w DAB+ (nie będą zmuszeni wyłączyć nadajniki analogowe FM) technologia ta raczej nie przyjmie się.

 

Małe i średnie sieci wg mnie nie muszą "zaorać" radia FM bo im wystarczy pasmo kanału zwrotnego 5-65 MHz (a w zasadzie 30-65 MHz bo poniżej często za dużo "syfu" jest) żeby w każdej lokalizacji (każdym węźle) dostępnych było kilka częstotliwości upstream. W dużych sieciach gdzie do każdego węzła jest podłączonych wielu abonentów każdy MHz pasma jest potrzebny ;) Niestety nie ma nic za darmo - kanał zwrotny w pasmie FM to wymiana wszystkich wzmacniaczy (bądź samych modułów kanału zwrotnego) no i przy jakimś rozszczelnieniu sieci więcej problemów z ingresem niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest gdzieś jeszcze dostępne radio FM w kablówkach (Nie licząc paru mikro sieci kablowych)

 

Sygnał analogowy (FM i pakiety mini/socjalne TV) mają tą zaletę, że każdy odbiornik to odbierze, bez dodatkowych dekoderów (wewnętrznych i zewnętrznych). Tak się składa, że w Inotelu (IPTV) mam tylko kanały Polskiego Radia w postaci streamingu internetowego, którego jakość jest bardziej niz kiepska. Sygnał PR mam z dekodera CP, który został mi po rozwiązaniu umowy.

 

Kablówka - City Net chyba nadal ma w ofercie kanały radiowe w analogu. Jak INEA pasożytowała na sieci CN, to zostały tylko stacje publiczne na FM, komercyjne były tylko w pakiecie cyfrowym. A tak w ogóle kanały Polskiego Radia i rozgłośnie regionalne PR i R. Maryja, to są tzw. nadawcy publiczni i ich stacje powinny być dostępne w każdej kablówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z praktyki dodam jeszcze, że mało kto korzysta z sygnału FM, który jest dostępny w kablu. Ludzie albo nie są świadomi albo nie chce im się podłączać tunera radiowego do kablówki żeby mieć dostępną zazwyczaj większą ilość stacji radiowych i wolą odbierać na kawałku drutu udającego antenę bo takowy dostali przy kupnie wieży/amlitunera ;) Osobiście nie mam odbiornika DAB+ ale czy on też przypadkiem nie powinien w większości przypadków poprawnie odbierać multipleksu w miastach objętych zasięgiem na antenie w postaci kawałku drutu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie muszę wyciągnąć antenę z zestawu żeby odebrać mux z nadajnika Kosztowy, o drucie mogę zapomnieć żeby odebrać DAB+. W zakładzie którym pracuję na stabilny odbiór też mogę zapomnieć. A sieci kablowe to wolą puścić sygnał audio przez DVB-C, i dekodery to dekodują np. w UPC. 19 stacji jest i nikt o więcej się nie upomina, bo kto by chciał słuchać radia przy włączonym TV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie lepiej słuchać radia internetowego przez WiFi. Zdecydowanie więcej osób ma sprzęt z możliwością odbioru internetu niż sam odbiornik DAB+ (nie mówiąc juz o odbiorniku DAB+ z wejściem antenowym, gdzie możemy podłączyć urządzenie kablem do gniazdka). Wiekszość ma odbiorniki z wyciąganą anteną teleskopową, a więc należałoby kombinować z jakmiś drutem wkładanym w gniazdo i w antenę.

A do słuchania radia internetowego wystarczy smartphone, tablet, laptop, komputer stacjonarny i zainstalowana aplikacja typu TuneIn Radio (lub bezpośrednie wejście na stronę ze streamingiem rozgłośni).

Często można znaleźć stacje o lepszej jakości niż dostępne obecnie w DAB+. Na pewno tych stacji jest więcej. Wybór nie ogranicza się tylko do stacji polskich, ale można słuchać wszystkiego - modłów arabskich z Syrii, bollywoodzkich tupańców z Indii, country piosenek ze stacji z Teksasu czy propagandy Putina z Moskwy. Co kto chce i kiedy chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielu abonentów tv cyfrowej ma też w paczce internet z kablówki więc zamiast zakupu odbiornika DAB+ prościej jest wybrać sobie jakieś radio spośród dostępnych w sieci na chociażby tej stronie: http://vtuner.com/setupapp/guide/asp/BrowseStations/StartPage.asp?sBrowseType=Location Kilka/kilkanaście stacji radiowych w DAB+ nie ma szans z wieloma tysiącami dostępnymi w sieci, tam każdy znajdzie coś dla siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już teraz niektóre sieci rozpowszechniają kilka stacji radiowych co prawda nie jest to DAB+, ale dziś już prawie każdy tv smart ma aplikacje w której jest do wyboru do koloru stacji radiowych u mnie jest to np. Tunein. Także uważam, że takie radio jest zbędne w tv kablowej lepiej przeznaczyć te częstotliwości na poprawę jakości kanałów tv, które czasem odbiegają od normy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...